تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار در ایالات متحده روز جانباز است بورس و سهام و کالا ها به صورت عادی معامله خواهد شد اما بازار خزانه‌داری بسته خواهد بود. شاخص های بازار سهام وال استریت علیرغم خبرهای خوب در مورد واکسن دیروز در سطوح پایین قرار داشت. داستان اصلی بیشتر از فروش سهام به طور کلی چرخش در میان بخش های مختلف بود. بسیاری از سهام هایی که از بیماری بهره مند شده اند مانند آمازون و مایکروسافت برای مقدماتی کمیسیون اتحادیه اروپا علیه آمازون که به سهام فناوری کمک نمی کنند، سقوط کردند. اما این سقوط چیزی نبود که بشود به آن فضای ریسک گریز گفت. سهام STOXX 50 افزایش یافت در حالیکه بازدهی اوراق قرضه در هر دو طرف اقیانوس اطلس به روند صعودی خود ادامه داد.

 

خلاصه بازار


 در ایالات متحده روز جانباز است بورس و سهام و کالا ها به صورت عادی معامله خواهد شد اما بازار خزانه‌داری بسته خواهد بود.

شاخص های بازار سهام وال استریت علیرغم خبرهای خوب در مورد واکسن دیروز در سطوح پایین قرار داشت.

 داستان اصلی بیشتر از فروش سهام به طور کلی چرخش در میان بخش های مختلف بود. بسیاری از سهام هایی که از بیماری بهره مند شده اند مانند آمازون و مایکروسافت برای مقدماتی کمیسیون اتحادیه اروپا علیه آمازون که به سهام فناوری کمک نمی کنند، سقوط کردند.

اما این سقوط چیزی نبود که بشود به آن فضای ریسک گریز گفت. سهام STOXX 50  افزایش یافت در حالیکه بازدهی اوراق قرضه در هر دو طرف اقیانوس اطلس به روند صعودی خود ادامه داد.

دلار نیوزیلند بار دیگر بهترین عملکرد را داشت و این امر پس از نشست شبانه رزرو بانک نیوزیلند آغاز شد. در این نشست به هیچ وجه نرخهای بهره منفی رد نشد در مقابل آنها گفتند که پیشرفت عملیاتی بانک برای استقرار FLP و OCR  منفی حاصل شده است.

کمیته توافق کرد که این ابزارها در صورت لزوم می‌توانند در تقویت فعالیت اقتصادی از یکدیگر حمایت کنند. آنها اعلام کردند که کارکنان برای اجرایFLP از اوایل ماه دسامبر آماده بودند.

بنابراین بازار نتیجه گرفت که اکنون OCR منفی بعید است زیرا رزرو بانک نیوزلند نسبت به رشد و تورم بدبین نیست و نرخ بیکاری را در سطوح پایین تر از حد انتظار می بیند.

 فعالیت های اقتصادی از زمان بیانیه سیاست پولی در ماه اوت،  چه بین المللی و چه داخلی مقاومت بیشتری نسبت به آنچه در گذشته تصور شده بود از خود نشان داده است.

 در نیوزیلند این روند در طیف وسیعی از شاخص‌ها از جمله اشتغال هزینه خانوارها تولید ناخالص داخلی و قیمت دارایی ها مشهود بود.

با این وجود رئیس بانک مرکزی نیوزلند نتوانست اعتماد بازار را جلب کند و در کنفرانس مطبوعاتی پس از جلسه گفت: خیلی زود است که بگوییم آیا نرخ منفی لازم است یا خیر،  گفت ما می‌خواهیم همه گزینه ها را بر روی میز باز بگذاریم و در کمیته بعدی سیاست پولی خود که در ماه فوریه است مجدداً در مورد این تصمیم تجدید نظر کنیم.

مشخص نیست که چه زمانی واکسن در نیوزیلند در دسترس خواهد بود دکتر فائوچی بزرگترین متخصص بیماریهای عفونی ایالات متحده روز گذشته گفت که یکی از آنها می‌تواند در ایالات متحده برای کارکنان بهداشت و سایر گروه‌های پرخطر تا پایان سال جاری در دسترس باشد. در حالی که سایر آمریکایی ها می توانند تا ماه آوریل ۲۰۲۱ به واکسن دسترسی پیدا کنند.

 که البته به دلیل شیوع شدید بیماری در ایالات متحده و اروپا از اکنون تا ماه فوریه زمان زیادی به نظر می رسد.

به چند دلیل پوند استرلینگ دومین عرضی بود که بهترین عملکرد را از خود نشان داد اولاً اخبار مربوط به واکسن احتمالی به ویژه برای پوند دلگرم‌کننده بود چراکه انگلستان شدیداً توسط ویروس آسیب دیده است.

 در مرحله دوم مجلس اعیان روز دوشنبه با اکثریت قاطع به حذف بندهایی در لایحه بازار داخلی که به وزرا اجازه می دهد بخشهایی از توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا را نقض کنند رای داد.

 این در حالیست که بریس جانسون می گوید این بندها را مجدداً در پارلمان معرفی خواهد کرد و برای احیای مجدد آنها نبردی سخت پیش رو دارد با حذف این بندها احتمال دارد انگلستان بتواند با اتحادیه اروپا تا قبل از موعد مقرر به توافق برسد.

حرکت در سایر ارزها زیاد قابل توجه نبود اگرچه دلار کانادا در روزی که قیمت نفت ۵ درصد افزایش یافت ضعیف تر ظاهر شد. 

نفت پس از آنکه انستیتوی نفت آمریکا گزارش داد کاهش بزرگی در ذخایر نفت خام ۵.۱۵ میلیون بشکه ای برای هفته منتهی به ۶ نوامبر به وجود آورد بسیار بیشتر از پیش بینی های برداشت تنها ۹۱۳ هزار بشکه بود.

به نظر می‌رسد ضعف دلار کانادا فقط یک واکنش پس از آن بود که این ارز روز گذشته به بالاترین حد دو ساله خود در برابر دلار رسید.


بازار امروز


 شاخص هفتگی انجمن بانکداران وام مسکنMBA  بسیار بالاتر از هر چیزی است که در ده سال گذشته دیده ایم زیرا نرخ وام های رحمی به کمترین میزان رسیده است.سپس خانم لاگارد، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا سخنرانی خواهد داشت همان طورکه در هفته‌نامه خود ذکر کردیم آنها در مورد بحث جهانی سازی پیامدهای اقتصاد کلان از تغییر اقلیم چالش های سیاست های پولی ناشی از کاهش نرخ بهره طبیعی و غیره بحث خواهد کرد رویداد بزرگ فردا در ساعت ۱۶:۴۵ به وقت گرینویچ برگزار می‌شود لاگارد،اندرو بیلی و پاول سخنرانان فردا خواهند بود.

سپس سفارشات ماشین آلات ژاپن یک سری اعداد به ظاهر تصادفی است که حتی با میانگین متحرک ۶ ماهه به سختی می تواند روند را نشان دهد اما با این وجود همه آنها را از نزدیک مشاهده می کنند. انتظار می رود که آنها کمی کمتر از ماه قبل ریزش داشته باشد اما به هر حال باز هم میانگین متحرک ۶ ماهه کمی پایین تر خواهد بود بنابراین انتظار نمی‌رود تغییر زیادی از روند نزولی داشته باشند.نکته جالب اینجاست که سفارشات داخلی در حال ریکاوری هستند در حالی که سفارشات خارجی در حال سقوط است.

 با بهبودی اقتصاد چین انتظار کاهش سفارشات خارجی را داشتیم،  این نشانه خوبی است که سفارشات داخلی حتی قبل از سفارشات خارجی می‌توانند بهبود یابد.انتظار می رود که شاخص بخش سوم (بخش خدمات)ژاپن با شتابی خوب بهبود یابد. این، به دنبال نظرسنجی دیروز سایتECO WATCHER است. این نشان می‌دهد وضعیت فعلی به بالای عدد ۵۰ رسیده است که نشان دهنده خوش بینی در میان کارگران بخش خدمات است.
اما حتی با بهبودی مداوم،  بخش خدمات بسیار پایین تر از سطوح قبل از همه گیری است. که این با شاخص مدیران خرید بخش خدمات ژاپن سازگار است که سرسختانه در زیر عدد ۵۰ باقی مانده است.سپس هنگام طلوع آفتاب تمرکز بر روی شاخصهای کوتاه مدت در انگلستان که شامل تولید ناخالص داخلی تولیدات صنعتی و تولید و تجارت است، خواهد بود.تولید ناخالص داخلی فصل سوم کانون اصلی توجه خواهد بود.

 انتظار می‌رود یک رکورد افزایشی داشته باشد.

 اما این فقط یک جهش از افت فصل دوم می باشد این رقم احتمالاً رشد شدیدی را نشان می دهد اما آن قدر قوی نیست که بانک مرکزی انگلیس انتظار آن را داشت و بنابراین باید کاهش رتبه بانک به پیش بینی رشد خود در گزارش سیاست پولی هفته گذشته را تایید کند.

رشد اقتصادی در انگلستان در حال از دست دادن مومنتوم خود است .

رقم تولید ناخالص داخلی ماهانه سپتامبر باید مثبت باشد اما رشد بسیار کند تر این را نشان می دهد و این حتی قبل از اعمال محدودیت های قرنطینه ای شدیدتر در ماه‌های اکتبر و نوامبر بود .

اکتبر و ماه های بعدی تا زمان کاهش محدودیت ها احتمالاً منفی خواهد بود.اگر مقدار تولید ناخالص داخلی سه ماهه نگاهی بیندازید می بینید که رشد فصل ۴ مثبت پیش بینی شده است این پیش بینی اجماع بلومبرگ می‌باشد که البته باید کمی به سمت پایین تر اصلاح شود.

هر چند حتی بر اساس پیش بینی های فعلی انتظار می رود انگلستان نسبت به ایالات متحده و اتحادیه اروپا در بازگشت به سطح قبل از همه گیری عقب بماند.پیش بینی می‌شود که تولید صنعتی و تولیدی انگلیس یک درصد در برآورد ماهیانه افزایش یابد که در هر دو مورد کمی سریع تر از ماه قبل است.سرعت بهبود تولید از سرعت تولید کل صنعت کمتر است.IP نسبت به سطح قبل از همه گیری ۴.۹ درصد پایین است در حالی که تولید ۷.۲ درصد قابل توجه است عموماً بازار بیش از تولید فقط به IP  توجه دارد.انتظار می‌رود تصویر تجاری انگلستان اندکی بدتر شود و در نتیجه کسری تجاری بیشتر نمود پیدا کند و در نهایت مازاد کلی کاهش یابد.

نگاهی به فضای بازار(10 نوامبر):