تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار: نمودارهای سهام نیویورک تغییر بسیار جزئی نسبت به روز جمعه صبح از خود نشان میدهند. و این تعجب آور است چراکه به آخر ماه میرسیم و باید مدیران صندوقهای سرمایه گذاری، سید سهام خود را مجدداً متعادل کنند ، یعنی مثلاً اگر بازار سهام انگلستان عملکرد ضعیفی داشته باشد، آنها مجبورند سهام بیشتری در انگلستان بخرند تا انگلیس به وزن مورد نظر خود در سبد سهام برسد و دیروز آخرین روز معاملات سپتامبر بود و اتفاق خاصی در بازار دیده نشد!!!!


خلاصه بازار: 

نمودارهای سهام نیویورک تغییر بسیار جزئی نسبت به روز جمعه صبح از خود نشان میدهند. و این تعجب آور است چراکه به آخر ماه میرسیم و باید مدیران صندوقهای سرمایه گذاری، سبد سهام خود را مجدداً متعادل کنند ، یعنی مثلاً اگر بازار سهام انگلستان عملکرد ضعیفی داشته باشد، آنها مجبورند سهام بیشتری در انگلستان بخرند تا انگلیس به وزن مورد نظر خود در سبد سهام برسد و دیروز آخرین روز معاملات سپتامبر بود و اتفاق خاصی در بازار دیده نشد!!!!

هفته را با لحنی کاملاً ریسک پذیر آغاز کردیم. در اروپا STOXX600 با ۲.۲٪ رشد و DAX با ۳.۲٪ رشد هردو بهترین روز خود از ماه ژوئن را آغاز کردند. این در حالیست که در ایالات متحده، S&P500 پس از چهار افت هفتگی متوالی، به رشد ۱.۶٪ رسید. این رشد سراسری بود و بیش از ۹۳٪ از شاخصها در روز افزایش داشت. بانکها هم در اروپا و ایالات متحده عملکرد بهتری داشتند. این یک بهبود جزئی در اروپایت در حالیکه شاخص بانکها در اروپا ، هفته گذشته به پایینترین سطح ۳۲ ساله رسید. 


پوند استرلینگ برنده بزرگ دیروز بود. برای اولین بار در یک سناریوی خوشبینانه در فایننشیال تایمز با عنوان 'گروههای برگزیت بر علیه زمان در حال مسابقه هستند و مذاکرات به مرحله نهایی رسیده است' ، آمده است: با ورود مذاکرات به مراحل مهم، علائمی از پیشرفت به چشم میخورد. گفتگوهای سه روزه ، امروز در بروکسل آغاز میشود. آنها در تلاشند تا ببینند که آیا پیشرفت کافی برای توجیه گفتگوهای فشرده تر در بین مشاوران ارشد تا هفته منتهی به ۴ اکتبر وجود دارد که توافق نامه ای را برای اجلاس اتحادیه اروپا در ۱۵ و ۱۶ اکتبر آماده کنند یا خیر؟ چرا که این احتمالاً آخرین فرصت است. 

امروز صبح خبری در روزنامه تایمز لندن منتشر شد که میگوید، مذاکره کنندگان اروپایی برای اولین بار اعلام کرده اند که آماده اند نوشتن متن مشترک حقوقی توافق نامه تجاری با انگلیس را قبل از آغاز مذاکرات امروز آغاز کنند. در این مقاله آمده است، بروکسل فهمیده است که باید تقاضای خود از دو طرف را برای دستیابی به توافق گسترده ای درباره همه مفاد برجسته مورد اختلاف قبل از تهیه توافق نهایی را تعدیل کند . این یک تغییر قابل توجه برای اتحادیه اروپاست. 

امروز موقعیت پوند نسبتاً خنثی است . بنابراین به نظر میرسد تصمیم گیری در‌هردو طرف باعث حرکت بازار خواهد شد. 


با این وجود میتوان فهمید که بازار نسبت به GBP کمی خوشبین شده است. بازگشت  ریسک پذیری اخیراً موجب کاهش تقاضا برای پوند و حمایت از این واحد پولی شده است و بر خلاف موقعیت نسبتاً مناسب پوند، این واحد پولی همچنان در‌جهت نزولی گام برمیدارد. شاید دلالان بلند مدت پوند هستند که باعث این امر میشوند. به نظر میرسد نتیجه مثبت مذاکرات برگزیت بازازر را غافلگیر کند تا بی نتیجه ماندن آن!!!


با این وجود میتوان فهمید که بازار نسبت به GBP کمی خوشبین شده است. بازگشت پذیری ریسک اخیراً موجب کاهش تقاضا برای پوند و حمایت از این واحد پولی شده است و بر خلاف موقعیت نسبتاً مناسب پوند، این واحد پولی همچنان در‌جهت نزولی گام برمیدارد. شاید دلالان بلند مدت پوند هستند که باعث این امر میشوند. به نظر میرسد نتیجه مثبت مذاکرات برگزیت بازازر را غافلگیر کند تا بی نتیجه ماندن آن!!!

و اما بازار امروز:

به نظر میرسد مهمترین رویداد امروز اولین مناظره بین بایدن و ترامپ خواهد بود. در مقاله آخر هفته به تفصیل در این مورد صحبت شده است. 

عناوین مناظره به این شرح خواهد بود: دادگاه عالی، کووید۱۹، اقتصاد، نژاد پرستی و خشونت در شهرها و تمامیت انتخابات. 

هر بخش حدود ۱۵ دقیقه به طول خواهد انجامید. نامزدها دو دقیقه فرصت پاسخگویی خواهند داشت. 

با وجود مباحث پر سرو صدا ، انتظار بحث عمیق درباره موضوعات اصلی را نداشته باشید. زوال عقلی ترامپ خیلی دور از تحلیل وی برای توسعه ایده ها و استدلال مسائل پیشرفته است. به جای استدلال، هدف او از این مناظره، برهم زدن تمرکز بایدن و تبدیل بحث به یک مسابقه شخصی و غیر عادلانه است. 

پیگیر این مناظره باشید و از موقعیت پسر بایدن و تجارت او در اوکراین بهره ببرید. این مهم نیست که فرزندان ترامپ در کاخ سفید کار میکنند و سالانه بالای ۱۰ میلیون دلار از مشاغل خصوصی خود کسب درآمد میکنند. 

بعید به نظر میرسد که این مباحثات بازار را تحت تاثیر قرار دهد. به طور گسترده تصور میشود که بایدن پیروز این انتخابات خواهد بود. البته اینکه عکس العمل ترامپ در صورت شکست چه خواهد بود نیز مهم است


سخنرانی های امروز:

اکنون که جلسات مهم بانک مرکزی به پایان رسیده است و بانکداران آزادانه صحبت میکنند، ما در حال کشف یکی دیگر از تغییراتی هستیم که ویروس در دنیای اقتصاد ایجاد کرده است. پیش از این مسئولان با حضور در محل کنفرانس محدودیتهای بیشتری در مورد انتخاب همایش و یا زمان صحبت داشتند اما پس از شیوع بیماری و آغاز کنفرانسهای مجازی، که مسئولان از دفتر کار خود در آن شرکت میکنند، این امر به باعث ترغیب آنها به صحبت بیشتر میشود. امروزه با این روش آنها روزانه در دو کنفرانس میتوانند شرکت کنند. و یا حتی همزمان در دو کنفرانس . 

امروز رییس فدرال رزرو نیویورک، ویلیامز، و معاون رییس، کوارلس صحبت خواهند کرد. ویلیامز ابتدا در وبینار کنفرانس بازار خزانه داری ایالات متحده و سپس در اواخر امروز در یک رویداد مجازی که توسط هیئت مشاور سیاست در مرکز فیشر برای املاک و مستغلات تدارک دیده شده است ، شرکت خواهد کرد. کوارلس در یک پنل تنظیم مقررات مالی که توسط دانشکده حقوق هاروارد و برنامه سیستمهای مالی بین المللی حمایت میشود ، سخنرانی خواهد کرد. سپس در یک وبینار به میزبانی دانشگاه مریلند درباره ثبات مالی صحبت خواهد کرد. همچنین طبق برنامه، ریچارد کلاریدا، معاون پاول، در میزگردی با عنوان ملاحظات آینده برای مقاومت بازار خزانه داری ، شرکت خواهد کرد. 

همچنین قابل توجه است که بسیاری از این کنفرانسها برای حضور عموم آزاد است. حال باید دید که آیا این آزادی حضور عمومی منجر به شفافیت بیشتر خواهد شد و یا موجب افزایش صداهای ناهنجار خواهد شد!!!!امیدوارم مورد اول درست باشد.

شاخصهای امروز

امروز با تصویب وام های مسکن انگلیس آغاز میگردد. انتظار میرود آنها به شدت به عدد ۷۱.۳ هزار بازگردند که ۸.۳٪ بیشتر از متوسط سال گذشته است. 

فهمیدن دلیل آن آسان است. اگر فرض کنیم که هر ماه حدود ۶۶ هزار وام مسکن باید پرداخت شود، ( میانگین سال ۲۰۱۹) ، پس انگلستان ۱۴۲ هزار وام مسکن را در ماه مارس و ژوئن از دست داده است. مردماکنون زمان از دست رفته را جبران میکنند . فروش خانه ها در سراسر جهان افزایش یافته و این بدین دلیل است که کسانی که در منزل کار میکنند تصمیم میگیرند که از شهر بیرون بروند . به جاهی بهتر و ارزانتر ، و انگلستان از این قاعده مستثنی نیست. 


انتظار میرود تورم آلمان بصورت ماهانه و سالانه یکسان  در عدد ۰.۱-٪  باقی بماند. این ماه دوم با تورم نباید ایجاد ترس کند. در آخرین جلسه بانک مرکزی اروپا، لاگارد، پیشبینی کرد که تورم اصلی احتمالاً طی ماههای آینده منفی باقی بماند تا اوایل سال ۲۰۲۱ . از اینرو انتظار میرود که ادامه تورم نسبتاً زیر صفر باشد اگرچه زیاد مورد استقبال قرار نگرفته است. 


کسری تجارت کالاهای ایالات متحده که در ماه جولای به رکورد ۸۰.۱ میلیارد دلار رسید، انتظار میرود در ماه آگوست با ۸۱.۸ میلیارد دلار حتی رکورددار باشد. هیچکس به این مهم توجه نمیکند. این شاخص یکی از کوچکترین امتیازات بلومبرگ است که تاکنون دیده ام یعنی ۷.۱


آنچه عجیب به نظر میرسد این است که تراز تجاری کل ( تجارت کالا باضافه تجارت خدمات) ، که هفته آینده منتشر میشود، امتیاز بسیار بالایی را کسب کند( ۸۴.۳) ، حتی اگر عمدتاً توسط بخش تجارت کالا تعیین شود. بنابراین اگر بدانید که در مورد رقم تجارت کالا چه اتفاقی افتاده است، خواهید فهمید که رقم تجارت کلی چگونه باید باشد. ( ۹۶٪ همبستگی بین تغییر ماه به ماه در این دو فاکتور وجود دارد). 

به هرحال ، روند تجارت کالا و خدمات برای دلار منفی است.


انتظار میرود شاخص اطمینان مصرف کننده کمی افزایش یابد که با شاخص احساسات مصرف کننده از هفته گذشته مطابقت داشته است. 


حرکت اساسی اعتماد مصرف کننده در میان کشورهای بزرگ توسعه یافته تقریباً سازگار است و بیشتر در یک سمت و سو در حال حرکت است. احساسات مصرف کننده ژاپنی از بقیه عقبتر است که این مربوط به پیش از همه گیری است که وضعیت را بدتر میکند.


در پایان شب، ژاپن داده های تولیدات صنعتی خود را منتشر خواهد کرد. انتظار میرود سناریوی آشنایی که در سطح جهانی شاهد آن هستیم در مورد این داده ها نیز صادق باشد. پس از جهش در ماه جولای، انتظار میرود تولیدات در ماه اوت فقط کمی رشد کند. 


در مورد ژاپن اما بازگشت چندان قوی نبودپیشبینی افزایش ۱.۵ درصدی ماهانه، همچنان در ماه اوت ۱۱.۸ درصد کمتر از سطح قبل از همه گیری خواهد بود. این در مقایسه با ۷.۲-٪ ایالات متحده و ۶.۸-٪ انگلستان در ماه جولای و ۱۰.۶-٪ آلمان در ماه جولای است. 


انتظار میرود داده های خرده فروشی ژاپن با متوسط ۲٪ ماهانه رشد کند. اما در داده های سالانه ۳.۲٪ کاهش داشته باشد. در اینجا نیز ژاپن خیلی عالی عمل نمیکند. سایر کشورها شامل یک بازگشت پس از انسداد هستند که فروش را حداقل به طور موقت به بالاتر از سطح همه گیری افزایش داده است. به عنوان مثال ایالات متحده با وجود سطح بیکاری بسیار زیاد، دارای خرده فروشی ۲.۴٪ بالاتر از متوسط ژانویه و فوریه بود.


انتظار میرود شاخص مدیران خرید چینی PMI طبق معمول اندکی تغییر کند. به جز سقوط چشمگیر اوایل سال به لطف همه گیری، این شاخصها بسیار پایدار هستند به مراتب بیشتر از هر کشور دیگری. انتظار میرود PMI تولیدی رسمی کمی بیشتر شود حدودا ۰.۳٪ . در حالیکه PMI بخش خدمات رسمی اندکی کاهش خواهد داشت در حدود ۰.۶٪ . در همین حال انتظار میرود PMI تولید Caixin بدون تغییر باشد. به نظر نمیرسد این داده ها سیگنال خاصی به بازار بدهد اما برخی افراد شاید اطمینان حاصل کنند که بخش تولید پایدار است و یا به پیشرفت خود ادامه میدهد. 


انتظار میرود مصوبات ساخت و ساز استرالیا پس از جهش غافلگیر کننده در ماه جولای ، بدون تغییر باقی بماند. این افزایش احتمالاً به دلیل تقاضایی است که در دوران قرنطینه ایجاد شده است. هرچند عدم اطمینان زیادی در مورد این رقم وجود دارد. از یک طرف ، طرح HomeBuilder دولت فدرال که به افرادی که خانه های خود را میسازند یا بازسازی میکنند کمک مالی میکند، ممکن است آمار را افزایش دهد و از طرف دیگر ایالت ویکتوریا در طول این ماه به حالت قرنطینه بازگشت. ۹۳ درصد از مشترکین بلومبرگ خود را برای این داده ها آماده میکنند.( در مقابل فقط ۷۸٪ برای داده های اعتبارات خصوصی گوش تیز کرده اند)نگاهی به فضای بازار: