تحلیل ویژه روزانه
در روز جمعه درفضای ریسک گریزی سهام رو به پایین بودند اما امروز صبح در آسیا بیشتر سهام مثبت هستند دلار آمریکا در فضای دیسک گریزی بیشترین سود را می برد. از سوی دیگر یورو به عنوان ارز مقابل دلار تضعیف شد که بخشی از این تصنیف نیز به خاطر اعمال محدودیت ها در اروپا و نگرانی ها از کند شدن روند بهبود اقتصادی است. اعمال محدودیت ها از سوی و افزایش تولید نفت لیبی از سوی دیگر باعث کاهش قیمت نفت شد و آن را به پایین ترین سطح پنج ماهه خود رساند ارزهای کالایی نیز تضعیف شدند.

 


خلاصه بازار

در روز جمعه درفضای ریسک گریزی سهام رو به پایین بودند اما امروز صبح در آسیا بیشتر سهام مثبت هستند دلار آمریکا در فضای دیسک گریزی بیشترین سود را می برد.
از سوی دیگر یورو به عنوان ارز مقابل دلار تضعیف شد که بخشی از این تصنیف نیز به خاطر اعمال محدودیت ها در اروپا و نگرانی ها از کند شدن روند بهبود اقتصادی است.
اعمال محدودیت ها از سوی و افزایش تولید نفت لیبی از سوی دیگر باعث کاهش قیمت نفت شد و آن را به پایین ترین سطح پنج ماهه خود رساند ارزهای کالایی نیز تضعیف شدند.
دلار استرالیا احتمالا بر اثر تصمیمات انبساطی جلسه تعیین سیاست های پولی رزرو بانک استرالیا که فردا صبح برگزار می‌شود بیشتر تضعیف خواهد شد.
بر اساس گزارش بلومبرگ پوند بر اثر گزارش‌هایی مبنی بر سازش بر سر مسئله ماهیگیری با اتحادیه اروپا اندکی افزایش یافت. توافق بر سر این موضوع می‌تواند راه را برای رسیدن به به یک توافق جامع هموار کند در صورت صحت این خبر افزایش مجدد پوند محتمل است.
نکته قابل توجه اینکه پوند علی‌رغم اعلام دولت انگلیس جهت اعمال محدودیت های مجدد باز هم افزایش یافت.
این امر نشان دهنده آن است برگزیت مهمترین عامل افزایش یا کاهش پوند می باشد.
تصمیمات محدود کننده شاید در کوتاه مدت رشد انگلستان را کاهش دهند اما در طولانی مدت زمینه را برای بهبود فراهم خواهد کرد این اتفاقی که در کشور نیوزیلند نیز افتاد و در طولانی مدت باعث رشد اقتصادی این کشور گردیده است.


طبق معمول همیشه هفته با سپرده های هفتگی سوئیس آغاز می‌شود به نظر می‌رسد بانک ملی سوئیس هفته گذشته مجدداً به بازار بازگشت است.


پس از آن نوبت به شاخص مدیران خریدPMI , در اروپا و ایالات متحده می رسد.
شاخص نهایی برای آن دسته از کشورهایی که نسخه‌های اولیه از این شاخص دارند. و تک نسخه برای کشورهایی که نسخه اولیه ندارند.
هیچ پیش‌بینی خاصی برای این داده وجود ندارد و تنها پیشبینی برای کشورهایی که نسخه اولیه دارند همان نسخه اولیه است.
این بدان معناست که امروز تمرکز بر رویPMI تولیدی انستیتوی مدیریت تامینISM خواهد بود که انتظار میرود کمی رشد داشته باشد. این پیش‌بینی رشد کمی بیشتر است نسخه مارکیت آن در طول ماه می باشد. به نظر نمی رسد این داده ها تاثیر خاصی را در بازار داشته باشد.
در آن سوی دنیا در ایالات متحده همه مشغول کار زارع انتخابات هستند.
در پایان این شب باید منتظر جلسه رزرو بانک استرالیا باشیم که در چشم انداز هفتگی به آن پرداخته بودیم .
انتظار داریم رزرو بانک استرالیا همان طور که اخیراً در بانک مرکزی اروپا نیز گفته شد ابزارهای خود را مجدداً تنظیم کند اقدامات احتمالی شامل موارد زیر است:
کاهش نرخ نقدینگی و هدف قرار دادن اوراق قرضه ساله دولت به ۰.۱% از ۰.۲۵% فعلی.
که به نظر می رسد این قطعی ترین حرکت باشد.
معرفی هدف بازدهی برای اوراق قرضه ۵ ساله دولت رزرو استرالیا اخیراً تفکر خود را در مورد تورم تغییر داده است تا رفتاری مانند فدرال رزرو ایالات متحده داشته باشد.
یعنی تا زمانی که تورم واقعی را نبیند شروع به افزایش نرخ بهره نمی کند و بر اساس پیش‌بینی تورم حرکت نخواهد کرد.
اکنون سوال اینجاست که تغییر هدف بازدهی اوراق قرضه از سه سال به ۵ سال با برآورد آنها تا چه مدت ممکن است طول بکشد تا تورم به سطح مطلوب برسد و بنابراین چه مدت سیاست تسهیلی فعلی آنها ادامه پیدا خواهد کرد. و در نهایت معرفی یک برنامه خرید دارایی در مقیاس بزرگ در انتهای منحنی که البته اندازه و سررسید اوراق قرضه خریداری شده نامشخص است.
تاثیر بازار می تواند قابل توجه باشد در روزهایی که رزرو بانک استرالیا نرخ ها را تغییر داده اند نوسانات بیشتری را در بازار مشاهده کرده ایم که البته در ماه‌های اخیر این نوسانات کمتر از حد معمول بودند‌.
و در آخر همزمان با طلوع آفتاب شاخص قیمت مصرف کننده خود را اعلام می‌کند.
چشم انداز هفتگی
این هفته انتخابات ایالات متحده، سه نشست بانکهای مرکزی و داده های اقتصادی مهمی را پیش رو داریم. انتخابات عمومی ایالات متحده، نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو، نشست بانک مرکزی انگلستان و همچنین بانک مرکزی استرالیا به همراه داده‌های NFP که همگی حکایت از هفته ای شلوغ و پر حادثه را دارند. بدون هیچ شکی انتخابات ایالات متحده مهمترین رویداد هفته است. اقتصاددانان شانس ۹۵٪ برای جو بایدن قائل هستند و وب‌سایت‌های سیاسی FiveThirtyEight نیز ۸۹% احتمال پیروزی جو بایدن را می دهند. اگرچه احتمال بازپس‌گیری سنا از سویی دموکرات‌ها قطعی نیست. چیزی که در حال حاضر برداشت می‌شود این است که بازار بدون تردید از دولت دموکرات‌ها استقبال می‌کند چرا که تقریباً اطمینان حاصل می‌شود که دولت جدید یک بسته محرک مالی را مدت کوتاهی پس از مراسم تحلیف تصویب خواهد کرد. و هر گونه افزایش مالیات خیلی دیرتر انجام خواهد شد یعنی چند سال دیگر.