تحلیل ویژه هفتگی
با اعلام رسانه های ایالات متحده جو بایدن پیروز رقابت ریاست جمهوری ایالات متحده لقب گرفت اما موج آبی که انتظار می‌رفت همراه با وی پدیدار شود محقق نشد. یک بار دیگر ایالات متحده با یک دولت تقسیم شده درگیر است. با کنترل دموکراتها بر کاخ سفید و مجلس نمایندگان در حالی که جمهوری خواهان مجلس سنا را در دستان خود حفظ کردند جایی که ۵۳ درصد است سناتور ها فقط ۴۶ درصد مردم را نمایندگی می کنند. در نمودار زیر یوان چین با نوار قرمز و پسو مکزیک با نوار آبی به عنوان سنجش بازار در مورد اینکه چه کسی برنده خواهد شد عمل کردند.

 


با اعلام رسانه های ایالات متحده جو بایدن پیروز رقابت ریاست جمهوری ایالات متحده لقب گرفت اما موج آبی که انتظار می‌رفت همراه با وی پدیدار شود محقق نشد.
یک بار دیگر ایالات متحده با یک دولت تقسیم شده درگیر است.
با کنترل دموکراتها بر کاخ سفید و مجلس نمایندگان در حالی که جمهوری خواهان مجلس سنا را در دستان خود حفظ کردند جایی که ۵۳ درصد است سناتور ها فقط ۴۶ درصد مردم را نمایندگی می کنند.
در نمودار زیر یوان چین با نوار قرمز و پسو مکزیک با نوار آبی به عنوان سنجش بازار در مورد اینکه چه کسی برنده خواهد شد عمل کردند.
هنگامی که به نظر میرسید ترامپ دوباره انتخاب شود هر دو نزول کرده اند و زمانیکه جو بایدن شروع به نشان دادن برتری کرد آنها شروع به رالی صعودی کردند.


تاخیر در شمارش آرا جای تعجب ندارد. می‌دانستیم که به دلیل تعداد بی سابقه رای های پستی شمارش آرا می تواند بیش از حد معمول به طول بیانجامد.
گام بعدی تماشای ضد حمله دونالد ترامپ است که این هم به طور عمده مورد انتظار بوده. وکیل سابق ترامپ در نیویورکر اخیراً گفته که" او تسلیم نمی شود هرگز، هرگز، هرگز."
در واکنش به توئیت های مکرر ترامپ و زیر سوال بردن صحت پروسه انتخابات توئیتر این اقدام را انجام داد:


سوای پیگیری پروسه قانونی و رفتن ترامپ به دیوان عالی با فرض اینکه بایدن پیروز شود این یک پیروزی بزرگ است.
اینکه رئیس جمهور تنها با یک دوره ریاست در انتخابات شکست بخورد تنها چهار بار در تاریخ اتفاق افتاده:
هوور ۱۹۳۲، فورد ۱۹۷۶، کارتر ۱۹۸۰ و بوش پدر ۱۹۹۲

تاثیر احتمالی بر روی دلار: منفی

بازارها نتیجه را جشن گرفته اند اما به نظر این شرایط برای اقتصاد ایالات متحده وحشتناک است شاید بدترین نتیجه ممکن از نقطه‌ نظر اقتصاد باشد.
برخی از سرمایه‌گذاران شاید خوشحال باشند که جمهوریخواهان احتمالاً برنامه‌های بلندپروازانه باید آن را جهت افزایش مالیات و تنظیم مقررات بیشتر مسدود خواهند کرد.
دموکرات‌ها همچنین مجبورند افراد مرکز گرای بیشتری را برای کابینه دولت انتخاب کنند تا نسبت به چیزی که تمایل دارند، در غیر این صورت هرگز تصویب مجلس سنا را برای مناصب به دست نمی‌آورند.
به همین دلیل بود که سهام شرکت‌های دارویی، بیمه‌های درمانی و شرکت‌های فناوری همه خوب عمل می کردند.
به طور خلاصه برای جبران اقدام با سیاست های مالی فدرال رزرو مجبور است در مورد سیاست‌های پولی تهاجمی‌تر عمل کند که این برای دلار منفی خواهد بود.


مخصوصاً وقتی با بقیه دنیا تضاد وجود دارد.
ایالات متحده امسال کسری بودجه خود را به طور قابل توجهی توسعه داده است. اما حتی در پیش بینی های فعلی انتظار می رود که سال آینده موضع مالی نسبتاً انقباضی وجود داشته باشد که اگر تقویت نیز شود رشد اقتصادی را حتی بیشتر کند خواهد کرد.


در همین حال تاثیر کل سیاستهای تسهیلی فدرال رزرو در حالی که قابل توجه است به اندازه ای تاثیر این سیاست ها بر سایر کشورها چشمگیر نیست. همانطور که از طریق سیاست نرخ‌های سایه بیان شده است.
اینها نرخ های سیاست کشورهای مختلف است که برای در نظر گرفتن تاثیر اقدامات مختلف سیاست های اضطراری تنظیم شده اند تا راهی برای مقایسه سیاست‌های پولی در سراسر کشورها فراهم شود.


می توان تصور کرد در صورتی که ایالات متحده اگر حتی سیاست های مالی منقبض تری (حتی با وجود سیاست های پولی انبسلطی) پیش بگیرد چه تاثیری بر نرخ های تبادلی داشته باشد.
و البته با توجه به این که فدرال رزرو مجبور به خرید اوراق بیشتر است اما خزانه‌داری میزان کمتری از آنها را صادر می کند و احتمال این است که بازدهی اوراق کمتر از مقدار لازم شود و این می‌تواند منجر به تضعیف دلار شود.


ناگفته نماند که در اختلاف نظر در دولت چه اتفاقی برای دلار می افتد.
به طور مثال می توانیم ببینیم چه اتفاقی در تعطیلی طولانی مدت دولت هنگامی که کنگره نتوانست با افزایش سقف بدهی ها موافقت کند رخ داد.
به طور کلی دلار چه در قبل و چه در حین تعطیلی کاهش یافت.البته اخیراً دلیلی برای تقویت دلار وجود داشته.
واحد پول ایالات متحده تمایل دارد تا به عنوان ارز عمل کند. ارزی که در شرایط نامطمئن جهانی یت پیدا می‌کند و هنگامی که سرمایه‌گذاران اطمینان خاطر حاصل می کنند ضعیف می شود.

 


اما همیشه اینگونه نبود. چند سال قبل دلار در دوره های عدم اطمینان اقتصادی آمریکا ضعیف شد. اگر مردم به عدم اطمینان سیاست ایالات متحده با بن بست باز گردند در این شرایط می توان به الگوی نزولی باز گردیم.


به طور خلاصه با روی کار آمدن جو بایدن و به دست گرفتن سنا توسط جمهوریخواهان انتظار می رود طی چند سال آینده دلار ضعیف قابل توجهی را داشته باشیم.


مشکل مهم در این بحث این است که:
همه ارز ضعیف‌تری میخواهند. شنیده‌ایم که بانک مرکزی اروپا و استرالیا هر دو صریح اظهار داشتند که یکی از دلایل سیاست‌های پولی تسهیلی تضعیف کردن ارزهای آنهاست.
در حالیکه رزرو بانک نیوزلند حتی در مورد مداخله مستقیم در بازار فارکس بحث کرده است.
اگر ترکیب سیاست های ایالات متحده، تاثیرات مطلوب سیاست آنها را جبران کند،همه این کشورها چه خواهند کرد؟
احتمال پیدایش جنگ ارزی و کاهش ارزش رقابتی وجود دارد اما چگونه این کار را انجام می دهند مشخص نیست.

توجه کنید تکلیف سنا هنوز به طور قطعی مشخص نیست و احتمال برتری دموکرات‌ها وجود دارد.
کنترل دموکراتیک سنا تفاوت زیادی ایجاد می‌کند،اگر دموکرات ها کنترل را به دست آورند.
چرا که آنها می توانم کسانی را که می‌خواهند منصوب کنند و اصلاحات بیشتری را اعمال کنند.
رشد اقتصادی احتمالاً بسیار سریعتر و نرخ بهره بالاتر خواهد رفت با این حال فدرال رزرو از سیاست های افزایش نرخ بهره تا سال ۲۰۲۳ شاید امتناع کند.
در نتیجه نرخ بهره واقعی بالاتر خواهد بود گرچه این ریسک پذیر ترین سناریو می تواند باشد با این حال در این شرایط انتظار می‌رود دلار تقویت شود.

هفته پیش رو: از منظر رویدادهای اقتصادی بسیار آرامتر

هفته دوم ماه معمولاً شاخص های اصلی کمتری را در خود جای میدهد.
فقط یک نشست مهم بانک مرکزی وجود دارد، رزرو بانک نیوزلند در روز چهارشنبه.
احتمالاً آنها هم نرخ رسمی نقدی و برنامه سیاست تسهیلی خود را بدون تغییر حفظ کنند. و با بازگشت به توضیحات آنها در سپتامبر احتمالاً در این نشست برنامه تامین مالی جهت وام دهی یا FLP را به منوی خود اضافه کنند.
این برنامه ای است که در آن یک بانک مرکزی به وام‌هایی که بانکها به مشتریان خود می دهند یارانه پرداخت می کند ابزاری برای سیاست های رایج در بین بانکهای مرکزی به عنوان راهی برای اطمینان از اینکه بانک ها سود کم بهره را به مشتریان می دهند در عین حال هزینه نرخ های منفی را نیز کاهش می‌دهد.
به طور مثال بانک مرکزی اتحادیه اروپا عملیات بازپرداخت بلند مدت هدفمند یا TLTRO را دارد که در گرفتن پول برای وام گیرندگان کاملاً موفق بوده است.

برای ایالات متحده هفته دوم ماه با شاخص هزینه مصرف کننده همراه است که امروزه چندان مورد توجه نیست چون فدرال رزرو بیشتر بر روی بازار کار و حمایت از اقتصاد تمرکز کرده است تا تورم.
انتظار می رود که CPI اصلی کاهش پیدا کند در حالیکه خالص شاخص افزایش یابد.
در دوره های قبل خالص هزینه مصرف کننده در ۱.۸٪ ارزیابی سالیانه و نزدیک به هدف ۲٪ می توانست برخی زنگ های هشدار برای فدرال رزرو پیرامون تغییر زودهنگام سیاستها به انقباضی را به صدا درآورد اما این دوره بحثی متفاوت است.
اکنون فدرال رزرو نه تنها ایده انقباض پیشگیرانه ندارد بلکه اجازه می دهد تا تورم مدتی به بالای ۲٪ رشد کند بنابراین تورم بالا تنها نرخ های بهره واقعی را کاهش می دهد و این برای دلار منفی است.