چشم انداز هفتگی

 

هفته دوم ماه معمولا شاخص های با اهمیت کمتری دارد. این ماه حتی شاخصی که معمولا در هفته دوم منتشر می شود را ندارد و هزینه مصرف کننده در هفته بعدی و ۱۳ اکتبر در تقویم جای دارد.
بنابراین موضوع اصلی مورد توجه این هفته می تواند مناظره روز چهارشنبه مایک پنس با معاون جوبایدن یعنی سناتور کاملا هریس باشد. که البته با توجه به شرایط جدید مشخص نیست مناظره طبق برنامه برگزار خواهد شد یا خیر.
اگر برگزار شود شاهد مناظره ای بین مایک پنس که شخصیتی آرامتر دارد در مقابل با هریس دادستان سابق خواهیم بود که تهاجمی است. او پیشتر در مناظره دموکراتها نشان داده که بی پروا تر از جو بایدن است. وی حول محور مباحث تبعیض نژادی در آن مناظره به جو بایدن تاخته بود.
نتیجه گیری های این انتخابات به سختی قابل تشخیص است چرا که از یک سو مایک پنش محجوب تر از ترامپ است که این می تواند منجر به قوت قلب افرادی شود که متمایل به جمهوریخواهان هستند اما نسبت به ترامپ شک و شبهه دارند.
در عین حال هریس نسبت به جو بایدن هیجانی تر است که این نیز می تواند باعث قوت قلب آن دسته شود که فکر می کنند بایدن زیاد از حد اعتدال گراست.

البته طبق آخرین اخبار گفته میشود رئیس جمهور ترامپ بزودی در روز دوشنبه از بیمارستان مرخص شدهو شرایطوی درحال بهبودی است.
خب در روز سه شنبه نشست رزرو بانک استرالیا را خواهیم داشت که با احتساب ۱۱ نشست سالیانه، ۲۱٪ احتمال می رود کهRBA در هفته دیگری از سال نشست برگزار کند.
فیوچرزهای استرالیا پیش بینی می کنند که امسال دیگر تغییری بر روی نرخ ها شکل نگیرد و بر همین اساس نیز بازار به اجماع عدم تغییر بر روی نرخ ها در این نشست رسیده است چرا که از ۲۴ اقتصاددان حاضر در نظرسنجی بلومبرگ ۲۰ نفر فکر می کنند نرخ ها تغییر نمی یابد.


اما ۴ نفر از ۲۴ اقتصاددان بر این باور هستند که این بانک مرکزی نرخ ها را از ۰.۲۵٪ به ۰.۱٪ کاهش خواهد داد که دور از منطق هم نیست.
چراکه این احتمال وجود دارد که آنها بدون توجه به اینکه نرخ موثر این روزها ۰.۱۳٪ می باشد نرخ ها را کاهش دهند و شاید به همان نسبت هدف نرخ های بازدهی ۳ ساله را به ۰.۱٪ کاهش دهند.
در سخنرانی ماه جولای رئیس بانک مرکزی استرالیا Lowe اشاره داشت که "با استفاده از تجربه ی بین المللی به عنوان راهنما ، پیکربندی عناصر موجود در بسته ی بانک مرکزی به گونه ای دیگر امکان پذیر بوده است."
به طور مثال، نرخ های بهره ی مختلف که در حال حاظر ۰.۲۵٪ هستند می توانند کمتر باشند مثلا ۰.۱٪.
آنها همچنین خرید متفاوت و یا بیشتر اوراق قرضه را معرفی کردند و جزئیات برنامه ی تسهیلات تامین اعتبار مدت دار خود را تغییر دادند.
فیلیپ لاو رئیس RBA همچنین گفت که" پس از بحث در مورد این احتمالات، هیئت مدیره به این نتیجه رسید که در شرایط فعلی نیازی به تنظیم  اقدامات بسته وجود ندارد اگرچه هیئت مدیره تغییرات آتی در پیکربندی بسته را در صورتی که تحولات در استرالیا و یا سایر نقاط ایجاب کند، رد نکرده است."
معاون بانک مرکزی استرالیا دو هفته پیش در سخنرانی خودش اشاره کرد که" باتوجه به اینکه چشم انداز تورم و اشتغال مطابق با اهداف بانک طی دوره ی پیش رو نیستند، هیئت مدیره به ارزیابی سایر گزینه ها ادامه می دهد."
او گفت رئیس بانک مرکزی در نشست جولای در ارتباط با این گزینه ها صحبت کرده است.
او سپس یک لیست کاملا جامع از چگونگی تسهیل بیشتر سیاست ها ارائه کرد و نتیجه گرفت"  همانطور که چشم انداز اقتصاد استرالیا گسترش می یابد، هیئت مدیره به ارزیابی نکات مثبت طیفی از گزینه های پولی برای حمایت بهتر از بهبودی اقتصاد ادامه می دهد."
چیزی بیشتر از یک احتمال نیست که نظرات وی اشاره ای برای چیزی در اینده باشد البته که یک ریسک نامتقارن در اینجا دیده می شود.
اگر که RBA اقدامی نکند، این موضوع احتمالا باعث تعجب کسی نخواهد شد و دلار استرالیا احتمالا کمی تغییر کند.
اما اگر آنها اقدام تسهیلی دیگری را انجام دهند در این شرایط آزی احتمالا گپ نزولی داشته باشد و بدین طریق ریسک به ریوارد در فروش جفت ارزهای آزی/دلار و یا آزی/کیوی می تواند جذاب باشد.از منظر شاخص های اقتصادی این هفته ایالات متحده در جایگاه بعدی قرار می گیرد.
روز سه شنبه آلمان سفارشات کارخانه ای و در روز چهارشنبه تولیدات صنعتی را گزارش می دهد.
سفارشات کارخانه ای در حال بازگشت هستند و انتظار می رود حدودا ۶.۹٪ پایین تر از سطوح ژانویه و فوریه باشند.


اما تولیدات صنعتی آلمان هنوز لنگ می زنند و به نظر می رسد که همچنان ۹.۷٪ زیر سطوح قبل از همه گیری باشند.(بازار انتظار دارد این شاخص در ارزیابی ماهیانه تنها ۱٪ رشد کند، چیزی شبیه به رشد کوچک ۱.۲٪ در ماه گذشته)


در روز جمعه بریتانیا، شاخص کوتاه مدت خود را خواهد داشت جایی که گزارش ماهیانه  GDP، تولیدات صنعتی و کارخانه ای و داده های تجاری منتشر خواهند شد.
با اهمیت ترین در بین اینها تولید ناخالص داخلی ماهیانه و تغییرات تولیدات صنعتی می تواند باشد.
انتظار می رود پیش بینی بازار از رشد ۵٪ درGDP ناامید کننده باشد.
در سخنرانی اخیر اقتصاددان ارشدBOE اندی هالدین از اشاره به نگرانی های اقتصادی اجتناب کرد و گفت که:" با نزول عمیق ۲۰٪ در فصل دوم، انتظار می رود تولید ناخالص داخلی انگلستان در فصل سوم رشد ۲۰٪ دورانی داشته باشد. که این با حاشیه مارجینی بیشترین رشد در تاریخ می باشد.
اما او همچنین گفت که" سرعت بهبودی متفاوت بوده است، به کندی در ماه می شروع شد، در طول ماه های ژوین و جولای افزایش سرعت داشت و سپس انتظار می رود که کمی در طول بازه آگوست و سپتامبر کند شود."
متاسفانه اگر دادهGDP ماه آگوست در ارزیابی ماهیانه ۵٪ رشد کند و در فصل سوم در مقیاس فصلی ۲۰٪ افزایش یابد، سپس در ماه سپتامبر بتواند ۷.۲٪ رشد کند، در این شرایط این شبیه چیزی که او گفته نیست.
بنابراین انتظار می رود این نتیجه برای بانک مرکزی انگلستان ناامید کننده باشد و سبب شود تا محرک های بیشتری احتمالا فراهم کند که برای پوند منفی خواهد بود.


علاوه بر شاخص ها، سخنرانی های زیادی طی هفته آتی وجود خواهد داشت، شامل سخنرانی های خانم کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا در (روز سه شنبه و چهارشنبه) و همچنین سخنرانی جیروم پاول مرد اول فدرال رزرو در کنفرانس انجمن ملی اقتصاد کسب و کارها در روز سه شنبه.
اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا فیلیپ لین نیز به این گروه اضافه خواهد شد.
همچنین در روز پنجشنبه رئیس بانک مرکزی انگلستان بیلی در یک میزگرد با ایزابل اِشنبل گفتگو خواهد داشت. همچنین در همان روز گزارش آخرین نشست سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا و رئیس بانک مرکزی سوئیس را خواهیم داشت.
روز چهارشنبه سه عضو کمیته بازار آزاد فدرال رزرو به نام های بوستیک( رئیس فدرال رزرو آتلانتا)، نیل کاشکاری( رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس)و روزنگرن (رئیس فدرال رزرو بوستون) از جمله افراد صاحب نامی هستند که در یک رویداد مجازی نژاد پرستی و اقتصاد حضور خواهند داشت. رویداد مجازی که متمرکز بر روی درک پیامد های نژادپرستی در اقتصاد آمریکا و پیشبرد اقدامات جهت بهبود نتایج اقتصادی می باشد. که به ندرت یاد داریم بانکداران مرکزی در چنین سمیناری شرکت کنند.
این امر مستقیما با تغییر در تفسیر فدرال رزرو از احکام اشتغال و فشاری که همه گیری ببشتر به طبقات کم درآمد جامعه وارد می کند ،ارتباط دارد.
روز چهارشنبه همچنین رئیس فدرال رزرو نیویورک ویلیامز در باشگاه اقتصادی نیویورک سخنرانی خواهد داشت و سپس در انستیتو هوور وبینار برگزار خواهد کرد.

آنالیز شاخصNFP: