تحلیل ویژه روزانه
عدم توافق در مذاکرات برگزیت و ادامه دار بودن مذاکرات بدون رسیدن به نتیجه پس از اعلام بوریس جانسون مبنی بر این که هنوز شکاف های زیادی بین طرفین وجود دارد و تمدید مجدد مهلت مذاکرات تا آخر هفته و از سوی دیگر عدم تصویب لایحه بسته کمکی در مجلس نمایندگان ایالات متحده باعث شده است که بازار سهام روند نزولی پیدا کند.


خلاصه بازار

عدم توافق در مذاکرات برگزیت و ادامه دار بودن مذاکرات بدون رسیدن به نتیجه پس از اعلام بوریس جانسون مبنی بر این که هنوز شکاف های زیادی بین طرفین وجود دارد و تمدید مجدد مهلت مذاکرات تا آخر هفته و از سوی دیگر عدم تصویب لایحه بسته کمکی در مجلس نمایندگان ایالات متحده باعث شده است که بازار سهام روند نزولی پیدا کند.
شاخص S&P500 پس از رسیدن به بالاترین رکورد روزانه مجدداً ۰.۸ درصد ریزش کرد.شاخص نزدک نیز پس از آنکه تحلیل گر JP Morgan اعلام کرد که کمپانی تسلا۰.۷-% کمتر ارزش‌گذاری شده است به طرز چشمگیری ریزش کرد از سوی دیگر کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده و سایر مقامات ایالات متحده از کمپانی فیسبوک به دلیل رفتار ضد رقابتی شکایت کردند.
به نظر می‌رسد که این افت ها در حال کاهش است چرا که بازارهای آسیا امروز به صورت مختلط بازگشایی شد به طوری که اندکی از شدت ریزش ها کاسته شده است.دلار استرالیا به بالاترین میزان داده‌های اطمینان مصرف کننده از اکتبر ۲۰۱۰ رسید چراکه رفع محدودیت‌های قرنطینه راه اندازی مجدد اقتصاد کمک کرده است. از سوی دیگر افزایش قیمت در سنگ آهن را نیز شاهد بودیم.
همبستگی بین جفت ارز آزی دلار و سنگ آهن در طی سال ۲۰۱۸ از بین رفت.

اگرچه ممکن است این همبستگی در حال بازگشت باشد.
در حالی که همبستگی ما بین جفت ارز آزی کیوی هرگز چنین نبوده است.
امروز روز بزرگی است.
ما در مورد شاخص های کوتاه مدت انگلستان بحث کردیم که به هر حال همه آنها منتشر شده اند و بسیار بیشتر از حد انتظار بودند هم تولید ناخالص داخلی سهم تولیدات صنعتی و تولیدی به میزان قابل توجهی فراتر از انتظارات ظاهر شدند.
از سوی دیگر کسری تجاری نیز از پیش‌بینی‌های خود بیشتر ظاهر شد.
اما در مجموع این ها خبرهای خوبی برای انگلستان بود چراکه این داده ها حاکی از این بود که اقتصاد انگلیس از آنچه که تصور می شد وضعیت بهتری دارد.
اما همچنان این خبرها تاثیری بر پوند انگلیس ندارد چراکه پوند فعلاً تحت تاثیر مذاکرات برگزیت قرار دارد.


امروز همه ما منتظر نشست بانک مرکزی اروپا هستیم.
آنچه که احتمالاً در این جلسه گفت خواهد شد این است که این بانک دوباره از ابزار اصلی خود یعنی خریدهای اضطراری همه گیریPEPP مجدداً استفاده خواهد کرد و سایر ابزارهای خود را تنظیم خواهد کرد. خرید های اضطراری هم گیری احتمالاً حداقل تا شش ماه تا پایان سال ۲۰۲۱ تمدید خواهد شد و حدود ۵۰۰ میلیارد یورو به یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون یورو قبلی اضافه خواهد شد تا کمک ها با سرعت فعلی ادامه یابد و فعالیت‌های اقتصادی به سطح قبل از همه گیری بازگردد.
تاثیر این اقدامات بر بازار فارکس:
به طور کلی اقدامات کاهش کمی مانند موارد بالا کمتر از کاهش نرخ بهره بر نرخ ارز تاثیر می گذارد.
از سوی دیگر این کاهش کمی بیشتر می تواند جذابیت اوراق قرضه خارجی را نسبت به اوراق قرضه با ارزش یورو افزایش دهد و باعث جریان بیشتر پروتفوی خارج از یورو شود ممکن است یورو را تضعیف کند.
با این حال حرکت های امروز بانک مرکزی تقریباً پیش‌بینی شده است بنابراین اگر اتفاق خاصی نیفتد انتظار نداریم که یورو به طور قابل توجهی تضعیف شود.
حتی می‌توان با توجه به ضرب المثل فروش در شایعه و خرید در واقعیت شاهد تقویت یورو نیز باشیم.


تقریباً در زمان پایان نشست بانک مرکزی اروپا اجلاس شورای اروپا آغاز خواهد شد و طبق دستور کار رسمی رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار می کنند تا در مورد کووید ۱۹ ، تغییرات آب و هوایی، امنیت و روابط خارجی بحث کنند.
و همچنین خانم ون در لین در مورد مذاکرات برگزیت به آنها توضیح خواهد داد.

انتظار می‌رود مدعیان بیکاری ایالات متحده تا کی از این باشد که حتی بهبود بسیار جزئی و آهسته در بازار کار نیز به نصف رسیده است.
انتظار می‌رود ادعاهای اولیه ۱۳ هزار نفر افزایش یابد و همچنین ادعا های مداوم همچنان ادامه دار باشد.


همانطور که مشاهده می شود درصد بیکاران که ۱۵ تا ۲۶ هفته بیکار بودند در حال کاهش است و درصد بیکاری ۲۷ هفته به بالا افزایش پیدا کرده است.
به نظر می رسد که مردم از لیست اول خارج و به لیست دوم اضافه شده اند این بدان معناست که آنها نیز از لیست بیمه های دولتی خارج شدند.


شاخص قیمت مصرف کنندهCPI در گذشته یکی از بزرگ‌ترین شاخص‌های اقتصادی بود اما امروزه بانک های مرکزی تقریباً پاسخگوی تمامی موارد اقتصاد هستند نفقط تورم بنابراین این امر ممکن است در بازار اوراق قرضه تاثیر بگذارد و از آن طریق نیز بر بازار فارکس تاثیر بگذارد.
اما آنچه که مشخص است این است که تورم پایین تر موجب اعمال سیاست های انبساطی بیشتر توسط فدرال رزرو می‌گردد و این موجبات تضعیف دلار را فراهم می کند.
چرا که تورم پایین تر به معنای بالاتر بودن نرخ بهره واقعی است و بنابراین ممکن است باعث تقویت دلار شود.


پیش بینی می شود کسری بودجه دولت ایالات متحده کمی تا حدود ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش یابد. از سوی دیگر اگر آنها بسته حمایت مالی ۹۰۸ میلیارد دلاری را تصویب کنند این کسری مجددا افزایش پیدا خواهد کرد.تحلیل ویژه روزانه
بازهم یک روز نسبتا آرام و بدون نوسان را شاهد هستیم شاخصهای S&P500 و NASDAQ به دلیل برخی پیشرفتها در لایحه محرک مالی ایالات متحده ، به سمت قلمرو بالا حرکت کردند. کاخ سفید بسته مالی به ارزش ۹۱۶ میلیارد دلار را پیشنهاد کرده است که شامل احیای مزایای هفتگی بیکاری ۳۰۰ دلاری نیست. گرچه این لایحه سایر مزایای بیکاری فدرال را که در هفته آینده منقضی خواهد شد ، تمدید میکند.