خلاصه بازار
انتظار می رفت که بانک مرکزی اروپا در جلسه ماه دسامبر اقدامات انبساطی بیشتری انجام دهد و همین گونه هم شد آنها در جلسه دیروز رسما اعلام کردند که در جلسه دسامبر اقدامات شدیدتر تسهیلی را به اجرا خواهند گذاشت. آنها اگرچه همه نرخ ها و سیاست های پولی خود را بدون تغییر نگه داشتند ،در بیانیه‌ای که بلافاصله پس از جلسه منتشر شد گفته شد که خطرات به وضوح به سمت نزول است. پیش بینی های جدید اقتصادی که اعضای بانک مرکزی اروپا برای نشست ماه دسامبر ارائه می دهند امکان ارزیابی مجدد کامل چشم‌انداز اقتصادی را فراهم می کند.

 


خلاصه بازار


انتظار می رفت که بانک مرکزی اروپا در جلسه ماه دسامبر اقدامات انبساطی بیشتری انجام دهد و همین گونه هم شد آنها در جلسه دیروز رسما اعلام کردند که در جلسه دسامبر اقدامات شدیدتر تسهیلی را به اجرا خواهند گذاشت.

آنها اگرچه همه نرخ ها و سیاست های پولی خود را بدون تغییر نگه داشتند ،در بیانیه‌ای که بلافاصله پس از جلسه منتشر شد گفته شد که خطرات به وضوح به سمت نزول است.

پیش بینی های جدید اقتصادی که اعضای بانک مرکزی اروپا برای نشست ماه دسامبر ارائه می دهند امکان ارزیابی مجدد کامل چشم‌انداز اقتصادی را فراهم می کند.

بر این اساس شورای ریاستی بانک مرکزی اروپا ابزارهای خود را برای مقابله با همه گیری و برای اطمینان از مساعد نگه داشتن شرایط مالی در حمایت از بهبود اقتصادی و خنثی کردن تاثیر منفی همه گیری در مسیر تورم پیش‌بینی شده مجدداً مرتب می‌کند.

 در کنفرانس مطبوعاتی لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا اظهار داشت که چشم انداز بسیار بدتر از انتظارات است زیرا اقتصاد اروپا با سرعت بیشتری در حال نزول است وی تاکید کرد که این تصمیم به اتفاق آرا بوده است که اقدامات لازم انجام خواهد شد و ارزیابی مجدد روشی صحیح است، تا حدی که اگر لازم باشد از تمامی ابزارها در تمامی ابعاد استفاده خواهد شد. این برای اولین بار است که در یک جلسه تصمیمات جلسه آینده عنوان می‌شود.

منظور از کالیبراسیون مجدد چیست ظاهراً یک بازنگری کلی در عملیات آنها انجام شده است.

لاگارد در جای دیگر اظهار داشت که تمرکز بر حفظ شرایط مطلوب تامین مالی خواهد بود که می تواند برای انجام عملیات سرمایه گذاری بلند مدت موقتTLTRO که همان برنامه پرداخت وامهای ارزان به بانک‌ها است و همچنین از طریق برنامه خرید اضطراری هم گیریPEPP  باشد که این دو برنامه می‌تواند جایگزین برنامه QE به جای کاهش بیشتر نرخ بهره باشد تحقیقات نشان داده است که اقدامات QE تاثیر زیادی بر نرخ ارز دارد بنابراین می توان انتظار داشت که ارزیابی مجدد آنها یورو را تضعیف کند.

از سوی دیگر شاهد فضای ریسک گریزی در بازار بودیم چرا که بازارهای سهام در سراسر جهان شدیداً نزولی بود بازار های ایالات متحده توانستند کمی بالاتر روز خود را به پایان برسانند اما این روند از صبح امروز در آسیا از سر گرفته شد.

 سهام اپل طی نشست معاملاتی دیروز به شدت صعود کرد اما پس از بسته شدن و مشخص شدن درآمد حاصل از فروش آیفون ،  لطفی افت درآمد در چین بیش از ۴ درصد سقوط کرد.

 سهام آمازون تقریباً ۲ درصد نزول داشت زیرا CFO  این شرکت افزایش زیادی را در هزینه ها که ناشی از همه گیری بود اعلام کرد.

سهام فیس بوک نیز سقوط کرد اگرچه سهام ALPHABET شرکت مادر گوگل با افزایش سود بیشتر در تبلیغات دیجیتال به شدت رشد داشت.

بنابراین جای تعجب نداشت که ین ژاپن و دلار آمریکا بهترین عملکرد را از خود نشان دهند اما ارزهای کالایی آنطور که باید ریزش نداشتند به ویژه با ادامه روند نزولی قیمت نفت و طلا.

پوند نیز به اندازه یورو کاهش یافت اما این به دلیل اخبار برگزیت نبود چرا که مذاکرات برگزیت در حال اجراست و اجازه بیرون آمدن هیچ خبری از آن داده نمی شود که این نشان می‌دهد ممکن است آنها پیشرفت قابل ملاحظه ای به دست آورده باشند. از رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا ، فون در لین  شنیده شده است که مذاکرات پیشرفت خوبی داشته است و اکنون محور مذاکرات بر دو موضوع اصلی زمینه برابری و ماهیگیری است.

 البته این مشکلات پیشتر هم وجود داشت بنابر این خبر خیلی خوبی هم به نظر نمی رسد رئیس شورای اروپا میشه گفت که آنها احتمالاً وضعیت مذاکرات را در هفته آینده با بروکسل 

ارزیابی خواهند کرد و امیدوارند روند تصویب این توافق از اواسط ماه نوامبر آغاز شود که اگر واقعاً این اتفاق بیفتد باعث رشد پوند خواهد شد.


بازار امروز


تقویم اقتصادی امروز کمی شلوغ است  که با ارقام تولید ناخالص داخلی از چندین کشور اروپایی از جمله فرانسه آلمان اتریش اسپانیا و ایتالیا شروع می‌کنیم که در ساعت ۱۳:۳۰  به وقت تهران تولید ناخالص داخلی کل اتحادیه اروپا را خواهیم داشت.

 انتظار می رود آرام بازگشت کاملا محکمی را در فصل سوم نشان دهد اما پس از شنیدن اظهارات تلخ و ناامید کننده درباره چشم انداز اقتصادی ناحیه یورو که دیروز در نشست بانک مرکزی اروپا گفته شد بعید به نظر می رسد که کسی به گذشته اهمیت دهد چرا که آینده ناامید کننده است.سپس شاخص قیمت مصرف کننده ناحیه یورو ارائه می شود انتظار می رود نرخ تغییرات سال قبل ثابت بماند اما پس از کاهش تورم آلمان که دیروز بیش از حد انتظار بود شاید ما یک شگفتی دیگر داشته باشیم. درهرصورت بانک مرکزی اروپا تقریباً قول اقدامات شدید انبساطی را برای ماه دسامبر داده است.


پس از چندین ماه حرکت شدید انتظار می رود درآمد و هزینه‌های شخصی ایالات متحده مجدداً به تغییرات منظم تبدیل شود پیش بینی می‌شود هر دو این داده ها در این ماه بالاتر باشند که قطعاً برای اقتصاد این کشور خوب است.

 سوال اصلی اینجاست که چه مدت این داده ها می تواند دوام داشته باشد چرا که میلیون ها بیمه بیکاری در پایان سال به اتمام خواهد رسید.


به لطف بیمه های بیکاری درآمدهای شخصی هنوز بالاتر از سطح قبل از همه گیری است.


در همین حال هزینه‌ها پایین تر از سطح قبل از همه گیری باقی مانده است اما به مرور در حال افزایش است.


انتظار می‌رود تورمی که با توجه به داده های مصارف شخصی اندازه گیری میشود، شتاب گرفته و به ارزیابی سالیانه سال گذشته برسد. در این صورت این امر موجب منفی شدن دلار می گردد.


انتظار می‌رود رقم تولید ناخالص داخلی ماه اوت کانادا کندی در رشد را نشان دهد.

 که به نظر می رسد این امر در سراسر جهان به همین شکل است.


اگر به سطح تولید ناخالص داخلی نگاه کنیم اگرچه هنوز ۱.۳ درصد کمتر از سطح قبل از همه گیری است، به وضوح نشان دهنده مشکلات بی‌شمار است.
تحلیل نشست بانک مرکزی اروپا: