تحلیل ویژه روزانه
نتیجه نشست دیروز فدرال رزرو تا حدود زیادی مطابق انتظارات بود. آنها راهنمای پیش رو خاص تری را برای خریدهای خود ارائه دادند. اما همچنان این راهنما را در مورد نرخ های بهره مبهم نگه داشتند. آنها همچنین توضیحاتی در مورد دلیل خرید دارایی ها ارائه دادند و همچنین مقدار خریدها و ترکیب آن‌ها را بدون تغییر باقی گذاشتند.


خلاصه بازار

نتیجه نشست دیروز فدرال رزرو تا حدود زیادی مطابق انتظارات بود.
آنها راهنمای پیش رو خاص تری را برای خریدهای خود ارائه دادند.
اما همچنان این راهنما را در مورد نرخ های بهره مبهم نگه داشتند. آنها همچنین توضیحاتی در مورد دلیل خرید دارایی ها ارائه دادند و همچنین مقدار خریدها و ترکیب آن‌ها را بدون تغییر باقی گذاشتند.
رئیس فدرال رزرو در کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد که این پارامترها احتمالاً بدون تغییر باقی خواهد ماند با این فرض که اقتصاد به همان شکلی که فدرال رزرو انتظار دارد توسعه یابد.

در بیانیه بعد از جلسه آمده است، فدرال رزرو به افزایش دارایی‌های خود در اوراق بهادار خزانه داری به مبلغ حداقل ۸۰ میلیارد دلار در ماه و اوراق بهادار با پشتوانه رهن آژانسها با مبلغ حداقل ۴۰ میلیارد دلار در ماه ادامه خواهد داد تا زمانی که پیشرفت قابل توجهی در اقتصاد مشاهده کند یعنی اهداف حداکثر اشتغال و ثبات قیمت ها.
این خرید دارایی ها به تقویت عملکرد بازار و شرایط مالی سازگار کمک می کند که این اقدام در واقع به جای تغییر در نرخ بهره بانکی اعمال شده است و تا زمانی که شرایط بازار کار به سطوح مطابق با ارزیابی کمیته از حداکثر اشتغال و تورم به دو درصد افزایش یابد و در مسیر درست قرار گیرد و برای مدتی متوسط تورم از ۲ درصد بیشتر باشد.
توجه داشته باشید که اگر چه این راهنمایی برای نرخ بهره اهداف عددی خاصی را منظور کرده است، اما برای خرید دارایی ها صرفاً به جمله 'پیشرفت قابل توجه' در جهت اهداف فدرال رزرو نیاز است.
این بیانیه خاص تر از بیانیه قبلی است، اما فضای زیادی را برای آنها فراهم می کند تا برنامهQE خود را کاهش دهند قبل از آنکه حتی شروع افزایش نرخ بهره کنند.
این تصمیمات به اتفاق آرا صورت گرفت.
خلاصه پیش بینی های اقتصادی، پیش بینی های رشد در سال جاری، سال آینده و ۲۰۲۲ را ارتقا داد.
اما این میزان را برای سال ۲۰۲۳ کمی کاهش داد. یعنی که اکنون آنها فرض خواهند کرد که بازگشت اقتصاد به حالت عادی تا حدودی سریع تر باشد.
آنها پیش بینی های نرخ بیکاری خود را کاهش داده و پیش بینی های تورم خود را کمی مطابق با چشم انداز بهبود یافته رشد، افزایش دادند. اما طبقDOT PLOT فدرال رزرو به طور کلی همچنان نرخ‌های بهره را تا حداقل پایان سال ۲۰۲۳ ثابت نگه می دارد.
در طول روز شاهد ضعف شاخص دلار بودیم، اما این در نتیجه تصمیمات فدرال رزرو نبود، بلکه این حرکت بزرگ در واکنش به مجموعه ای از داده های غافلگیر کننده قوی شاخص های اولیه مدیران خرید برای منطقه یورو صورت گرفت که البته باعث افزایش یورو هم شد.
دلار پس از انتشار بیانیه فدرال رزرو اندکی از خود رشد نشان داد، اما پس از کنفرانس مطبوعاتی پاول، مجدداً ریزش کرد.


از سوی دیگر فرانک سوئیس بدترین عملکرد را داشت وزارت خزانه داری ایالات متحده در گزارش سه ماهه خود در مورد سیاست‌های اقتصاد کلان و ارز از شرکای اصلی تجارت ایالات متحده یعنی سوئیس و ویتنام آنها را به عنوان دستکاری کننده ارز ها عنوان کرد.
در این گزارش آمده است ما همچنان از بانک مرکزی سوئیس می‌خواهیم که مداخلات ارزی را محدود کند تا در برابر امواج افزایشی ارزش افزوده قرار گیرد.
و اجازه دهد که ارزش گذاری واقعی با روند بلندمدت مطابقت داشته باشد که البته این به معنای تقویت فرانک سوئیس در ابتدا پس از انتشار گزارش بود، اما انکار شدید مسئولان بانک مرکزی سوئیس مجدداً فرانک سوئیس را پایین آورد.

پوند انگلیس در ادامه سخنان خوشبینانه رئیس کمیسیون اروپا خانم وندرلین که گفت من می توانم به شما بگویم که اکنون راهی برای توافق وجود دارد اما این مسیر بسیار باریک است مجدداً صعود کرد.
رویدادهای اصلی امروز امروز: سه جلسه بانک مرکزی خواهیم داشت.
دو جلسه بانک مرکزی سوئیس و بانک مرکزی انگلستان و در پایان شب جلسه بانک مرکزی ژاپن.
در جلسه بانک مرکزی سوئیس کار خاصی انجام نخواهد شد.

این نشست با توجه به تصمیم روز گذشته وزارت خزانه داری ایالات متحده و زدن برچسب دستکاری در ارز به دو کشور سوئیس و ویتنام اهمیت پیدا کرده است.
آیا سوئیس واقعاً در ارز خود دستکاری می کند؟
البته هیچ کس نمی تواند این تلاش را انکار کند چراکه سوئیس سومین ذخایر بزرگ خارجی را در جهان به خود اختصاص داده است یعنی پس از دو اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین و ایالات متحده.
با این حال فرانک سوئیس از حدود سال ۱۹۸۷ تقریباً بدون وقفه نسبت به دلار و از زمان آغاز کار ارز واحد در برابر یورو معمولاً بیشتر از ارزش خود ارزش گذاری شده است.با این وجود هنوز این کشور مازاد حساب جاری فوق‌العاده‌ای دارد.
بانک مرکزی سوئیس تحت‌تأثیر اتهام خزانه‌داری ایالات متحده قرار نگرفته و هر نوع دستکاری در ارز را انکار کرد و گفت همچنان مایل است با شدت بیشتری در بازار ارز دخالت کند و افزود مداخلات بازار ارز در سیاست پولی سوئیس برای اطمینان از شرایط پولی مناسب و در نتیجه ثبات قیمت‌ها ضروری به نظر می‌رسد.
با این حال بازار امروز جلسه بانک مرکزی سوئیس را رصد خواهد کرد تا ببیند آیا آنها امروز بیانیه خود را تغییر خواهند داد یا خیر.
با توجه به اینکه فرانک سوئیس هنوز هم از ارزش بالایی برخوردار است بانک‌مرکزی سوئیس مایل است با در نظر گرفتن شرایط کلی ارز با شدت بیشتری در بازار ارز دخالت کند انتظار می رود که آنها همچنان از ابزارهای همیشگی خود استفاده کرده و بدون تغییر سخنان قبلی خود را تکرار کنند و یا در واقع روی آن‌ها بیشتر تاکید کنند.
در مورد نرخ بهره بانک ملی سوئیس از ژانویه ۲۰۱۵ نرخ بهره سپرده های خود را از۰.۲۵-% به ۰.۷۵-% کاهش داد.
از آن زمان به بعد به نظر نمی رسد که بانک مرکزی سوئیس به این زودی نرخ‌های بهره را تغییر دهد.و اما نشسته بانک مرکزی انگلیس:
اکنون یک زمان نامناسب برای تغییر موضوع سیاستگذاری کمیته سیاست پولی بانک مرکزی انگلیس خواهد بود چرا که داده های اخیر بهتر از حد انتظار بود که البته این بدان معنا نیست که همه چیز خوب پیش می‌رود.به علاوه گرچه ممکن است چشم انداز کوتاه مدت کمرنگ باشد، MPC در نشست نوامبر خود گفته است که انتظار دارد اقتصاد به روند بهبود خود ادامه دهد.
بنابراین از نظر اقتصادی ممکن است اوضاع واقعاً تغییر کند و نیاز به هرگونه کاهش بیشتر را از بین ببرد.
از سوی دیگر چه کسی می داند که طی دو یا سه هفته آینده چه اتفاقی خواهد افتاد چرا که بازار بر روی توافق برگزیت حساب می کند.
با فرض اینکه یک لحظه نتیجه گیری موفقیت‌آمیزی در مذاکرات صورت گیرد پوند به شدت صعود خواهد کرد و اقتصاد به روند صعودی خود ادامه خواهد داد و فعلا نیازی به سیاست‌های انبساطی بیشتر نخواهد شد و سویی دیگر با فرض یک نتیجه‌گیری منفی و ناموفق شاهد ریزش پوند خواهیم بود.
اما تصور نمی شود که آن ها تا پیش از قطعی شدن نتیجه این مذاکرات نرخ بهره را برای حمایت از ارز افزایش دهند.
در هر صورت بسیار منطقی است که آنها منتظر جلسه ۴ فوریه بمانند تا قبل از هر اقدامی ببینند که مذاکرات برگزیت چگونه پیش رفته است.
کاری که این بار می تواند انجام دهد این است که چگونه در برابر سناریوهای مختلف واکنش نشان دهم به طور مثال میزان خرید اوراق قرضه دولتی خود را افزایش دهند و یا این که آماده باشند تا برنامهQE را افزایش دهند.در این صورت ما احتمالاً می توانیم انتظار یک روز کاملاً متوسط برای پوند داشته باشیم و یا اینکه حداقل تصمیم بانک انگلیس عامل تعیین‌کننده برای پوند نباشد.


و اما نشست بانک مرکزی ژاپن:

مانند سایر بانکهای مرکزی این بانک نیز پس از همه گیری برنامه های ویژه اعطای وام را برای هدف قرار دادن وجوه به طبقات خاص وام‌گیرندگان وضع کرد.
با این حال موضوع پولی خود را اساساً تغییر نداده است.
احتمالاً به این دلیل که کارهای زیادی برای انجام باقی نمانده است.
سوالی که اکنون بانک مرکزی ژاپن با آن روبروست این است که آیا عملیات تامین بودجه ویژه خود را برای تسهیل امور مالی شرکت ها در پی همه گیری، تمدید می‌کند یا خیر؟؟
این عملیات که در ماه مارس سال ۲۰۲۰ آغاز شد قرار است در ماه مارس سال آینده منقضی شود.
با توجه به اینکه دولت هفته گذشته آخرین بسته محرک خود را از جمله تمدید وامهای بدون بهره و وثیقه خود تصویب کرد، طبیعی است که بانک مرکزی ژاپن نیز در راستای دولت حرکت کند و فعالیت‌های خود را تمدید کند.
علاوه بر این دولت شرایط وام های بیمه ای خود را تسهیل کرد.
بنابراین ممکن است بانک مرکزی ژاپن بخواهد در آنجا نیز از دولت پیروی کند شاید با تمدید دوره های وام های خود.
اینها روش هایی برای نشان دادن هماهنگی بانک با سیاست‌های دولت است.
این تصمیمات هیچ تاثیری در سیاست پولی نخواهد داشت و احتمالاً تاثیر قابل توجهی نیز بر بازار ارز نخواهد داشت.
همچنین بانک مرکزی ژاپن ممکن است بخواهد راهنمای پیش روی خود را در مورد خرید های تهاجمی وجوه قابل معامله در بورسETF تنظیم کند.
بانک مرکزی ژاپن در بیانیه سیاست های پولی خود پس از هر جلسه می‌گوید که به طور فعال وجوه قابل معامله در بورس را خریداری می کند که سقف بالایی در حدود ۱۲ تریلیون ین سالیانه دارد.
با این حال بازار سهام توکیو بیش تر از آنچه که انتظار می‌رفت رونق داشته و آنها با سرعت خرید سالیانه هفت تریلیون ین در حال حرکت هستند.شاخص های امروز
انتظار می رود شاخص PHILLY FED تا حدودی سقوط کند.
با توجه به اینکه شاخص تولید امپایر استیت نیز سقوط کرد و داده‌های اولیه مدیران خرید تولیدی و بخش خدمات ایالات متحده نیز کاهش یافت، این امر تعجب آور نخواهد بود.
به نظر نمی رسد که سقوطی مانند آنچه که پیش‌بینی می‌شود تاثیر زیادی در بازار داشته باشد.پیش بینی می شود شروع خانه سازی و مجوز خانه سازی در ایالات متحده افزایش یابد.انتظار می‌رود مدعیان بیکاری در این هفته بهتر باشد.
پس از افزایش شگفت آور به میزان ۱۳۷ هزار نفر در هفته گذشته پیش بینی می شود که مدعیان اولیه بیکاری ۳۸ هزار نفر کاهش داشته باشد.پیش‌بینی می‌شود ادعاهای مداوم در مقایسه با افزایش ۲۳۰ هزار نفری هفته گذشته چیزی حدود ۵۷ هزار نفر کاهش داشته باشد.با این حال این ارقام مربوط به مطالبات منظم بیکاری در ایالات است و بنابراین تنها بخش کوچکی از کل افرادی است که به نوعی بیمه بیکاری در کشور دریافت می‌کنند.
بنابراین آنها منعکس کننده این داده ها نیستند.در پایان شب تراز تجاری نیوزلند راه با یک مازاد مشاهده خواهیم کرد.
داده ها به صورت فصلی تنظیم نشده اند بنابراین محاسبه میانگین متحرک ۱۲ ماه بر اساس پیش‌بینی معنی دارتر است.
در این صورت انتظار می‌رود که این داده‌ها بیش از حد باشد و این می‌تواند برای دلار نیوزیلند مثبت باشد.ژاپن شاخص ملی قیمت مصرف کننده را اعلام کرد که البته این داده سه هفته زودتر اعلام می شود و تقریباً هرگز در بازار تاثیری ندارد.
داده های صبح فردا نیز از این قاعده مستثنا نیست زیرا پیش‌بینی می‌شودCPI ملی با کاهش تورم عمیق مواجه شود.سرانجام همزمان با طلوع آفتاب انگلیس داده های خرده فروشی خود را اعلام خواهد کرد.
انتظار می رود این داده ها ضعیف باشد.
اولین سقوط در ارزیابی ماهانه از زمان ریزش شدید در ماه آوریل .
به نظر می رسد تاثیر زیادی در پوند نداشته باشد چرا که پوند همچنان تحت تاثیر مذاکرات برگزیت می باشد.

تحلیل ویژه روزانه
تلاش گسترده کنگره ایالات متحده در مورد رسیدن به توافق در زمینه تصویب لایحه کمکی موجب پدید آمدن فضای ریسک پذیری شدید در بازار شده است. رهبران مجلی نمایندگان و سنا برای اولین بار در سطوح مختلف بایکدیگر دیدار و گفتگو کردند.