چشم انداز هفتگی

 

در هفته ایی که گذشت شاهد این بودیم که یکبار دیگر فدرال رزرو ایالات متحده، سناریوی اصلی رو تعیین کرد، اما پیروی از آن برای سایر بانک های مرکزی اقدام سختی خواهد بود.

بانک مرکزی اروپا و کانادا در حال حاضر به بررسی های مشابهی نسبت به روش عملیاتی خودشان مشغول هستند. اما سوال اینجاست که آیا سایر بانک های مرکزی میتوانند از مسیر هدف میانگین تورمی پیروی کنند؟

این هفته فدرال رزرو توصیف کرد که در زمان رشد تورم چه اقداماتی را خواهد کرد، اما درباره اینکه چنانچه تورم بصورت پایدار زیر هدف تور قرار گیرد، سخنی نگفت.و این مشکلی است که سایر بانک های مرکزی هم با آن مواجه هستند و راه حلی برای آن ارائه نشده است.

علیرغم اظهارنظرهای رئیس فدرال رزرو، جرمی پاول، بنظر نمیرسد اعضاء کمیته در ارتباط با اینکه راه حلی برای پایین ماندن پایدار تورم پیدا شود، متقاعد شده باشند.


در کنفرانس خبری خبرنگاری به پاول اشاره کرد که خلاصه انتظارات اقتصادی به کمیته این امکان را میدهد که پیش بینی میان مدتی از تورم 2درصدی تا سال 2023 داشته باشد.فدرال رزرو متعهد شده است تا زمانیکه تورم به 2درصد نرسیده، نرخهای بهره در سطوح فعلی حفظ بشن.

در ادامه خبرنگار از اطمینان فدرال رزرو در این باره سوال کرد. اینکه آیا این اظهارات بدان معنی هست که کمیته مطمئن نیست که هدف تورمی در نرخ 2درصد قابل دسترس نخواهد بود؟و پاول در جواب این خبر نگار عنوان کرد:"فکر نمیکنم که تضادی بین آن دو وجود داشته باشد، چراکه به طریقی که پیش بینی ها تنظیم شده اند، سالهای بیشتری برنامه ریزی نشده".به عبارت دیگر پاول انتظار دارد که تورم کمی پساز سال2023 به هدف 2درصد برسد.

اما سوال اینکه چقدر ممکن هست طول بکشد تا تورم به بالای 2 درصد برگردد؟


ژاپن رو در نظر بگیرید که سیاست های پولی غیر متعارفی رو لحاظ کردند، بااین وجود آخرین باری که تورم ژاپن به 2درصد رسید دسامبر سال1992بود. به نظر میاد ژاپن از بازگشت تورم به 2 درصد منصرف شده باشه. بانک مرکزی ژاپن در گزارش چشم انداز فصلی ماه آپریل، پیش بینی تورمی خودش را برای سال مالی 2021 از1.2 درصد الی 1.6 درصد به صفر درصد الی 0.7 درصد رساند.

اگر نخست وزیر جدید ژاپن سوگا به راه خودش ادامه بدهد، دراین شرایط احتمالا تورم کند تر بشه چرا که وی در پی کاهش 40درصد شارژ گوشی های همراه ژاپن میخواهد نرخ سالیانه تورم را تقریبا به یک درصد کاهش دهد.


اما ژاپن چه کاری انجام خواهد داد؟

به نظر میرسد این کشور از تلاش خود جهت دستیابی به تورم بالاتر دست کشیده. در عین حال آنها سیاست های خودشان را نیز تغییر ندادند. این کشور با در نظر گرفتن تورم طولانی مدت زیر هدف، به سیاست های شدیدا انبساطی خود ادامه میدهند.

آنها به سادگی دلایل دیگری جهت ادامه دادن به سیاست های فعلی دارند. این هفته رئیس بانک مرکزی ژاپن آقای کورودا اظهار داشت:" در حالیکه ثبات قیمتی بطور حتم اولین اولویت هست، اما طبیعی هست که به دنبال تضمین سلامت اقتصادی باشیم از جمله وضعیت اشتغال".

البته این مشکل مختص کشور ژاپن نیست، از زمان بحران مالی جهانی از ده سال پیش، تورم اصلی در کل کشورهای عضو جی-10 تقریبا به سختی به 2درصد رسیده. حتی این روزهاکشورهایی که بیشترین تورم رو در بین کشورهای عضو جی-20 دارند به عنوان مثال کشور نروژ، تورم پایین 2درصد را دارد.


چیزی که این تحلیل نشان می دهد این است که بسیاری از مردم که به تازگی به صنعت مالی ورود کرده اند بطور منطقی می توانند انتظار داشته باشند که بدون دیدن اینکه نرخ صندوق های فدرال رزرو حتی به بالای ۱٪ برسد بازنشسته خواهند شد. که انتظار میره این بیشتر موجب نزول دلار و صعود طلا نسبت به گذشته شود.
باعث تعجب است اگر به طور تدریجی تمامی بانکهای مرکزی به تعادلی همچون ژاپن برسند.جایی که آنها ابزارهای سیاست های پولی استاندارد و غیر استاندارد را به اتمام رسانده اند و این درحالیست که همچنان تورم بسیار پایین تر از سطوح هدف آنها می باشد.
اما در این صورت سوال این است که آنها چه کاری جهت حمایت از اقتصاد می توانند انجام دهند؟ مداخله در بازار تبادلات ارزی به نظر می رسد تنها چیزی است که باقی مانده است.
این راه حلی است که بانک مرکزی سوئیس از آن استفاده کرده است.
پنجشنبه هفته جاری از این بانک بیشتر خواهیم شنید اما انتظار نمیره که تغییری در سیاست ها حاصل بشه.
بانک مرکزی سوئیس از ژانویه سال ۲۰۱۵ سیاستهای خود را تغییر نداده است در آن سالSNB نرخ های خود را از ۰.۲۵٪- به ۰.۷۵٪- کاهش داد. که این پایین ترین نرخ بهره در تاریخ است.
از آن زمان به بعد تمامی آنچه از طریق آنها صورت گرفته است مداخلات ارزی بوده.


خب حالا سوال این است که آیا رزرو بانک نیوزلند از مسیر مشابه حرکت خواهد کرد؟
در آخرین نشست این بانک مرکزی در ۱۲ اوت آنها نرخ های بهره رسمی یا همانOCR را در ۰.۲۵٪ ثابت نگه داشتند مطابق با تعهد خود در ماه مارس که نرخ ها را حداقل برای ۱۲ ماه در آن سطوح نگه دارند و گفتند برنامه خرید دارایی ها را به ۱۰۰ بیلیون دلار نیوزلند توسعه می دهند.
همچنین در صورت لزوم محرک های پولی بیشتر واکنش نشان می دهند، کمیته بانک مرکزی همچنین موافقت کرد که بسته ابزارهای اضافی پولی باید در آماده سازی فعال باقی بماند. که اشاره شد این بسته می تواند شامل نرخ های بهره منفی، تامین بودجه بانک های خرد در نزدیکOCR و از همه کشنده تر خرید دارایی های خارجی باشد.

اما چراRBNZ باید به چنین اقداماتی فکر کند؟
سیاست آنها هم اکنون نیز کاملا انبساطی است.
با توجه به محاسبات نرخ سایه یکی از محققان تاثیر موثرQE آنها معادل نرخ بهره ۲.۱۶٪- است.

این از نظر بین المللی کاملا قابل پذیرش است و کاملا شبیه جایگاه بانک مرکزی ژاپن و یا بانک مرکزی اروپا نیست اما با رویه رزرو بانک استرالیا، فدرال رزرو ایالات متحده و بانک مرکزی سوئیس هم تراز است.


در نشست ماه ژوئنRBNZ نکته جالبی وجود داشت که می تواند به ما سرنخی ارائه کند.
بیانیه سیاست های پولی در آن نشست اشاره داشت که سطوح محرک های پولی مورد نیاز در سناریو پایه به طور عمده نسبت به بیانیه ماه می بدون تغییر بوده است با این حال آنها برنامهLSAP را توسعه دادند. اما چرا نیازی به محرک های بیشتر وجود ندارد؟
آنها توضیح دادند که کار به منظور کاهش بیشتر نرخ بهره خرد جهت دستیابی به وظایف انجام شده است.
به عبارتی دیگر به نظر می رسید که برنامهLSAP به همان سرعت و یا به شکل مستقیمی که تصور می کردند مصرف کننده را تامین نمی کند.
مشکلی که در اوایل دهه ۲۰۰۰ بیشتر در ژاپن مورد بحث قرار گرفت می تواند با عبارت معروف، فشار بر یک طناب خلاصه شود.
همانطور که می توان به طور موثر یک طناب را کشید اما نمی توان بر آن فشار وارد کرد، سیاست های پولی نیز در یک جهت بسیار مناسب عمل می کنند زمانیکه بانک مرکزی می خواهد اقتصاد فورانی را کنترل کند. اما در سمت دیگر به این خوبی عمل نمی کند یعنی هنگامی که بخواهد یک اقتصاد راکد را احیا کند.
در شرایط امروزی کسب و کارهایی که مشتری ندارند و یا به دستور دولت تعطیل شده اند در وهله اول به دنبال دریافت وام نیستند بنابراین کاهش نرخ بهره و یا وام ها، کارهای زیادی را نمی توانند انجام دهند.
پس بانک مرکزی چگونه می تواند به رشد ریکاوری کمک کند؟
بانک هایSNB وRBNZ به ایده ای فکر می کنند که نگرانیم بانک مرکزی اروپا نیز به آن فکر کند.
مداخلات ارزی!
یک نرخ تبادلی ضعیف می تواند صادرات را تقویت کند که این از اشتغال و تقاضای کلی حمایت خواهد کرد.
خب این راه مستقیمی برای حمایت از اقتصاد است تا اینکه ارزش چیزی را پایین بیاوریم که کسی خواهان آن نیست.(منظور هزینه وام گرفتن)
واردات خالص نیوزلند در طی همه گیری به شدت محدود شده اما آنها احتمالا از آنجایی که زودتر از سایر کشورها از اقدامات تعطیلی خارج می شوند روند را عوض خواهند کرد بنابراین الگوی مصرف نیز احتمالا سریعتر از گذشته به حالت عادی بر می گردد.

انتظار نمیره که بانک مرکزی نیوزلند بخواد در این نشست استراتژی مداخله ای را معرفی کند. همچنین انتظار نمیره که RBNZ بخواد چیزی قابل توجه را در این نشست معرفی کند.با بازگشت به ماه مارس آنها متعهد شدند که حداقل برای 12 ماه نرخ های OCR را در سطوح فعلی حفظ کنند.مضاف بر این وزیر دارایی این کشور رابرتسون روز جمعه در مورد اینکه آیا اصلا نیازی باشه که بانک مرکزی آنها اقدامی در راستای نرخ های بهره ی منفی بکند ایجاد شبهه کرد. او در یک مصاحبه ی تلوزیونی با بلومبرگ اظهار داشت اقتصاد نیوزلند در حال بازگشت از رکود است که به نظر قدرتمند هم می رسد.وی اشاره داشت که اوضاع در بازارهای مالی این کشور به خوبی پیش می رود و بانک ها نیز در حال وام دهی هستند.او همچنین گفت که رزرو بانک نیوزلند وقتی که بخواد به تصمیمات در ماه مارس سال آینده فکر کند همه ی این مسائل را درنظر خواهد داشت. انتظار میره که آنها در مارس بعدی اگر بخواهند محرک های مالی بیشتری را معرفی کنند اولین اقدام کاهش نرخ ها به سوی قلمرو منفی باشد.اگر این اقدام هم جواب ندهد آنها می توانند از کتاب راهنمای بانک مرکزی سوئیس الهام بگیرند و نرخ های بهره ی منفی را با مداخلات ارزی ترکیب کنند.

بانک مرکزی اروپا هم به نظر می رسد که در ارتباط با نرخ تبادلی ارزی هیجان زده شده است. هفته ی گذشته رئیس بانک مرکزی اروپا کریستین لاگارد در بیانیه ی مقدماتی کنفرانس مطبوعاتی بانک مرکزی اروپا گفت که شورای سیاست گذاری به دقت اطلاعات ورودی را ارزیابی خواهد کرد که این شامل تحولات در نرخ های تبادلی باتوجه به پیامد آن در چشم انداز تورم میان مدت نیزمی شود.
باید توجه کرد که اشاره به نرخ تبادلی در مقدمه ی کنفرانس که از نزدیک رصد می شود بسیار غیرمعمول است. سپس این هفته عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا فابیو پنتا بطور مجدد اشاره به نرخ تبادلی داشت با ذکر این جمله که از منظر چشم انداز فعلی تورم، بانک مرکزی اروپا باید هوشیار باقی بماند و به دقت اطلاعات ورودی از جمله تحولات نرخ تبادلی را ارزیابی کند.
کلمه ی هوشیار یک کلمه ی رمز نگاری شده در میان اعضای هیئت مدیره ی بانک مرکزی اروپا می باشد.بطوریکه هرگاه این کلمه در مقدمه ی بیانیه ECB  ذکر می شود در ماه بعد با برخی تغییرات در سیاست های پولی همراه است.البته که اینبار در بیانیه ی مقدماتی این کلمه قید نشد اما با این وجود این کلمه چند زنگ را در بازار به صدا درآورد.انتظار نمیره که بانک مرکزی اروپا چنان بخواهد بی پروا عمل کند که مستقیما در بازار فارکس در پی تضعیف ارز خود باشد.


داستان بانک مرکزی سوئیس و RBNZ می تونه متفاوت باشه چراکه آنها کشورهای کوچکی هستند که بازار اوراق محدودی را برای انجام عملیات بازار آزاد دارند. اما سیاست های پولی تسهیلی به منظور تقویت تورم در بین بانک های مرکزی دنیا پدیرفته شده است و سرریز شدن آن به بازار فارکس یک سیاست پولی داخلی اجتناب ناپذیر درنظر گرفته می شود و در سطح بین المللی مورد پذیرش و تایید قرار گرفته است.
اگر بانک مرکزی اروپا قصد چنین کاری کند آیا ژاپن کشور بعدی خواهد بود؟باید توجه داشت که هر زمان دلار/ین به نرخ 105 می رسد وزارت دارایی هیجان زده می شود و خب در حال حاظر نرخ پایین تر از آن است پس بنابراین به زودی می توان انتظار داشت که شنید چگونه مقامات رسمی به دقت در حال رصد کردن بازار هستند.
تورم ضعیف متاثر از کاهش هزینه های تلفن همراه نمی تواند بانک مرکزی ژاپن را وادار به سیاست تسهیلی بیشتر کند (به این دلیل که هر مقدار از QE هیچ کاری جهت بالا بردن مجدد هزینه های تلفن همراه انجام نمی دهد) اما تورم ضعیف متاثر از تقویت ین می تواند بانک مرکزی ژاپن را به سوی اقدامی تازه سوق دهد.

متاسفانه در بسیاری از کشورها دلار تا حدی گران شده که به سطوح تاریخی غیر اقتصادی رسیده و شروع به کاهش ارزش می کند.ممکن است که ما در معرض کاهش طولانی مدت ارزش دلار ایالات متحده باشیم. در چنین شرایطی بسیاری از کشورها ممکن است که با تصمیمی مشابه روبرو شوند و ممکنه که در دوره ای از جنگ ارزی و دوئل های تنزل قیمت ارزی قرار بگیریم.

در هفته ی آینده شاخصهای اقتصادی نظیر PMI مقدماتی و سفارشات کالاهای بادوام ایالات متحده را خواهیم داشت.

.

جدای از دو نشست SNB وRBNZ تمرکز اصلی هفته ی آینده بر روی شاخص مدیران خرید کشورهای صنعتی اصلی در روز چهارشنبه خواهد بود.نگاهی به پیشبینی ها بیاندازیم که سه نکته را از آن درمیابیم:
1.  بخش تولیدیPMI به غیر از فرانسه انتظار می رود که کاهش داشته باشد
2.  بخش خدماتی PMI برای انگلستان و ایالات متحده نیز انتظار می رود کاهش یابد.
3.  بخش خدماتی PMI ناحیه ی یورو انتظار می رود که رشد نسبی داشته باشد.

ما می توانیم انتظارات نزول در بخش خدماتی انگلستان و ایالات متحده را از آنجایی که عملکرد آنها نسبتا بالا شده درنظر نگیریم بطور مثال شاخص مدیران خرید بخش خدماتی انگلستان به بالاترین سطوح خودش از آوریل2015 رسیده بنابراین  با وجود یک کاهش، هنوز هم بخش خدماتی دو کشور می تواند در قلمرو رونق قرار بگیرد.
اما انتظارات نزول در بخش تولیدی PMI و پیش بینی رشد نسبی بخش خدماتی PMI در ناحیه ی یورو که به طور نسبی بالای عدد 50 است نگران کننده تر می باشد چراکه اینها می توانند نشانگر نگرانی پیرامون توقف ریکاوری جهانی باشند.
ضعف خاص PMI  یورو هفته ی آینده میتواند بر ارز یورو فشار وارد کند.
از سوی دیگر نظرسنجی IFO در روز پنجشنبه انتظار می رود که حاکی از پیشرفت در سراسر ناحیه را نشان دهد که این می تواند برخی از بدبینی ها پیرامون ناحیه ی یورو را جبران کند البته اگر نتیجه ی بررسی مثبت باشد.


در ایالات متحده روز جمعه شاخص سفارشات کالاهای بادوام منتشر خواهد شد که انتظار می رود در ارزیابی ماهیانه رشد یک درصد را نشان دهد.این عدد همچنان شاخص را 4.3% پایین تر از سطوح پیش از همه گیری قرار می دهد.


خالص شاخص سفارشات کالاهای بادوام نیز انتظار می رود که در ارزیابی ماهیانه به رشد 1 درصد برسد اما این مورد می تواند بطور نسبی با ثبت چنین عددی بالای سطوح پیش از همه گیری قرار بگیرد که این می تواند دلار را تقویت کند.

چندین سخنرانی مهم نیز هفته ی آینده انجام خواهد شد:
رئیس بانک مرکزی انگلستان بیلی روز سه شنبه و پنجشنبه سخنرانی خواهد داشت. این بانک مرکزی در روز پنجشنبه هفته ی گذشته، بازار را با گفتن این جمله که برای اجرای نرخ های منفی ، تعامل ساختاریافته در مورد ملاحاظات عملیاتی را آغاز خواهد کرد شگفت زده کرد. در حالی که بازار OIS هم اکنون بر روی نرخ های بهره ی منفی برای برهه ای در سال آینده حساب باز نمیکنه اما این نکته از سوی بانک مرکزی انگلستان به نظر می رسه که شوک بزرگی به بازار فارکس وارد کنه.انتظار میره رئیس بانک مرکزی انگلستان در این مورد شفاف سازی انجام دهد.همچنین در روز پنجشنبه رئیس فدرال رزرو جیروم پاول و رئیس خزانه داری ایالات متحده استیو منوچن حاظر می شوند تا در مقابل کمیته ی بانکداری سنا حاظر شوند گزارشات خود را به کنگره ارائه کنند.جیروم پاول با لحن کاملا جدی اظهار کرده است که اقتصاد ایالات متحده به محرک های مالی بیشتر نیاز دارد.در مورد برگزیت گفتگوهای رسمی برای هفته ی آینده برنامه ریزی نشده است اما به طور حتم برخی از مقامات با اظهارنظرهای خود می توانند بازار را هیجان زده کنند.

ما همیشه با شما هستیم