تحلیل ویژه روزانه
دیروز موج ریسک گریزی ناشی از بازارهای سهام، بازار فارکس را فراگرفت. اگرچه روز آسیا دیروز نسبتاً خوب آغاز شد اما بازارها با آغاز روز به سرعت به سمت منفی حرکت کردند . بازارهای سهام اروپا بیش از ۳ درصد سقوط کردند که بیشترین میزان در سه ماه گذشته بود. منابع مالی گزارش کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران مبنی بر موارد پولشویی توسط بانکهای بزرگ را تکذیب کردند. سهام بانکها در سال جاری اکثراً با توجه به اعطای وامهای پشتیبانی از کسب و کارها، ضعیفتر از بازارها بود.

 

بررسی بازار

دیروز موج ریسک گریزی ناشی از بازارهای سهام، بازار فارکس را فراگرفت.

اگرچه روز آسیا دیروز نسبتاً خوب آغاز شد اما بازارها با آغاز روز به سرعت به سمت منفی حرکت کردند . بازارهای سهام اروپا بیش از ۳ درصد سقوط کردند که بیشترین میزان در سه ماه گذشته بود. منابع مالی گزارش کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران مبنی بر موارد پولشویی توسط بانکهای بزرگ را تکذیب کردند. سهام بانکها در سال جاری اکثراً با توجه به اعطای وامهای پشتیبانی از کسب و کارها، ضعیفتر از بازارها بود.


نگرانیها از شیوع موج دوم کرونا ویروس در اتحادیه اروپا، که میزان آن اکنون بیش از موج اول بیماری میباشد، روند کاهشی بهبود اقتصاد را تشدید میکند.


نگرانیهای زیادی وجود دارد که اروپا مجبور است دوباره قوانین قرنطینه ای را مخصوصا در انگلستان به اجرا درآورد. به نظر میرسد تحمل این محدودیتها برای مردم بسیار دشوار خواهد بود. انگلستان زمان تعطیلی جدید بارها را ساعت ۲۲:۰۰ اعلام کرد.


مشکلات در اروپا مسلماً با مشکلات در ایالات متحده همخوانی دارد. جایی که مرگ قاضی دادگاه عالی گینسبورگ سطح جدیدی از خشونتها را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده رقم زده است. علاوه بر موارد دیگری از تنشها که در جریان است، دولت ایالات متحده فقط ۹ روز فرصت دارد تا لایحه بسته کمکی را تصویب کند و در غیر اینصورت دو حزب تا تاریخ ۱۱ دسامبر نخواهند توانست که مذاکره بر سر این لایحه را انجام دهند.

واکنش بازار فارکس به شرایط ریسک گریزی همان چیزی بود که میش انتظار داشت. با افزایش ین زاپن و فرانک سوئیس و سقوط ارزهای کالایی، به ویژه لونی که با کاهش قیمت نفت ، کاهش یافت. با این وجود توجه داشته باشید که دلار با داشتن بیشترین تقاضا ، جایگاه خود را به عنوان امن ترین دارایی حفظ کرد. این شاید به آن دلیل است که مقداری از قدرت JPY که در جفت ارز EURJPY منعکس شده بود، به جفت ارز EURUSD منتقل شد.

ارزهای کالایی و کالاها به طور کلی ضعیف بودند. نفت و طلا هردو سقوط کردند. طلا برای دقایقی به زیر نرخ ۱۹۰۰ نیز ریزش کرد. نقره نیز واقعاً رکورد دار بود با ۸٪ ریزش .

دیروز لاگارد رییس بانک مرکزی اروپا سخنرانی کرد. او اساساً جملات همیشگی خود را تکرار کرد و متوجه شدیم که بار دیگر به نرخ ارز اشاره میکند: عدم اطمینان از شرایط فعلی نیاز به ارزیابی دقیق اطلاعات ورودی ، از جمله تحولات نرخ ارز ، با توجه به پیامدهای آن در چشم انداز میام مدت دارد.
توجه داشته باشید که این جملات' تحولات اخیر نرخ ارز' اخیراً در سخنرانی های اعضای شورای اجرایی بسیار زیاد شده است. به نظر من این امر اتفاقی نیست و آنها در حال رساندن یک پیام هستند.

دیروز بوندس بانک با مطالعه آماری، تاثیر سیاست پولی بر نرخ ارز یورو را تاکید کرد. و ظاهراً نتیجه گیری کرد که سیاست پولی بر نرخ ارز تاثیر میگذارد. و خب البته این ایده جدیدی نیست.

واضح است که بانک مرکزی اروپا میخواهد که مردم بدانند که نگران ارز هستند. آنها میخواهند بازار بر این باور باشد که در صورت افزایش بیش از حد نرخ ارز ، سیاستهای پولی خود را بیشتر انبساطی خواهند کرد.

مشکل اینجاست که بانک مرکزی اروپا، در مقایسه با سایر بانکهای مرکزی، فرصت بیشتری برای سیاستهای تسهیلی ندارند. نرخ سایه بانک مرکزی اروپا حدود ۱۳۰ bps کمتر از امروز بود که نشان میدهد آنها فضای کافی برای کاهش نرخ بیشتر دارند.
توضیح :
نرخ سایه نرخ سیاست بانک مرکزی است که برای در نظر گرفتن تاثیر تسهیل کمّی و سایر اقدامات سیاست غیر معمول تنظیم میشود. تا وقتی که نرخ در محدوده زیرین موثر محدود میشود، یک سنجش موثر از سیاست کلی بانک مرکزی را نشان میدهد.


به نظر میرسد نرخ سایه نسبی بین بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو بر جفت ارز EURUSD تاثیر بگذارد. سوال ما این است که بانک مرکزی اروپا چقدر میتواند آن را نسبت به فضایی که فدرال رزرو در اختیار دارد جابجا کند؟. یک پوان مثبت برای ECB اینکه فدرال رزرو نرخهای بهره منفی را رد کرده است، تا حدی به دلیل مقدار زیادی سرمایه مالی در بازار پول ایالات متحده. در حالیکه ECB گزینه تحت فشار قرار دادن نرخها را حتی تا مناطق منفی حفظ کرده است.


در هر صورت، به نظر میرسد چانه زنی ها نتیجه بخش بوده است. به نظر میرسد ECB در تغییر روانشناسی بازار موفق عمل کرده است. جفت ارز EURUSD دیگر به عنوان یک فاکتور مهم دیده نمیشود. علاوه بر کاهش طولانی مدت موقعیت یورو، که به آن اشاره شد، تقاضا برای محافظت از نزول یورو در بازار OPTION افزایش یافته است که در نرخ معکوس پایینتر از خطر نشان داده میشود.


کاپلان رییس فدرال دالاس در تلویزیون بلومبرگ حاضر شد و توضیح داد که چرا هفته گذشته با بیانیه فدرال رزرو مخالفت کرده است. کاپلان در مخالفت خود اظهار داشت که ترجیح میدهد انعطاف بیشتری در نرخ های بهره نشان دهد تا اینکه متعهد شود تورم بیش از ۲٪ باشد.

و اما بازار امروز

یک بار دیگر به نظر میرسد اتفاقات امروز بیش از آمار و ارقام حرفی برای گفتن داشته باشد. بسیاری از سخنرانان بانکهای مرکزی اروپا و فدرال رزرو، از جمله رییس FED پاول و وزیر خزانه داری منوچین، در کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان در بازه عملکرد CARES صحبت خواهند کرد. نظرات اولیه پاول در حال حاضر در وبسایت Fed موجود است. با نگاهی سریع میتوان دریافت که وی هیچ چیز جدیدی را عنوان نخواهد کرد. سخنان وی برنامه های مختلف اعطای وام به بانکهای فدرال را پوشش خواهد داد.

سپس در روز پنجشنبه او و استیو منوچین مجددا سخنرانی خواهند داشت .

فکر میکنم بیلی، امروز جالبترین سخنران روز باشد. او در یک وبینار اتاق بازرگانی انگلیس صحبت خواهد کرد. بحث و گفتگوها بر روی تصمیم سیاسی پولی بانک برای گسترش چشمگیر تسهیل کمّی ، نحوه کار با موسسات مالی برای اطمینان از اینکه اقدامات انجام شده بصورت پشتیبانی زمینی از مشاغل انجام میشود. و سایر اقدامات بعدی برای اطمینان از یک فضای مالی محدود کننده زخمهای اقتصادی و کمک به شروع مجدد.
وی پس از اخبار غافلگیرانه هفته گذشته مبنی بر اینکه بانک در حال شروع تعامل ساختار یافته در مورد ملاحظات عملیاتی برای اجرای نرخهای بهره منفیست، احتمالاً میخواهد از فرصت استفاده کرده و اهداف بانک را روشن کند.

اقتصاددان ارشد ECB ریاست یک میزگرد در یک جلسه آنلاین را با موضوع بهره وری ، تجارت و جریانهای مالی در برابر  بیماری خواهد داشت.
در پایان شب رزرو بانک نیوزیلند تشکیل جلسه خواهد داد . به نظر نمیرسد که در این جلسه موارد قابل توجهی گته شود. در ماه مارس آنها متعهد شدند که OCR را حداقل ۱۲ ماه در سطح فعلی نگهدارند.

علاوه بر این وزیر دارایی گرانت رابرتسون روز جمعه در مورد اینکه آیا رزرو بانک به محض اتمام ۱۲ ماه دست به تغییر سیاست پولی خواهد زد به دیده تردید نگاه کرد. در مصاحبه ای با بلومبرگ وی کفت که نیوزیلند از رکود اقتصادی بازمیگردد و اقتصاد نیوزیلند به نظر قوی میرسد.

داده های امروز

انتظارمیرود اعتماد مصرف کننده اروپا در یک سطح نه چندان شگفت انگیز، بدون تغییر باقی بماند. اعتماد به نفس مصرف کننده ایالات متحده تا حدودی پایین آمده است اما روند بهبودی خود را طی کرده است.


انتظار میرود فروش مسکن موجود در ایالات متحده با سرعت سالانه حدود ۲.۴٪ و به ۶ میلیون واحد برسد. فروش مسکن موجود در ماه گذشته از سطح فوریه پیشی گرفت و به بالاترین سطح در اوایل دهه ۲۰۰۰ رسید. پیشبینی میشود داده امروز افزایش یابد. از سوی دیگر پیشبینی میشود فروش خانه های جدید از روز پنجشنبه ۱.۲٪ کاهش یابد .


پیشبینی میشود بررسی تولید ریچموند فدرال تا حدودی کاهش یابد اما همچنان در قلمرو انبساطی خوب باقی بماند. این در مقایسه با نظرسنجیهای امپایر استیت و فیلادلفیا که به طور متوسط افزایش یافته است، در تضاد است.


در حالیکه بازار وزن بیشتری به شاخصهای امپایر استیت و فیلی فد میدهد و آن احتمالا به این دلیل است که آنها زودتر منتشر شده اند. نظرسنجی ریچموند فد بهترین شاخص پیشبینی خرید مدیران موسسه مدیریت تامین یعنی ISM و PMI را نشان میدهد.

پس از پایان شب، شاخصهای اولیه مدیران خرید را برای ژاپن خواهیم داشت کرچه هیچ پیشبینی برای این داده ها موجود نیست. داده های PMI ژاپن به تنهایی در میان کشورهای اصلی ، هنوز در  زیر خط ۵۰ یعنی رونق یا سقوط است. که تفاوت مابین انقباض و انبساط را نشان میدهد.


انتظار میرود شاخص فعالیت صنعت ژاپن فقط یک رشد متوسط ۱.۳٪ از صنعت مادر را نشان دهد. که همچنان ۸.۵٪ زیر سطح قبل از همه گیری است. مسلماً این هموز در حال گسترش است یعنی فعالیتها دیگر محدود نشده اند.


تحلیل ویژه روزانه
ژاپن به مناسبت روز افراد سالخورده تعطیل بود از سوی دیگر بازارهای ژاپن فردا به مناسبت روز اعتدال VERNAL بسته خواهد بود. با جمعه وال استریت نزولی و بازار سهام رو به آسیایی رو به پایین امروز، یک فضای ریسک گریزی بر بازار حاکم بود با یک استثنا.