چشم انداز هفتگی
این هفته انتخابات ایالات متحده، سه نشست بانکهای مرکزی و داده های اقتصادی مهمی را پیش رو داریم. انتخابات عمومی ایالات متحده، نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو، نشست بانک مرکزی انگلستان و همچنین بانک مرکزی استرالیا به همراه داده‌های NFP که همگی حکایت از هفته ای شلوغ و پر حادثه را دارند. بدون هیچ شکی انتخابات ایالات متحده مهمترین رویداد هفته است. اقتصاددانان شانس ۹۵٪ برای جو بایدن قائل هستند و وب‌سایت‌های سیاسی FiveThirtyEight نیز ۸۹% احتمال پیروزی جو بایدن را می دهند. اگرچه احتمال بازپس‌گیری سنا از سویی دموکرات‌ها قطعی نیست. چیزی که در حال حاضر برداشت می‌شود این است که بازار بدون تردید از دولت دموکرات‌ها استقبال می‌کند چرا که تقریباً اطمینان حاصل می‌شود که دولت جدید یک بسته محرک مالی را مدت کوتاهی پس از مراسم تحلیف تصویب خواهد کرد. و هر گونه افزایش مالیات خیلی دیرتر انجام خواهد شد یعنی چند سال دیگر.

 

این هفته انتخابات ایالات متحده، سه نشست بانکهای مرکزی و داده های اقتصادی مهمی را پیش رو داریم.
انتخابات عمومی ایالات متحده، نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو، نشست بانک مرکزی انگلستان و همچنین بانک مرکزی استرالیا به همراه داده‌های NFP که همگی حکایت از هفته ای شلوغ و پر حادثه را دارند.
بدون هیچ شکی انتخابات ایالات متحده مهمترین رویداد هفته است. اقتصاددانان شانس ۹۵٪ برای جو بایدن قائل هستند و وب‌سایت‌های سیاسی FiveThirtyEight نیز ۸۹% احتمال پیروزی جو بایدن را می دهند.
اگرچه احتمال بازپس‌گیری سنا از سویی دموکرات‌ها قطعی نیست. چیزی که در حال حاضر برداشت می‌شود این است که بازار بدون تردید از دولت دموکرات‌ها استقبال می‌کند چرا که تقریباً اطمینان حاصل می‌شود که دولت جدید یک بسته محرک مالی را مدت کوتاهی پس از مراسم تحلیف تصویب خواهد کرد.
و هر گونه افزایش مالیات خیلی دیرتر انجام خواهد شد یعنی چند سال دیگر.


با این حال یک طرف ماجرا این است که کار موج آبی به هیچ وجه قطعی به نظر نمی‌رسد.
حتی اگر دموکرات ها در رای گیری ها پیروز شوند در قانون ایالات متحده چیزی وجود ندارد که بگوید مردم باید به رئیس جمهور رای بدهند.
بدین صورت که یک قانونگذار ایالتی جمهوریخواه می تواند نتایج را کنار بگذارد و رای انتخاباتی ایالت را به ترامپ دهد و کاملا هم قانونی خواهد بود. هر چند که بی سابقه و تحمل ناپذیر خواهد بود.
ریسک یک انتخابات بحث برانگیز تا حدی به عودت های مقدماتی در شب انتخابات و همچنین تمایل قانونگذاران ایالتی برای رد رای مردم بستگی دارد و درجه ای از مشکلات واقعی برای مبارزه در دادگاه و یا توانایی ایجاد مشکلات درک شده طبق قانون گذاران ایالت اجازه می‌دهد امور را به دست خود بگیرند.
پنسیلوانیا ممکن است در این تلاش جایگاه اساسی را داشته باشد.
به نوشته مجله نیویورکر در پنسیلوانیا حتی اگر دموکرات‌ها رای مردم را به دست آورند جمهوریخواهان نمی‌توانند نتایج را با این استدلال که جنبه های مختلف غیرقانونی هستند، رقابت کنند.
پرونده های دادگاه در مورد انتخابات می تواند به دیوان عالی منتهی شود. دادگاهی که با انتصابات ترامپ پرشده و احتمالاً به نفع وی حکم خواهد داد.
به همین دلیل موضوع اصلی این نیست که تنها چه کسی پیروز انتخابات باشد هر چه تعداد شمارش بیشتر شود عدم قطعیت نیز بیشتر می‌شود. که به طور حتم بر سهام و اوراق بیشتر از چیزی که در سال ۲۰۰۰ وقتی که نتیجه انتخابات به دیوان عالی کشیده شد فشار وارد خواهد کرد.
چیزی که باید به آن توجه کرد این است که نامزدها در “ایالات چرخشی“ چقدر خوب من می کند. ایالت هایی که می توانند به هر طریقی پیش بروند و نتایج خود را به سرعت گزارش می دهند.
دونالد ترامپ جهت بدست آوردن ۲۷۰ رای انتخاباتی لازم برای پیروزی راه محدودی دارد. اگر ترامپ در چندین ایالت چرخشی شکست بخورد پیروزی برای او بدون توجه به اینکه در جاهای دیگر چه عملکردی دارد غیر ممکن می شود.
فلوریدا با ۲۹ رای انتخاباتی اجازه شمارش آرای پستی قبل از روز انتخابات را میدهد بدین معنی که بلافاصله پس از پایان رأی گیری در ساعت ۳:۳۰ شب سه شنبه به وقت تهران می‌توانیم نتایج قابل توجهی را از آن ایالت به دست آوریم.
این مهم است زیرا تقریباً غیرممکن است که دونالد ترامپ بدون پیروزی در فلوریدا بتواند به عنوان برنده انتخابات مشخص شود.
اوهایو با ۱۸ رای انتخاباتی نیز آرای پستی را می تواند زودتر از موعد شمارش کند بنابراین آنها نیز انتظار می رود که کمی بعد از ساعت ۳ شب وقت تهران گزارش دهند.
تگزاس با ۳۸ رای انتخاباتی شاید آرای پستی محدودی دارد بنابراین حالت نیز می تواند پس از پایان رأی گیری و در حوالی ساعت ۴صبح به وقت تهران آمار خود را گزارش دهند.
حتی بیش از فلوریدا دونالد ترامپ بدون تگزاس راهی برای پیروزی نخواهد داشت.
کارولینای شمالی نیز با ۱۵ رای الکترال پیش بینی می شود که بیش از ۹۸ درصد برگه های رای را تا شب انتخابات گزارش کند.
در مورد سنا باید منتظر بمانیم تا نتایج انتخابات ایالت به ایالت بیرون بیاید.
تاثیر انتخابات بر روی دلار:
در گذشته دلار تمایل به افزایش پس از انتخابات داشته  در این ارزیابی تنها مواقعی که رئیس‌جمهور عوض شده در نظر گرفته شده است.

بااین حال امروزه با توجه به جریانات ریسک پذیری و ریسک گریزی روند دلار اغلب بیشتر با روند بازار سهام تعیین می شود تا روند اقتصاد، که این الگوی خاصی را برای انتخابات نشان نمی‌دهد.


اکنون سناریوهای ممکن را با چهار نتیجه متفاوت بررسی کنیم:
اقتدار آبی ها:
اگر دموکرات ها کنترل مجلس، سنا و کاخ سفید را به دست بگیرند.
در این شرایط می‌توان انتظار بیشترین جریانات ریسک‌پذیری را داشت چرا که می‌تواند به محرک‌های مالی بیشتر ختم شود.
مدل اقتصادی فدرال رزرو نشان می دهد که بسته محرک ۲ تریلیون دلاری دیگر که دموکرات ها آن را پیشنهاد داده اند می تواند تولید ناخالص داخلی واقعی ایالات متحده را سال آینده تا ۵ درصد افزایش دهد و و بیکاری را تا ۲ درصد کاهش دهد. در این شرایط به نظر می‌رسد سهام رشد کند و دلار نیز تحت فشار قرار بگیرد.

عدم کنترل دموکراتها بر سنا:
اگر دموکرات ها مجلس نمایندگان و کاخ سفید را به دست بگیرند اما این جمهوری خواهان باشند بر سنا کنترل داشته باشند این می تواند بن بست و ناتوانی در انجام هر کاری را برای دموکرات‌ها ایجاد کند.
در این شرایط احتمالاً محرک مالی جدیدی وجود نخواهد داشت در حالی که سایر عناصر اصلی دستور کار بایدن که می‌توانند از طریق دستورات اجرایی اجرا شوند اما این سناریو احتمالاً برای چشم انداز رشد کوتاه مدت منفی باشد. و یا در بهترین حالت واکنش بازار خنثی باشد که انتظار می رود سهام تاحدودی نزول کند و دلار رشد داشته باشد.

انتخاب مجدد ترامپ:
اگر ترامپ مجدد انتخاب شود و سنا هم دست جمهوریخواهان و مجلس نیز برای دموکرات‌ها باشد این می تواند بسیار منفی تلقی شود.
در این شرایط ترامپ ممکن است زمان بیشتری را صرف جنگ تجاری و جستجوی دشمنان داخلی کند. کنگره در بن بست باقی خواهد ماند و‌ ویروس تا زمان تهیه واکسن می تواند گسترش پیدا کند و از طرفی این که بسیاری از آمریکایی ها از مصرف واکسن با این طرز فکر که تاثیر کمی خواهد داشت امتناع کنند، این نیز اوضاع را آشفته تر می کند. چنین چشم اندازی باعث افت بیشتر سهام و رشد شاخص دلار می شود.

اقتدار جمهوری‌خواهان:
در این شرایط اگر جمهوریخواهان نه تنها کاخ سفید و سنا را در دست داشته باشند بلکه مجلس نمایندگان را نیز مجدد به کنترل خود درآورند.
البته تقریباً غیر ممکن است به طوری که وبسایتFiveThirthyEight.Com تنها ۲ درصد چنین احتمالی میدهد.

انتخابات بلاتکلیف:
هیچکس نمیداند چه کسی برنده شده است که این بزرگترین ناشناخته شناخته شده می باشد و بزرگترین ریسکی پیش رو می باشد.
شمارش آرا همچنان ادامه دارد اختلافات به دادگاه ها کشیده می شود اعتراضات و تظاهرات و سایر موارد..
که در عین حال در مورد سیاست های مالی نیز هیچ اتفاقی نمی‌افتد و بیشتر بستگی به تمایل جمهوریخواهان برای انجام هر کاری که لازم باشد دارد. اینکه جمعیت زیادی زودتر از موعد رای می‌دهند باعث امیدواری است که چنین اتفاقی احتمالا رخ ندهد. با این حال اگر چنین سناریویی به حقیقت بپیوندد عدم اطمینان سیاسی و مالی بالاتر از شرایط نامطمئن ویروس مخلوطی کشنده برای دارایی های ریسکی خواهد بود. شاخص های سهام در چنین حالتی احتمالاً سقوط می کنند. و متاثر از آن پناهگاه امن مورد درخواست قرار می گیرد اما این احتمال هم وجود دارد که شرایط نامطمئن سیاسی از پرواز امن به سوی دلار جلوگیری کند.
و در مقابل ممکن است اعتماد جهانی به سیستم سیاسی ایالات متحده متزلزل شود و ماهیت ایمن دلار را تضعیف کند.
که خب مطمئنا فدرال رزرو با اتخاذ اقداماتی بازار را آرام کند که این یعنی سیاست تسهیلی بیشتر، که برای دلار منفی می تواند باشد.


سایر رویدادهای هفته:
نشست فدرال رزرو، بانک مرکزی انگلستان، نشست رزرو بانک استرالیا و داده های اشتغال ایالات متحده.

فدرال رزرو ایالات متحده درست یک روز پس از انتخابات نشست خواهد داشت.
 از سال ۱۹۸۴ دو رویداد انتخابات و نشستFOMC در یک هفته شکل نگرفته است.
در راهنمای پیش روی آنها گفته شده است که در صورت لزوم برای تنظیم موضع سیاست های پولی آماده خواهند بود. و در محاسبات خود آمار مربوط به بهداشت عمومی،شرایط بازار کار،فشارهای تورمی و انتظارات تورمی به همراه تحولات مالی و بین‌المللی را در نظر خواهند گرفت.می توان تصور کرد که آنها چیز های مشخص تری درباره تحولات مالی را به معیارهای خود اضافه کنند.
همچنین باید اضافه کرد که فدرال رزرو تلاش می‌کند تا از دخالت مستقیم در سیاست به دور باشد.
احتمالا باید منتظر کنفرانس مطبوعاتی باشیم تا بشنویم که اعضای کمیته در حال حاضر در مورد اقدامات بعدی به ویژه تمرکز خرید در بازارهای طولانی مدت و اقدامات کامل مرتبط با کنترل منحنی بازده چه فکری میکنند.

بانک مرکزی انگلستان: افزایش سقف خرید دارایی
بانک مرکزی انگلستان در وضعیتی مشابه با فدرال رزرو از این رو که تخریب روند برکسیت ممکن است در اجلاس اتحادیه اروپا در هفته بعد رخ دهد قرار دارد.
منظور این است که اگر آنها سیاست های خود را تسهیل کنند اما متوجه شوند که بازارها با فروپاشی گفتگوها چند روز بعد متزلزل شوند دیگر چه کاری می توانند انجام دهند؟
در نشست ماه آگوست بازبینی سیاست های پولی پیش‌بینی بهبودیV شکل را داشت. به علاوه اینکه در سال آینده خروجی اقتصاد به سطوح پیش از همه گیری بازمی‌گردد.در نشست ماه سپتامبر اوضاع بهتر بود به طوری که کمیته سیاست های پولی گفت داده‌های اقتصادی اخیر قوی‌تر از انتظارات در گزارش ماه آگوست بوده است.
اما با گذر زمان مشخص شد که دیگر اینگونه نیست چرا که برعکس بازار اکنون پیش بینی میکند خروجی اقتصاد انگلستان همچنان  ۲.۹٪ تا فصل اول سال ۲۰۲۲ کوچکتر از سطوح فصل چهارم سال ۲۰۱۹ باشد. که این بدتر از ناحیه یورو می باشد از سوی دیگر انتظار می‌رود خروجی اقتصاد ایالات متحده در فصل سوم سال ۲۰۲۱ به سطوح قبل از همه گیری بازگردد.
در کنار این موج دوم کووید و اقدامات محدودسازی اخیر چنان سایه سنگینی بر چشم انداز اقتصادی این کشور ایجاد می‌کند که بر همین اساس انتظار می رود در این نشست انتظارات جدی‌تری از بانک مرکزی انگلستان شکل بگیرد.


در ضمن ویروس در حال طغیان است و اقدامات محدود کننده بیشتری اعمال می شود که این فشار بیشتری برای رشد اقتصاد و تورم محسوب می شود.


تورم اصلی پایین تر از دامنه تحمل کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلستان است و این کمیته محاسبه می کند که دوهفته اقدامات فاصله گذاری اجتماعی می تواند ۰.۷۵ از تورم سه ماهه بعدی را بکاهد.


بازار انتظار دارد که بررسی جدید سیاست‌های پولی در این نشست سبب شود تا بانک مرکزی انگلستان احتمالاً برخی تغییرات را در عملکرد خود ایجاد کند درست همانند بانک مرکزی اروپا که این هفته اشاره کرد می تواند در ماه دسامبر از تجدید نظر در پیش بینی های خود استفاده کند که این اقدامی در توجیه سیاست‌های تسهیلی بیشتر است.
به احتمال زیاد BOE سقف تسهیلات خرید دارایی را افزایش دهد زیرا با سرعت فعلی این برنامه تا ۲۱ ژانویه تمام می شود اما سوال این است که چه مقدار سقف را افزایش میدهد؟
۵۰ میلیارد پوند احتمالاً حداقل میزان و صد میلیارد پوند می تواند اقدامی تهاجمی باشد.


انتظار نمی رود که آنها نرخ ها را کاهش دهند اگرچه بازار در برهه ای انتظار نرخ های پایین تر را دارد. اما آنها احتمالاً می خواهند قبل از تصمیم گیری در مورد نرخ ها پاسخ بانکها پیرامون امکان عملیاتی ساختن نرخ های منفی را دریافت کنند و این اطلاعات را تنها در ۱۲ نوامبر دریافت خواهند کرد.
البته هر کاری که بانک مرکزی انگلستان انجام دهد در مقایسه با هرگونه بیانیه در ارتباط با برگزیت جنبه فرعی دارد.
هرگونه خبر در مورد دستیابی به توافق یا شکست نهایی در مذاکرات برای اقتصاد انگلستان اهمیت بیشتری نسبت بهQE دیگر به ارزش ۵۰ میلیارد پوند دارد.


رزرو بانک استرالیا: تنظیم مجدد آنتی پودین ها

در حال حاضر نکات مهمی در ارتباط با سیاست های تسهیلی بیشتر از سویRBA در دست داریم.
در ۱۵ اکتبر رئیس بانک مرکزی استرالیا آقای لاو سخنرانی با عنوان “بهبودی از یک رکود اقتصادی بسیار ناهموار“ ارائه داد.
در این سخنرانی گفت “از منظر بیکاری می خواهیم چیزی بیشتر از از پیشرفت به سوی اشتغال کامل ببینیم.“
“نگرش هیئت مدیره به نرخ بیکاری بالا به عنوان یک اولویت مهم ملی اشاره می کند. مطابق وظایف خود می خواهیم آن چه را که می‌توانیم انجام دهیم با ابزارهایی که در اختیار داریم تا اطمینان حاصل کنیم که افراد شغل دارند.“
در سال ۲۰۱۹ استرالیا تخمین خود از اشتغال کامل را نزولی اصلاح کرد به طوری که نرخ بیکاری حدود ۴ درصد باشد.
با نرخ فعلی ۶.۹ درصد راه درازی در پیش است. و نتیجه میگیریم که آنها قرار است به زودی کاری انجام دهند.


اقدامات احتمالی بانک مرکزی استرالیا شامل موارد زیر است:
کاهش نرخ بهره و هدف اوراق سه ساله دولت از ۰.۲۵٪ به ۰.۱٪ که این به نظر می رسد اقدام قطعی باشد.
همچنین معرفی هدف بازدهی برای اوراق پنج ساله دولتی.
رزرو بانک استرالیا اخیراً تفکر خود را در ارتباط با تورم تغییر داده و بیشتر شبیه فدرال رزرو است یعنی اینکه تا زمانی که شاهد افزایش واقعی تورم نباشند شروع به افزایش نرخ ها نمی کنند.
تغییر هدف بازدهی اوراق از سه ساله به پنج ساله با برآورد آنها برای مدت زمان طولانی جهت رسیدن تورم به سطوح مطلوب می تواند سازگار باشد. بنابراین تا زمانی که سیاست تسهیلی فعلی آنها برقرار باشد معرفی یک برنامه خرید دارایی در مقیاسی بزرگ در انتهای منحنی دور از ذهن نیست.
در حالی که به نظر می رسد نوعی برنامه اعلام شود اندازه و سررسید اوراق قرضه خریداری شده نامشخص است.
در روزهایی که بانک مرکزی استرالیا نرخ خود را تغییر میدهد نوسانات بیشتری را برای آزی مشاهده می کنیم اما شرط ایجاد نوسانات بیشتر مربوط به غلبه بانک مرکزی بر تخمین ها می شود.


اما شاخصNFP: انتظار نمی رود این ماه چیز مهمی باشد.

معمولاً گزارش ماهانه این شاخص رویداد بزرگی برای بازار است اما با توجه به اینکه اخیراً داده های مدعیان هفتگی بیمه بیکاری برخی از درخشش های این شاخص را از بین میبرد انتظار نوسان چندانی نداریم.
در هر صورت داده این شاخص احتمالاً ناامید کننده باشد اگرچه انتظار می رود افزایش مداوم تعداد افراد شاغل را نشان دهد اما این افزایش برای چهارمین ماه متوالی کاهش می یابد که نشان از کند شدن بهبودی دارد.


نرخ بیکاری پیش‌بینی می‌شود تنها ۰.۲٪ کاهش داشته باشد و از ۷.۹٪ به ۷.۷٪ برسد.
که همچنان هم غیر قابل قبول است.
و البته معیار بیکاری U6 که شامل کم کاری و افرادی که به طور موثر به دنبال کار نیستند می شود زیرا امیدی ندارند و این شاخص حتی در سطوح بالاتری در عدد ۱۲.۸٪ است.
که همچنان هم وضعیت بدی است و با سرعت کم و کند تری بهبود می یابد.


اما سایر شاخص ها که به نظر از اهمیت کمتری این هفته برخوردارند.
مذاکرات برگزیت در طول هفته ادامه خواهد داشت اما این هفته اخبار زیادی دریافت نکردیم نمی‌دانیم که آیا هفته آینده اخبار بیشتری خواهیم گرفت یا خیر چراکه آنها در گفتگو های پنهانی و حساس قرار دارند.

شاخص‌های مدیران خرید موسسه مدیریت عرضه که برای ایالات متحده بخش تولیدی در روز دوشنبه منتشر می‌شود بخش خدماتی در روز چهارشنبه.
روز پنج شنبه سفارشات کارخانه ای آلمان و در روز جمعه تولیدات صنعتی این کشور را خواهیم داشت.خلاصه بازار
انتظار می رفت که بانک مرکزی اروپا در جلسه ماه دسامبر اقدامات انبساطی بیشتری انجام دهد و همین گونه هم شد آنها در جلسه دیروز رسما اعلام کردند که در جلسه دسامبر اقدامات شدیدتر تسهیلی را به اجرا خواهند گذاشت. آنها اگرچه همه نرخ ها و سیاست های پولی خود را بدون تغییر نگه داشتند ،در بیانیه‌ای که بلافاصله پس از جلسه منتشر شد گفته شد که خطرات به وضوح به سمت نزول است. پیش بینی های جدید اقتصادی که اعضای بانک مرکزی اروپا برای نشست ماه دسامبر ارائه می دهند امکان ارزیابی مجدد کامل چشم‌انداز اقتصادی را فراهم می کند.