تحلیل ویژه روزانه
حرکات نسبتاً خوبی در بازار فارکس شاهد بودیم. تغییرات ناچیزی را در پوند انگلستان مشاهده کردیم و این نوسانات اندک پوند کمی کمتر از حد انتظارات بازار بود.


 

خلاصه بازار

حرکات نسبتاً خوبی در بازار فارکس شاهد بودیم.
تغییرات ناچیزی را در پوند انگلستان مشاهده کردیم و این نوسانات اندک پوند کمی کمتر از حد انتظارات بازار بود.اخبار مربوط به برگزیت بسیار دلگرم کننده بود.
به گفته فایننشیال تایمز خوشبینی های بسیاری برای تغییر در شرایط بازی برابر در مذاکرات تجاری به چشم می خورد.
مذاکره کنندگان اکنون بر روی چگونگی تعهدات مربوط به استانداردهای نظارتی متمرکز هستند.
ادعای میشل بارنیه در روز دوشنبه مبنی بر اینکه ممکن است مسئله ماهیگیری سخت ترین مانع در رسیدن به توافق تجاری مابین انگلیس و اروپا باشد، حاکی از آن است که هر دو طرف در حال توافق بر سر سخت ترین عنصر مذاکرات هستند که همان میدان رقابت میباشد.
بنابراین آیا می‌توان گفت که آنها به نوعی به توافق رسیده‌اند؟؟ بازار از روند نزولی پوند هراس دارد، بنابراین به نظر می‌رسد آنها به توافق برسند و این برای پوند مثبت خواهد بود.مسئله اصلی این است که رسیدن به توافق پایان تمام مشکلات نیست.
توافقنامه هرچه که باشد مشکلات مجدداً از اول ژانویه آغاز خواهد شد، به طور مثال پارکینگ حمل و نقل کامیون های عظیمی که برای استقرار و ترخیص کالا قرار بود تهیه شود تا اواخر فوریه آماده نخواهد شد زیرا بارندگی‌های شدید ساخت و ساز را به تعویق انداخته است.
در سایر جاها به لطف لحن بهتر در مذاکرات برکسیت و از سوی دیگر بحث های شدید درباره محرک مالی در واشنگتن و از سوی دیگر آغاز واکسیناسیون در ایالات متحده سبب شد که روز را با لحن ریسک‌پذیر آغاز کنیم با این حال هنگامی که احتمال اقدامات شدیدتر محدودیتی در لندن در شهر نیویورک وجود دارد می توان شاهد چرخش حال و هوای بازار به سمت ریسک گریزی شد و به همین دلیل این باعث شد که شاخصS&P500 با افت ۰.۴۴ درصدی مواجه شود و اکثر بازارهای سهام آسیا امروز صبح رو به پایین بازگشایی شدند.
برخلاف S&P500 که در سطوح پایین بسته شد شاخص نزدک که شامل زیرمجموعه های شرکت های فناوری است با روند مثبت و در حدود ۰.۵% بسته شد.
شرکتBIOTECH برنده اصلی دیروز بود در حدود ۲.۳ درصد افزایش داشت که این افزایش در پی انتشار واکسن شرکت فایزر اخبار خرید واکسن از شرکت آسترازنکا بود.
تغییر لحن بازار به ریسک گریزی دیروز بر دلار استرالیا تأثیرگذار بود.
از سوی دیگر امروز صبح اخباری مبنی بر اینکه چین ممنوعیت واردات زغال سنگ از استرالیا را رسمی کرده است یک ضربه دیگر به دلار استرالیا وارد کرد.
چین ۷۷ درصد از صادرات زغال سنگ استرالیا را در سال ۲۰۱۸ به تنهایی انجام داده است.
به طوری که مشاهده می کنید میزان زغال سنگی که استرالیا به چین صادر می کند ناگهان کاهش یافته و ارزش صادرات نیز با آن کاهش یافته است.جفت ارز کیوی دلار برای مدت کوتاهی خود را به نرخ ۰.۷۱ رساند اما نتوانست مومنتوم حرکتی خود را حفظ کند.
این جفت ارز برای مدت کوتاهی در روز سوم دسامبر بالاتر از این سطح ظاهر شد و در ۹ دسامبر مجدداً از این سطح پایین تر آمد.
از سوی دیگر جفت ارز آزی کیوی علیرغم موافقت اصولی کابینه نیوزیلند برای مجوز سفر مردم به استرالیا در فصل اول سال آینده کمی تغییر کرد.

بازار امروز

امروز با داده های اشتغال در انگلستان کار خود را آغاز می‌کنیم که البته دیروز در مورد آن بحث کردیم و همانطور که مشاهده شد ان نتایج به طور کلی بهتر از انتظارات بود زیرا نرخ بیکاری آن چنان که انتظار می رفت بالا نرفت و مشاغل کمتری از دست رفت.داده های مسکن کانادا در ماه‌های مارس و آوریل و می ضعیف بود اما از آن زمان تا کنون به شدت صعودی بوده و انتظار می رود که در این ماه کمی کمتر از میانگین متحرک ۶ ماه قرار بگیرد که این نسبتا امیدوار کننده است.همه‌گیری هیچ تاثیر پایداری بر داده های مسکن کانادا نداشته است.
از ماه اکتبر به این طرف ۲ میلیون و ۱۲۱ هزار مسکن شروع به ساخت کرده است این تقریباً مشابه ۲۱۰۰۰۰۰ مورد مشابه در اکتبر ۲۰۱۹ و دو میلیون و ۱۲۴ هزار مورد در اکتبر ۲۰۱۸ است.انتظار می رود نظرسنجی تولید امپایر استیت در سطح نسبتاً کمی بدون تغییر باقی بماند.
این نشان می دهد که اقتصاد در حال گسترش است که البته این گسترش بسیار کند می باشد. انتظار می‌رود شاخص PHILLY FED روز پنجشنبه منتشر خواهد شد پایینتر از انتظارات باشد اما همچنان بالاتر از شاخص امپایر استیت قرار دارد.همچنین نتیجه احتمالی داده های تولید صنعتی ایالات‌متحده انتظار می رود تنها افزایش کمی در تولید نسبت به ماه گذشته داشته باشد. IP در ماه ژوئن و ژوئیه یک بازگشت قدرتمند داشت اما از آن زمان تاکنون با مشکل مواجه است.اگر پیش بینی ها صحیح باشد شاخص حدود ۵.۲ درصد کمتر از سطح قبل از همه گیری خواهد بود.در پایان شب ژاپن داده های ماهانه تجارت خود را اعلام می‌کند که این داده ها به اندازه حسابهای جاری مورد بررسی قرار نمی گیرد.
بازار اخیراً به دلایل نامعلومی آمارNSA را بررسی می کند.
احتمالاً این به دلیل سابقه تاریخی است چرا که ژاپن برای سال های زیادی از روش معمول تنظیم فصلی استفاده نکرده است.
اما اکنون در حال استفاده از این روش است به نظر می رسد این داده ها افزایش پیدا کند و این برای ین ژاپن مثبت خواهد بود.پس از آن ژاپن شاخص های اولیه خرید مدیران خریدPMI را آغاز می کند.
هیچ پیش بینی برای این شاخص وجود ندارد, شاید این بدین دلیل است که برخلاف سایر کشورها ژاپنی‌ها در خصوص تخمین تولید ناخالص داخلی مهارت ندارند.صبح روز چهارشنبه انگلیس داده‌های تورمی خود را اعلام خواهد کرد.
نرخ تورم در حال حاضر کمتر از هدف ۱-۳ درصدی بانک مرکزی انگلیس است بنابراین احتمالاً کاهش جزئی اهمیت زیادی نخواهد داشت به خصوص که در انتظار اخبار جدید از مذاکرات برگزیت هستیم.

تحلیل ویژه روزانه
بازار فارکس از روز جمعه تغییر چندانی نکرده است. جفت ارز پوند دلار قبل از بهبودی در معاملات اولیه نشست نیویورک در روز جمعه به نرخ۱۰۳۱۳۵ سقوط کرد تا هفته را در حدود۱.۳۲۲۰ به پایان برساند و امروز مجدداً در معاملات بازار آسیا مجدداً به شدت صعود کرد.