تحلیل ویژ روزانه
خلاصه بازار همانطور که مشاهده کردید دلار کانادا قویترین ارز دیروز بود.سوال اینجاست که چرا قیمت نفت دیروز ۶ درصد افزایش پیدا کرد در حالی که تمامی اخبار در مورد نفت منفی بود به گفته بلومبرگ پاسخ این است که سیگنال هایی از OPEC PLUS به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه کاهش ها در تولید نفت خام ادامه دار خواهد بود. وزیر نفت روسیه روز دوشنبه با تولیدکنندگان نفت روسیه دیدار کرد تا در مورد به تاخیر انداختن افزایش تولید نفت خام با آنها بحث کند.

 


خلاصه بازار


همانطور که مشاهده کردید دلار کانادا قویترین ارز دیروز بود.


سوال اینجاست که چرا قیمت نفت دیروز ۶ درصد افزایش پیدا کرد در حالی که تمامی اخبار در مورد نفت منفی بود به گفته بلومبرگ پاسخ این است که سیگنال هایی از OPEC PLUS به گوش می‌رسد  مبنی بر اینکه کاهش ها در تولید نفت خام ادامه دار خواهد بود.

وزیر نفت روسیه روز دوشنبه با تولیدکنندگان نفت روسیه دیدار کرد تا در مورد به تاخیر انداختن افزایش تولید نفت خام با آنها بحث کند.

از سوی دیگر میزان تولید نفت لیبی به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است و طبق گفته رئیس سازمان ملی نفت این کشور تا ابتدای سال ۲۰۲۱ این مقدار به ۱.۳ دهم میلیون بشکه در روز خواهد رسید بنابراین تعجب انگیز است قیمت های نفت چرا به یکباره افزایش پیدا کرد.


دلار کانادا همچنان با تغییرات جزئی که در سیاست پولی بانک مرکزی کانادا که در هفته گذشته تغییر جلسه داد حمایت شد چرا که مبادله و نرخ بهره پنج ساله نسبت به سطح قبل از جلسات سه برابر افزایش پیدا کرد. چراکه انتظارات مبنی بر کاهش بیشتر نرخ های بهره توسط بانک مرکزی کانادا کاهش یافته است.

دلار استرالیا نیز افزایش پیدا کرد اما امروز صبح پس از کاهش نرخ بهره بانک مرکزی استرالیا و افزایش برنامه تسهیل کمی درست همانطور که قبلا گفته شده بود، رزرو بانک استرالیا نرخ کلیدی و هدف منحنی عملکرد سه ساله خود را از  ۰.۲۵ درصد به ۰.۱۰ درصد کاهش داد. آنها همچنین اعلام کردند که به میزان ۱۰۰ میلیارد دلار استرالیا اوراق قرضه دولتی با سررسید حدود ۵ الی ۱۰ سال خریداری خواهند کرد.

آنها همچنین نرخ سپرده خود را به صفر رسانده و گفتند آماده هستند در صورت لزوم کارهای بیشتری انجام دهند آقای لو  رئیس رزرو بانک استرالیا سریعا خاطرنشان کرد که یکی از تاثیرات این اقدام کمک به پایین آوردن نرخ ارز می باشد به‌نظر می‌رسد پس از این اقدامات دلار استرالیا در معرض ریزش بیشتری قرار گیرد مگر اینکه شرایط ریسک پذیری در بازار حاکم شود.

بانک مرکزی انگلستان نیز احتمالاً در نشست خود در اواخر این هفته به خرید اوراق قرضه خود را افزایش خواهد داد در حالی که بانک مرکزی اروپا نیز قول داده است که در جلسه ماه دسامبر سیاست های انبساطی بیشتری به کار گیرد.

 ازآنجاکه در بازار فارکس معاملات به صورت نسبی در میان ارز ها صورت می گیرد اگر هر دو کشور سیاست تسهیلی به کار گیرند تقریبامی‌شود گفت که ارزها هیچ تغییری نسبت به یکدیگر نخواهم داشت نوسان خاصی در بازار فارکس ایجاد نخواهد شد.

 سوال اینجاست که کدام بانک مرکزی نخواهد توانست و یا نخواهد خواست سیاست‌های تسهیلی بیشتری به کار گیرد اولین کاندیدای این پاسخ بانک مرکزی ژاپن می باشد که تقریباً تمام تلاش خود را انجام دادند و از تمام ابزارها استفاده کردند. با این حال در واقع فضای خرید اوراق قرضه بیشتر و صندوق‌های معاملاتی مبادله‌ایETF  وجود دارد.

در حقیقت اگر به نرخ سیاست های سایه نگاه کنیم ژاپن تنها کشوری است که نرخ سایه خود را در ماه اکتبر افزایش داده است.


تغییر در نرخ سیاست سایه یا تأثیر کلی سیاست های پولی که ۴۴ درصد از تغییرات نرخ ارز در ماه گذشته را توضیح داده است.


باید گفت که تاثیر قیمت های نفت بسیار زیاد است همانطور که در بالا گفته شد متعجب هستیم چرا دلار کانادا به این میزان تأثیر پذیرفته است است در همین حال دلار نیوزیلند و دلار استرالیا نیز دور از انتظار بودند .

برای آزی احتمالا بخشی از آن به دلیل انتظار برای کاهش بیشتر در نرخ بهره و احتمالاً به دلیل عملکرد ضعیف بازارهای سهام در طول ماه بوده است به طوری که وضعیت ریسک پذیری باعث کاهش دلار استرالیا می گردد .

از طرف دیگر عملکرد بهتر دلار نیوزیلند تابعی از عملکرد جهانی آن کشور در مقابله با ویروس می باشد.


شاخص های امروز 


دیروز داده‌هایCPI  سرویس را تحت پوشش قرار دادیم که به احتمال زیاد تا کنون منتشر شده است.

امروز سفارشات کارخانه ای ایالات متحده را خواهیم داشت که زیاد مورد توجه نیست چرا که عمدتاً تابعی از سفارشات کالاهای بادوام است که داده های آن در روزهای گذشته منتشر شد.

در هر صورت انتظار می رود که این داده ها یک رشد ماهانه متوسط داشته باشند که در شرایط عادی داده‌های بدی نیست.

 میانگین این مجموعه در ۱۰ سال گذشته ۰.۳ درصد ماهانه با متوسط ۰.۱ درصد که کمی ناامید کننده است چرا که برای بازگشت از یک رکود مقدار کمی است واضح است که این حرکت رو به کمرنگ شدن است.


رشد اقتصادی در حال تزلزل است و سفارشات هنوز ۴.۳ درصد کمتر از سطح قبل از همه گیری است.


پس از نیمه های شب داده های اشتغال در نیوزیلند را برای فصل سوم خواهیم داشت به یاد داشته باشید که از آوریل سال گذشته  بانک نیوزیلند ماموریت دوگانه ثبات قیمت و حمایت از حداکثر اشتغال پایدار را انجام می‌دهد بنابراین این می تواند یک شاخص کلیدی باشد و در شرایط فعلی احتمالاً شاخص اصلی برای این کشور.

چیزی که در مورد این داده ها عجیب است این است که انتظار می‌رود ریزش در فصل سوم بسیار بدتر از فصل دوم باشد که در واقع اوج محدودیت‌های قرنطینه‌ای در نیوزیلند بود. 

در حالیکه محدودیت ها به طور قابل توجهی در فصل سوم کاهش پیدا کرده است این تفاوت در برنامه یارانه دستمزد های دولت است که بسیاری از افراد را در سه ماهه دوم در مشاغل نگه داشته است.

 اما با کمرنگ شدن این برنامه با پایان محدودیت ها در ماه اوت بسیاری از مشاغل حذف شدند.

ریزش در داده های استخدام بسیار بد اما بی سابقه نیست چرا که در بحران مالی جهانی این داده ها وضعیت بدتری داشت.

 اما جهش بیکاری از ۴ درصد به۵.۳ درصد کاملاً جهشی ناگهانی است این داده‌ها احتمالاً رزرو بانک نیوزلند را در مسیر رسیدن به نرخ های منفی نگاه خواهد داشت که از این منظر ممکن است دلار نیوزیلند کاهش پیدا کند.


داده های خرده فروشی استرالیا بعد از این نمی‌تواند زیاد مهم باشد چراکه اکنون اداره آمار استرالیا در حال تهیه گزارشی مقدماتی درباره آنهاست.