تحلیل ویژه روزانه
تلاش گسترده کنگره ایالات متحده در مورد رسیدن به توافق در زمینه تصویب لایحه کمکی موجب پدید آمدن فضای ریسک پذیری شدید در بازار شده است. رهبران مجلی نمایندگان و سنا برای اولین بار در سطوح مختلف بایکدیگر دیدار و گفتگو کردند.خلاصه بازار

تلاش گسترده کنگره ایالات متحده در مورد رسیدن به توافق در زمینه تصویب لایحه کمکی موجب پدید آمدن فضای ریسک پذیری شدید در بازار شده است.
رهبران مجلی نمایندگان و سنا برای اولین بار در سطوح مختلف بایکدیگر دیدار و گفتگو کردند.
آنها اکنون در مورد یک بسته ۷۴۸ میلیارد دلاری در حال مذاکره هستند که شامل ۳۰۰ میلیارد دلار کمک به مشاغل کوچک و ۱۸۰ میلیارد دلار برای اعطای مزایای بیکاری و کمک به آموزش و مراقبتهای بهداشتی و برخی بخشهای اقتصادی درگیر مانند خطوط هواییست.
دو ماده مورد مشاجره در این لایحه یعنی حمایت از مسئولیت شرکتها و کمک به دولتهای ایالتی و محلی، جهت تسهیل در تصویب لایحه حذف شد.
با اینحال، بسته شامل پرداخت مستقیم به افراد نمیگردد که این میتواند مانعی برای تصویب آن باشد.
همچنین اخبار مبنی بر اینکه سازمان غذا و داروی ایالات متحده اعلام کرده است که واکسن شرکت مدرنا از ایمنی بالایی برخوردار است، سنتیمنت مثبت بازار را تقویت میکند.
این بررسی مثبت به احتمال زیاد تضمین میکند که FDA مجوز اضطراری برای توزیع واکسن را برای هفته دوم صادر کند.
شاخص S&P 500 پس از چهار روز نزول متوالی، ۱.۲۹٪ رشد کرد. و به ۳.۶۹۴.۶۲ رسید.
که به رکورد هفته گذشته یعنی ۳.۷۰۲.۲۵ نزدیک شد. نزدک نیز ۱.۲۵٪ رشد داشت.
همانطور که انتظار میرود سنتیمنت مثبت باعث ریزش شاخص دلار گردیده از سوی دیگر شاهد ضعف یورو و افزایش ین ژاپن هستیم.
ریزش یورو شاید در اثر جبران افزایش پوند اتفاق افتاده است.
اما اخبار خاصی برای چگونگی افزایش ین ژاپن در دسترس نیست.
در همین حال همانطور که انتظار میرفت پیشرفتهایی داشت.
مطبوعات نظرات خوشبینانه مختلفی را از افراد مختلف گزارش میدهند. مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا بارنیر که در کل فرد بدبینیست، گفت که وی راهی را برای رسیدن به یک توافق میبیند. در حالیکه گفته میشود دولت انگلیس به نمایندگان محافظه کار گفته است که یک راه حل برای مسئله اصلی شرایط بازی برابر یافت شده است که هر دو طرف را در برابر رقابت ناعادلانه محافظت میکند.
بدون نیاز به همسویی دقیق

به نظر میرسد بریتانیا بیشتر به سمت تنظیماتی به سبک کانادا پیش میرود تا شرایط WTO استرالیا.
یک ترتیب به روش کانادا به معنای بررسیمرزی و محدودیت در ارائه خدمات است اما تعرفه های کمی دارد.
این از برگزیت بدون توافق بهتر است. اما هنوز با عضویت کامل در اتحادیه اروپا برابر نیست.
بررسی های مرزی باعث کاهش تجارت و سرمایه گذاری و کاهش رشد اقتصادی انگلیس میگردد.
در جای دیگر، استرالیا چین را در WTO به دلیل وضع تعرفه های چین بر صادرات جو خود به جالش خواهد کشید.
دیروز دیدیم که چگونه چین در واقع واردات ذغال سنگ از استرالیا را قطع کرد.
حرکت امروز میتواند باعث ایجاد تنش بیشتر بین دو کشور شود و این برای AUD منفی خواهد بود.

بازار امروز

امروز روز بزرگی است.
بزرگترین رویداد امروز نشست FOMC میباشد.

پیش از آن ما داده های اولیه مدیران خرید PMI کشورهای بزرگ صنعتی را خواهیم داشت.
اینها اولین راهنمایی ها را در مورد مسیر اقتصاد جهانی به ما نشان میدهد.
داده های ژاپن در زمینه تولید کمی بهبود یافت اگرچه همچنان زیر ۵۰ بود.
خدمات نیزتقریباً به همان میزان افت کردند.


این نیز روایتی است که ما از داده های فرمانس بالای جایگزین بلومبرگ دریافت کرده ایم.
این نشان میدهد که در حالیکه رشد در اقتصادهای در حال ظهور در حال افزایش است، بهبود در کشورهای پیشرفته در اواسط ماه اکتبر متوقف شده است.اگر داده های فرکانس بالا در آن کشورها را بررسی کنیم که امروز داده های خود را منتشر خواهند کرد، میتوان الگوی مشابهی را مشاهده کرد.
ژاپن بصورت صعودی، منطقه یورو و انگلیس از افت ماه نوامبر خارج شده اند و ایالات متحده در ماه اکتبر به اوج خود رسیده است و از آن زمان به تدریج کند شده است.سپس مهمترین داده های ماهانه ایالات متحده یعنی داده های خرده فروشی منتشر میشود. با در نظر گرفتن حدود ۷۰٪ از اقتصاد ایالات متحده مبنی بر مصرف شخصی، این یک شاخص کلیدی در سلامت اقتصاد ایالات متحده است.
نتیجه نهایی: انتظار میرود داده ها بد باشند.
اولین سقوط در ارزیابی ماهانه از زمان سقوط در آوریل.با این وجود، داده ها با این پیشبینی، فروش همچنان ۴.۴٪ بالاتراز سطح پیش از همه گیریست. اما همانطور که بارها ذکر کردیم، اگر چند میلیون نفر در‌پایان ماه دسامبر مزایای بیکاری خود را از دست بدهند، خرید و فروش بشدت سقوط خواهد کرد.انتظار میرود شاخص قیمت مصرف کننده کانادا CPI ، در ارزیابی سالانه کمی بالاتر باشد. اما به نظر نمیرسد این مهم باشد.
بانکهای مرکزی دیگر در واکنش به تورم، سیاستهای پولی به اجرا در نمیاورند. آنها بیشتر نگران رشد و حمایت از سیاستهای مالی دولت هستند. تورم بالاتر باعث اعمال سیاستهای انقباضی و تورم خیلی پایین هم باعث اعمال سیاستهای انبساطی نمیگردد.
واکنش آنها در این مرحله تقریباً خنثی است.
این شاید برای بازار اوراق قرضه کمی مهم باشد. و از اینرو برای بازار فارکس هم مهم است.
به هرحال تا زمانی که ویروس کنترل نشود، به نظر نمیرسد داده های CPI تاثیر عمده ای در بازار داشته باشد.پیشبینی میشود که پس از صعود خوب هفته گذشته بزرگترین داده ها از ماه آوریل تا کنون، در وزارت انرژی ایالات متحده DOE از کاهش ذخایر نفت خام منتشر شود. با اینحال رقم شب گذشته موسسه ملی نفت ایالات متحده API افزایش مجدد موجودی مخازن به میزان ۱.۹۷ میلیون بشکه را تایید کرد.داده های ایندو نهاد هفته به هفته متفاوت است. اما با گذشت زمان بیشتر اختلافات از بین میرود.
داده های DOE دست و پاگیر تر از API بوده است.و در نهایت میرسیم به نشست FOMC
جلسه تعیین نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده.
بطور خلاصه دو نکته مهم در این جلسه وجود دارد:
۱) تغییر در نقشه راه آتی در مورد خرید دارایی
۲) تغییر در پیشبینی آنها برای اقتصاد که در خلاصه سه ماهه پیشبینی اقتصادیSEP منعکس شده است.
انتظار میرود میانگین پیشبینیها برای نرخ بهره بدون تغییر باقی بماند، یعنی اجماع بر این خواهد بود که نرخها تا اوایل سال ۲۰۲۴ شروع به افزایش نخواهد کرد.
تاثیر آن بر بازار بستگی به نقشه راه جدید خواهد داشت. هرچقدر فدرال رزرو در مورد کاهش خرید دارایی ها شفافیت بیشتری ایجاد کند، تمرکز بازار بر این مورد بیشتر خواهد بود.
یکی از مفروضات اصلی که در مورد ضعف شاخص دلار در بازار وجود دارد این است که فدرال رزرو همچنان بالا بردن نرخهای بهره را به تعویق خواهد انداخت.
اما اگر آنها بر خلاف این موضوع رفتار کنند ، افزایش شاخص دلار را خواهیم دید.
در پایان شب نیوزیلند، تولید ناخالص داخلی فصل سوم خود را اعلام میکند. آخرین کشور صنعتی که این داده ها را منتشر میکند.
انتظار میرود با نسبت ۱۲.۹٪ فصل به فصل، نسبتاً افزایش یابد.در مقایسه با سایر کشورهای دارای ارز کالایی، انتظار میرود نیوزیلند حرکت سریعتری داشته باشد. باید دید آیا روند بهبودی ادامه دار خواهد بود و تهدید نرخهای بهره منفی و مداخلات ارزی بانکها را خنثی خواهد کرد یا خیر.
این به NZD کمک میکند تا از دو ارز کالایی دیگر پیشی بگیرد.و سرانجام استرالیا داده های استخدام خود را اعلام خواهد کرد. امروزه این، تمرکز اصلی سیاستهای پولی است و نه تورم.
زیرا رزرو بانک استرالیا گفته است که شورای حکام، رسیدگی به نرخ بالای بیکاری را به عنوان یک اولویت مهم ملی ارزیابی میکند. افزایش ناچیز اشتغال و کاهش بیشتر نرخ بیکاری دلگرم کننده نیست.
از سوی دیگر برای قانع کردن رزرو بانک برای اقدامات بیشتر نیز کافی نیست.
بنابراین به نظر میرسد این داده ها برای AUD خنثی باشد.تحلیل ویژه روزانه
حرکات نسبتاً خوبی در بازار فارکس شاهد بودیم. تغییرات ناچیزی را در پوند انگلستان مشاهده کردیم و این نوسانات اندک پوند کمی کمتر از حد انتظارات بازار بود.