تحلیل ویژه روزانه

مروری بر رویدادهای بازار در‌هفته

در حقیقت کاهش دلار در سال جاری هرگز به آن اندازه ای که تصور میشد نبود. اکثر سرمایه گذاران از شاخص دلار DXY برای اندازه گیری ارزش کلی دلار استفاده میکنند، اما این یک معیار دستکاری شده است که ارزش دلار را در برابر شش ارز اصلی، یورو ، ین ،پوند بعلاوه تا حدودی SEK و CAD و CHF اندازه گیری میکند. شاخص دلار پیشرفته فدرال رزرو، ارزهای مشابه مانند آزی را اندازه گیری میکند اما از وزن دهی های مختلفی برای این اندازه گیری استفاده میکند و نتایج دیگری به دست می آید.

تفاوتهای بزرگی بین یورو و لونی وجود دارد. یورو ۵۷.۶٪ از DXY را تشکیل میدهد و فقط ۳۹.۲٪ از شاخص دلار Fed را تشکیل میدهد. از سوی دیگر، لونی وزنی معادل ۹.۱٪ از DXY و ۲۷.۷٪ از شاخص Fed را دربر‌میگیرد که از موقعیت کانادا به عنوان شریک تجاری شماره ۴ ایالات متحده ( پس از اتحادیه اروپا، مکزیک و چین) یاد میشود. وزن دهی های شاخص فدرال، هرساله مورد تجدید نظر قرار میگیرد، در حالی که وزن دهی های DXY از زمان شروع آن در مارس ۱۹۷۳ ثابت بوده اند. به استثنای زمان ایجاد یورو.


آنچه در مورد افزایش دیروز دلار جالب بود آنست که این حرکت بازار، فرار به سوی دارایی ایمن به دلیل جو خطرناک بازار و ریسک گریزی نبود. برعکس، دلار همراه با احساس ریسک، روند صعودی را طی میکند، برعکس آنچه اخیراً دیده ایم. ( در این نمودار، خط قرمز معاملات آتی S&P500 کوچک و خط آبی شاخص دلار معاملات تجاری دویچه بانک است) 


ممکن است با از دست دادن جایگاه یورو، بازار به تدریج نگرش خود را نسبت به واحد پولی ایالات متحده تغییر دهد. بیشتر کشورها در مورد نرخ ارز خود نگرانیهایی دارند. بنابراین فعالان بازار ممکن است چشم انداز دلار را دوباره ارزیابی کنند. ما شما را به چشم انداز هفتگی خود ارجاع میدهیم، جایی که به این نکته اشاره کردیم که وقتی بانکهای مرکزی سیاسیتهای پولی متعارف و حتی نامتعارف خود را به پایان رساندند، تنها آنچه در این زمینه باقی میماند، مداخله ارزیست.

دلار در نتیجه صحبتهای رییس فدرال شیکاگو، ایوانز، کمی تقویت شد چرا که وی اظهار کرد رویکرد جدید هدفگذاری تورممنوسط فدرال رزرو، مانع از تشدید قبل از میانگین تورم ۲٪ نمیشود. وی گفت، ما به نوعی گفته این که میخواهیم تورم را تا ۲٪ برسانیم و پس از آن میتوانیم مرخهای بهره را افزایش دهیم و همچنام یک سیاست سازگار با سیاستهای پولی داشته باشیم. بنایراین ما میتوانیم افزایش نرخها را قبل از شروع میانگین تورم ۲٪ شروع کنیم.

از سوی دیگر آزی پس از سخنرانی رییس رزرو بانک استرالیا، ضعیفترین عملکرد را از خود نشان داد چرا که وی اظهار داشت، احتمال تغییر سیاسیتهای پولی در صورت لزوم وجود دارد. بنابراین از جمله گزینه های بالقوه سیاست مالی، مداخله در بازار فارکس میباشد.

وی همچنین گفت که دلار استرالیا با توجه به اینکه کاملاً با اصول اساسی آن مطابقت دارد، مشخص نیست که در شرایط فعلی اینکار موثر باشد(تغییر سیاستهای پولی). وی همچنین به برخی از مشکلات سوئیس در استفاده از این ابزار اشاره کرد و اینکه یکی از دلایل تقویت آزی، ضعف دلار است. وی کفت نرخ پایین بهره برای اقتصاد استرالیا مفید خواهد بود. بنابراین ما به دقت در حال مشاهده تحولات بازار هستیم.

وی حق دارد که بگوید آزی، کاملاً با اصول فاندامنتال همسوست. با متدولوژی OECD میتوان مشاهده کرد که آزی فقط ۶٪ در مقابل دلار قویتر است و این در محدوده نرمال میباشد.


در‌واقع به دور از ارزش گذاری بیش از حد، میتوان گفت نرخ موثر آزی در زیر نرخ متوسط بلند مدت آن است.


اما مطمئناً آنچه در جاهای دیگر از جمله بانک مرکزی ژاپن و یا اروپا دیده ایم، این است که بانکهای مرکزی همیشه ارزهای خود را با بررسی ارزش گذاری اساسی ارزیابی نمیکنند . آنها گاهی اوقات فقط نسبت به مکانی که چندماه زودتر بود نکاه میکنند. اگر ارز در حال تقویت است، بد است. مهم نیست که قبلاً کم ارزش شده بود.

پوند روز بی ثباتی داشت. و این زمانی انفاق افتاد که بیلی احتمال نرخهای بهره منفی در کوتاه مدت را منتفی دانست. وی گفت هنوز بحثهایی در مورد اثربخشی نرخهای منفی وجود دارد. بعلاوه برخی محدودیتهای عملی نیز در مورد اجرای آنها به چشم میخورد. پوند همچنین در واکنش به سفرغیر رسمی  امروز بارنیر به لندن و انجام مذاکرات تا روز جمعه ، تقویت شد. با اینهمه، پس از اعلام محدودیت های مجدد توسط بوریس جانسن، از جمله الزام به استفاده از ماسک در فروشگاهها، مجدداً ریزش کرد . گفته میشود محدودیتها تا شش ماه ادامه خواهد داشت.

بازار امروز

تمرکز اصلی بازار ، امروز معطوف به شاخصهای اولیه خرید مدیران PMI ، کشورهای صنعتی خواهد بود. آنها به ترتیب انتشار در جدول پایین ذکر شده اند. توجه داشته باشید در جدول زیر ارقام مربوط به ژاپن نتایج واقعیست.

با نگاهی به پیشبینیها، سه چیز برجسته است. اول اینکه انتظار میرود PMI تولیدی، به جز فرانسه کاهش یابد. دوم اینکه انتظار میرود PMI بخش خدماتی انگلستان و ایالات متحده نیز کاهش یابد. و سوم اینکه  انتظار میرود PMI های خدماتی ناحیه یورو اندکی رشد داشته باشند.

ما میتوانیم سقوط پیشبینی شده در PMI های بخش خدماتی انگلستان و ایالات متحده را به این واقعیت ریط دهیم که این داده ها از ابتدا بالا هستند. به عنوان مثال PMI خدماتی انگلستان در ماه گذشته بالاترین میزان از آوریل ۲۰۱۵ بوده است. با وجود این کاهش، بنظر میرسد که داده ها برای هردو کشور مناسب است.

سقوط پیشبینی شده در PMI های تولیدی و پیشبینی رشد ناکهانی PMI در بخش خدمات ناحیه یورو که کمی بالاتر از خط ۵۰ قرار خواهد داشت، نگران کننده تر است. ضعف خاص PMI ناحیه یورو میتواند یورو را تحت تاثیر قرار دهد.

به هر حال، این همچنین پیامی از سوی  شاخصهای فعالیت روزانه بلومبرگ است که از داده های فرکانس بالای جایگزین محاسبه میشود. اینها در ژوئن و جولای، یک جهش شدید را نشان دادند. اما از آن زمان فعالیت در اقتصادهای بزرگ، کم و بیش به یک سمت رفته است.


گذشته از این امروز چهار عضو فدرال رزرو سخنرانی خواهند کرد. که رییس فدرال مینیاپولیس آقای کاشکاری را هم به این جمع اضافه کنید. ایوانز رییس فدرال شیکاگو روز گذشته صحبت کرد بنابراین امروز احتمالاً چیز جدیدی نخواهد گفت. گرچه نایب رییس فدرال رزرو ، کوارلز ، سخنگوی ارشد امروز است و البته مهمترین فرد امروز. البته بیشتر علاقه مندیم که دالی ، رییس فدرال سانفرانسیسکو درباره تاثیر همه گیری بر نیروی کار صحبت کند. چرا که این روزها فدرال رزرو بیشتر بر اشتغال تمرکز کرده است تا تورم ، به عنوان یک هدف سیاستی. بیشتر مایلیم که آنها به ما بگویند که فکر میکنند چه مدت طول میکشد تا اقتصاد به اشتغال کامل برسد.
پیشبینی میشود ذخایر نفت خام ایالات متحده ۳.۳ میلیون بشکه کاهش یابد . دیشب انستیتوی نفت آمریکا، API از افزایش ۶۹۱۰۰۰ بشکه ای خبر داد.


این امر میتواند یک پوان منفی بزرگ برای نفت باشد. با اینحال API همچنین اعلام کرد که میزان ذخایر بنزین ۷.۷ میلیون بشکه در برابر کاهش ۹۲۱۰۰۰ بشکه ای پیشبینی شده است. این بزرگترین افت در طول سه سال گذشته بود.


در پایان شب نیوزیلند داده های تجاری خود را اعلام خواهد کرد. این رقم بصورت فصلی تنظیم نشده است بنابراین ترجیح میدهیم میانگین ضمنی ۱۲ میلیون را بررسی کنیم. این بدین معناست که این عدد از نظر تئوری باید برای کیوی مثبت باشد. اما به نظر میرسد شرایط ریسک جهانی احتمالا برای کیوی مهمتر از داده های تجاریست.


صبح روز پنجشنبه بانک ملی سوئیس جلسه ای خواهد داشت. یک جمع بندی از این جلسه را عنوان میکنم. آنها جندین سال است که تغییری در سیاسیت پولی خود نداده اند و امروز نیز نخواهند داد. آنها در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۵ نرخ بهره مانده حساب چشم انداز را با نیم درصد کاهش به ۰.۷۵-٪ رساندند. انتظار میرود آنها آخرین نسخه از اظهارات خود را برای آخرین بارعیناً تکرار کنند .


میتوان استدلال کرد که SNB میتواند لحن انبساطی بیشتری به کار گیرد. آنها در وبسایت خود میگویند که ثبات قیمت را به عنوان افزایش شاخص قیمت مصرف کننده ملی CPI ، کمتر از ۲٪ در سال تعریف میکنند. تورم یا به عبارت دیگر اهش طولانی مدت در سطح کلی قیمت، همچنین به عنوان ناقض ثبات قیمت در نظر گرفته میشود. در واقع این کشور از ماه فوریه در تورم است و انتظار میرود قیمتها در سال آینده نیز قبل از بازگشت به مناطق مثبت، در سال ۲۰۲۲ یعنی ۰.۲٪ همچنان ادامه یابد. شاید از آنجا که آنها برای سال ۲۰۲۲ قیمتهای ثابتی را پیشبینی میکنند، دیگر سیاستها را وابت نگه ندارند و مامند بانک مرکزی ژاپن، تمام تلاش خود را انجام دهند.مقیاس انحراف برای داده PMIآلمان: Manufacturing PMI: +4.54 Services PMI: -1.10 PMI composite: -0.23
آنالیز داده: در حالی که افزایش تعداد موارد کرونا ویروس با کاهش اعتماد به نفس در بین ارائه دهندگان خدمات همزمان شده ولی به نظر میرسه تولید کنندگان هرگونه نگرانی در مورد احتمال محدودیت بیشتر را بر طرف میکنن. افزایش فعالیت تحاری آلمان در ماه سپتامبر ناشی از افزایش شدید تولید است.داده های امروز دومین ماه متوالی رو در فعالیت بخش خدماتی نشون داده.با توجه به کمتر شدن سقوط تعداد نیروی کار با دادهFlash Germany Composite شاخص در ماه سپتامبر ۵۳.۷ثبت شد .این داده ها بازتاب جدیدی از کاهش سرعت رکود رو نشون میده