تحلیل ویژه روزانه
بازهم یک روز نسبتا آرام و بدون نوسان را شاهد هستیم شاخصهای S&P500 و NASDAQ به دلیل برخی پیشرفتها در لایحه محرک مالی ایالات متحده ، به سمت قلمرو بالا حرکت کردند. کاخ سفید بسته مالی به ارزش ۹۱۶ میلیارد دلار را پیشنهاد کرده است که شامل احیای مزایای هفتگی بیکاری ۳۰۰ دلاری نیست. گرچه این لایحه سایر مزایای بیکاری فدرال را که در هفته آینده منقضی خواهد شد ، تمدید میکند.


خلاصه بازار
بازهم یک روز نسبتا آرام و بدون نوسان را شاهد هستیم
شاخصهای S&P500 و NASDAQ به دلیل برخی پیشرفتها در لایحه محرک مالی ایالات متحده ، به سمت قلمرو بالا حرکت کردند. 
کاخ سفید بسته مالی به ارزش ۹۱۶ میلیارد دلار را پیشنهاد کرده است که شامل احیای مزایای هفتگی بیکاری ۳۰۰ دلاری نیست. گرچه این لایحه سایر مزایای بیکاری فدرال را که در هفته آینده منقضی خواهد شد ، تمدید میکند. 
در عوض ٫ این شامل پرداختهای مستقیم ۶۰۰ دلاری به هر نفر و نصف مبلغیست که برنامه اصلی در ماه مارس در بر میگرفت. 
به گفته دموکراتها کاهش مزایای بیمه بیکاری از ۱۸۰ به ۴۰ میلیارد دلار غیر قابل قبول است. 

مبادله مبنای جفت ارزهای فرعی و همچنین EURUSD به طور فزاینده ای منفیست. این نشانه ای است که به ما میگوید نیازهای بودجه دلار آمریکا قبل از پایان سال افزایش یافته است. 
به نظر نمیرسد که افزایش هزینه های وام دهی USD آنقدر شدید باشد که بتواند بر بازار تاثیر بگذارد. 
اما در صورت افزایش بیشتر میتواند حمایت از دلار را شروع کند. 
نرخ 3m جفت ارز EURUSD در روز سه شنبه از 18bp در پایان ماه نوامبر به 27bp سقوط کرد. در این سطح، در دسترس بودن دلار آمریکا نسبت به نوبتهای قبلی سال کذشته بسیار زیاد است.
 


پوند به دلیل تیتر مطبوعات که به نظر میرسید توافق نامه ای مابین انگلیس و اتحادیه اروپا انجام شده است افزایش یافت. در حالیکه این فقط یک توافق اصولی در مورد مرز ایرلند و لایحه بازار داخلی انگلیس بود و نه نشانه ای از توافق کلی. 
بر عکس به گفته میشل بارنیر مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا، اکنون سناریوی عدم توافق محتملتر بنظر می رسد. 
همه چیز امشب به پایان میرسد. بوریس جانسن برای شام در بروکسل با رییس کمیسیون اتحادیه اروپا خانم اورسلا فون در لین دیدار میکند. ایندو سعی خواهند کرد شکافهایی را که مذاکره کنندگان ماههاست با آنها دست و پنجه نرم میکنند را برطرف کنند. 
در واقع این برنامه دیدار شام نمایشی است از سوی جانسن برای آنکه اعلام کند در مذاکرات دست بالا را دارد در حالیکه اقتصاد انگلیس به دلیل ویروس و برنامه ریزی ناکافی برای برگزیت دچار مشکل شده است. 
بنابراین بنظر میرسد در‌نهایت انگلیس تسلیم خواهد شد و شروط را خواهد پذیرفت.

بازار امروز

دیروز داده های تجاری آلمان را مورد بررسی قرار دادیم. نتایج بهتر از انتظار ظاهر شده است.
 


هیچ پیشبینی برای داده های برنامه هفتگی وام مسکن ایالات متحدهMBA وجود ندارد. این داده برای ماهها بسیار بالاتر از حد طبیعی بود، اما اخیراً شروع به کاهش کرده است. 
بازار مسکن قوی به نظر میرسد، اما این سقوط ناگهانی در داده ها ممکن است نشانه ضعف در ماههای آینده باشد. انتظار داریم بانک مرکزی کانادا تغییرات اعمال شده در ماه اکتبر را بررسی کنند و در مورد تحولات اخیر اقتصاد اظهار نظر کنند. نرخ بهره موثر در کف ۰.۲۵٪ و برنامه QE حداقل به میزان ۴ میلیارد دلار در هفته باقی خواهد ماند. همچنین انتظار میرود آنها اظهارات خود در ماه اکتبر را تکرار کنند و تا سال ۲۰۲۳ تغییری در سیاستهای پولی اعمال نکنند. تاثیر جلسه بر بازار بسیار جزئی به نظر میرسد.
داده های گزارشات شغلی و گزارشات گردش مالی کار JOLTS خوب پیشبینی شده است. اما اکنون که جانت یلن رییس سابق فدرال رزرو قرار است به عنوان وزیر خزانه داری دولت جدید شروع به کار کند، شاید این شاخص ( یکی از موارد مورد علاقه وی) باعث بازگشت شود. انتظار میرود در اکتبر افت اندکی در تعداد فرصتهای شغلی نشان داده شود، که شرم آور است. زیرا هنوز تعداد زیادی از افراد به دنبال کار هستند.
تعداد فرصتهای شغلی برای سالها بیشتر از تعداد افراد بیکار بود. اما اکنون یک شکاف بزرگ وجود دارد. که این شکاف پس از بحران جهانی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بیشتر شد.
اکنون آنچه نگران آن هستیم عدم تطابق مابین مشاغل و بیکاران است. همانطور که جدول زیر نشان میدهد از ماه مارس تا سپتامبر، برای هر یک شغل خرده فروشی ۴ نفر و ۹.۵ نفر برای هر یک شغل در هتلها، رستورانها و باغها اخراج شده اند.
انستیتوی نفت ایالات متحده API دیروز از افزایش ۱.۱۴ میلیون بشکه ای موجودی نفت خام خبر داد. در مقابل افت ۱ میلیون بشکه ای مورد انتظار بازار.
انتظار میرود موجودی بنزین نیز بیش از حد انتظارات یعنی ۲ میلیون بشکه، به عدد ۶.۴۴ میلیون بشکه کاهش یابد. ارقام موجودی نفت خام API و dept of energy اغلب به صورت هفته به هفته مطابقت ندارند. اما به طور متوسط بیش از یک یا دو ماه تقریباً یکسان هستند.در پایان شب ژاپن شاخص قیمت کالاهای سازمانی را منتشر میکند. علت درج این شاخصها نمره بالایی است که بلومبرگ به آن اختصاص داده است. و این به دلیل اهمیت این شاخص برای بازارهای سهام است. البته در بازار فارکس تاثیری نخواهد داشت. تاثیر آن در بازار سهام به این دلیل است که قیمت کالاهای خریداری شده شرکتها به تعیین حاشیه سود شرکتها کمک میکند.
پس از آن حرکت در بازار سهام میتواند بر بازار ارز هم تاثیر بگذارد.
سپس در اوایل روز اروپا انگلستان داده های اقتصادی کوتاه مدت از قبیل تولید ناخالص داخلی ماهانه ، تولیدات صنعتی و تولیدی و تراز تجاری را اعلام میکند. پیشبینی میشود که همه آنها برای پوند منفی باشند.

بنظر میرسد تولید ناخالص داخلی ماهانه مهمترین است. حتی اگر در بلومبرگ امتیاز بالایی نداشته باشد. در هر صورت با ادامه اعمال محدودیتهای بیماری، این داده ها در ماه نوامبر کاهش خواهد یافت.این ارقام ممکن است باعث ایجاد نوسانات موقتی در پوند گردد. چرا موقتی؟ چون مذاکرات برگزیت در صدر عوامل تاثیر گذار بر پوند قرار دارد.
پیشبینی میشود هردو تولید صنعتی و کارخانه ای ۰.۳٪ افزایش داشته باشند.با نگاهی به سطوح پیشبینی شده داده ها، انتظار میرودسطح IP به ۵.۲٪ زیر سطح قبل از همه گیری برسد. در حالیکه تولید به تنهایی ۷.۶ درصد است. اینها فقط اندکی پیشرفت نسبت به ماه قبل دارند. بنظر میرسد تولیدات صنعتی و کارخانه ای دچار رکود هستند که این برای پوند منفیست.

پیشبینی میشود حسابهای جاری انگلیس نیز بدتر گردد. و تراز تجاری قابل مشاهده در کسری عمیقی فرو رود و تراز تجاری کل را نیز به کسری برساند.


تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار روز گذشته توجه بازار کاملا معطوف به پوند بود و حرکت در سایر ارزها بسیار ناچیز بود. از سوی دیگر پوند هم درگیر مذاکرات برگزیت بود و در انتظار نتیجه مذاکرات آیا به توافق خواهند رسید یا خیر. به نظر می رسد انگلستان قبل از اینکه خیلی دیر شود به مذاکرات باز خواهد گشت و به توافق خواهند رسید.