تحلیل ویژه روزانه
حال با وجود ۳ واکسن از جمله یک واکسن مناسب برای کشورهای در حال توسعه فضای ریسک‌پذیری همچنان ادامه دارد و سهام به طور کلی در سطوح بالا قرار دارد و ارزهای کالایی در حال افزایش هستند، این در حالی است که ین ژاپن و فرانک سوئیس ریزش کردند. برخلاف عملکرد اخیر دلار آمریکا به عنوان دارایی امن این بار این دلار آمریکا بود که از بهبود شرایط بازار بهره برد افزایش شاخص دلار ممکن است به دلیل عملکرد عالی ایالات متحده در شاخص های اولیه مدیران خرید در روز گذشته باشد. این شاخص‌های ایالات متحده در ماه نوامبر هر دو بسیار بهتر از حد انتظار بودند در حالی که انتظار می‌رفت هردو سقوط کنند اما روند صعودی داشتند مخصوصاً PMI تولیدی افزایش شدیدی داشت. از سوی دیگر مولفه اشتغالPMI بخش خدمات با ۵.۵ امتیاز افزایش به عدد ۵۸.۶ رسید و این رکورد بالایی است و این نشانه خوبی برای داده های حقوق و دستمزد در ماه نوامبر خواهد بود.

 

حال با وجود ۳ واکسن از جمله یک واکسن مناسب برای کشورهای در حال توسعه فضای ریسک‌پذیری همچنان ادامه دارد و سهام به طور کلی در سطوح بالا قرار دارد و ارزهای کالایی در حال افزایش هستند، این در حالی است که ین ژاپن و فرانک سوئیس ریزش کردند.

برخلاف عملکرد اخیر دلار آمریکا به عنوان دارایی امن این بار این دلار آمریکا بود که از بهبود شرایط بازار بهره برد افزایش شاخص دلار ممکن است به دلیل عملکرد عالی ایالات متحده در شاخص های اولیه مدیران خرید در روز گذشته باشد.

این شاخص‌های ایالات متحده در ماه نوامبر هر دو بسیار بهتر از حد انتظار بودند در حالی که انتظار می‌رفت هردو سقوط کنند اما روند صعودی داشتند مخصوصاً PMI تولیدی افزایش شدیدی داشت.

 از سوی دیگر مولفه اشتغالPMI  بخش خدمات با ۵.۵ امتیاز افزایش به عدد ۵۸.۶ رسید و این رکورد بالایی است و  این  نشانه خوبی برای داده های حقوق و دستمزد در ماه نوامبر خواهد بود.

 در مقابل PMI منطقه یورو متفاوت بود. تولید کمی بهتر از حد انتظار بود خدمات به طور قابل توجهی بدتر بودند و در واقع این PMI خدمات است که همه افراد به آن توجه دارند زیرا بخش خدمات بیشتر از تولید تحت تاثیر همه‌گیری قرار گرفتند.

همچنین ممکن است برخی از عوامل فنی در پشت این حرکت وجود داشته باشد جفت ارز یورو دلار برای دومین بار طی دو هفته اخیر از نرخ ۱.۱۹ شکسته شد و توانست این سطح را حفظ کند.


پوند نیز هم‌چنین از داده‌هایPMI  بهتر از حد انتظار افزایش یافت انتظار می‌رود اقتصاد مبتنی بر خدمات انگلیس که به سختی تحت تأثیر همه‌گیری قرار گرفته است با توجه به تولید واکسن به ویژه واکسن دانشگاه آکسفورد بهبود یابد انگلستان ۱۰۰ میلیون دوز واکسن از قبل سفارش داده است که برای واکسیناسیون اکثر افراد کافیست نخست وزیر انگلیس بوریس جانسن گفت بیشتر افراد نیازمند به واکسیناسیون تا اوایل ماه آوریل واکسن دریافت خواهند کرد.

 وی همچنین اعلام کرد محدودیت های سری دوم در انگلیس در ۲ دسامبر پایان می یابد و  سیستم محدودیتی ۳منطقه‌ای جایگزین آن می گردد.

انتظار می‌رفت که ترکیبPMIهای خوب از سوی دیگر اخبار خوب تولید واکسن و یک تاریخ معین برای پایان دادن به محدودیت ها بتوانند خود را بیشتر افزایش دهد از سوی دیگر حرکت پوند بستگی به چگونگی گفتگوهای برگزیت دارد.

پس از اعتراض ترامپ در مورد انتخابات وی به رئیس‌جمهور منتخب بایدن اجازه دسترسی به دولت را داده است و می توان گفت شکست در انتخابات را پذیرفته است.

 بایدن چند قرار ملاقات گذاشته است و انتظار می رود رئیس سابق فدرال رزرو جانت یلن را به عنوان وزیر خزانه‌داری انتخاب کند.

این یک انتخاب مهم است زیرا امروزه در هر کشوری خزانه‌داری و بانک مرکزی در حال همکاری نزدیک برای تقویت اقتصاد هستند.

به عنوان مثال کانادا اخیراً فردی با تجربه کار در بخش دارایی را برای سرپرستی بانک مرکزی کانادا انتخاب کرده است.

 جانت یلن در شرایط فعلی از طرفداران جدی استفاده از سیاست های مالی می باشد وی در مصاحبه تلویزیونی بلومبرگ در ماه اکتبر گفت در حالیکه همه گیری به طور جدی بر اقتصاد تاثیر می گذارد ما باید به حمایت مالی فوق العاده خود ادامه دهیم.

او یک اقتصاددان است و هنگامی که آنها آزمایش کردند تا ببینند نرخ بیکاری بدون افزایش تورم چقدر پایین می تواند باشد نیروی محرکه افزایش، سریع تر از حد معمول فدرال رزرو در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ بود.

دوره رهبری وی زمینه را برای تغییر بنیادی تفکر درپشت بیانیه جدید درباره اهداف طولانی‌تر و استراتژی سیاست پولی فراهم کرد برای اطمینان از حداکثر اشتغال بیش از مهار تورم تاکید دارد به نظر می رسد وی برای این پست گزینه مناسبی باشد. شاخص S&P500  پس از انتشار خبر انتصاب وی در مدت ۱۵ دقیقه به میزان ۰.۴۵ درصد افزایش یافت.

بیشتر مردم خواستار این بودند کهLAEL BRAINARD  این شغل را به دست آورد اما برینارد آخرین منصوب دموکرات ها در شورای حکام فدرال رزرو است و شاید در آنجا نیز مورد نیاز باشد.

 علاوه بر این با اتمام دوره پاول در سال ۲۰۲۲ گزینه خوبی برای دستیابی به ریاست فدرال رزرو می باشد.

اگرچه بایدن می تواند او را دوباره منصوب کند.

 از سوی دیگر پاول نیز وظایف خود را به خوبی ایفا کرده است.

از سوی دیگر توجه ها به داده‌های مسافرتها در ایالات متحده معطوف شده است.


بازار امروز


باز هم به لحاظ داده ها یک روز نسبتاً ساکت را پشت سر خواهیم گذاشت.

در طول روز اروپا شاخص‌هایIFO  منتشر خواهد شد.

 پیش بینی میشود هم ارزیابی فعلی اهم انتظارات کاهش یابد.


 این منطقی به نظر می رسد چرا که محدودیت های فعالیت های اقتصادی امروز به‌ منظور بهبود چشم‌انداز آینده است.