خلاصه بازار
خلاصه بازار با افزایش موارد بیماری در اروپا این کشورها محدودیت های جدیدی را برای مقابله با ویروس اعمال خواهند کرد. و این موضوع باعث پدید آمدن فضای ریسک گریزی شدیدی در بازار شد. این امر باعث افت ۳.۵ درصدی شاخصS&P500 شد که بزرگ ترین سقوط در یک روز از یازده ماه ژوئن به این طرف بود. در واقع ۹۷% از سهام این شاخص سقوط کرد. اگرچه شاخص ترس سرمایه گذاران یا همان VIX نیز در بازار سهام برای اولین بار از ۱۱ ژوئن به این طرف به بالای ۴۰ رسید اما نوسانات بازار فارکس تا آن حد زیاد نبود.

 

خلاصه بازار


با افزایش موارد بیماری در اروپا این کشورها محدودیت های جدیدی را برای مقابله با ویروس اعمال خواهند کرد.

 و این موضوع باعث پدید آمدن فضای ریسک گریزی شدیدی در بازار شد.

این امر باعث افت ۳.۵ درصدی شاخصS&P500 شد که بزرگ ترین سقوط در یک روز از یازده ماه ژوئن به این طرف بود. در واقع ۹۷% از سهام این شاخص سقوط کرد.

اگرچه شاخص ترس سرمایه گذاران یا همان VIX نیز در بازار سهام برای اولین بار از ۱۱ ژوئن به این طرف به بالای ۴۰ رسید اما نوسانات بازار فارکس تا آن حد زیاد نبود.


با این حال امروز تا حدودی سهام در حال بازگشت هستند و بازگشایی شاخص S&P500 با ۰.۷ درصد مثبت صورت گرفته است و شاهد بهبودی در عرض‌های کالایی هستیم.

در مورد محدودیت ها نیز این احتمال وجود دارد که سایر کشورها نیز محدودیت های قرنطینه بیشتری را را اعمال کنند. یک مطالعه جدید نشان داده است تعداد افرادی که می توانند ناقل بیماری باشند در انگلستان رو به افزایش است و تعداد  موارد بیماری جدید هر ۹ روز دو برابر می‌شود.


در همین حال کشور تایوان دویستمین روز متوالی خود را بدون اعلام حتی یک مورد بیماری گذرانده است. این مزیت در جزیره نیوزلند نیز مشاهده می شود.

 واکنش بازار فارکس به این موضوع نیز قابل توجه بود از جمله اینکه دلار قوی شد و ارزهای کالایی ضعیف شدند در این میان یک نکته قابل توجه وجود داشت و آن این بود که ین  ژاپن به این موضوع هیچ واکنشی نشان نداد.

 به نظر نمی رسد که جلسه بانک مرکزی ژاپن در این موضوع دخیل باشد آنها در پایان شب سیاست های مالی خود را بدون تغییر باقی گذاشتند .

اما با کمال تعجب پیش بینی رشد خود را برای سال مالی فعلی کاهش دادند در حالی که انتظار می رفت آن را افزایش دهند. شاید این موضوع به دلیل نگرانی از افزایش موارد بیماری در کشورهای خارج از ژاپن است آنها اعلام کردند که آماده هستند در صورت لزوم اقدامات بیشتری را انجام دهند که این امر می‌تواند خرید مجدد اوراق قرضه و صندوق‌های قابل معامله در بورس باشد اما ممکن است در این مرحله بازدهی نهایی این خریدها را زیر سوال ببرد.

به هر حال آمار منتشر شده امروز حاکی از آن است که قدرت اخیرین ممکن است به فروش اوراق قرضه خارجی توسط سرمایه گذاران ژاپنی مرتبط باشد.

 این نیز روشی است که در آن حالت ریسک گریزی شکل گرفته و باعث تقویت ین میشود.


بانک مرکزی کانادا دیروز متعهد شد نرخ سیاست‌های پولی خود را تا زمانی که هدف تورم ۲ درصدی محقق شود تغییر ندهد.

 آنها گفتند در پیش بینی فعلی ما این اتفاق تا سال ۲۰۲۳ نمی افتد.

که این راهنمای رو به جلو �لانی‌مدت به نظر می رسد آنها همچنین گفتند که این نرخ یعنی نرخ های کنونی برای کوتاه مدت موثر است به عبارت دیگر حداقل برای مدت دو سال دیگر هیچ کاهش و یا افزایشی در نرخ‌های بهره وجود نخواهد داشت.

 این تقریباً هفدهمین جلسه بانک مرکزی کانادا بود که در آن هیچ اتفاق خاصی نیفتاد و هیچ صحبت خاصی گفته نشد.

این بانک همچنین سیاست‌های برنامه تسهیلی خود را اصلاح کرد مبلغ خرید های هفتگی ۵ میلیارد دلار را به ۴ میلیارد دلار کاهش داد و اعلام کرد خرید ها را به سمت اوراق قرضه بلند مدت صبح می دهد که تاثیر مستقیم تری بر نرخ وام دارند که برای خانوارها و مشاغل بسیار مهم است. این امر انتقاد از تسلط بر بازار اوراق قرضه دولتی را بر طرف می کند چرا که اکنون بانک مرکزی کانادا بیش از یک سوم کل اوراق قرضه دولتی را در اختیار دارد.

تاکید و اوراق قرضه طولانی مدت به نوعی کنترل منحنی نرخ بازدهی اوراق قرضه نیز هست که نرخ های بلند مدتی را که ژاپن و استرالیا به طور رسمی راه‌اندازی کرده‌اند پایین نگه می دارد که قبلاً به آن سرکوب مالی نیز گفته می‌شد.

بازار امروز

همانطور که قبلا اعلام شد جلسه هیئت سیاست‌گذاری بانک مرکزی ژاپن را داشتیم. اکنون همه منتظر جلسه بانک مرکزی اروپا هستیم همانطور که در چشم انداز هفتگی توضیح داده بودیم.

 به نظر می‌رسد آنها سیاست های خود را در حالت تعلیق نگه دارند حتی اگر مورد خوبی برای اعمال سیاست‌های انبساطی وجود داشته باشد.

 به نظر می‌رسد آنها تمایل خود را برای سیاست‌های انبساطی تأیید خواهند کرد که می‌تواند بر یورو سنگینی کند.

اما آن‌ها کشیدن ماشه را تا ماه دسامبرکه  پیش بینی های جدید می تواند کاتالیزوری برای تغییر باشد متوقف می کند.

اگر میخواهید موضوع قبل از جلسه را ترمیم کنیم به نظر می رسد جفت ارز یورو ین نشانگر مناسب می باشد.

 

 


داده های اقتصادی

 روز را با مدعیان بیکاری �الات متحده آغاز می کنیم که انتظار می‌رود کمی کاهش پیدا کند برای ادعاهای اولیه ۱۲۰۰۰ و برای ادعاهای مداوم ۶۷۳ هزار کاهش پیش بینی شده است که البته ارقام خوبی هم نیستند.

ادعاهای اولیه نسبت به ماه گذشته به طور متوسط ۲۲ هزار نفر در هفته کاهش یافته است بنابراین می تواند سرعت رشد را کاهش دهد در همین حال افرادی که شغل خود را قبل از ۲۴ آوریل یعنی ۲۶ هفته پیش از دست داده اند باید ادعاهای مستمر خود را ارائه دهند حدود ۳۰ میلیون نفر در ماه آوریل شغل خود را از دست دادند و بنابراین به زودی باید آماده پایان یافتن مزایای بیکاری خود باشند.

 به‌نظر می‌رسد ادعاهای مداوم باید خیلی بیشتر از آنچه که هست در حال سقوط باشد.

به نظر می رسد که نتایج این گونه ، پیشرفت کند در مشاغل را نشان می دهد و بنابراین یک شاخص ریسک گریز می تواند باشد.سپس اولین برآورد تولید ناخالص داخلی فصل سوم ایالات متحده را خواهیم داشت پیش بینی می شود به دنبال کاهش ۳۱.۴ درصدی در فصل دوم این داده ها افزایش پیدا کند که مقدار کم به نظر می‌رسد. اما فقط بزرگتر از میزان سالیانه آن است.

این میزان کمتر از بازدهی ۹.۴ درصدی تولید ناخالص داخلی ناحیه یورو است که انتظار می‌رود فردا اعلام شود اما از آنجا که تولید ناخالص داخلی ناحیه یورو در فصل دوم بسیار بیشتر از ایالات متحده کاهش یافته است انتظار می رود رشد ایالات متحده نسبت به ناحیه یورو بهتر باشد در نتیجه ممکن است این داده برای دلار مثبت باشد.


در داده های ژاپن انتظار می رود که فقط تولیدات صنعتی تغییر عمده‌ای داشته باشند انتظار می رود برای چهارمین ماه متوالی این داده ها افزایش یابد و بیشتر از ماه گذشته باشند که نشانه خوبی از بهبود سریع است این می تواند برای ین منفی باشد از این رو ممکن است موجب افزایش بازار سهام شود و جو ریسک پذیری را کاهش دهد.


انتظار می رود نرخ بیکاری ژاپن به تدریج افزایش یابد هنوز هم انتظار می رود که رقم ۳.۱ درصد  کم باشد. کمترین میزان آن در آمریکا قبل از همه گیری ۳.۵ درصد بود.


به ویژه اینکه جای تعجب اینجاست که آنها می‌توانند این نرخ بیکاری پایین را با نرخ مشارکت نسبتاً بالایی حفظ کنند. انتظار می رفت که بسیاری از افرادی که شغل خود را از دست می دهند کارگران نیمه وقت باشند � ۳۰ درصد نیروی کار ژاپن را تشکیل می‌دهند و بنابراین افراد دیگر به دنبال کار نمی روند و به طور کامل از لیست کار خارج می شوند بنابراین نرخ مشارکت اندکی کاهش یافت. اما از آن زمان حدود نیمی از ضررها بازیابی شد به نظر می‌رسد شرکت‌ها با استفاده از یارانه‌های تعدیل شغل دولتی و کاهش ساعات کار به جای کاهش افراد ،اشتغال را حفظ می‌کنند.


حدود شش میلیون کارگر نیمه وقت در زمان رکود شغل خود را از دست دادند اما بسیاری از این مشاغل از آن زمان تا کنون بازیابی شده اند .

این باید هزینه ها را افزایش دهد و به ژاپن کمک کند تا اقتصاد خود را بهبود دهد اما در واقع این کشور رشد اقتصادی کندی را طی می کند.

 شاخص های مدیران خرید هنوز هم نشان می دهد که اقتصاد ژاپن منقبض شده است.


انتظار می رود شاخص قیمت مصرف کننده توکیو بیشتر در معرض تورم قرار گیرد این بیشتر به دلیل اقدامات خود دولت است مانند یارانه های مسافرت که نرخ هتل ها را کاهش می دهد به علاوه فشار بر روی شارژ تلفن های همراه کمتر است به طور معمول حرکت به سمت تورم ممکن است باعث ایجاد دستکاری در بانک مرکزی ژاپن شود

اما از آنجا که این تغییرات ناشی از سیاست‌های دولتی است که بانک مرکزی ژاپن می تواند استدلال کند که کاهش تورم به معنی تغییر در روند تورم اساسی نیست و می تواند آن را نادیده بگیرد.


انتظار می رود اعتبارات بخش خصوصی استرالیا در ارزیابی ماهانه اندکی افزایش یابد.

 اما این تنها پس از چهار ماه کاهش متوالی اتفاق می‌افتد. مشاغل در تلاش هستند تا زنده بمانند بنابراین به دنبال توسعه ظرفیت نیستند بلکه به دنبال تلاش برای کاهش وام هستند. داده های اعتبارات شخصی نیز در حال سقوط است در حالی که وام های مسکن به کندی افزایش می یابد.

 به نظر می رسد هر افزایش می تواند نشانه ای از تشویق برای فعالیت باشد بنابراین این یک امتیاز مثبت است.


و سرانجام با آغاز روز در اروپا آلمان اولین برآورد خود از تولید ناخالص داخلی فصل سوم را اعلام کرد از آنجا که تولید ناخالص داخلی آلمان تقریباً یک چهارم تولید ناخالص داخلی ناحیه یورو می باشد، فقط تولید ناخالص داخلی آلمان ملاک قرار داده میشود.نگاهی به فضای بازار: