تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار هفته با لحن کلی ریسک‌پذیر آغاز شده است به طوریکه ارزهای کالایی قوی و دلار در حال تضعیف است. اخبار روز یکشنبه مبنی بر توافق چین و ۱۴ کشور دیگر برای ایجاد بزرگترین اتحادیه تجاری جهان که تقریباً یک سوم کل فعالیت‌های اقتصادی جهان را شامل می شود موجب ایجاد فضای ریسک‌پذیری در بازار شد. بسیاری از مردم آسیا امیدوارند که مشارکت اقتصادی جامعه منطقه‌ای یا RCEP بتوانند روند بهبودی اقتصاد در اثر بیماری را تسریع کند. این توافق تعرفه‌های تجاری بین کشورهای عضو را به مرور زمان کاهش می دهد.

 

خلاصه بازار


هفته با لحن کلی ریسک‌پذیر آغاز شده است به طوریکه ارزهای کالایی قوی و دلار در حال تضعیف است.

اخبار روز یکشنبه مبنی بر توافق چین و ۱۴ کشور دیگر برای ایجاد بزرگترین اتحادیه تجاری جهان که تقریباً یک سوم کل فعالیت‌های اقتصادی جهان را شامل می شود موجب ایجاد فضای ریسک‌پذیری در بازار شد.

 بسیاری از مردم آسیا امیدوارند که مشارکت اقتصادی جامعه منطقه‌ای یا RCEP بتوانند روند بهبودی اقتصاد در اثر بیماری را تسریع کند. این توافق تعرفه‌های تجاری بین کشورهای عضو را به مرور زمان کاهش می دهد.


سپس تولید ناخالص داخلی فصل سوم ژاپن فراتر از انتظارات ظاهر شده و با ۵ درصد در مقابل ۴.۴ درصد مورد انتظار منتشر شد.

 اما در واقع این رشد نیز ناامیدکننده است چراکه هم مصرف خصوصی و هم سرمایه گذاری تجاری ضعیف تر از حد انتظار بود.

 بیشتر این رشد ناشی از صادرات و دو بسته محرک پولی عظیم بود.

 با نگاهی به جلو کاهش سرعت در برخی از شاخص‌های فرکانس بالا مشهود است و احتمال دارد سبب کند شدن رشد اقتصادی گردد نخست وزیر سوگا در حال تهیه سومین بودجه تکمیلی است.

 اما این تنها باعث کاهش کشش مالی می‌شود و نه رشد آن.رکود اقتصادی ژاپن اندکی کمتر از سایر کشورهای توسعه یافته بود اما انتظار می‌رود بهبود آن نیز کمی کندتر باشد و از نظر زمانی که انتظار می رود به سطح قبل از همه گیری برگردد کمی از ایالات متحده و منطقه یورو عقب است.


اندکی پس از آن شاخص ماهانه چین یعنی داده های خرده فروشی تولیدات صنعتی و سرمایه گذاری دارایی های ثابتFAI  بهبود مستمر را نشان داد البته نه به اندازه که انتظار آن می رفت از سوی دیگر داده های خرده فروشی به طور قابل توجهی کمتر از تخمین‌ها بود. یعنی ۴.۳ درصد سالیانه در مقابل ۵ درصد مورد انتظار.

داده ها حاکی از آن است که چین با کمک سیاست‌های محرک دولت و تقاضای شدید صادرات بهبودی در مقابل بیماری ادامه می‌دهد.


به طور کلی اخبار خوب باعث ایجاد سنتیمنت مثبت در بازار شده و سهام را بالاتر برده است.

 و قیمت مس به بالاترین سطح دوساله خود رسیده است.

 و علاوه بر این امید هایی وجود دارد که شرکت داروییMODERNA یکی دیگر از شرکت هایی که بر روی تولید واکسن کووید ۱۹ فعالیت می کند نتایج مطلوبی را در آزمایش این هفته همانند شرکت فایزر اعلام کند.

 شاخص S&P500 در زمان تهیه این مقاله یک درصد افزایش یافت.

از دیگر نتایج این خبر عملکرد خوب ارزهای کالایی و ضعف واحدهای ارزی دلار، فرانک سوئیس و ین ژاپن می باشد.


 بازار امروز


 همانطور که گفته شد اخبار قابل توجه ای برای امروز وجود ندارد.


رئیس بانک مرکزی نیوزلند آقای لاو یک سخنرانی عصر امروز انجام داد که مصادف با صبح اروپا بود. او در حال صحبت در مورد کووید ۱۹ ، اقتصاد در حال تغییر و سیاست پولی است. احتمالاً چیزهای زیادی برای گفتن وجود ندارد چرا که قبلاً وی در سخنرانی مفصل خود در ۳ نوامبر  در مورد اقدامات کاهش نرخ بهره  صحبت کرده است.

 نکته اصلی احتمالاً این خواهد بود آیا  خوش بینی محتاطانه ای که هفته گذشته از زبان آقای پاول خانم لاگارد شنیده‌ایم، آیا در لحن آقای لاو نیز شنیده خواهد شد یا خیر؟؟

پس از آن چندین سخنرانی بانک مرکزی اروپا وجود دارد.


بانک مرکزی سوئیس اخیراً اعلام کرده است که مداخلات خود را کاهش خواهد داد زیرا جفت ارز یورو فرانک با توجه به خواسته خود روند صعودی بالاتری را داشته است..

 با توجه به حرکت یورو فرانک ارقام سپرده های دیداری امروز احتمالاً افزایش خواهد یافت.

در نشست امروز نیویورک نظرسنجی تولید امپایر استیت را دریافت می کنیم انتظار می رود کمی صعودی باشد، اما نه زیاد.

 این نشان می‌دهد که روند بهبودی هرچند آهسته ،اما ادامه دارد.


انتظار می‌رود فروش تولیدات کانادا با متوسط ۱.۵ درصد ماهانه افزایش یابد جای تعجب نیست که از ۱۱ اقتصاددان ۶ نفر این پیش‌بینی را کرده اند.


توجه داشته باشید که داده های تعهدات معامله گران، امشب به جای روز جمعه به دلیل تعطیلات هفته پیش کهنه سربازان،  در هفته گذشته منتشر میشود.نگاهی به فضای بازار