تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار دیروز یک روز بزرگ دیگر برای سهام بود چرا که شرکت مدرنا اعلام کرد واکسن تولیدی آن شرکت در فاز سوم آزمایشات خود به میزان ۹۴.۵ درصد از خود اثربخشی نشان داده است و نسبت به واکسن تولیدی شرکت فایزر به سردخانه ای با دمای منفی کمتری نیازمند است. همچنین اعلام کرد اثربخشی این واکسن بالاتر از استاندارد واکسن های فلج اطفال و اوریون می باشد. از سوی دیگر گزارش هایی مبنی بر اینکه مشاورین رئیس جمهور منتخب آقای بایدن پیشنهادمحدودیت‌های مجدد قرنطینه ای را رد کرده اند که این بر پیشرفت اقتصاد موثر است. البته ممکن است تعداد مبتلایان را افزایش دهد.

 

خلاصه بازار


دیروز یک روز بزرگ دیگر برای سهام بود چرا که شرکت مدرنا اعلام کرد واکسن تولیدی آن شرکت در فاز سوم آزمایشات خود به میزان ۹۴.۵ درصد  از خود اثربخشی نشان داده است و نسبت به واکسن تولیدی شرکت فایزر به سردخانه ای با دمای منفی کمتری نیازمند است.  همچنین اعلام کرد اثربخشی این واکسن بالاتر از استاندارد واکسن های فلج اطفال و اوریون می باشد.

از سوی دیگر گزارش هایی مبنی بر اینکه مشاورین رئیس جمهور منتخب آقای بایدن پیشنهادمحدودیت‌های مجدد قرنطینه ای را رد کرده اند که این بر پیشرفت اقتصاد موثر است.

 البته  ممکن است تعداد مبتلایان را افزایش دهد.


شاخصS&P500 میزان ۱.۱۶ درصد افزایش یافت و به رکورد جدید ۳۶۲۶.۹۱ رسید اکنون شاخص نزدک نیز به میزان ۱۲.۳ درصد افزایش پیدا کرده است که با توجه به سقوط فعالیت های اقتصادی تعجب آور است. این امر نشان دهنده آن است وقتی صحبت از سهام پیش می آید نباید با فدرال رزرو مخالفت کنید چرا که سهام کلید درآمدزایی است.


  با این حال این فضای ریسک پذیری زیاد در بازار فارکس مشاهده نشد در واقع هیچ چیزی مشاهده نشد چرا که حرکت عمده‌ای دیده نشد که نیاز به توضیح داشته باشد.


کلاریدا معاونت فدرال رزرو دیروز با وجود اخبار از دو واکسن تولید شده کمی خوشبینانه تر از آقای پاول در هفته گذشته سخنرانی داشت.

وی گفت که در پیش بینی های خود برای سال ۲۰۲۱ همواره پیش فرض وجود واکسن را قرار داده است و در سال آینده اعتقاد دارد که بهبود ناشی از همه گیری می تواند بسیار سریعتر نیز صورت پذیرد.

همچنین مصرف کنندگان آمریکایی ترازنامه های خود را بهبود بخشیده اند زیرا درآمدها در واقع به لطف پرداخت های دولت افزایش یافته در حالی که فرصت برای هزینه کردن کاهش یافته است و در نتیجه پس انداز بیشتری حاصل شده است به علاوه نرخ وام مسکن کم سابقه به بسیاری از افراد اجازه داده است که وام های خود را بازپرداخت کنند با این وجود کلاریدا گفت که وی معتقد است اقدامات مالی و پولی بیشتر احتمالاً لازم خواهد بود که این موضع اکثر سایر مقامات فدرال رزرو است. چرا که جمهوری خواهان استراتژی زمین سوخته را در صورت از دست دادن کاخ سفید در پیش خواهند گرفت و این بدان معنی است که هیچ اقدامی برای بهبودی اقتصاد انجام نخواهند داد.


 چشم‌انداز خوشبینانه با دیدگاه نسبتاً بد بینانه نسبت به آینده نزدیک در تضاد است چرا که تعداد موارد بیماری همچنان در سراسر جهان در حال افزایش است و دولت ها در تمامی کشور ها حتی در سوئد اقدامات سختگیرانه تری را برای مقابله با بیماری اعمال می کنند.


و اما در اتحادیه اروپا مشکلات بالقوه ای برای یورو پدید آمده است مجارستان و لهستان روز گذشته بودجه طولانی مدت و صندوق بهبودی اتحادیه اروپا را مسدود کردند.

 چرا که شرایط حاکم را خارج از قانون می‌دانند.

این بودجه باید توسط ۲۷ کشور عضو به اتفاق آرا تصویب شود تا کمیسیون اتحادیه اروپا بتوانند میزان بدهی مشترک را اعلام کند.

عدم تصویب بودجه و بدهی مشترک به معنای این است که بیشتر مسئولیت حمایت از اقتصاد منطقه یورو بردوشسیاست‌های پولی است که در حال حاضر بر روی آن توافق شده است که این احتمالاً باعث تضعیف یورو خواهد شد.

امروز شاهد یک صبح آرام در اروپا هستیم تنها سخنرانی خانم لاگارد که آن هم امروز عصر برگزار می شود.

با آغاز نشسته آمریکای شمالی داده های خانه سازی در کانادا را خواهیم داشت آنها در ماه سپتامبر با شروع سقوط چند واحدی در ارزیابی ماهانه ۲۷ درصد کاهش یافتند بزرگترین استان ها در حدود ۵ سال است که اتفاق افتاده است این امر علیرغم عدم کاهش چشمگیر در صدور مجوز خانه سازی بود.

که نشان می‌دهد این سقوط عمدتاً به دلیل تاخیر یا به تعویق افتادن پروژه ها بوده است.

 پس از چنین افت بزرگی احتمالاً در این ماه یک بازگشت خواهیم داشت.

 در غیر این صورت این ممکن است یک تغییر عمده در بازار مسکن کانادا را نشان دهد.


انتظار می رود رشد داده های خرده فروشی ایالات متحده تا حدی کند شود به ویژه در سطح اصلی(core retail sales).

 زیرا فروش خودرو در ماه گذشته اندکی کاهش یافته است.


البته همین کافیست که داده های خرده فروشی ۴.۵ درصد بالاتر از سطح قبل از همه گیری باشد.


با این وجود عملکرد گذشته هیچ تضمینی برای عملکردها آینده نیست با افزایش موارد ویروس در ایالات متحده و اعمال محدودیت‌های مجدد در بسیاری از ایالت‌ها تقریباً اجتناب ناپذیر است که هزینه ها طی چند ماه آینده کاهش یابد.

 هنگامی که پرداخت ویژه بیکاری تحت عنوانCARES  در ماه ژانویه منقضی شود بسیاری از مردم حتی اگر مکانی برای خرج کردن پول داشته باشند، پولی را در جیب نخواهند داشت.

 اکتبر یا نوامبر می‌تواند نقطه اوج داده های خرده فروشی در حال حاضر باشند.

پیش‌بینی می‌شود تولیدات صنعتی ایالات متحده با رشد نسبتا خوب یک درصد ماهانه همراه باشد، یعنی بیشترین رشد در سه ماه گذشته.

اما با این وجود ۶.۲ درصد از سطح قبل از همه گیری پایین تر است.


به نظر می‌رسد سطح تولیدات تقریباً ثابت مانده است .

با انتشار ویروس بسیاری از مشاغل مسدود شده و رشد اقتصادی حتی اگر متوقف نشود کند شده است و این شروع خوبی نمی تواند باشد.


در بعدازظهر اروپا سخنرانان مختلفی خواهیم داشت.

 از جمله رئیس بانک مرکزی انگلستان آقای اندرو بیلی که در هفته گذشته سه مرتبه سخنرانی کرد و نفر دوم خانم لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا که او نیز سه بار در هفته گذشته سخنرانی کرده بود و پس از آن آقای مکلم رئیس بانک مرکزی کانادا در یک میزگرد با موضوع  سرمایه گذاری پایدار  شرکت خواهد کرد. و از سوی دیگر چهار تن از اعضای فدرال رزرو در یکسری از سلسله مباحث مربوط به تأثیر اقتصادی نژادپرستی شرکت خواهند کرد گفتگوی امروز تمرکز بر اشتغال است.

هیچ پیش بینی برای داده های جریان سرمایه بین المللی خزانه داری یا TIC وجود ندارد که مستندات وجوه سرمایه گذاری جاری  و خارج از ایالات متحده است.

آنچه اخیراً نشان داده شده این است که جریان های بلندمدت به عنوان مثال پول به اوراق قرضه بلند مدت در طی چند ماه گذشته کم و بیش صفر بوده است که در نمودار زیر با خط سیاه نشان داده شده از سوی دیگر کل جریان ها که با خط خاکستری نشان داده شده است یک جریان خالص بوده است این بدان معناست که بیشتر پول دریافتی به صندوق های کوتاه مدت می رود.

 این بسیار سودآور است و می‌تواند به سرعت یک بازگشت خوب از خود نشان دهد.


انتظار می‌رود رشد شاخص مصرف کننده در انگلستان در ارزیابی سالیانه بدون تغییر یا همان عدد ۰.۵ درصد باشد.

 که هنوز هم پایین‌تر از سطح تحمل کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلستان است که در واقع ۱ الی ۲ درصد است.

همچنین پیش بینی می شود نرخ تورم اصلی بدون تغییر باقی بماند.

 به طور معمول تورم باقی مانده تا زیر هدف می‌تواند یک رقم اساسی برای استرلینگ باشد که البته به نظر می رسد این داده ها تأثیر زیادی بر روی بازار در این هفته نخواهد داشت چراکه بازار بر روی مذاکرات برگزیت متمرکز است.

تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار هفته با لحن کلی ریسک‌پذیر آغاز شده است به طوریکه ارزهای کالایی قوی و دلار در حال تضعیف است. اخبار روز یکشنبه مبنی بر توافق چین و ۱۴ کشور دیگر برای ایجاد بزرگترین اتحادیه تجاری جهان که تقریباً یک سوم کل فعالیت‌های اقتصادی جهان را شامل می شود موجب ایجاد فضای ریسک‌پذیری در بازار شد. بسیاری از مردم آسیا امیدوارند که مشارکت اقتصادی جامعه منطقه‌ای یا RCEP بتوانند روند بهبودی اقتصاد در اثر بیماری را تسریع کند. این توافق تعرفه‌های تجاری بین کشورهای عضو را به مرور زمان کاهش می دهد.