تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار دلار کانادا در واکنش به داده‌های استخدام خوب در روز جمعه عکس العمل بهتر از انتظاری از خود نشان داد. این کشور ۶۲ هزار شغل دیگر در ماه نوامبر به مشاغل اضافه کرد که ۳ برابر ۲۰ هزار شغل پیش بینی شده بود. نرخ بیکاری به ۸.۵ درصد در مقابل ۸.۹ درصد پیش بینی شده کاهش یافت. این اخبار به دلار کانادا اجازه داد عکس العملی در مقابل سقوط قیمت نفت از خود نشان ندهد.خلاصه بازار

دلار کانادا در واکنش به داده‌های استخدام خوب در روز جمعه عکس العمل بهتر از انتظاری از خود نشان داد.
این کشور ۶۲ هزار شغل دیگر در ماه نوامبر به مشاغل اضافه کرد که ۳ برابر ۲۰ هزار شغل پیش بینی شده بود.
نرخ بیکاری به ۸.۵ درصد در مقابل ۸.۹ درصد پیش بینی شده کاهش یافت.
این اخبار به دلار کانادا اجازه داد عکس العملی در مقابل سقوط قیمت نفت از خود نشان ندهد.
بازار امروز

گفته می‌شود که ترامپ و رهبر اکثریت سنا مکان با یک بسته محرک کمکی ۹۰۸ میلیارد دلاری که توسط دو حزب تایید شده است موافقت کردند.
انتظار می‌رود نسخه نهایی این لایحه در این هفته ارائه شود.
این لایحه همانطور که پیش‌بینی می‌شود مزایای بیکاری را افزایش می دهد و مهلت های تخلیه منازل توسط صاحب خانه ها را نیز طولانی تر می کند.
اما هنوز هیچ برنامه‌ای برای افزودن یک بسته محرکه یک تریلیون دلاری دیگر برای کمک به اقتصاد وجود ندارد.
به هر حال این رقم اولیه نیز کمی باعث کمک به اقتصاد می گردد.
تصویب این بسته باعث پدید آمدن فضای ریسک‌پذیری و کاهش شاخص دلار گردیده است.
در برنامه توزیع واکسن کووید ۱۹ انگلستان قرار است این هفته توزیع واکسن شرکت فایزر را آغاز کند، در حالی که ایالات متحده در روز پنجشنبه احتمالاً توزیع واکسن را تصویب خواهد کرد و این مورد نیز یکی از دلایل افزایش فضای ریسک پذیری خواهد بود.
از سوی دیگر ایالات متحده در حال آماده‌سازی برای تحریم حداقل ۱۲ مقام دیگر چینی به دلیل نقش آنها در رد صلاحیت لایحه اخیر قانونگذاران هنگ کنگ است.
چین این مسئله را مداخله در امور داخلی خود می داند و شاید افزایش تنش ها موجب پدید آمدن فضای ریسک گریزی باشد.
مسئله مهم امروز در واقع مذاکرات بریگزیت است.
هنوز هیچ دلیل روشنی در مورد نزدیک بودن طرفین به توافق نامه وجود ندارد.
اتحادیه اروپا خوشبین است اما انگلیس بدبین است.
یکشنبه موعد مقرر برای رسیدن به توافق بود ،چراکه امروز لایحه بازار داخلی دولت انگلیس برای رای گیری مجدد به مجلس عوام بازگشت.
همانطور که قبلا هم گفتیم این لایحه به انگلیس اجازه می دهد بخش هایی از توافقنامه برداشت را که انگلیس قبلاً با اتحادیه اروپا امضا کرده است بشکند.
مجلس اعیان آن بخش‌های این لایحه را حذف کرده است اما دولت گفته است که آنها قصد دارند روز دوشنبه مجدداً این لایحه را به مجلس عوام بازگردانند.
اگر این کار انجام شود و لایحه مجدد تصویب شود احتمالا بازی برکسیت تمام خواهد شد و خروج بدون توافق محتمل تر خواهد بود که این یک رویداد بسیار منفی برای پوند می باشد.

شاخصهای امروز

پیش‌بینی‌های تولیدات صنعتی آلمان پس از افزایش سفارشات روز جمعه کارخانه‌ای در آلمان بیش از حد انتظار افزایش یافته است.
پیش بینی می‌کنند که این عدد به ۰.۷ درصد برسد اما اکنون انتظار می رود این رقم بیش از دو برابر پیش‌بینی‌ها میباشد.
اما ادامه رشد با بالاترین نرخ از ماه ژوئن می‌تواند برای یورو دلگرم کننده و مثبت باشد.امروز سپرده های سوئیس و ذخایر ارزی خارجی سوئیس هر دو منتشر می شوند و باید دید ارتباط بین این دو داده ها به چه شکل است.
پاسخ می تواند به این شکل باشد که آنها داده های خوبی هستند اما عالی نیستند.
این دو رقم با هم برابر نیستند اما شکاف بین آنها ثابت است.نکته کلیدی این است که تغییر در درصد اختلاف ارزیابی ماهانه معمولاً جزئی است.
این رابطه نسبتاً پایدار همان چیزی است که ما را قادر می سازد ایده مداخله در ارقام سپرده را مطرح کنیم.
اگر چه گاهی اوقات به عنوان مثال در فصل اول و دوم امسال این رابطه به صورت ناگهانی تغییر می‌کند و ارقام از دقت کمتری برخوردار می‌شوند.


برای قضاوت در مورد مداخله بانک مرکزی سوئیس باید چه فاکتورهایی را در نظر گرفت. برخلاف تصور عمومی داده های سپرده‌ها احتمالاً قابل اعتماد تر از ارقام ذخیره فارکس برای اندازه‌گیری مداخله است و ما این را می دانیم چرا که بانک مرکزی سوئیس شروع به انتشار اطلاعات مربوط به مداخله خود کرده است.
اما اکنون ارقام مربوط به فصل اول و دوم را داریم با مقایسه این ارقام با داده های مربوط به ذخایر سپرده ها قابل توجه است که ارزش ذخایر فارکس کشور در فرانک سوئیس در فصل دوم کاهش یافته است.
این نشان می‌دهد داده‌های ذخیره تحت تاثیر تغییرات ارزیابی موجودی ذخایر است که می‌تواند بیش از هر گونه تغییر در جریان ذخایر باشد.ترکیب ذخایر بانک مرکزی سوئیس هر ماه تغییر می کند به عنوان مثال در فصل اول دلار کانادا فروخته شد.
این تغییرات می‌تواند بدون توجه به مداخله در بالای تغییرات ارزیابی ناشی از نوسانات عالی در بازار فارکس بر ارزش ذخایر سوئیس تاثیر بگذارد.


سپس ژاپن دومین برآورد اولیه فصل سوم تولید ناخالص داخلی خود را اعلام خواهد کرد.
هیچ کس نمی داند اوضاع چگونه رقم خواهد خورد زیرا این سه ماهه شامل بازنگری معیارهایی است که هر ۵ سال یکبار انجام می‌پذیرد در هر صورت مردم بیشتر از فصل سوم نگران تولید ناخالص داخلی فصل چهارم می باشند بنابراین به نظر می‌رسد که این داده ها تأثیر زیادی در بازار نخواهد داشت.
درآمد نقدی نیروی کار ژاپنی نیز تاثیری در بازار ندارد.


حسابهای جاری ژاپن بسیار بیشتر مورد توجه است. پیش‌بینی می‌شود مازاد حساب جاری افزایش یابد که می‌تواند برای ین ژاپن مثبت باشد.


از سوی دیگر به نظر می رسد که ارتباط آنچنانی بین جریان سرمایه و ارزش ین ژاپن وجود ندارد.
اگر چیزی وجود داشته باشد به نظر می رسد ارزیابی ارز، منجر به جریان سرمایه می شود نه برعکس.


هیچ پیش بینی برای شاخص های وضعیت کسب و کار بانک ملی استرالیا وجود ندارد.
اما گاهی اوقات بر بازار تاثیر گذار است بنابراین در زیر نمودار آن را ارائه می‌دهیم.سایت پیشبینی Eco Watchers Survey نسبت به سایت بلومبرگ پیش‌بینی ضعیف‌تری را ارائه داده است اما امروز با توجه زیادی که به بخش خدمات می شود به نظر می‌رسد این شاخص مهم تر از حد معمول است.
انتظار می رود شاخص شرایط فعلی سقوط کند اما در بالای خط ۵۰ باقی بماند انتظارات بر این است شاخص در قلمرو بدبینانه یعنی زیر ۵۰ قرار بگیرد این به دلیل وخیم‌تر شدن وضعیت مبتلایان در ژاپن می باشد.البته ژاپن نسبت به سایر کشورها آسیب کمتری از ویروس دیده است.کشور سوئیس نسبت به جمعیت موارد بیشتری از بیماری را در خود جای داده است.چشم انداز هفتگی:
با توجه به اینکه دو شاخص نزدک وS&P هر دو این هفته به قلمرو سقف تاریخی حرکت کردند این نمودار توجهات زیادی را به خود جلب می کند. داده‌های آخر ماه برای نوامبر اندازه گیری در سطحی را نشان داد که قبلاً تنها دوبار از آن عبور شده بود. در سالهای ۱۹۲۹ و ۱۹۹۹. هیچکدام از این سال ها به طور خاص از سوی سرمایه گذاران بازار سهام به خوبی دنبال نشده است.