تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار در ۳۰ سپتامبر اولین مناظره به اصطلاح ریاست جمهوری را دیدیم، که ظاهراً شامل فریاد و توهین ترامپ علیه معاون بایدن و مجری کارنابلد بود. در حالیکه بحث زیادی در مورد سیاست صورت نگرفت. حتی فاکس نیوز مجبور شد اعتراف کند که عملکرد بایدن، حملات قبلی ترامپ به قدرت ذهنی و توانایی شناختی بایدن را بی اثر کرد. طبق نظرسنجی CNN , به نظر نمیرسد این مناظره به طور چشمگیری بر آرا قبلی رای دهندگان و برداشت کلی آنها از دو نامزد انتخاباتی تاثیرگذار باشد. اما در ادامه گفته شد که احتمال رای دادن به بایدن ۳۲٪ بیشتر از ترامپ با ۱۱٪ است. از اینرو پیروزی بایدن محتملتر به نظر میرسد. که به نظر میرسد باعث مثبت شدن بازار سهام و سنتیمنت بازار خواهد شد. تاثیر این موضوع بر دلار قابل بحث است. یک سناریوی ریسک پذیر دلار ضعیفتری را نشان میدهد ، اما یک دولت قابل اعتماد و باثبات تر میتواند احساسات را نسبت به دلار تقویت کند.خلاصه بازار در ۳۰ سپتامبر

اولین مناظره به اصطلاح ریاست جمهوری را دیدیم، که ظاهراً شامل فریاد و توهین ترامپ علیه معاون بایدن و مجری کارنابلد بود. در حالیکه بحث زیادی در مورد سیاست صورت نگرفت. 

حتی فاکس نیوز مجبور شد اعتراف کند که عملکرد بایدن، حملات قبلی ترامپ به قدرت ذهنی و توانایی شناختی بایدن را بی اثر کرد. 

طبق نظرسنجی CNN , به نظر نمیرسد این مناظره به طور چشمگیری بر آرا قبلی رای دهندگان و برداشت کلی آنها از دو نامزد انتخاباتی تاثیرگذار باشد. 

اما در ادامه گفته شد که احتمال رای دادن به بایدن ۳۲٪ بیشتر از ترامپ با ۱۱٪ است. از اینرو پیروزی بایدن محتملتر به نظر میرسد. که به نظر میرسد باعث مثبت شدن بازار سهام و سنتیمنت بازار خواهد شد. تاثیر این موضوع بر دلار قابل بحث است. یک سناریوی ریسک پذیر دلار ضعیفتری را نشان میدهد ، اما یک دولت قابل اعتماد و باثبات تر میتواند احساسات را نسبت به دلار تقویت کند. 

در مورد بازار ها یک روز بازگشتی را داشتیم ( از لحاظ تغییر سنتیمنت از منفی به مثبت). سهام ایالات متحده و اروپا بصورت جزئی رو به پایین بود و دلار تحت فشار بود و بازار تحت تاثیر مناظره و یا خبری از مجلس نمایندگان در مورد محرک مالی بود. 

اخبار مرتبط با محرک مالی مبهم است. نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان و استیو منوچین وزیر خزانه داری حدود ۵۰ دقیقه صحبت کردند و توافق کردند امروز مذاکرات را ادامه دهند. گزارش شده است که سنا در اواخر هفته به نوعی از یک بسته محرک مالی رای خواهد داد. یا لایحه ۲.۲ تریلیون دلاری دموکراتها و یا چیزی کمتر از آن. که تمایل بیشتر دو حزب بر تصویب گزینه اول یعنی ۲.۲ تریلیون دلاریست. هرچند دیروز کودلو مشاور کاخ سفید در کانال CNBC ادعا کرد که اقتصاد ایالات متحده خیلی خوب پیش میرود و نیازی به بسته پیشنهادی ۲.۲ تریلیون دلاری دموکراتها دیده نمیشود. به نظر میرسد دو حزب تا پیش از انتخابات بر سر محرک به توافق نخواهند رسید و این موضوع یعنی رکود بعدی اقتصاد ایالات متحده فشار بیشتری بر دلار خواهد آورد. 

حرکت دیروز بازار فارکس را نمیتوان با اصول اساسی توضیح داد. به نظر میرسد جریانهای تعادلی پایان ماه و سه ماهه سوم در حال کار بودند. 

یورو با وجود تورم آلمان به پایینترین سطح پنج ساله و ضعف سهام اروپا، از جمله سهام بانکی، برنده دیروز بود. و باعث شد جفت ارز EURJPY تا سطح ۱۲۴.۰۰ صعود کند. جفت ارز EURGBP  نیز در میان ضعف پوند به سطح ۰.۹۱ بازگشت. 

با وجود لحن ملایم ریسک گریزی ، جهش غیر منتظره در شاخص اطمینان مصرف کننده به بیشترین افزایش ماهانه در ۱۷ سال گذشته، و بالاترین میزان از زمان شیوع بیماری، به اطمینان بازارهای ارز کمک کرده و دلار را تضعیف کرد. 


پوند استرلینگ مانند یک راز بود. علیرغم اخبار مثبت در اطراف، ریزش کرد. به نظر میرسد تعادلات پایان ماه دلیل این امر بود و امروز شاید بتوانیم یک جهش بزرگ در پوند را شاهد باشیم. تیترهای برگزیت خبر از پیشرفتهای چشمگیر میدهد. بلومبرگ گفت که انگلستان پنج بیامیه جدید مذاکره در مورد مباحث مختلف از جمله شیلات و مسئله شرایط بازی برابر، به اتحادیه اروپا ارسال کرده است. ارسال این پیشنهادات یک گام ضروری برای پیشرفت بود و از اینرو حرکت مثبتی به شمار میرود حتی اگر به گفته منابع اروپایی، پیشنهادهای مربوط به کمکهای دولتی نتوانسته باشد خواسته های اروپایی ها را برآورده کند. این تیتر باعث صعود مختصر جفت ارز GBPUSD تا نرخ ۱.۲۹ شد اما دوام نیاورد چرا که مشخص شد هنوز اختلافاتی بین دو طرف وجود دارد. 

رییس بانک انگلیس اندرو بیلی، که در طول هفته از موضع خود در مورد نرخهای بهره منفی عقب نشینی کرده بود گفت که بانک در‌مورد نرخهای منفی به قضاوت واحدی نرسیده است. بلکه فقط همه زمینه ها برای اجرای آن در صورت لزوم وجود دارد. وی همچنین گفت که آنها نمیتوانند تاریخ دقیقی را برای پایان بررسی نرخهای منفی تعیین کنند. و نرخهای بهره منفی نیازمند داشتن جلسات و گفتگوهای فشرده است. به طور خلاصه به نظر نمیرسد که بانک به این زودیها نرخهای بهره را منفی کند. با این وجود بازار هنوز یرای اواسط سال آینده، نرخهای منفی را برای انگلستان پیشبینی میکند.

 

و اما بازار امروز ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰ 

امروز کنفرانس سالانه ECB برگزار خواهد شد. و متاسفانه مانند سالهای گذشته اتفاقی در این کنفرانس نمی افتد بجز حضور گروههای مختلف نظارتی، دانشگاهیان مستقل و فعالان بازار بسیار کسل کننده.....

 در هر صورت حضار در این کنفرانس درباره موضوعات فعلی سیاستهای پولی و ثبات مالی بحث خواهند کرد. 

سخنران اصلی کریستین لاگارد رییس بانک مرکزی و در انتها رییس اقتصاد دانان بانک مرکزی لین صحبت خواهد کرد. این مباحث بخشی از بررسی استراتژیک بانک مرکزی اروپا در چارچوب سیاست پولی آن خواهد بود. همه منتظرند که بشنوند در‌مورد نرخ ارز چه چیزهایی گفته خواهد شد. به ویژه اینکه آیا آنرا به دقت ارزیابی میکنند یا بسیار دقیق کنترل خواهند کرد. 

پیشبینی میشود بیکاری آلمان اندکی کاهش یابد در حالیکه نرخ مدعیان بیکاری انتظار میرود برای چهارمین ماه متوالی، بدون تغییر در عدد ۶.۴٪ باقی بماند که به نظر نمیرسد این رقم یک رقم معمولی باشد، بلکه نشان دهنده موفقیت تلاشهای دولت آلمان برای نگه داشتن افراد در مشاغل است تا حمایت از افراد بیکار. 


سپس رویداد بزرگ روز یعنی گزارش اشتغال بخش خصوصی ایالات متحده فرامیرسد. 

شرکت ADP یک شرکت با منابع خارجیست که حدود یک پنجم از حقوق و دستمزد بخش خصوصی در ایالات متحده را اداره میکند. بنابراین اعضا آن نمونه قابل توجهی از بازار کار ایالات متحده را به دست میدهد. بنابراین همواره از این داده میتوان ایده ای برای داده های مهم NFP آخر هفته دریافت کرد. هرچند در واقع تا قبل از امسال فقط ۵۰٪ همبستگی مابین این دو داده وجود داشت، و از زمانی که همبستگی این دو داده زیاد شده فقط داده های افتضاح ثبت شده است( در اثر همه گیری). این ماه بازار عدد ۶۳۰ هزار برای ADP و عدد ۸۵۰ هزار برای NFP را پیشبینی کرده است. 


عجیب است که اقتصاد دانان برای یک شاخصی پیشبینی میکنند که از آن برای پیشبینی شاخص دیگر استفاده میشود. و تعجب آور است که پیشبینی های دو شاخص یکسان نیست که این احتمالاً به دلیل نمونه های مختلف مورد بررسی است. بطور مثال بلومبرگ ۲۸ برآورد برای ADP و ۶۳ تخمین برای NFP دارد.

در هرصورت اکرچه اخیراً مقادیر مطلق از دست رفته ها به طور معمولی زیاد بوده است، این فقط بدین دلیل است که تخمینهایی که در مورد آنها صحبت میکنیم به طور غیر معمولی زیاد هستند. اختلاف بین ADP و NFP وقتی به درصد بررسی شود. خیلی متفاوت از حد معمول نیست. 


و این در گذشته های بسیار دور بدتر هم بوده است.سومین و آخرین برآورد تولید ناخالص داخلی فصل دوم ایالات متحده ، پیشبینی داده بسیار مشکل است چرا که چه کسی میداند چه مقدار از این داده اصلاح خواهد شد. 

در مقابل، احتمالاً توجه زیادی نسبت به تولید ناخالص داخلی ماه جولای کانادا وجود دارد.  به عنوان یکی از معدود کشورهایی که ماهانه داده GDP منتشر میکند، میتوان درک کرد که چگونه کانادا توانست به حالت اول ( پیش از همه گیری) بازگردد. بهبودی ظاهراً در حال انجام است، اما سرعت بازگشت کمی کند شده است و خب این طبیعی است. 


داده GDP کامادا از کجا می آید؟ برگردیم به کمی بالاتر از سطح ماه مارس، اما به هیچ وجه به سطح پیش از همه گیری باز نگردید. ۵.۸٪ کمتر از میانگین ژانویه/ فوریه


داده های موجودی هفتگی ذخایر نفت خام ایالات متحده منتشره از سوی وزارت انرژی باید جالب باشد. هفته گذشته API گزارش داد که میزان اندکی از ذخایر نفت خام موجود است یعنی ۶۹۱ هزار بشکه. اما وزارت دفتع ایالات متحده کاهش چشمگیری را گزارش داد یعنی ۴.۴ میلیون بشکه. از سوی دیگر API کاهش زیادی از ذخایر بنزین گزارش داد یعنی حدود ۷.۷ میلیون بشکه و اینبار وزارت دفاع برعکس قبل، داده های کمتری یعنی ۳۸۱ هزار بشکه کاهش  اعلام کرد. این هفته API گزارش داده است که میزان ذخایر نفت خام ۸۳۱ هزار بشکه کاهش پیدا کرده است اما موجودی بنزین با ۱.۶ میلیون بشکه افزایش مواجه شده است. از طرف دیگر بازار به دنبال افزایش موجودی نفت خام و کاهش موجودی بنزین بود!!!!!!!میشل بومن از روسای فدرال رزرو، در کنفرانس بانکداری جامعه فدرال سنت لوئیس در‌مورد اینکه بانکهای فدرال به چالش کشیده میشوند، صحبت خواهد کرد. در سال ۲۰۱۴ قانونی تصویب شد که یکی از هفت کرسی فدرال رزرو برای شخصی با تجربه کار در بانکهای اجتماعی یا نظارت بر بانکها در نظر گرفته شود. بومن، یک بانکدار از ایالت روستایی کانزاس، اولین شخصیست که اسن کرسی را اشغال کرده است. نظرات وی در مورد بانکهای جامعه، برای بازار ارز مهم نیست اما او مانند هر عضو دیگر از این ۷ کرسی، یک رای در کمیته آاد فدرال رزرو دارد. بنابراین هرآنچه که در مورد سیاستهای پولی بگوید برای بازار مهم خواهد بود. به نظر میرسد با توجه به اولویتهای اصلی وی در مورد برنامه MAIN STREET , لحن وی انبساطی خواهد بود. 

او فردا نیز سخنرانی خواهد داشت. 

در پایان شب، بررسی کوتاه مدت سه ماهه بانک اقتصادی ژاپناز شرایط اقتصادی را خواهیم داشت که بطور کلی با نام ژاپنی اختصاری آن یعنی تانکان شناخته میشود. این مورد توجه ترین شاخص در ژاپن است.


انتظار میرود شاخصهای تولیدی و غیر تولیدی بالاتر و پیشبینیهای فصل چهارم همچنان بالاتر باشند. 

اینها همه خوب است اما همچنان پایینتر از سطوح قبل از همه گیری میباشند. به نظر میرسد این داده ها اشاره به پیشرفت بسیار کند اقتصادی ژاپن دارد. به عنوان مثال PMI ها هردو زیر ۵۰ هستند. با این وجود ، حداقل آنها در مسیر درستی پیش میروند. همین نشانه های بهبود میتواند احساسات بازار را در توکیو تقویت کند که میتواند احتمالاً ین را تحت فشار قرار دهد. چراکه باعث تقویت ریسک پذیری در بازار میگردد. 


پس از طلوع آفتاب فردا بر کوههای آلپ، نوبت به شاخص قیمت مصرف کننده CPI سوئیس میرسد که احتمالاً هیچ کس به آن اهمیت نمیدهد. اما ما آن را بررسی میکنیم. چرا که این شاخص شماره ۲ خارج از سوئیس است. تقریباً هیچ شانسی وجود ندارد که SNB در پاسخ به تغییر CPI کاری انجام دهد. آنها از ژانویه ۲۰۱۵ تغییری اعمال نکرده اند. اما خب دیدن این شاخصها ارزشمند است. 

سوال مهم این است که آیا SNB هدف تورم دارد یا هدف واحد پولی؟؟؟ احتمالاً مقداری از هردو. تا زمانیکه CPI در مسیر درستی حرکت میکند، احتمالاً روی واحد پولی تمرکز خواهد کرد.


سنتیمنت مبهم در نشست معاملاتی اروپا
با شروع نشست معاملاتی اروپا سنتیمنت بازار مبهم به نظر می رسد، چرا که شاخص های آسیا و اقیانوسیه به طور قابل توجهی افت کردند ولی شاخص های سهام اروپا از جمله دکس آلمان و یورو استوک در حال ریکاوری قیمت هستند.