تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار سهام ایالات متحده در روز جمعه تغییرات چندانی نداشت زیرا مردم در انتظار اعلام نتایج انتخابات بودند اما امروز بازار به شدت ریسک پذیر است و تقریباً همه بازارهای سهام آسیا به شدت در حال رشد هستند شاخص سهام NIKKEI ژاپن در بالاترین سطوح از سال ۱۹۹۱ بعد دارد. واحد پول چین و مکزیک ارزهایی هستند که بیشتر تحت تاثیر پیروزی بایدن افزایش یافته اند.

 

خلاصه بازار


سهام ایالات متحده در روز جمعه تغییرات چندانی نداشت زیرا مردم در انتظار اعلام نتایج انتخابات بودند اما امروز بازار به شدت ریسک پذیر است و تقریباً همه بازارهای سهام آسیا به شدت در حال رشد هستند شاخص سهام NIKKEI ژاپن در بالاترین سطوح از سال ۱۹۹۱ بعد دارد.

 واحد پول چین و مکزیک ارزهایی هستند که بیشتر تحت تاثیر پیروزی بایدن  افزایش یافته اند.


دلار کانادا بهترین عملکرد را داشت که به نظر می رسید این بار این عمل کرد به دلیل افزایش قیمت نفت نیست دلار کانادا همچنین از پایان ریاست جمهوری ترامپ بهره کافی را میبرد.


از سوی دیگر دلار آمریکا به شدت تحت فشار است و نمی دانیم که این مسئله آیا در واکنش به فضای ریسک پذیری است و یا نگرانی های اساسی تری در مورد واحد پولی ایالات متحده وجود دارد.

 در تحلیل هفتگی توضیح داده شد چرا پیروزی دموکرات ها در کاخ سفید و پیروزی جمهوری خواهان در سنا می تواند بدترین سناریو برای دلار باشد. حتی بدتر از آنکه مجدداً ترامپ رئیس جمهور شود.

ین ژاپن دیگر واحد پولی بود که بهترین عملکرد را از خود نشان داده است.

 جفت ارز یورو دلار در زیر سطح ۱.۱۹ قرار دارد. به میزان بیش از ۳ میلیارد یورو قرارداد بازار اختیار منقضی شده است و شرکت کنندگان در بازار سعی می‌کنند از این انقضا جلوگیری کند که اگر چنین شود این جفت ارز بالاتر نیز خواهد رفت.

از نکات عجیب بازارهای دیگر می‌توان به بازدهی اوراق قرضه دو ساله یونان اشاره کرد که امروز صبح منفی شد در مارس ۲۰۱۲ اوراق قرضه یونان ۲۲۰ درصد بازدهی داشت.


بازار امروز


امروز چیز زیادی در اروپا نداریم در حال حاضر تراز تجاری آلمان را داشتیم مازاد تجاری انتظارات را در حدود ۲۰.۸ میلیارد یورو در مقابل ۱۶ میلیارد یورو منتشرشده پیش بینی کرده بود.

به نظر می‌رسد بانک ملی سوئیس مداخلات خود را کاهش داده است زیرا جفت ارز یورو فرانک نسبتاً ثابت باقی مانده است.


پس از آن فقط چند سخنرانی در برنامه وجود دارد و در آغاز روز چند شاخص خواهیم داشت پیش بینی می شود موجودی حساب جاری ژاپن مازاد کمی بالاتر بر اساس تعدیل فصلی را نشان دهد که این از نظر تئوری باید موجب تقویت ین گردد.


البته باید اعتراف کرد تراز اساسی ژاپن شاخصی برای هدایت ین می باشد.


انتظار می رود داده‌های تورمی چین ادامه روند اخیر را نشان دهد کاهش تورم قیمت مصرف کننده و کاهش تورم قیمت تولید کننده.

 این خبر خوبی برای بانک‌های مرکزی در سراسر جهان است زیرا قیمت تولیدکننده چین تعیین کننده عمده قیمت واردات سایر کشورها است که البته مستقیماً بر ارزهای دیگری تأثیرگذار نیست.


از آنجایی که تورم شاخصی از فعالیت اقتصادی است تورم پایین تر ممکن است نشان‌دهنده اقتصاد نرم در مورد چین باشد.

زیرا تخمین زده می شود که مواد غذایی ۲۰ درصد از سبد CPI  و گوشت خوک حدود ۲.۵ درصد از CPI  کلی را شامل می شود.

اما همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است فقط تورم مواد غذایی کاهش نیافته است. در مجموع، به استثنا غذا، تورم در سپتامبر به صفر رسیده است. این نشانه این است که در چین هنوز اوضاع کاملاً عادی نشده است.


انتظار می رود نظرسنجی ECO WATCHERS ژاپن که ناظران اصلی بخش خدمات هستند این داده ها را در برای اولین بار در ۲ سال گذشته خوشبینانه پیش‌بینی کنند.

باید دید که آیا این پیش بینی می تواند سبب بهبود در شاخص مربوط به فصل سوم شاخص مدیران خرید بخش خدمات ژاپن باشد یا خیر که به طور سرسختانه ای در زیر عدد ۵۰ قرار گرفته است.


سپس منتظر آغاز روز هستیم تا داده های اشتغال انگلستان را مشاهده کنیم بانک مرکزی انگلستان اعتراف کرده است که اقتصاد در حال کند شدن است و دیدن اینکه این مسئله در بازار اشتغال منعکس می شود جای تعجبی ندارد تمرکز این ماه احتمالا بر روی نرخ بیکاری خواهد بود زیرا روند مشخصی وجود ندارد و داده‌ها بی‌ثبات است.

 با نزدیک شدن به پایان برنامه‌ریزی‌های در ۲ دسامبر شرکت ها مشغول کاهش شغل بودند اما وزیر امور خارجه هفته گذشته این طرح را برای پنج ماه دیگر تمدید کرد و این موضوع باید نرخ بیکاری را برای مدت بیشتری پایین نگه دارد که البته هزینه قابل توجهی برای دولت انگلستان خواهد داشت.

به نظر می رسد افزایش شدید نرخ بیکاری مطابق با پیش بینی بازار ممکن است برای پوند منفی باشد.

 اما همزمان تمرکز این هفته بر روی مذاکرات برگزیت خواهد بود نه اقتصاد چرا که به مهلت مقرر در حال نزدیک شدن هستیم.

تحلیل ویژه هفتگی
با اعلام رسانه های ایالات متحده جو بایدن پیروز رقابت ریاست جمهوری ایالات متحده لقب گرفت اما موج آبی که انتظار می‌رفت همراه با وی پدیدار شود محقق نشد. یک بار دیگر ایالات متحده با یک دولت تقسیم شده درگیر است. با کنترل دموکراتها بر کاخ سفید و مجلس نمایندگان در حالی که جمهوری خواهان مجلس سنا را در دستان خود حفظ کردند جایی که ۵۳ درصد است سناتور ها فقط ۴۶ درصد مردم را نمایندگی می کنند. در نمودار زیر یوان چین با نوار قرمز و پسو مکزیک با نوار آبی به عنوان سنجش بازار در مورد اینکه چه کسی برنده خواهد شد عمل کردند.