تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار روز گذشته توجه بازار کاملا معطوف به پوند بود و حرکت در سایر ارزها بسیار ناچیز بود. از سوی دیگر پوند هم درگیر مذاکرات برگزیت بود و در انتظار نتیجه مذاکرات آیا به توافق خواهند رسید یا خیر. به نظر می رسد انگلستان قبل از اینکه خیلی دیر شود به مذاکرات باز خواهد گشت و به توافق خواهند رسید.

 

خلاصه بازار


روز گذشته توجه بازار کاملا معطوف به پوند بود و حرکت در سایر ارزها بسیار ناچیز بود.
از سوی دیگر پوند هم درگیر مذاکرات برگزیت بود و در انتظار نتیجه مذاکرات آیا به توافق خواهند رسید یا خیر.
به نظر می رسد انگلستان قبل از اینکه خیلی دیر شود به مذاکرات باز خواهد گشت و به توافق خواهند رسید.
نخست وزیر انگلستان بوریس جانسون روز گذشته با رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خانم فون درلین گفتگو کرد و در بیانیه‌ای مشترک توافق کردند که شرایط نهایی شدن توافق به دلیل اختلافات قابل توجه باقیمانده در سه موضوع مهم وجود نخواهد داشت. که این سه موضوع مهم مثل همیشه
یک) رقابت عادلانه
دو) دسترسی اتحادیه اروپا به ماهیگیری در آبهای انگلیس
و سه) سیستم حل اختلاف در صورت نقض مفاد پیمان می باشد.
بوریس جانسون شاید در اوایل روز چهارشنبه پیش از نشست پنجشنبه اتحادیه اروپا برای گفتگوهای اضطراری به بروکسل برود این خبر خوبی است چراکه میشل بار نیر رئیس مذاکره کننده اتحادیه اروپا گفت که مذاکرات در روز چهارشنبه باید به پایان برسد.
این خبر از یک سو دلگرم کننده است چرا که این مذاکرات در روز چهارشنبه در سطوح بالایی برگزار می شود از سوی دیگر یک منبع دولت انگلیس به روزنامه‌نگاران گفت در حالی که ماه امید به رسیدن به توافق داریم اما اوضاع بسیار دشوار به نظر می رسد که البته این این می‌تواند یک موضع گیری از سوی انگلستان در پیش از مذاکرات باشد.
و البته یک ارزیابی واقع بینانه نیز می تواند باشد.
طرف انگلیسی یکشنبه شب شرایط جدیدی را در مورد ماهیگیری ارائه داد.
در همین حال دیروز نمایندگان مجلس عوام انگلستان رای دادند که مفاد لایحه بازار داخلی را که به انگلیس اجازه می دهد توافقنامه برداشت را تحت شرایط خاصی بشکند دوباره به رای بگذارند.
مجلس اعیان انگلیس پیش از این با ترس مبنی بر قانونی شدن نقض یک معاهده بین المللی این بند را از قانون خارج کرده بودند.
با این حال دولت انگلیس گفته است که در صورت توافق بر راه حل های در نظر گرفته شده و پیشرفت گفتگوها آماده حذف یا غیر فعال کردن باندهای مختلف خواهد بود.
این مذاکرات در نهایت ممکن است برای انگلیس بسیار مهم باشد اما به نظر می‌رسد فقط موجب ایجاد نوسانات در بازار ارز است و تاثیر مستقیم بر پوند استرلینگ دارد.
بازار پیش از این کاملاً نمایشی از مذاکرات برگزیت داشت اما اکنون به نظر می رسد برگزیت بدون توافق محتمل است و این امری نگران‌کننده است.


نوسانات در گزینه دو ماهه پروانه‌ای که معیار هزینه بیمه در برابر یک حرکت بزرگ در هر دو جهت طی دو ماه آینده است به طور ناگهانی افزایش یافته است.
که این به هیچ وجه به اندازه گذشته نیست اما هنوز خیلی بیشتر از یک یا دو هفته پیش است حتی اگر آن زمان پایان دوره انتقال باشد.


نوسانات ضمنی یک هفته نیز افزایش یافته است اگرچه هنوز کمتر از زمان های دیگر است.
اما این بدان معناست که بازار باید تا حدی چشم انداز برگزیت بدون توافق را هضم کند.


یک خبر خوب برای انگلستان کشور با تایید واکسنهای شرکت فایزر بایون تک در هفته گذشته از امروز واکسیناسیون را آغاز می کند.
اولین افرادی که از واکسیناسیون بهره‌مند می‌شوند افراد بالای ۸۰ سال به اضافه کارگران در خانه های مراقبت و خدمات بهداشتی می باشند.

بازار امروز

انتظار می رود بررسی امروزZEW از تحلیلگران و اقتصاددانان کاهش جزئی در وضعیت فعلی را نشان دهد اما در انتظارات کمی بهبود از خود نشان می دهد.
از آن جایی که بازار در مورد پیشرفت اقتصاد در آینده واقع‌بینانه عمل می کند افزایش شاخص انتظارات می تواند خبر خوبی برای بازارهای سهام اروپا و یورو باشد.


برآورد نهایی تولید ناخالص داخلی فصل سوم ناحیه یورو به ندرت قابل اصلاح است بنابراین احتمالاً اهمیت زیادی نخواهد داشت.
انتظار می رود که نظرسنجی در مورد مشاغل کوچک فدراسیون ملی مشاغل مستقل ایالات متحده کاهش یابد.
اگرچه شاخص برنامه های استخدام که پیشتر منتشر شده بود افزایش یافته است و این نشانه خوبی است.


کاهش شاخص های اقتصادی به دلیل مشکلات در زمینه افزایش تعداد مبتلایان می باشد.
به نظر می‌رسد با افزایش موارد جدید باز هم داده های ضعیف تری را تجربه کنیم هر چند ممکن است مردم امیدوار به واکسن باشند اما واقعیت امروز بسیار شکننده است.
نمودار زیر را به خاطر بسپارید که نشان می دهد فقط در دو ایالت کوچک ایالات متحده یعنی داکوتای شمالی و جنوبی در مجموع یک میلیون و ۶۵۰ هزار مبتلا به کووید ۱۹ وجود دارد.


تا زمان فرا رسیدن داده های ژاپن هیچ داده دیگری در تقویم دیده نمی شود سپس در ژاپن آمار اصلی ماشین آلات را خواهیم داشت.
انتظار می رود که آنها افزایش قابل توجهی را از خود نشان دهند.


سپس در ابتدای صبح داده‌های تجارت آلمان را خواهیم داشت که انتظار داریم در بازار تاثیری نداشته باشد و انتظار می رود که آنها کاهش چشمگیری در مازاد تجاری و مازاد حساب جاری نشان دهند که می تواند برای او منفی باشد اما همچنین می تواند نادیده گرفته شود.تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار دلار کانادا در واکنش به داده‌های استخدام خوب در روز جمعه عکس العمل بهتر از انتظاری از خود نشان داد. این کشور ۶۲ هزار شغل دیگر در ماه نوامبر به مشاغل اضافه کرد که ۳ برابر ۲۰ هزار شغل پیش بینی شده بود. نرخ بیکاری به ۸.۵ درصد در مقابل ۸.۹ درصد پیش بینی شده کاهش یافت. این اخبار به دلار کانادا اجازه داد عکس العملی در مقابل سقوط قیمت نفت از خود نشان ندهد.