تحلیل ویژه روزانه


تست کووید۱۹ ترامپ و ملانیا مثبت اعلام شد!!!!

توئیت ترامپ:تست کووید ۱۹ من و ملانیا مثبت اعلام شد. ما از امروز مرحله قرنطینه  و ریکاوری را آغاز کردیم. ما به یاری هم آنرا پشت سر خواهیم گذاشت. 

این واقعاً جدیست. ترامپ ۷۴ ساله ، چاق است و بیماریهای دیگری نیز دارد که وی را ملزم به بستری شدن در بخش مراقبتهای ویژه میکند. انتظار میرود حداقل برای مدتی ناتوان از انجام امور دولتی باشد. گروه سنی وی ۹۲٪ امکان زنده بودن دارد و البته بهترین مراقبتهای پزشکی موجود در ایالات متحده را دریافت میکند. با اینهمه این میتواند یک مورد جدی باشد. 

اگر ترامپ قبل از انتخابات بمیرد چه اتفاقی می افتد؟؟ پاسخ: با توجه به پروسه انتخابات ایالات متحده ، روشن نیست که چه خواهد شد. البته این هرگز اتفاق نیفتاده است.

ممکن است مشکلی پیش نیاید، زیرا از نظر فنی مردم به یک کاندیدای خاص رای نمیدهند بلکه طبق قوانین انتخابات ایالات متحده، مردم به کسانی رای میدهند که آنها متعهد میشوند به نامزد مورد نظر رای دهند. که البته در صورت مرگ ترامپ این شخص مایک پنس خواهد بود. مگر اینکه کمیته ملی جمهوریخواه با یک رای گیری سریع ایوانکا را جایگزین پنس کند. واقعیت این است که هر ایالت قوانین خاص خود را در مورد انتخاب کنندگان دارد. اما به هر حال در صورت مرگ نامزد ریاست جمهوری، دیوان عالی باید در مورد آن رای صادر کند. 

حال اگر ترامپ انتخاب شد و سپس پیش از آغاز دوره جدید درگذشت ، اصلاحیه بیستم میگوید: معاون رییس جمهور جایگزین وی خواهد شد. اما سوال این است که چه زمانی و چه کسی رییس جمهور خواهد شد. در ۴ نوامبر؟؟؟؟ بعد از رای گیری کالج انتخابات در دسامبر ؟؟؟؟ پس از تایید کنگره در رای گیری کالج انتخابات در اوایل ژانویه؟؟؟؟ بازهم مشخص نیست و دادگاه عالیست که تصمیم نهایی را میگیرد.

اما با فرض زنده ماندن ترامپ، هنوز پیامدهای جدی وجود دارد. آیا او به قدری سالم خواهد بود که ادامه دهد؟؟؟ او به وضوح قبل از این هم انبوهی از مشکلات جسمی را داشت. افرادی که از این ویروس جان سالم بدر میبرند، غالباً از اتلاف انرژی و افکار پریشان شکایت دارند. وی قبلاً دچار مشکلات قلبی بود که ممکن است تشدید شود. حتی اگر زنده بماند ممکن است مجبور به کناره گیری شود. 

و حتی اگر او به اندازه کافی سالم باشد و ادامه دهد ، این چه پیامی به طرفدارانش میدهد وقتی که او میگفت به شدت ویروس را کمرنگ خواهد کرد و یا ویروس به زودی ناپدید خواهد شد. به هرحال کل شخصیت ترامپ بر پیروزی بنا نهاده شده است و اگر او قربانی شود شاید طرفدارانش ناامید شده و به دموکراتها رای دهند. 

به هر حال خطر اینجاست که او از انتخابات کناره گیری کرده و پنس جایگزین او شود و اینجاست که بسیاری از کسانی که هرگز نمیخواهند به ترامپ رای دهند، تصمیم بگیرند که به مایک پنس رای دهند. این میتواند چشم انداز بازار را پیچیده کند. 

با وجود این وضعیت غیر قطعی، یک ریسک گریزی قوی برای بازار امروز پیشبینی میشود. انتظار میرود دارایی های امن رشد کنند و ارزهای کالایی ریزش کنند.

خلاصه بازار:

امروز با لحن ریسک پذیر آغاز شد چرا که بهبود چشم انداز اقتصادی با امیدواری به پیروزی بایدن موجب تقویت بازار بود. این امر بر دلار فشار وارد کرد . با اینحال در اواخر روز مجلس لایحه بسته کمکی ۲.۲ تریلیون دلاری دموکراتها را تصویب کرد که احتمال تصویب آن در سنا صفر میباشد. اگرچه نانسی پلوسی سخنگوی مجلس گفت که مذاکراتش با وزیر خزانه داری ، منوچین ادامه دارد. اما فاصله ایندو بسیار زیاد است. جمهوریخواهان سنا ممکن است هر بسته ای بالای یک تریلیون را رد کنند. ظاهراً عدم امکان دستیابی به توافق باعث ایجاد لحن ریسک گریزی در بازار و افزایش تقاضا برای دلار شده است. 

با این حال، جریان در بازار انتخاب یا Option همچنان نشاندهنده تقاضا برای محافظت از دلار برای تضعیف بیشتر است. این نشان میدهد که انتخابات مهمترین عامل موثر در بلند مدت برای دلار است حتی بیشتر از مشکلات مالی. 


بازار امروز:

امروز ، روز داده های NFP است. هیجان بزرگ در ساعت ۱۶:۰۰ به وقت تهران خواهد بود. پس از گزارش بهتر از انتظارات ADP در روز چهارشنبه، پیشبینی برای NFP در حال افزایش است. قبل از انتشار ADP, پیشبینی ۸۵۰ هزار بود اما اکنون ۸۷۵ هزار میباشد. 

طبق تحلیل ما در گزارش هفته گذشته، NFP باید ناامیدکننده باشد. که تعجب آور نیست زیرا مدعیان هفتگی بیکاری نیز ناامید کننده بود. به نظر میرسد سومین کاهش متوالی در داده های NFP باعث ریزش دلار خواهد شد. تنها سوال این است که آیا افراد احتمالاً برای کاهش مشاغل آماده هستند و بنابر این هرگونه افزایش میتواند مثبت تلقی شود . در مجموع دوباره انتظار کاهش مشاغل را داریم. 


هفته پیش نیز اشاره کردیم این داده ها حرارت زیادی ایجاد میکند اما نور زیادی ندارد. چرا که اغلب نوسانات کمتر از انتظاری در روزهای NFP دیده ایم، حتی اگر این داده ها بهتر و یا بدتر از انتظارات باشند. 


درآمد متوسط ساعتی در گذشته معمولاً افزایش داشت و مهم بود اما نه به اندازه خود داده های NFP . اما اخیراً اینگونه نیست زیرا کارگران کم درآمد بیشتری شغل خود را نسبت به کارگران پردرآمد از دست میدهند. بنابراین فقط به دلیل باقی ماندن پردرآمد ها در مشاغل است که دستمزدها بالا دیده میشود نه به دلیل اینکه افراد بیشتری شاغلند و حقوق بیشتری میگیرند. 

امروز فقط چند شاخص دیگر وجود دارد . انتظار میرود تورم ناحیه یورو در ارزیابی ماهانه جهش کند. اما انتظار بر این است که قیمتها با همان سرعت ماه قبل کاهش داشته باشند. این داده های تورم آلمان در روز سه شنبه را نشان میدهد که نشانگر آن است که این کشور دوباره در معرض تورم قرار دارد. شاخص قیمت مصرف کننده CPI در ارزیابی سالانه ۰.۲-٪ بود و در مقابل سال قبل بدون تغییر پیشبینی شده است. اما همانطور که دیروز اشاره شد، بانک مرکزی اروپا آماده پذیرش تورم است و این موضوع آنها را آزار نخواهد داد. 


 سفارشات کارخانه ای ایالات متحده نیز تقریباً مانند سفارشات کالاهای بادوام است، با اینحال از نزدیک زیر ذره بین است.نگاهی به فضای بازار: