تحلیل ویژه روزانه
روز گذشته روز بزرگی برای اتحادیه اروپا بود. رهبران اتحادیه اروپا که در بروکسل ملاقات کردند اختلافات خود را با لهستان و مجارستان بر سر ساز و کار حاکمیت قانون حل کردند. این توافق که جزئیات آن از حوصله بحث خارج است به این معنی است که اتحادیه اروپا می تواند با بودجه ۱.۸ میلیارد یورویی و صندوق کمکی ۷۵۰ میلیارد یورویی پس از همه گیری پیش برود که این برای یورو مثبت بود.


خلاصه بازار

روز گذشته روز بزرگی برای اتحادیه اروپا بود.
رهبران اتحادیه اروپا که در بروکسل ملاقات کردند اختلافات خود را با لهستان و مجارستان بر سر ساز و کار حاکمیت قانون حل کردند.
این توافق که جزئیات آن از حوصله بحث خارج است به این معنی است که اتحادیه اروپا می تواند با بودجه ۱.۸ میلیارد یورویی و صندوق کمکی ۷۵۰ میلیارد یورویی پس از همه گیری پیش برود که این برای یورو مثبت بود.

نتایج جلسه بانک مرکزی اروپا نیز برای یورو مثبت بود.
همانطور که شورای حکام بانک‌مرکزی در ماه اکتبر گفته بودند برنامه‌های گسترده‌ای را ارائه کردند.
امّا به طور قابل توجهی تمامی این برنامه‌ها تکراری از اقدامات موجود بود.
برنامه های موجود تمدید شد و فقط پول بیشتری برای آنها در دسترس قرار گرفت، اما هیچ برنامه جدیدی اجرا نشده است. طولانی تر نگه داشتن برنامه های فعلی به معنای حمایت بیشتر از اقتصاد و در نتیجه بهبودی زودهنگام است، اما لزوماً به معنای فشار نزولی بیشتر به یورو نیست.
از سوی دیگر خانم لاگارد اعلام کرد که وجوه اضافی نیازی به استفاده کامل ندارند.
در واقع این به این معنی است که احتمالا مبلغ کمتری در دسترس وجود دارد.
از سوی دیگر در پی این تصمیمات، بازدهی اوراق قرضه مستقل اتحادیه اروپا افزایش پیدا کرد که نشان‌دهنده ناامیدی بازار است.
در حالی که رئیس بانک مرکزی اروپا خانم لاگارد سخنرانی می‌کرد و اظهارات خود در مورد یورو را تکرار می‌کرد آن خوشبینی سابق در سخنان او به چشم نمیخورد و همه آنچه که به زبان آورد این بود که ما شرایط را با دقت رصد می‌کنیم.
نظارت لزوماً به معنای انجام هر کاری در این زمینه نیست و همچنین توضیحات معمول وی در مورد چگونگی نرخ ارز که نرخ ارز نقش مهمی را ایفا می کند و فشار های روبه پایین بر ارز وارد می کند.
وی تقریباً این حقیقت را نادیده گرفت که در بیشتر اوقات از زمان پیدایش یورو رابطه کاملاً برعکس بوده است و با تقویت یورو تورم افزایش یافته و با تضعیف یورو کاهش یافته است.


به نظر می رسید که نیمه شب امشب دولت ایالات متحده به تعطیلی کشیده شود اما واشنگتن یک راه برای فرار از این موضوع پیدا کرد و برای یک هفته نیز دولت بر سر کار خواهد بود.
از سوی دیگر آنها بر سر لایحه های محرک مالی در حال کشمکش و مذاکره هستند تا بتواند جایگزین تمامی برنامه‌های CARES که در پایان ماه منقضی میشود، گردد.
این توافق به طور فزاینده‌ای غیر ممکن به نظر می رسد آیا آنها موفق به کشف راهی طولانی تر برای حفظ بودجه دولت بدون در نظر گرفتن این لایحه کمکی خواهند شد یا خیر؟
مجدداً در هفته آینده در این مورد صحبت خواهیم کرد.

دیروز روز بسیار بدی برای پوند بود چرا که نخست وزیر بوریس جانسون به همه هشدار داد که خود را برای یک برگزیت بدون توافق آماده می کند که البته انگلستان ۴ سال هست که برای این موضوع پافشاری می کند.
در همین حال وی گفت که آماده است برای انجام یک تور بزرگ در پایتخت‌های اروپایی تلاش کند تا یک توافق با اتحادیه اروپا به سرانجام برسد.
اما رهبران اتحادیه اروپا بیش از حد به دنبال رسیدن به تمامی اهداف خود در این مذاکرات هستند.
آنها حتی در مورد تمدید مهلت مذاکرات تا یکشنبه آینده نیز مردد بودند.
مذاکره کنندگان در حال ملاقات و رایزنی می باشند، اما بدون جهت گیری سیاسی تازه‌، آنها هیچ راهی برای غلبه بر بن‌بستی که بر سر راه مذاکرات وجود دارد نخواهند بود.
همه ما منتظر بودیم که در هفته گذشته در پایان یکشنبه شب این توافق حاصل شود.
در پایان تعطیلات آخر هفته این هفته نیز بعید به نظر می رسد که مذاکرات به سرانجام برسد و شاید شاهد یک گپ نزولی در جفت ارزهای پوند باشیم.
بسیاری از معامله‌گران که در معامله جفت ارزهای پوند قرار دارند ممکن است متحمل حد ضرر های بالا می شوند.

از سوی دیگر با بهبود امید های رشد اقتصاد جهانی و انتشار داده های قیمت کالاها، ارزهای کالایی و در صدر آنها دلار استرالیا افزایش پیدا کردند فلزات صنعتی مانند نیکل و مس اخیراً بسیار قوی بوده اند چراکه معامله‌گران انتظار دارند که استفاده از واکسن در سراسر جهان اقتصاد را مجدداً در مسیر رشد قرار دهد.
قیمت نفت برنت و نفت خام ایالات متحده به بالاترین سطح پس از همه گیری افزایش پیدا کرد.
تغییر قیمت کالاها و همچنین ممکن است بتوانند افزایش اخیر جفت ارز آزی کیوی را توجیه کند.
کالاهای صنعتی که استرالیا در آن تخصص دارد سود نسبتاً بیشتری درمقابل کالاهای کشاورزی که در تخصص نیوزیلند است کسب می‌کند.بازار امروز

شاخص قیمت تولیدکننده ایالات متحده احتمالا در بازار فارکس تاثیر گذار نخواهد بود بنابر این به آن نخواهیم پرداخت.
انتظار می رود شاخص احساسات مصرف کننده دانشگاه میشیگان تقریباً بدون تغییر باقی بماند.


صبح روز دوشنبه ژاپن بررسی کوتاه مدت بانک مرکزی خود در مورد شرایط اقتصادی را منتشر می کند.
پیش بینی می شود که به ویژه برای تولیدکنندگان پیشرفت چشمگیری داشته باشیم و امیدواری بر این است که این بهبود در فصل اول سال آینده نیز ادامه یابد.
انتظار میرود غیر تولیدی ها از فصل ۴ به فصل ۱ در سال آینده پیشرفت کمتری داشته باشند و یا به هیچ وجه پیشرفت نکنند. با این وجود به نظر می‌رسد که این نتایج می‌تواند فعالان بازار سهام را تشویق کند.
از سوی دیگر وجود شرایط ریسک‌پذیری منجر به تضعیف ین می گردد.ژاپن همچنین شاخص بخش سوم را منتشر می کند که همان بخش خدمات است.
به‌نظر می‌رسد باید توجه بیشتری به نظرسنجی های موسسهEco Watchers داشته باشیم که پیش بینی های خوبی را برای شاخص بخش سوم متصور شده است.
به نظر می رسد امروز این شاخص مهم تر از حد معمول است، زیرا بخش خدمات بیش از بخش تولید تحت تاثیر همه‌گیری قرار گرفته است و بنابراین در حال حاضر چرخه تجاری را تعیین می کند.


متاسفانه به نظر می‌رسد فعالیت در بخش سوم قبل از بازگشت به سطح همه گیری در حال کاهش است و این خوب نیست اما غیر معمول هم نیست .
همانطور که شاخص های مدیران خرید بخش خدمات نشان می‌دهد بخش‌های خدماتی اکثر کشورها نیز همانند هم هستند ما اطلاعات بیشتری را در مورد این بخش در چهارشنبه هفته آینده هنگامیکهPMI های اولیه برای اقتصادهای بزرگ صنعتی منتشر می شود به دست خواهیم آورد.
تحلیل ویژه روزانه
عدم توافق در مذاکرات برگزیت و ادامه دار بودن مذاکرات بدون رسیدن به نتیجه پس از اعلام بوریس جانسون مبنی بر این که هنوز شکاف های زیادی بین طرفین وجود دارد و تمدید مجدد مهلت مذاکرات تا آخر هفته و از سوی دیگر عدم تصویب لایحه بسته کمکی در مجلس نمایندگان ایالات متحده باعث شده است که بازار سهام روند نزولی پیدا کند.