تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار همانطور که قبلاً هم در سایتهای شرطبندی پیشبینی شده بود، پس از این مناظره، پیروزی بایدن محتملتر به نظر میرسد.


خلاصه بازار

همانطور که قبلاً هم در سایتهای شرطبندی پیشبینی شده بود، پس از این مناظره، پیروزی بایدن محتملتر به نظر میرسد. 


ممکن است همین کافی باشد( احتمال پیروزی بایدن) تا سهام به رالی صعودی خود ادامه دهند. S&P500 در حدود ۰.۴٪ بالاتر بازگشایی شد و حدود ۰.۸۳٪ بالاتر بسته شد. لوید بلانکفین رییس و مدیر عامل سابق موسسه گلدمن ساکس گفت، به نظر نمیرسد با وجود سیاستهای ترامپ در قبال بازار، سهام از احتمال پیروزی بایدن خیلی ناراحت باشد. 

به نظر میرسد دیدگاه کلی وال استریت این است که خود را به روشی که بهتر میداند نشان میدهد. با پول خود، کمکهای مالی به دموکراتها زیاد و به جمهوری خواهان بویژه رییس جمهور بسیار کم است. من فکر میکنم اکنون ترامپ و جمهوری خواهان محبوبیت کمتری دارند چرا که پیروزی بایدن ظاهراً با استقبال بازارهای مالی روبرو شده است. 

این مناظره همچنان احتمال کسب اکثریت سنا توسط دموکراتها را تقویت کرد. وبسایت آماری Fivethirtyeight.com میگوید: دموکراتها شانس بیشتری برای پیروزی در سنا دارند. 


قابل توجه است که امروز دلار در موضع ضعف قرار دارد. تعجب آور است که آیا پیروزی بایدن برای دلار مثبت است زیرا دولت کنونی با ثبات تر است و شانس کمتری برای رکود اقتصادی دارد و یا اینکه به دلیل احساس عمومی ریسک پذیری برای دلار منفیست؟. این در واقع بحثی بین دلار داخلی و دلار بین المللیست . با افزایش احتمال پیروزی بایدن، دلار بین المللی قوی و دلار داخلی تضعیف شده است. 

با توجه به اطمینال بیشتر در زمینه پیروز انتخابات، بازار فارکس دستخوش نوسانات کمتری خواهد بود.جفت ارز GBPUSD به دلیل نگرانیها از مذاکرات برگزیت از این قاعده مستثنی میباشد.

 

بخش بعدی در رقابتهای انتخاباتی چهارشنبه آینده خواهد بود، جایی که مایک پنس با سناتور کامالا هریس ( معاونین دو نامزد انتخاباتی) گفتگو خواهند کرد. به نظر میرسد نقشها در اینجا جابجا شود چرا که اینبار مایک پنس بسیار کم حرف و آرام و هریس دادستان سابق ، برخوردی تهاجمی دارد. 

تعجب آور نیست که امروز CAD بهترین عملکرد را داشته باشد چرا که قیمتهای نفت خام در حدود ۴.۴٪ افزایش داشته است. 


افت غافلگیر کننده ذخایر نفتی ایالات متحده، در آخرین هفته کاهش ۱.۹۸ میلیون بشکه در مقابل پیشبینی افزایش ۱ میلیونی . میعانات نیز در مقایسه با ۱.۲ میلیون بشکه مورد انتظار ، ۳.۱۸ میلیون بشکه بیش از حد انتظار کاهش یافت. گرچه بنزین به جای سقوط بر طبق پیشبینی ها، حتی کمی افزایش یافت. 


دیروز بعداز ظهر رامسدن معاون بانک مرکزی انگلیس صحبت در مورد نرخهای بهره منفی را کمرنگ دانست در حالیکه هالدین رییس اقتصاددانان بانک، بسیار نسبت به این موضوع خوشبین بود. وی همچنین در مورد اقتصاد انگلستان نیز بسیار خوشبین بود و گفت که ۹۰٪ از ضررها در اقتصاد جبران شده است. وی پیشبینی کرد که تولید ناخالص داخلی، باید ۳ تا ۴ درصد زیر سطح قبل از همه گیری تا پایان سه ماهه سوم باشد. 

امروز یک جلسه ویژه در شورای اروپا برگزار خواهد شد که از دیروز اعلام شده بود. با اینحال موضوع برگزیت محور اصلی نخواهد بود. در دستور کار، یک سری اطلاعات مختصر درباره روابط با انگلستان ذکر شده است. بیشتر مباحث حول روابط با چین و تنشهای منطقه ای مختلف از قبیل تحرکات بلاروس و ترکیه در مدیترانه شرقی خواهد بود. سپس فردا در مورد بازار واحد، سیاستهای صنعتی و تحول دیجیتال بحث خواهند کرد. 

گرچه برگزیت موضوع اصلی این اجلاس نخواهد بود اما انتظار میرود امروز و فردا تا پایان یافتن آخرین دور مذاکرات، و پاسخ اتحادیه اروپا به امتیازات انگلیس، اخبار بیشتری از برگزیت منتشر شود. 

در سایر موارد، معاملات سهام ژاپن به دلیل خرابی سخت افزاری در بورس توکیو، متوقف شده است. این بدترین اتفاقیست که سومین بازار بورس بزرگ جهان تاکنون تجربه کرده است. آنها هنوز نگفته اند که آیا معاملات روز جمعه از سر گرفته میشود یا خیر. در همین حال، بازارهای چین ، هنگ کنگ و کره جنوبی به خاطر تعطیلات بسته است. بازارهای چین هفته آینده نیز تعطیل خواهد بود.

روز با شاخصهای اصلاح شده مدیران خرید PMI آغاز میشود. اخیراً اصلاح ها بزرگتر از حد معمول بوده است. بنابراین ممکن است اخباری را ببینیم که تا حدودی بر بازارها تاثیر بگذارد. 

سپس نرخ بیکاری اتحادیه اروپا را داریم، مانند سایر داده های ناحیه یورو، رقم امروز مربوط به ماه آگوست و نرخ بیکاری آلمان مربوط به ماه سپتامبر بود. با این وجود با این حال مهم است که بدانیم وضعیت در سراسر اتحادیه چگونه است. وضعیت چندان جالب نیست. اما هیچ چیز مانند ایالات متحده نیست. 


در ادامه داده های مدعیان بیکاری هفتگی ایالات متحده از راه میرسد. شاید امروز یعنی یک روز قبل از انتشار داده های NFP، اهمیت این داده ها کمتر باشد. اما هنوز مهم هستند. از نظر بلومبرگ برای NFP، عدد ۹۹.۲ در مقابل ۹۸.۴ مدعیان اولیه بیکاری میباشد. که نشان میدهد این دو سری، از اهمیت یکسانی برخوردار است. 

پیشبینی مدعیان اولیه بیکاری ۲۰ هزار کاهش نسبت به دور قبل را نشان میدهد. که این، هفته کذشته نیز پیشبینی شده بود. به نظر میرسد ۲۰ هزار از هر حدس دیگری بهتر باشد.

 

شرم آور است که هیچ پیشبینی برای ادعاهای بیکاری کل ، از جمله پرداختهای فدرال وجود ندارد. اینها به نظر بسیار بیشتر هستند. ( ۲۶ میلیون در مقابل ۱۲.۶ میلیون در مورد ادعاهای مداوم) و تحت تاثیر مشکل ROLL-OFF قرار نگرفته اند( افرادی که ادعاهای مداوم را ترک نمیکنند نه به این دلیل که شغل میگیرند بلکه به این دلیل که بیکار بوده اند و مزایای بیکاریشان منقضی شده است). این مسئله در حال تبدیل شدن به یک مشکل فزاینده است چراکه تعداد بیشتری از افراد برای مدت طولانیتر بیکار هستند. 

این در واقع در آخرین هفته ( تا ۴ سپتامبر ) پس از سه هفته متوالی افزایش، کاهش یافت. 


یک کنجکاوی عجیب:

پیشبینی بازار برای مطالبات اولیه بیکاری امروز، همان پیشبینی برای داده NFP فرداست. این بدان معناست که ۸۵۰ هزار نفر در ماه سپتامبر صاحب شغل شده اند اما همین تعداد افراد فقط در یک هفته شغل خود را از دست داده اند. ( آنقدرا هم بد نیست ، NFP یک رقم خالص است ، یعنی چه تعداد نفر خالص، شغل خود را از دست داده اند. در حالیکه ادعاهای بیکاری، فقط یک رقم از دست دادن است بدون نشان دادن اینکه چه تعداد از افراد صاحب شغل شده اند، با این وجود به نظر خیلی بد است.)

گام بعدی داده های اطلاعات شخصی و درآمد شخصی ایالات متحده میباشد. که انتظار میرود سقوط اندکی در درآمد و افزایش بسیار کمی در هزینه ها نسبت به ماه قبل داشته باشیم. که در صورت کاهش درآمدها منطقی به نظر میرسد. این به لطف کاهش پرداختهای دولت است. جای تعجب نیست که اعضای فدرال رزرو، همه از کنگره درخواست کرده اند که به موازات هم عمل کنند. 


با کاهش پرداختهای CARES ، درآمد به سطح نرمال باز میگردد. با این سرعت، آنها به زودی به کمترین حد نرمال خواهند رسید و همه چیز ناخوشایند خواهد شد. به یاد داشته باشید که یک جمعیت گرسته، یک جمعیت خشمگین است. همزمان با تظاهرات علیه نژادپرستی در خیابانهای آمریکا، میلیونها نفر از خانه های خود بیرون رانده شده اند. اوضاع چگونه خواهد شد؟؟ 


در همین حال هزینه ها به تدریج در حال بازگشت هستند، و تاکید بر روی کلمه ' به تدریج ' هست. طبق پیشبینی امروز، هنوز ۳.۸ درصد کمتر از سطح قبل از همه گیری خواهد بود. 


تورم هزینه های مصرف شخصی PCE ، که داده های درآمد و هزینه را همراهی میکند، شاخص تورم مورد نظر فدرال رزرو است. اگرچه بازار توجه بیشتری به شاخص قیمت مصرف کننده دارد، انتظار میرود که تورم دهنده های PCE هردو افزایش پیدا کنند. که میتواند برای دلار منفی باشد. این بدان معناست که افزایش تورم با نرخ بهره در حالت تعلیق به معنای پایین آمدن نرخ بهره واقعیست. که عامل مهمی در تعیین نرخ ارز میباشد. 


موسسه مدیریت تامین منابع ISM ، شاخص PMI تولیدی خود را از نزدیک رصد میکند و امروز آنرا منتشر خواهد کرد. به نظر میرسد نسخه MARKIT که رقم اصلاح شده آن لحظاتی قبل از آن اعلام میشود ، نمایانگر بهتری از اقتصاد ایالات متحده است. اما خب طبق عادات قدیمی نسخه ISM ، از این PMI ها هنوز هم مورد احترام است. 

پیشبینی میشود که شاخص تولید ISM تقریباً مشابه شاخص مارکیت در ماه افزایش داشته باشد. 


در پایان شب، انتظار میرود داده های اشتغال ژاپن به تدریج بدتر شوند. 


و در آخر داده های خرده فروشی استرالیا که تقریباً هیچکس توجهی به آن نمیکند، زیرا اداره آمار استرالیا، یک برآورد اولیه ارائه میدهد که کاملاً دقیق است. بنابرین همه میدانند که در حال حاضر قرار است چه جیزی انجام شود. 

وضعیت سنتیمنت بازار:
تا این لحظه اوضاع بازار شروع به نمایش دادن تصویری مبهم کرده و معامله گران کمی محتاط به نظر می رسند. فیوچرز شاخص های سهام در حالت کلی همراه با کالاها و اوراق هم نزولی بوده. علی رغم آن شاهد برخی حرکات صعودی در دلار استرالیا و نیوزلند بودیم و همچنین از ین ژاپن نیز حمایت شده است و این در حالیست که دلار کانادا و فرانک هم نزولی به نظر می رسند.