تحلیل ویژه رورانه
جو ریسک گریزی شدید دیروز در بازارهای سهام جهانی با بازار فارکس مطابقت نداشت و فقط تغییرات جزئی در جفت ارزها به لحاظ ریسک گریزی مشاهده شد. یه ژاپن دیروز در مقابل سایر ارزها پیشتاز بود اما در خلاف جهت مورد انتظار. عرضه کالایی دلار استرالیا نیز در مقام دوم قرار داشت این در حالی بود که دلار کانادا بیشترین ریزش را تجربه کرد در کنار فرانک سوئیس. در مجموع این حرکات بسیار جزئی بود. اصولاً در مورد جفت ارز هایی که نوساناتی در حدود ۰.۲ کمتر یا بیشتر دارند صحبت نمیکنیم. به استثنای دلار کانادا که نوسانات بالایی داشت.

 

تحلیل ویژه روزانه

جو ریسک گریزی شدید دیروز در بازارهای سهام جهانی با بازار فارکس مطابقت نداشت و فقط تغییرات جزئی در جفت ارزها به لحاظ ریسک گریزی مشاهده شد.

یه ژاپن دیروز در مقابل سایر ارزها پیشتاز بود اما در خلاف جهت مورد انتظار. عرضه کالایی دلار استرالیا نیز در مقام دوم قرار داشت این در حالی بود که دلار کانادا بیشترین ریزش را تجربه کرد در کنار فرانک سوئیس. در مجموع این حرکات بسیار جزئی بود.

 اصولاً در مورد جفت ارز هایی که نوساناتی در حدود ۰.۲ کمتر یا بیشتر دارند صحبت نمیکنیم.

 به استثنای دلار کانادا که نوسانات بالایی داشت.

ثبت رکوردهای بالای ابتلا به بیماری در ایالات متحده و اروپا باعث شد که مسئولان محدودیت های جدیدی را در اروپا و حتی برخی از مناطق ایالات متحده به جا درآورند که این  باعث کند شدن روند بهبود اقتصاد خواهد شد.

 از سوی دیگر سنای ایالات متحده اجلاس خودرا تا ۹ نوامبر به تعویق انداخت و امید های باقی مانده برای تصویب بسته محرک مالی از دست رفت. تمام این وقایع دست به دست هم داده و فضای دیسک اوریزی را شدت بخشیدند.

اعمال مجدد مقررات منع رفت و آمد و سایر محدودیت ها تاثیر خود را بر قیمت نفت گذاشت چرا که احتمال دارد باکاهش سفر مردم تقاضا برای نفت کاهش پیدا کند.

 از سوی دیگر لیبی جدیدترین میدان نفتی خود را بازگشایی کرد که می تواند سرعت تولید خود را از ۱۵۰ هزار بشکه در روز به بیش از یک میلیون بشکه در روز در عرض چند هفته برساند که این می تواند به کاهش بیشتر قیمت نفت بیانجامد.

 برای اولین بار در سه هفته گذشته نفت برنت ناحیه حمایتی خود را در حدود ۴۱.۵ دلار شکست.

به نظر می رسد تحولات لیبی را تحت فشار قرار دهد تا افزایش سهمیه تولید خود را که برای ماه ژانویه برنامه ریزی شده است به تعویق بیاندازد. اما از آنجا که  قیمت کنونی قبلاً هم پیش‌بینی شده است با افزایش تولید  نفت لیبی، می توان شاهد کاهش بیشتر قیمت نیز بود.


پایین آمدن قیمت نفت باعث بالا رفتن جفت ارز USDCAD شد. نرخ بیکاری اسپانیا این جفت ارز توانست هفته گذشته  ناحیه مقاومتی ۱.۳۲ را تحت فشار قرار داده و امروز نیز تا حدودی در حال تقویت است.


در حالی که رقابت‌های جمهوری در ایالات متحده هر روز داغ تر می شود توجه ها به سنای ایالات متحده جلب شده است اگر دموکرات ها بتوانند کنگره را کنترل کنند احتمالاً ترامپ می تواند مجددا انتخاب شود تا بسیاری از برنامه های مالی خود را دنبال کند.

 وی اعتراض به کسری بودجه ندارد از سوی دیگر اگر جمهوریخواهان بتوانند همچنان سنا را کنترل کنند، در صورت پیروزی بایدن، وی نخواهد توانست کاری از پیش ببرد.

سایت تجزیه و تحلیل و نظرسنجیReal Clear Politics تخمین می زند که دموکراتها ۴۵ کرسی دارند،  جمهوریخواهان۴۶ کرسی و ۹ نفر هم مستقل هستند. اگر دموکرات ها پیروز انتخابات باشند باید ۵۰ کرسی در سنا و یا ۵۱ کرسی در سنا داشته باشند و کاخ سفید را نداشته باشند.

بازار امروز


روز را با داده های عرضه پولی بانک مرکزی اروپا آغاز می کنیم. گرچه این شاخص این نیست که بتواند در بازار نوسان ایجاد بکند اما  امروزه می توان با نحوه وام دهی بانک ها به این موضوع پی برد سیاست پولی بانک مرکزی اروپا در چه سمت و سویی خواهد بود.

از زمان شروع هم گیری تا حدودی سرعت رشد کاهش یافته است اما هنوز هم بیشتر از سال قبل است وام گرفتن توسط بنگاه‌های مالی تقریباً متوقف شده است و وامهای غیر مالی جایگزین آن شده است.


سپس باید منتظره اعلام داده های شاخص کالاهای بادوام ایالات متحده باشیم به نظر می‌رسد این داده همان داده متوسط ماه قبل را نشان دهد اگرچه با لغو سفارش شرکت بوئینگ خطر نزولی برای این داده وجود دارد.


با این حال انتظار می‌رود رقم عنوان شده ۳.۹% کمتر از سطح قبل از شیوع بیماری باشد که بیشتر این داده مربوط به بخش حمل و نقل است که از قافله عقب مانده است.


انتظار می رود که رشد اقتصادی سفارشات به استثنای تجهیزات حمل و نقل به دنبال دستیابی به موفقیت های متعادل بهبود یابد.

اگر پیش بینی امروز تحقق پیدا کند سفارشات کالاهای بادوام ۰.۸ درصد بالاتر از سطح ژانویه تا فوریه است.


انتظار می رود شاخص اطمینان مصرف کننده در کنفرانس هیئت مدیره کم و بیش نسبت به ماه قبل بدون تغییر باشد. نسخه دانشگاه میشیگان این شاخص در طول ماه کمی افزایش یافته بود اما صحبت در مورد هرگونه واگرایی بین دو داده زود است. هر دو این داده ها در سطح بالایی از محدوده‌ای که در زمان همه گیری شاهد آن بودیم قرار دارد و اعتماد به نفس بالایی را نشان می دهد داده ها خیلی خوب نیست اما بدتر هم نمی شود.


نظرسنجی فدرال ریچموند نیز پایان یافته است. امتیاز ارتباطی بلومبرگ نشان می دهد که بازار به اندازه شاخص های امپایر استیت یا فیلی فد به آن توجه نمی کند.

در هر صورت انتظار می رود شاخص فدرال ریچموند اندکی پایین بیاید اما در قلمرو گسترده خوبی باقی بماند .

این باید دلگرم کننده باشد .به این معنا که بهبودی در حال انجام است حتی اگر با سرعت کندی صورت بگیرد.


در پایان شب داده های تورمی استرالیا را دریافت خواهیم کرد به لطف یارانه های مراقبت از کودکان قیمت ها در فصل دوم ۱.۹درصد  سقوط کردند.

 در سه ماهه پیش رو، قیمت ها ۱.۵ درصد افزایش خواهد داشت. اما این مقدار نیز برای رساندن تورم به محدوده هدف بانک رزرو استرالیا کافی نیست‌.

از نظر تئوری افزایش شدید تورم باید موجب افزایش دلار استرالیا باشد اما به نظر می رسد در حال حاضر بانک مرکزی استرالیا توجه زیادی به تورم ندارد .اظهارنظر  در بیانیه بعد از نشست اکتبر بانک مرکزی استرالیا مبنی بر اینکه نرخ بالای بیکاری اولویت ملی است، نشان می‌دهد که تمرکز رزرو بانک استرالیا بر اشتغال است نه تورم.
تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار با نگاهی به بازارهای سهام آسیا به نظر می رسد امروز صبح فضای ریسک گریزی بر بازار حاکم است. شاخص S&P500 ممکن است تا ۰.۷% افت کند. توضیحات منطقی برای این امر وجود دارد. یکی اینکه افزایش موارد ابتلا به بیماری احتمالا" احساسات بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از سوی دیگر عدم پیشرفت در تصویب بسته محرک مالی ایالات متحده نیز بر سنتیمنت بازار تاثیر منفی می گذارد.