تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار دلار آمریکا همچنان در حال افزایش بود و این قطعاً در پاسخ به خلق و خوی ریسک گریزی بازار بود. در اینجا نمودار دیروز را داریم، فقط S$P500 در ناحیه قرمز است. میتوان دید که دلار با افت سهام چگونه رشد کرد.خلاصه بازار

دلار آمریکا همچنان در حال افزایش بود و این قطعاً در پاسخ به خلق و خوی ریسک گریزی بازار بود. در اینجا نمودار دیروز را داریم، فقط S$P500 در ناحیه قرمز است. میتوان دید که دلار با افت سهام چگونه رشد کرد. 


شاخص S&P500 ، بیش از ۹۴٪ سایر سهام، با در دست داشتن ۲۳ صنعت مهم از ۲۴ صنعت، دیروز ۲.۳۷٪ نزول کرد.


شرایط ریسک گریزی امروز نیز در بازار آسیا ادامه دارد با توجه به اینکه تمامی سهام آسیا به جز سهام مالزی در محدوده منفیست. 

یکی از دلایل کاهش سهام ممکن است تقاضای مداوم فدرال رزرو برای محرکهای مالی بیشتر باشد که بعید به نظر میرسد به موقع تصویب شود. پاول در پاسخ به این سوال که چگونه میتواند به برنامه کمک به کسب و کارهای خیابانی بپیوندد، گفت: بانک مرکزی اساساً همه کارهایی که فکر میکند لازم است را انجام میدهد. و دوباره تاکید کرد که اقتصاد به محرک‌مالی نیاز دارد. موضوعی که همکاران وی نیز به آن اشاره کرده اند. اما در حالیکه سیاستمداران بر انتخابات و معرفی دیوان عالی کشور متمرکز هستند، مذاکرات در مورد کمکهای بیشتر در کنگره همچنان متوقف است. 

اظهارات برجسته مقامات فدرال رزرو:

-محدودیتهایی که سیاست پولی به تنهایی میتواند در برداشته باشد.

-نقش جدید بانکهای مرکزی به عنوان بانکهای قلابی برای دولتها که این محدود به ایالات متحده نیست بلکه یک پدیده جهانیست. بانکهای مرکزی از دولتها میخواهند که لطفاً اوراق قرضه بیشتری صادر کنید که ما آن را خریداری کنیم. 

شاید فکر کنید که این امر تورمی خواهد بود. با اینحال روزنگرن رییس فدرال بوستون گفت که اگر آمریکا در طی چهار سال تورمی معادل ۲٪ داشته باشد، خوش شانس خواهد بود. 

چندین عضو فدرال رزرو، از عقیده ایوانز رییس فدرال شیکاگو مبنی بر رژیم جدید با هدف قرار دادن تورم متوسط، عقب نشینی کردند. ریچارد کلاریدا معاون فدرال رزرو گفت که فدرال رزرو باید قبل از تغییر موضع خود، تورم را در حد متوسط بیش از ۲٪ ببیند. بنابراین این موضوع با درک ایوانز مبنی بر اینکه فدرال رزرو‌میتواند نرخهای طبیعی را حتی قبل از میانگین تورم ۲٪ شروع کند، مغایرت دارد. رییس فدرال رزرو، در سخنرانی خود در کنگره همان ایده را تکرار کرد. وی خاطرنشان کرد که این سیاست جدید، هدف از بین بردن تورم ۲٪ برای دستیابی به میانگین نسبی تورم ۲٪ است. 

اما همانطور که روزنگرن گفت اینها فقط تئوریست زیرا به هر حال به این زودی تورم ۲٪ حاصل نخواهد شد. 

با توجه به دلار قوی و شرایط رییسک گریزی، تعجب آور نبود که ارزهای کالایی سخت مورد حمله قرار بگیرند . کیوی پس از جلسه روز چهارشنبه رزرو بانک نیوزیلند، بیشترین عملکرد را داشت. در حالیکه آنها سیاست خود را تغییر ندادند و هیچ اقدامی نکردند، آنها گزینه پیشرفت در زمینه استقرار ابزارهای پولی اضافی، شامل سرمایه گذاری برای برنامه وام دهی، یا همان FLP ، نرخهای بهره منفی و خرید دارایی های خارجی را روی میز قرار دادند. برنامه FLP آماده است که تا پایان امسال آغاز گردد. این برنامه نه تنها فقط به کاهش نرخ بهره بانکی منجر شود، بلکه از طریق تامین بودجه بانکها از خارج از کشور نیز کیوی را تصعیف خواهد کرد. 

کیوی هرگونه شباهت به حمایت از نرخ بهره را در مقابل دلار آمریکا و آزی از دست داده است. اگرچه هنوز عکلکرد خود مقابل ین ژاپن را حفظ کرده است


اما با وجود فضای ریسک گریزی، ین ژاپن در مقابل دلار آمریکا ضعیفتر است. این در مقایسه با یورو کمی فرق میکند. که این نشاندهنده این است که دلار قدرت بیشتری نسبت به ین دارد. فرانک سوئیس نیز سقوط کرد، چرا که هم صندوقهای تامینی و هم مشتریان خرده فروشی، CHF را فروختند. 

فلزات کرانبها روند نزولی خود را ادامه میدهندو جالب است که طلا در حال نزول است حتی درحالیکه بانکهای مرکزی خواستار فرصت بیشتر برای کسب درآمد از بدهیها هستند!!!!!

ممکن است سرمایه گذاران به فکر فدرال رزرو باشند، که حتی با همه این درآمدزایی بدهی، احتمالاً تورم افزایش نخواهد یافت.  احتمالاً طلا نقش سنتی خود را به عنوان یک دیوار در مقابل تورم از دست داده است. میزان بدهی های اوراق مشارکت با سود منفی اخیراً اندکی کاهش یافته است. اما قیمت طلا حتی بیشتر از آن کاهش یافته است. آیا جدایی بین نرخ طلا و نرخ بهره اتفاق افتاده است؟؟؟؟؟


و اما بازار امروز

ما منتظر جلسه بانک مرکزی سوئیس هستیم، اما انتظار هیچ تغییر عمده ای حتی تغییرات جزیی را نداریم. 

پیشبینی میشود داده های IFO نیز هم در شرایط فعلی و هم در انتظارات بهبود یابد. 


شاخصهای مدیران خرید آلمان PMI ، دیروز متفاوت بود. تولید بسیار فراتر از حد انتظار بود یعنی ۵۶.۶ در مقابل ۵۲.۵ مورد انتظار و ۵۲.۲ قبلی. اما بخش خدمات فاجعه بار بود و به زیر ۵۰ رسید. نتیجه این بود که شاخص کامپوزیت از ۵۴.۴ به ۵۳.۷ کاهش یافت. با اینحال این هنوز عملکرد بهتری نسبت به شاخصهای IFO دارد. بنابراین به نظر نمیرسد که افزایش در این شاخصها تاثیر متفاوتی را که PMI ها ایجاد میکنند،جبران کند. به هرحال هنوز شاخصهای IFO به سطح قبل از همه گیری باز نمیگردند. 


انتظار میرود ادعاهای بیکاری هفتگی ایالات متحده رقت انگیز باشد. بازار به دنبال کاهش بی رویه ۲۰ هزار نفر در ادعاهای اولیه و ۳۵۳ هزار نفر در ادعاهای مداوم است. حتی ممکن است اغراق آمیز باشد ، برخی از افراد بدون شک از جمع مدعیان ادعاهای کداوم خارج میشوند نه به دلیل اینکه شغلی کسب کرده اند، بلکه به این دلیل که مدت طولانی بیکار بوده اند و دیگر واجد شرایط دریافت مزایای بیکاری نیستند.  ادعاهای بیکاری کل ، از جمله برنامه های فدرال ، برای سومین هفته متوالی، در هفته منتهی به ۲۸ آگوست افزایش یافت. هرچه زمان میگذرد، اخراجهای موقت بیشتر و بیشتر و دائمی میگردد. 


پیشبینی میشود فروش خانه های جدید ایالات متحده ۱.۲ درصد کاهش یابد. و این عجیب است چرا که فروش خانه های فعلی ۲.۴٪ ماهانه افزایش داشته است.


امروز مجدداً چهار سخنران از فدرال رزرو باضافه پاول حضور خواهند داشت. و انتظار نمیرود چیز جدیدی به سخنان روزهای قبل افزوده شود. ایوانز منظور خود را به روشنی بیان کرد وقتی که  روز سه شنبه گفت که رویکرد جدید هدف قرار دادن تورم برای متوسط تورم، مانع افزایش نرخ بهره قبل از رسیدن به میانگین تورم ۲٪ نمیشود. 

رییس بانک انگلستان ، بیلی، موضع بانک در قبال نرخهای بهره منفی را در روز سه شنبه روشن کرد و بنابراین انتظار نمیرود به صحبتهای امروزش چیز جدیدی بیفزاید. آنچه روز پنجشنبه ۲۴ سپتامبر باید در مورد بازار فارکس بدانید: