چشم انداز هفتگی
هفته گذشته دو نشست مربوط به بانک های مرکزی اروپا کانادا را داشتیم. بانک مرکزی کانادا مطابق انتظارات تمامی اقدامات مربوط به سیاست های خود را بدون تغییر باقی گذاشت. و پس از نشست کنفرانس مطبوعاتی در کار نبود اما رئیس بانک مرکزی کانادا تیف مکلم قرار است در روز سه شنبه سخنرانی کند و احتمالاً توضیحاتی در ارتباط با تصمیم بانک مرکزی و چگونگی نگرش وی به آینده ارائه کند.


:

آخرین نشست امسال بانک های مرکزی

هفته گذشته دو نشست مربوط به بانک های مرکزی اروپا کانادا را داشتیم.
بانک مرکزی کانادا مطابق انتظارات تمامی اقدامات مربوط به سیاست های خود را بدون تغییر باقی گذاشت. و پس از نشست کنفرانس مطبوعاتی در کار نبود اما رئیس بانک مرکزی کانادا تیف مکلم قرار است در روز سه شنبه سخنرانی کند و احتمالاً توضیحاتی در ارتباط با تصمیم بانک مرکزی و چگونگی نگرش وی به آینده ارائه کند.
بانک مرکزی کانادا در بیانیه خود گفت پیش بینی نمی کند که نرخ های بهره تا سال ۲۰۲۳ افزایش یابد و این مدت زمان طولانی جهت حفظ سیاست ها می باشد.
همانطور که شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا در ماه اکتبر گفته بود این بانک مرکزی در نشست هفته گذشته از اقدامات گسترده خود رونمایی کرد اما آن ها به طور قابل توجهی تمامی اقدامات موجود را مجدد تنظیم کردند و هیچ برنامه جدیدی اجرا نشد.
ادامه برنامه های فعلی به مدت طولانی به معنای حمایت بیشتر از اقتصاد و در نتیجه بهبودی قوی‌تر است اما لزوماً به معنای فشار نزولی بیشتر بر روی ارز یورو در حال حاضر نیست.
به علاوه رئیس بانک مرکزی اروپا کریستین لاگارد خاطرنشان کرد که لازم نیست بودجه اضافی به طور کامل مورد استفاده قرار بگیرد و بدین ترتیب یورو دلار چراغ سبزی برای حرکات صعودی بیشتر دریافت کرد.

اما هفته آینده چه انتظاری از نشست های پیش رو می توان داشت؟

در هفته آینده چهار نشست بانکی را خواهیم داشت. نشست فدرال رزرو در روز چهارشنبه،نشست بانک مرکزی سوئیس و انگلستان در روز پنجشنبه و جلسه بانک مرکزی ژاپن در روز جمعه.
به حالت کلی می توان گفت انتظار نمی رود تغییری در سیاست ها اعمال شود و احتمالاً آنها بیشتر شبیه بانک مرکزی کانادا عمل کنند تا بانک مرکزی اروپا.
بدین معنا که آنچه را که تاکنون انجام داده اند را بررسی کنند و چشم انداز آتی مورد بحث قرار بگیرد و برخی راهنمای واضح تری نسبت به آینده ارائه کنند و انتظار نمی رود که آنها نوعی از تنظیمات مجدد بانک مرکزی اروپا را انجام دهند.

فدرال رزرو: ممکن است است برخی تغییرات در راهنمای پیش روی خود جهت خرید های مجدد اعمال کند.
هنگامی که کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در روز سه شنبه و چهارشنبه نشست دو روزه خود را برگزار کند آنها تاثیرات واکنش‌های خود را بررسی خواهند کرد.
به خاطر داشته باشید که تورم دیگر نگرانی اصلی فدرال رزرو نیست اما اشتغال نگرانی است.
و بنابراین نشانه ها بد هستند. بیکاری ممکن است به خوبی و به طور مجدد متاثر از جهش ویروس و تاثیر آن بر فعالیت های اقتصادی رشد کند.
بر طبق نظر سنجی صورت گرفته از خانوارها، شمار افراد شاغل ۷۴ هزار در ماه نوامبر نزول کرده است در مقایسه با افزایش ۲۴۵ هزار نفری گزارش شده درNFP.و مدعیان هفتگی بیمه بیکاری این هفته از جمله مدعیان برنامه همه گیری کمک به بیکاران یاPUA بیشترین افزایش را از ماه می نشان داده است.وضعیت با شیوع عدم تحت کنترل ویروس در ایالات متحده ،جلوگیری از فعالیت‌های اقتصادی و در عین حال پایان یافتن مزایای ویژه بیکاری در پایان سال و اینکه ۱۳.۷ میلیون نفر مزایای خود را از دست خواهند داد حتی بدتر می شود.این وضعیتی است که فدرال رزرو با آن مواجه است چیزی که ممکن است موجب فراخوان سیاست‌های تسهیلی بیشتر شود اگرچه نسبت به آن تردید وجود دارد.
تفسیری که از سخنرانان فدرال رزرو شنیده‌ایم این است که حمایت مالی راهی مناسب تر جهت کمک رسانی می باشد.
در بیانیه ماه سپتامبر اشاره شد که خرید دارایی ها طی ماههای آتی ادامه خواهد داشت و اعضای فدرال رزرو نسبت به راهنمای پیش رو در ارتباط با خرید دارایی ها نگرش مثبتی تا کنون داشتند.
بیشتر اعضا تشخیص دادند که کمیته باید این راهنما را در مقطعی به روز کرده و راهنمایی که مبتنی بر نتیجه کیفی می باشد ارائه کند.
به این معنی که آنها می گویند در این شرایط در این سطح تورم و بیکاری آماده هستند که خریدهای خود را کاهش یا تغییر دهند.
آنها گفتند که هیچ نیاز فوری جهت تغییر وجود ندارد اما تشخیص دادند که شرایط جهت انجام چنین تنظیماتی ممکن است تغییر کند.
بنابراین کمیته بازار آزاد فدرال رزرو ممکن است برخی تغییرات در خرید ها را مورد بحث قرار دهد همانند چیزی که در بانک مرکزی کانادا مشاهده شد. یعنی کاهش مقدار کلی خریدها همراه با شیفت کردن بیشتر آنها به سررسید های بلند مدت.
تنها راهی که ممکن است چنین اقدامی در بازار فارکس تاثیر بگذارد این است که ببینیم آیا تصمیمات منجر به رشد یا نزول نرخ های بازدهی خواهد شد که در هر حالت آن می تواند منجر به تغییر در جریانات پورتفولیو شود.
با این حال انتظار نمی رود که هر گونه اثر گذاری بر روی بازار اوراق چشمگیر باشد چرا که شرایط دربازه کنونی برای ایالات متحده در حال بد شدن است و هرگونه صحبت در ارتباط با محدود سازی یا کاهش حمایت از بازار زود رس می باشد.
نشست این هفته فدرال رزرو همچنین خلاصه‌ای از انتظارات اقتصادی این کمیته را در بر می‌گیرد که احتمالاً نشان دهنده بهبود چشم انداز برای اقتصاد با توجه به مقاوم بودن بالاتر از انتظارات رشد اقتصادی و توزیع واکسن در آینده نزدیک می باشد.

بانک مرکزی انگلستان:
در حال حاضر زمان مناسبی برای بانک مرکزی انگلستان جهت تغییر در جایگاه سیاست های پولی نیست. از یک سو داده های اخیر بهتر از انتظارات بودند و کمیته سیاست های پولی انتظار نزول تولید ناخالص داخلی در فصل چهارم را دارند اما داده ماه اکتبر عددی بالاتر از انتظارات را با رشد ۴ دهم درصد نشان داد و هر دو بخش تولیدات کارخانه‌ای و صنعتی نیز بر انتظارات غلبه کردند.در حقیقت اندیکاتورهای اقتصاد انگلستان نسبت به سالهای اخیر ارقام صعودی تعجب بر انگیز تری داشته اند.
ولی این به این معنا نیست که اوضاع خوب است بلکه به بدی که انتظار می رفت ضعیف نبودند.به علاوه اگر چه ممکن است چشم انداز کوتاه مدت کمرنگ باشد با این حال کمیته سیاست های پولی انتظار دارد که اقتصاد در ادامه بهبود پیدا کند.
از صورتجلسه نشست ماه نوامبر داریم که:
فراتر از کوتاه‌مدت تولید ناخالص داخلی پیش بینی می شد به دلیل کم شدن تاثیر مستقیم کووید۱۹ بر اقتصاد، بهبود یابد.
فعالیتها همچنین توسط سیاست های مالی قابل توجه که قبلاً معرفی شده و سیاست های پولی انبساطی مورد حمایت قرار گرفته است. انتظار می‌رفته با افزایش فعالیت ها ظرفیت اضافی فرسوده شود و در نیمه دوم دوره پیش بینی درجه کمی از تقاضای مازاد ظاهر شود.

بنابراین از نظر اقتصادی اوضاع ممکن است واقعاً تغییر کند و نیاز به هرگونه سیاست تسهیلی بیشتر را از بین ببرد.
از سوی دیگر چه کسی میداند یکشنبه شب پس از آخرین مهلت نهایی برگزیت چه اتفاقی خواهد افتاد البته آنها شاید مهلت بعدی را اعلام کنند.
با فرض خروجی مثبت در مذاکرات پوند رشد خواهد کرد،اقتصاد به صعود خود ادامه خواهد داد و نیازی جهت کاهش بیشتر نرخ ها نخواهد بود.
با فرض یک خروجی ناموفق پوند احتمالاً سقوط خواهد کرد اما تصور نمی شود که بانک مرکزی انگلستان تنها چند روز قبل از اینکه اقتصاد این کشور یک ضربه بی سابقه را متحمل شود نرخ بهره را جهت حمایت از ارز افزایش دهند.
و برعکس آنها احتمالاً می‌خواهند که تا ماه ژانویه صبر کنند تا ببینند اوضاع چقدر بد است.
در هر صورت بسیار منطقی است که آنها تا نشست ۴ فوریه جهت انجام هر گونه تصمیم گیری منتظر بمانند.

بانک مرکزی ژاپن: تمدید وام دهی

این بانک مرکزی همانند سایر بانکها به دلیل همه گیری برنامه های ویژه اعطای وام جهت رساندن وجوه به طبقات خاص وام گیرندگان را ایجاد کرد.
با این حال موضع پولی خود را اساساً تغییر نداده است احتمالاً به این دلیل که از نظر اقدامات تسهیلی به انتهای جاده نزدیک می شوند.
سوالی که اکنون بانک مرکزی ژاپن با آن مواجه هست این است که آیا عملیات تامین بودجه ویژه خود را جهت تسهیل امور مالی شرکتها در پی همه گیری ویروس تمدید می‌کند یا خیر.
این بانک مرکزی همچنین ممکن است بخواهد راهنمای خود را در ارتباط با خرید های تهاجمی وجوه قابل معامله در صندوق بورسETF تنظیم کند.بانک مرکزی سوئیس: کاری انجام نمی شود

بانک مرکزی سوئیس از ژانویه سال ۲۰۱۵ سیاست‌های خود را تغییر نداده است در آن زمان این بانک مرکزی نرخ بهره خود را از ۰.۲۵٪- به ۰.۷۵٪- تغییر داد که پایین ترین سطوح در تاریخ است. از آن زمان به بعد همه چیز در مورد این بانک مرکزی به مداخلات بازار فارکس مربوط می شود و انتظار نمی رود که به این زودی بانک مرکزی سوئیس تغییر رویه دهد.
به نظر نمی رسد تهدید شدن توسط خزانه داری ایالات متحده به دلیل دستکاری کننده ارز آن ها را منصرف کرده باشد. با این حال با قضاوت از ارقام دپوزیت هفتگی آنها برای سه هفته است که مداخله ای نداشتند با اینکه یورو فرانک به سطوح پایین تر حرکت کرده.اندیکاتورهای اقتصادی: شاخص های مقدماتیPMI، خرده فروشی ایالات متحده و شاخص تانکان ژاپن

جدای از اتفاقات برگزیت،جلوگیری از تعطیلی دولت ایالات متحده و ۴ نشست بانک های مرکزی،شماری از شاخص های اقتصادی مهم را در این هفته خواهیم داشت.
برجسته ترین آنها ارزیابی مقدماتی شاخص مدیران خرید برای کشورهای بزرگ صنعتی در روز چهارشنبه خواهد بود.
انتظار می رود که آنها به غیر از بخش خدمات انگلستان به طور سراسری اشاره به نزول داشته باشند.
پیش‌بینی می‌شود که حداقل بخش تولیدی در بالاتر از قلمرو مجاز یعنی عدد ۵۰ باقی بماند. اما در ارتباط با بخش خدماتی چنین نیست.
این داده ها می توانند در بازار سنتیمنت منفی ایجاد بکنند و شاید دلار امن را تقویت کنند.

در طول هفته تعدادی از شاخص‌های ایالات متحده که می‌توانند در بازار نوسان ایجاد کنند را خواهیم داشت.
بخش تولیدی ایالت نیویورک و تولیدات صنعتی در روز سه شنبه،خرده فروشی در روز چهارشنبه و فعالیتهای ایالت فیلادلفیا به همراه نوسازی در روز پنجشنبه. در بین این ها خرده فروشی احتمالاً بیشترین اهمیت را دارد.انتظار می‌رود فروشها بد باشند که این می تواند اولین سقوط بعد از فروپاشی شاخص در ماه آوریل باشد.بر اساس این پیش بینی فروش ها هنوز می توانند چهار و نیم درصد بالاتر از سطوح پیش از همه گیری باشد. اما اگر چند میلیون نفر در پایان ماه دسامبر مزایای بیکاری خود را را از دست بدهند دیگر قصد خرید چیزی را ندارند و فروش نیز از صخره سقوط خواهد کرد.صبح روز دوشنبه پیش از اینکه اروپا هفته جدید را آغاز کند ژاپن مهمترین شاخص بررسی کوتاه مدت بانک مرکزی خود را در ارتباط با شرایط اقتصادی منتشر خواهد کرد که بنام تانکان معروف است.
پیش بینی می شود که به ویژه برای تولید کنندگان نشان از پیشرفت چشمگیر داشته باشد و امیدواری در ارتباط با ادامه بهبود در فصل اول سال آینده وجود داشته باشد. اگرچه انتظار می رود که غیر تولیدی ها بهبود کمتری حاصل کنند.
با این حال انتظار می‌رود این نتایج باعث دلگرمی مشارکت کنندگان بازار سهام شود. که خوب یا بد بودن آن برای ین ژاپن هم سوال دیگری است چراکه سنتیمنت مثبت در توکیو می تواند منجر به ضعف ین شود.داده های اشتغال انگلستان در روز سه شنبه و خرده فروشی در روز جمعه منتشر خواهد شد اما آنچه با نزدیک شدن به مهلت برگزیت و نشست بانک مرکزی انگلستان انجام می شود به نظر می‌رسد برای پوند تاثیرگذارتر باشد. چراکه عدد بهتر از انتظاراتGDP پنج‌شنبه گذشته و تولیدات صنعتی نتوانست به پوند استرلینگ کمک کند.

سرانجام چین سه گانه معمول خرده فروشی، تولیدات صنعتی و سرمایه گذاری دارایی های ثابت خود را منتشر خواهد کرد.
پیشرفت های بزرگ به پایان رسیده است اما انتظار می‌رود که هر یک از این شاخص ها همچنان حاشیه هایی از بهبود را نشان دهند.
می دانیم که عملکرد اقتصادی خوب در چین اخیراً منجر به تقویت سنتیمنت و رشد بازار سهام و دلار استرالیا شده است.خارج از بحث شاخص ها و سایر اخبار اقتصادی آخرین رویداد مهم این است که کالج انتخاباتی ایالات متحده در روز سه شنبه تشکیل جلسه می‌دهد تا به رئیس جمهور بعدی رای دهد.
در روز ششم ژانویه کنگره ایالات متحده برای شمارش آرا به طور رسمی، تشکیل جلسه می‌دهند و برخی جمهوریخواهان تاکنون گفته اند که به نتایج معترض خواهند بود.


تحلیل ویژه روزانه
روز گذشته روز بزرگی برای اتحادیه اروپا بود. رهبران اتحادیه اروپا که در بروکسل ملاقات کردند اختلافات خود را با لهستان و مجارستان بر سر ساز و کار حاکمیت قانون حل کردند. این توافق که جزئیات آن از حوصله بحث خارج است به این معنی است که اتحادیه اروپا می تواند با بودجه ۱.۸ میلیارد یورویی و صندوق کمکی ۷۵۰ میلیارد یورویی پس از همه گیری پیش برود که این برای یورو مثبت بود.