تحلیل انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده
خب، بالاخره بازارهای لحظه‌‌ای که منتظرش بودیم از راه رسید و همگام با آن بحث انتخابات ریاست‌جمهوری اهمیت زیادی دارد که روز سه‌شنبه، سوم نوامبر برگزار خواهد شد. در هفته‌ای که گذشت شاهد اُفت دارایی‌های ریسک و نیز سود نسبتاً بالای دلار با توجه به ریسک احتمالی ناشی از انتخابات و نیز افزایش موارد ابتلاء به ویروس و برنامه‌های محدودسازی بودیم که جریان‌های قدرتمند عاری از ریسک نیز در نتیجه آن روی دادند. نظرسنجی در حال انجام، بطور قطع حاکی از آن است که بایدن تا 87 درصد (340 رأی الکتریکی) پیروز میدان است (طبق گزارش FiveThirtyEight) و همچنین این آرا نشان می‌دهد که به احتمال قوی، دموکرات‌ها در کاخ‌سفید و مجلس‌سنا نیز برنده خواهند بود.

 

خب، بالاخره بازارهای لحظه‌‌ای که منتظرش بودیم از راه رسید و همگام با آن بحث انتخابات ریاست‌جمهوری اهمیت زیادی دارد که روز سه‌شنبه، سوم نوامبر برگزار خواهد شد. در هفته‌ای که گذشت شاهد اُفت دارایی‌های ریسک و نیز سود نسبتاً بالای دلار با توجه به ریسک احتمالی ناشی از انتخابات و نیز افزایش موارد ابتلاء به ویروس و برنامه‌های محدودسازی بودیم که جریان‌های قدرتمند عاری از ریسک نیز در نتیجه آن روی دادند. 

نظرسنجی در حال انجام، بطور قطع حاکی از آن است که بایدن تا 87 درصد (340 رأی الکتریکی) پیروز میدان است (طبق گزارش FiveThirtyEight) و همچنین این آرا نشان می‌دهد که به احتمال قوی، دموکرات‌ها در کاخ‌سفید و مجلس‌سنا نیز برنده خواهند بود. 

پس یعنی در نتیجه همین دلایل، دارایی‌های ریسک اُفت داشته است؟ پویایی و اهمیت این انتخابات، به معنای احتمال ناپایداری و  نوسان بیشتر است که بسته به نتیجه انتخابات، میزان آن افزایش می‌یابد. 

در ادامه چند نکته مهم را در رابطه با انتخابات گوشزد می‌کنم که بهتر است به خاطر داشته باشید: 

•  در این انتخابات، دیگر بحث میزان محبوبیت فرد مطرح نیست، یعنی نمی‌توانیم بگوییم نظام انتخاباتی آمریکا روی سیستم "برنده، پیروز می‌شود" کار می‌کند، بلکه "کالج الکترال" است که اهمیت زیادی دارد. یعنی حتی اگر یکی از نامزدها بیشترین رأی را بیاورد (نظیر آنچه در سال 2016 در مورد هیلاری کلینتون روی داد) ولی آرای کالج الکترال او به حدنصاب نرسد، بازنده میدان خواهد بود. در واقع هر کدام از نامزدها نیاز به تعداد اکثریت 270 رأی از 538 رأی الکترال دارند تا پیروز انتخابات باشند. 

•  حتماً شما هم نامه‌ای دریافت کرده‌اید (و در مورد بسیاری دیگر نیز چنین بوده است) که می‌گوید شیوع کروناویروس بطور کامل روش رأی‌گیری را ایالات‌متحده عوض کرده و ده‌ها میلیون رأی اینترنتی در سال 2020 اخذ خواهد شد. همین امر نوعی بلاتکلیفی گسترده را به فضای انتخابات تحمیل می‌کند چرا که ایالت‌های مختلف، مقررات متفاوتی در مورد چگونگی و زمان شمارش این آرا تصویب خواهند کرد. 

•  پیروزی در انتخابات و رئیس‌جمهور شدن همه چیز نیست. واکنش بازار به برنده ریاست‌جمهوری نیز اهمیت بسیاری دارد، ولی چیزی که اهمیت به مراتب بیشتری دارد این است که چه اتفاقی برای کاخ‌سفید و مجلس سنا خواهد افتاد، هرگونه اختلاف و شکاف در دولت به معنای دردسری برای سیاست‌های آتی خواهد بود. داده‌های اخیر نشان می‌دهد که هفته گذشته، احتمال 77 درصدی پیروزی موج آبی دموکرات‌ها به فقط 55 درصد رسیده است (طبق پریدکت‌مارکت). 

•  نظرسنجی‌ها اغلب ناامیدکننده است. آرای نظرسنجی نشان می‌دهد که بایدن پیشرو است، ولی انتخابات 2016 دلایل کافی داشت که باعث دقت نظر ما شود، چرا که آرای نظرسنجی پیروزی کلینتون را نشان می‌داد ولی در نهایت ترامپ به ریاست‌جمهوری رسید. همچنین پرزیدنت ترامپ به وضوح تردید خود را در مورد انسجام آرای الکتریکی اظهار کرد و اینکه پیروزی بایدن در نتیجه آن روی می‌دهد، و یا اینکه اگر این انتخابات به رقابت بیشتر کشیده شود، خطری جدّی خواهد بود.

پس در هفته پیش رو، چیزهایی که اهمیت کلیدی دارند و باید به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشیم نظرات در مورد انتخابات است و اینکه بازارها چگونه به آن جواب خواهند داد. منتظریم ببینیم آیا شاهد پیروزی قدرتمند یکی از نامزدها خواهیم بود و یا اینکه این روند به روزها و شاید هم هفته‌ها خواهد کشید. 

فراموش نکنید که ایالت‌های سرنوشت‌ساز مبارزه انتخاباتی 2020 عبارت از آریزونا، فلوریدا، جورجیا، میشیگان، مینه‌سوتا، کارولینای‌شمالی، پنسیلوانیا و ویسکانسین هستند. نظرسنجی اخیر نیویورک‌تایمز حاکی از پیشرو بودن بایدن در سه ایالت مهم پنسیلوانیا، فلوریدا و آریزونا و نیز حاشیه بالای پیروزی در ویسکانسین است. 

روز سه‌شنبه، فلوریدا کانون بالای توجه خواهد بود چرا که سومین آمار بالای EV را دارد و طبق گزارش BBC، نامزدی که در ایالت فلوریدا پیروز شود با توجه به انتخابات سال 1992 پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود. در ایالت‌های فلوریدا و آریزونا از هفته‌های قبل پروسه رأی‌گیری آغاز شده ولی شمارش رأی در پنسیلوانیا و ویسکانسین در روز انتخابات انجام خواهد شد. پس می‌توان گفت پیروزی قدرتمند بایدن در فلوریدا، آریزونا و کارولینای شمالی بصورت چشمگیری احتمال رسیدن وی به ریاست‌جمهوری را افزایش می‌دهد. 

چالش دیگری که باید به یاد داشته باشیم احتمال اختلاف آرای حضوری به نفع پرزیدنت ترامپ و آرای الکترونیکی به نفع بایدن است. این احتمال می‌رود که آرای حضوری شروع قدرتمندی برای ترامپ در روز انتخابات باشد ولی همگام با پیش رفتن آرای الکترونیکی، این روند به نفع بایدن تغییر خواهد کرد. 

البته نکات هشداردهنده‌ای نیز در این بین وجود دارد، اگر در ابتدا آرای وزدهنگام فلوریدا، اعم از حضوری یا الکترونیکی گزارش شود، و از آنجایی‌که نحوه رأی‌گیری مردم در این انتخابات، وجهه سیاسی بسیاری به خود گرفته است، بایدن شانس بالایی دارد که آرای زودهنگام فلوریدا به نفع وی باشد، ولی با شروع شمارش آرا در روز انتخابات، از اختلاف این پیروزی بالقوه نیز کاسته می‌شود.

تمامی این رویدادها، کابوسی برای معاملات است به همین دلیل یک پیروزی قدرتمند در اسرع زمان، صرفنظر از آنکه کدام نامزد، برنده میدان باشد، شرایط بهینه را برای پرداختن به فرصت‌های تجاری خلق می‌کند. 

ولی اگر روند انتخابات به طول بینجامد، عاقلانه‌ترین کار این است که دست نگهدارید تا زمانی که نتایج مشخص شود.

حتی‌اگر چنین اتفاقاتی نشان از فرصت‌های ویژه برای تحرک‌های چشمگیر بازار باشد، ولی در عین‌حال می‌تواند نوسان‌های ناپایدار بازار را هم در پی داشته باشد (نظیر آنچه در سال 2016 روی داد) که نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در سرمایه معامله‌گر داشته و نیز روانشناسی تجارت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، پس اگر به تازگی پای در این مسیر پرپیچ‌و‌خم گذاشته‌اید، بهتر است در حاشیه امن کار منتظر شوید تا فرصت مشخصی پیش آید. 

در ادامه روند احتمالی دوره‌های نظرسنجی را در ایالت‌های کلیدی توضیح می‌دهیم که البته به احتمال زیاد آرای ایالاتی چون پنسیلوانیا، آریزونا، ویسکانسین و میشیگان با تاخیر اعلام خواهد شود و بلاتکلیفی بیش از پیش را دامن خواهد زد.

سناریو 1: پیروزی صریح بایدن (موج آبی)

این سناریو مشتمل بر پیروزی صریح و قدرتمند بایدن در روز انتخابات است در صورتی‌که ایالاتی چون فلوریدا، آریزونا و کارولینای شمالی، پیروزی قطعی بایدن را رقم بزنند، ولی مهمتر از آن نشان از کاخ‌سفید و سنای دموکراتی خواهد داشت. 

نقشه تجاری: انتظار چنین سناریویی را خواهیم داشت: 

(1)  روند صعودی سهام‌های ایالات‌متحده و اروپا در نتیجه از بین رفتن هر دو مورد بلاتکلیفی و انتظار محرک‌های قابل‌توجه مالی، 

(2)  تنزل دلار آمریکا، به ویژه در برابر سایکل‌هایی چون AUD و NZD و بازارهای در حال پیدایش ارزی همچون       CNY & MXN، (3) روند صعودی دارایی‌های سخت مثل طلا و نقره، (4) اُفت خزانه‌داری آمریکا


سناریو 2: پیروزی قطعی ترامپ (موج قرمز)

این سناریو، پیروزی قطعی و قدرتمند ترامپ را در روز انتخابات نشان می‌دهد در صورتی‌که ایالاتی چون فلوریدا، آریزونا و کارولینای شمالی، پیروزی قطعی ترامپ را رقم بزنند، ولی مهمتر از آن نشان از کاخ‌سفید و سنای جمهوری‌خواه خواهد داشت. 

فراموش نکنید که در حال حاضر، بازار انتظار چنین چیزی را ندارد، پس واکنش به چنین پیروزی غافلگیرکننده‌ ترامپ، موجب تحرک‌های بیشتر بازار خواهد شد که در مقایسه با پیروزی موج آبی بایدن و دموکرات‌ها عنوان می‌شود. 

نقشه تجاری: انتظار چنین سناریویی را داریم: 

(1)  روند صعودی سهام‌های ایالات‌متحده با ادامه وضعیت موجود و دگرگونی مطلوب مالیات که باعث ترقی سهام‌های ایالات‌متحده خواهد شد ولی روند نزولی احتمالی سهام‌های اتحادیه اروپا درنتیجه افزایش پتانسیل جنگ تجاری اتحادیه اروپا – ایالات‌متحده، (2) روند صعودی دلار آمریکا در پنل، چرا که انتظارات برای سیاست حمایتی بیشتر افزایش جذابیت دلار را در پی دارد، (3) روند صعودی دارایی‌های سخت مثل طلا و نقره، (4) روند نزولی خزانه‌داری ایالات‌متحده

سناریوی سوم: در نتیجه تأخیر در اعلام آرای اخذشده و رقابت بالای احتمالی هنوز هیچ برنده‌ای مشخص نشده و رئیس‌جمهور بعدی آمریکا معلوم نیست ولی تضاد آرای دولتی وجود دارد. 

چیزی که بازار اصلا آن را نمی‌پسندد بلاتکلیفی و ناپایداری است و وجود برنده‌های حاشیه‌ای بسیار بدون مشخص بودن پیروز نهایی و مشخص به معنای تاخیر در اعلام آرای انتخاباتی است، همانطور که بازارها با کوچکترین تغییر در نتایج تثبیت می‌شوند، آرای اخذشده نیز بطور مداوم روی این مقیاس اثر می‌گذارند. 

پیروز حاشیه‌‌ای بسیار کمرنگ، حتی اگر به نفع بایدن باشد، به احتمال زیاد موجب مبارزه رئیس‌جمهور ترامپ با نتایج خواهد شد، به ویژه اگر قسمت اعظم این پیروزی جزئی بایدن برگرفته از آرای الکترونیکی باشد و دادگاه عالی برای مشخص نمودن برنده تشکیل شود، خطر بزرگی متوجه دارایی‌های ریسک خواهد شد. علاوه بر آن، پیروزی جزئی ولی صریح انتخاباتی هر کدام از نامزدها ولی همراه با تضاد آرای دولت را نیز می‌توان یکی از ناامیدکننده‌ترین نتایج برای مدیران ریسک دانست. ظاهراً شواهد امر پیروزی بایدن را نشان می‌دهد ولی سنا همچنان در اختیار جمهوری‌خواهان خواهد بود و کاخ‌سفید را هم تحت سلطه خود درخواهند آورد، و یا ترامپ پیروز خواهد شد ولی دموکرات‌ها کاخ‌سفید را در اختیار داشته و به سنا نفوذ خواهند کرد. این نتایج به معنای آن خواهد بود که سیاست‌های آتی در واقع به منزله نبردی دائمی برای هر دو دلت است. 

نقشه تجاری : انتظار چنین سناریوهایی را داریم: 

(1)  روند منفی برای دارایی‌های ریسک همچون سهام‌های ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا در سراسر پنل به علت ناپایداری به وجود آمده 

(2)  روند صعودی دلار در کل پنل، چرا که بلاتکلیفی و ناپایداری حاصل از آن از پناهگاه‌های امن پشتیبانی می‌کند و نیز فرض چگونگی قیمت‌گذاری بازارها در پیروزی دموکرات‌ها به احتمال زیاد به نفع دلار خواهد بود تا JPY.

تحلیل شاخص بخش تولیدی مدیران خرید موسسه مدیریت عرضه: