تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار پس از آنکه دو شرکت داروسازی فایزر و بایونتک دستیابی به موفقیت برای یافتن واکسن را تایید کردند بازار به شدت ریسک پذیر شد. اخبار به دلایل مختلف قابل توجه است. این شرکت ها اعلام کردند که واکسن تولیدی آنها بیش از ۹۰ درصد تولید ایمنی می کند این سطح بالای کارایی نشان می دهد که در نهایت احتمال دستیابی به ایمنی دسته جمعی حتی در صورت عدم رضایت همه مبنی بر استفاده از واکسن وجود دارد. بیشتر کشورهای G10 قبلاً به اندازه کافی از شرکت فایزر واکسن سفارش داده اند. اگر کمپانی فایزر تا این حد در تولید واکسن پیشرفت داشته است شاید شرکت های دیگر نیز در این زمینه پیشرفت کرده اند بیش از ۱۵۰ شرکت در جهان در حال تولید واکسن کووید ۱۹ هستند با نگاهی به نتایج سایر شرکت ها مشاهده می شود که خوش بینی بازار افزایش پیدا میکند.

 

خلاصه بازار


پس از آنکه دو شرکت داروسازی فایزر و بایونتک دستیابی به موفقیت برای یافتن واکسن را تایید کردند بازار به شدت ریسک پذیر شد.

اخبار به دلایل مختلف قابل توجه است.

این شرکت ها اعلام کردند که واکسن تولیدی آنها بیش از ۹۰ درصد تولید ایمنی می کند این سطح بالای کارایی نشان می دهد که در نهایت احتمال دستیابی به ایمنی دسته جمعی حتی در صورت عدم رضایت همه مبنی بر استفاده از واکسن وجود دارد.

بیشتر کشورهای G10 قبلاً به اندازه کافی از شرکت فایزر واکسن سفارش داده اند.

 اگر کمپانی فایزر تا این حد در تولید واکسن پیشرفت داشته است شاید شرکت های دیگر نیز در این زمینه پیشرفت کرده اند بیش از ۱۵۰ شرکت در جهان در حال تولید واکسن کووید ۱۹ هستند با نگاهی به نتایج سایر شرکت ها مشاهده می شود که خوش بینی بازار افزایش پیدا میکند.

 و اما نکته منفی در مورد اخبار:

واکسن تولیدی باید در دمای فوق العاده پایین حدود ۸۰ درجه سانتی گراد زیر صفر نگهداری شود. به این معنی که توزیع آن در بسیاری از کشورهای در حال توسعه تقریباً غیر ممکن است علاوه بر این تعداد کمی از کشورهای در حال توسعه با کمپانی فایزر توافقنامه امضا کرده‌اند بنابراین این واکسن خاص بیشتر از اینکه در کشورهای در حال ظهور کارایی داشته باشد در کشورهای توسعه یافته کارایی خواهد داشت.

 این خبر بازارهای سهام را به شدت تکان داد به طوری که شاخص S&P500 در طول روز ۳.۹ درصد افزایش پیدا کرد و به بالاترین سطح رسید.

هرچند واگرایی قابل توجهی بین بخش ها وجود داشت.

 به طور مثال شاخص سهام کوچک راسل ۲۰۰۰ که به عنوان فشارسنج اقتصاد ایالات متحده شناخته می شود ۳.۷  درصد افزایش یافت. اما سهام نزدک که همان سهام تکنولوژی می باشد که شامل بسیاری از شرکت‌ها است که از دورکاری بهره مند شده اند سقوط کرد.

سهام شرکت‌های هواپیمایی هتلها و سازندگان هواپیما ۱.۵% افزایش پیدا کردند رولزرویس سازنده موتور جت انگلستان بهترین روز را تجربه کرد و ۴۴ درصد افزایش داشت در حالیکه شرکت کنفرانس ویدیویی زوم ۱۷ درصد افت کرد.

در اروپا سهام یورو استوکس ۶.۴ درصد افزایش پیدا کرد کشورهایی که بیشترین آسیب را در اثر هم گیری متحمل شده اند بیشترین رشد سهام را داشتند شاخص IBEX اسپانیا ۸.۶ درصد افزایش یافت.

در همین حال بازده اوراق قرضه دولتی با توجه به اینکه انتظار نمی رود بانک های مرکزی سیاست های انبساطی بیشتری به کار گیرند افزایش پیدا کرد. بازدهی اوراق قرضه خزانه داری ده ساله ایالات متحده با قدمتی طولانی تر بیش از ۱۰ واحد افزایش یافت اما بازده اوراق قرضه شرکتها کاهش یافت سرمایه گذاران تصور می کنند با پیشرفت بهتر اقتصاد شرکت‌ها از سرمایه‌گذاری‌های ایمن تری برخوردار خواهند بود.

واکنش دلار تا حدودی غافلگیرکننده بود.

 در ابتدا سقوط کرد چراکه درفضای ریسک‌پذیری دلار آمریکا همواره سقوط می کند و جفت ارز یورو دلار برای مدت کوتاهی از مرز ۱.۱۹ عبور کرد با این حال اوضاع به سرعت چرخید و این جفت ارز در طول روز ۰.۵ درصد سقوط کرد.

 شاخص دلار در نهایت ضعیف شده است امروز صبح در مقایسه با دیروز در حدود ۰.۵۳ درصد افزایش یافته است.

به نظر می رسد دلیل چرخش ناگهانی دلار تغییر بودجه به ارزهای کم بازده باشد زیرا نرخ بهره بانکی ایالات متحده همچنان به سمت بالاتر حرکت خواهد کرد.


در جای دیگر واکنش بازار فارکس و ارزهای کالایی بیشتر از انتظار بود.

 دارایی‌های ایمن  به شدت تضعیف شدند و در این میان ین ژاپن و فرانک سوئیس بازندگان اصلی بودند طلا و نقره نیز سقوط کردند قیمت های نفت خام به شدت افزایش پیدا کرد با این تصور که پس از اتمام بیماری مجدداً حمل و نقل رونق خواهد گرفت.

 چیزی که تعجب آور بود این بود که با بالا رفتن قیمت نفت خام دلار کانادا تضعیف شد در این میان عملکرد دلار نیوزلند بهتر از همه بود حتی بهتر از دلار استرالیا.

 این به این دلیل بود فعالان بازار مبادلات خود را در بازار آغاز کردند با این فرض که نیوزیلند مجبور است در آینده نزدیک نرخ های بهره منفی را اعمال کند.

دیروز روز ارزهای بتای بالا بود ارزهایی که به طور قابل توجهی از بهبود اقتصاد جهانی سود می برند در حالیکه ارزهای کم بتا یا کم بازده عملکرد خوبی ندارند.

این حرکات در چارچوب نرخ بهره بالاتر ایالات متحده منطقی به نظر می‌رسد.پ


بازار امروز

دیروز در مورد داده های اشتغال انگلستان بحث کردیم و داده ها تا حد زیادی مطابق با انتظارات بود.


انتظار می‌رود نظرسنجی ZEW  از کارشناسان ، مانند تحلیلگران و اقتصاددانان ضعیف باشد. انتظار می رود هم وضعیت فعلی و هم انتظارات برای آینده وخیم تر گردد.


با توجه به افزایش اخیر موارد بیماری استفاده مجدد از محدودیت‌های قرنطینه ای، این داده ها تعجب آور نیست.