آنالیز نشست امروز و فردای اوپک و اوپک پلاس

 آنالیز نشست امروز و فردای اوپک و اوپک پلاس:

در حال حاضر انتظارات پایه از این نشست ها فاز سوم کاهش خروجی نفت است که قرار بود از اول ژانویه ۲۰۲۱ شروع شود و تا سه الی چهار ماه تمدید شود.

بزرگترین سوپرایز برای قیمت های نفتی و ارزهای مثل دلار کانادا وقتی شکل میگیره که تصمیم مبنی بر عدم تمدید فاز دوم کاهش تولیدات باشه که این می‌تونه برای نفت بسیار نزولی باشه.

و اگه توافقی جهت تمدید به بیش از ۶ ماه صورت بگیره این می‌تونه برای قیمت های نفت فاکتور صعودی باشه.


این دو سناریویی که اشاره شد انتظارات اصلی بازار نیست اما در صورت وقوع هر یک می تواند نوسانات زیادی رو برای قیمت های نفت خام رقم بزند.

تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار پوند از روز جمعه بیشترین سقوط را داشته است اما امروز صبح با توجه به مقاله ای در روزنامهTHE TELEGRAPH در حال بهبود است از سوی دیگر دستیابی به توافق برگزیت در زمینه ماهیگیری میتواند زمینه ساز به رسمیت شناختن حاکمیت انگلیس در آب های انگلستان توسط اتحادیه اروپا باشد. در این گزارش آمده است رشته های ارشد دولت بر این باورند که این توافق مقدماتی مقدمه‌ای است برای اینکه اتحادیه اروپا سایر خواسته‌های انگلستان در مورد ماهیگیری را در مذاکرات هفته آینده در لندن بپذیرد. این اقدام امروز نشان می دهد که در صورت رسیدن به توافق روند صعودی خود را ادامه خواهد داد و اگر توافقی صورت نگیرد به شدت سقوط خواهد کرد. هفته گذشته دفتر مسئولیت بودجهOBR تخمین زد که یک برگزیت بدون توافق هر ساله دو درصد از تولید ناخالص داخلی انگلستان را کاهش خواهد داد و این مقدار علاوه بر کاهش ۴ درصدی است که آنها تخمین می زنند با ترک مذاکرات پدید آید.