تحلیل ویژه روزانه


نکاتی در مورد ترامپ

ترامپ به هر زحمتی بود از بیمارستان بیرون آمد و خطاب به ایالات متحده گفت که او ممکن است در برابر بیماری ایمن شده باشد و مردم نباید نگران ویروس باشند. او با اینکه میداند بیماری مسری است، همچنان بدون ماسک در انظار ظاهر میشود و تست کرونای تعداد زیادی از کارکنان کاخ سفید مثبت اعلام شده است. تعداد بیماران داخل کاخ سفید از تعداد مبتلایان نیوزیلند بیشتر است. 

ترامپ میگوید احساس بهتری نسبت به ۲۰ سال پیش دارد، علاوه بر این داروی مصرفی او یعنی دگزامتازون میتواند عوارضی از قبیل پارانویا و یا روان پریشی داشته باشد. او دیروز در عرض یکساعت ۱۹ توئیت داشت. 

پیش از آنکه فکر کنیم حال او خوب است باید دوست صمیمی وی هرمان کین را به یاد آوریم.


در هر صورت به نظر نمیرسد این حرکت ترامپ( ادعای بیماری) بتواند بر محبوبیت او تاثیر چندانی بگذارد. آرا بایدن همچنان در حال رشد است و بازار نسبت به پیروزی وی خوشبین است. آخرین امتیاز وی در نظرسنجیها میتواند کافی باشد تا بایدن در شب انتخابات اعلام پیروزی کند و همه از شیطنتهای پس از انتخابات که توسط ترامپ ممکن است مرتکب شود در امان باشند. 


بر اساس وبسایت آماری FiveThirty Eight دموکراتها نیز به موازات بایدن در حال کسب اکثریت سنا هستند.

خلاصه بازار:

بازنگری صعودی در شاخص خرید بخش خدماتی ناحیه یورو ( ۴۸ ) و یک افزایش غیرمنتظره در PMI بخش خدمات موسسه مدیریت تامینISM، یعنی ۵۷.۸ از ۵۶.۲ مورد انتظار، بعلاوه بیشتر گفتگوهای سطح بالا در مورد محرکهای مالی ایالات متحده، دیروز یک فضای ریسک پذیری در بازار ایجاد کرد و شاخصهای سهام و نرخ بازدهی اوراق قرضه خزانه داری را بالاتر برد. بازدهی اوراق قرضه طولانی مدت (۳۰ ساله) ، ۰.۱٪ افزایش یافت که بیشترین افزایش در ماه گذشته بود. 

نکته قابل توجه در شاخص ISM این بود که PMI اشتغال در بخش خدمات برای اولین بار از زمان همه گیری به بالای ۵۰ رسید. از آنجا که بیشتر مشاغل در بخش خدمات هستند، این یک تغییر دلگرم کننده بود. 


با این اوصاف، ما یک حرکت کاملاً ریسک پذیر در بازار فارکس داشتیم با افزایش EUR, JPY, USD, و فرانک سوئیس

با افزایش نرخهای در ایالات متحده، برتری نرخ ایالات متحده نسبت به ین ژاپن در حال افزایش است. و این از جفت ارز USDJPY حمایت میکند. 


تصمیم رزرو بانک استرالیا: 

بدون تغییر. همانطور که بازار انتظار داشت RBA نرخهای بهره را بدون تغییر گذاشت ، اشاره به نرخهای پایینتر کرد و راهنمایی کمی در مورد آینده ارائه داد. حدس ما این است که آنها در صورت لزوم در  حالی که دولت را مجبور به هرگونه اقدامات لازم خواهند کرد، خود نیز آماده انجام اقدامات بیشتر هستند. 

رزرو بانک دیدگاه خود در مورد بازار کار را ارتقا داد و اذعان کرد که بازار به دنبال کاهش نرخهای بهره است. زیرا مشاهده شد که طی دو هفته گذشته، بازده سه ساله به دلیل قیمتهای بازار و به احتمال زیاد کاهش سیاستهای پولی، به حدود ۱۸ واحد پایه کاهش یافته است. 

این ایده نشان میدهد که اگر در آینده ای نزدیک قرار باشد نرخهای بهره کاهش یابد، به صورت کوتاه مدت این اتفاق خواهد افتاد. 

مانند بسیاری از بانکهای مرکزی ، رزرو بانک نیز تلاش کرد تا توپ را به زمین دولت بیندازد. در این گزارش آمده است: طی شش ماه گذشته، اقتصاد استرالیا با کاهش قابل توجه سیاستهای مالی حمایت شده است. ترازنامه های بخش دولتی در استرالیا از وضعیت خوبی برخوردار است که امکان پشتیبانی مداوم را فراهم میکند. بودجه دولت استرالیا، عصر امروز اعلام میشود. این یک بیانیه غیر معقول بود چرا که استرالیا به ندرت در بیانیه های بعد از جلسه خود به سیاستهای مالی اشاره میکند. 

به نظر میرسد سیاست کاهش نرخهای بهره در برخی موارد هنوز در حال افزایش است. در راهنمای پیشِ رو ، دو مورد را باید اضافه کرد: یکی اینکه هیئت مدیره رسیدگی به نرخ بالای بیکاری را به عنوان یک اولویت مهم ملی میداند. دوم اینکه هیئت مدیره همچنان در حال بررسی این موضوع است که با بازتر شدن اقتصاد، چگونه کاهش بیشتر نرخ بهره میتواند از مشاغل پشتیبانی کند . به نظر میرسد اینها اشاره ای است به چیزهایی که در صورت لزوم انجام خواهد پذیرفت. 

جفت ارز AUDUSD با انتشار گزارش، لحظاتی افزایش یافت و سپس مجدداً ریزش کرد. 

وزیران دارایی ناحیه یورو ، با پایان یافتن دوره عضویت هیئت اجرایی  Mersch Yves، آقای فرانک الدرسون را جایگزین وی کردند. الدرسون ۵۰ ساله هم اکنون عضو هیئت مدیره بانک مرکزی هلند است و مسئولیت نظارت بر بانکهای هلند را بر عهده دارد. وی پس از ۱۷ سال اولین شخص هلندی در تیم برتر سیاست بانک مرکزی اروپا خواهد بود. از نظر سیاست، هلند نسبتاً محافظه کار است ، هلند یکی از چهار کشور محافظه کار در بحث تخصیص حمایت مالی یکی دو ماه گذشته اروپا بود که به طرح کمیسیون اروپا برای ایجاد یک صندوق تجارت بزرگ اعتراض کرد. هنوز مشخص نیست که موضع الدرسون در این موضوع چیست. وی یک وکیل است نه اقتصاددان.

بازار امروز: 

امروز شاخصهای زیادی در تقویم به چشم نمیخورد. نکته اصلی سخنرانان امروز هستند. 

نخست کریستین لاگارد، رییس بانک مرکزی اروپا است که در اجلاس مدیران عامل آنلاین وال استریت سخنرانی خواهد کرد. سخنرانی وی در مورد بهبود اقتصادی اروپا خواهد بود و به سوالاتی از قبیل چقدر اقتصاد در حال بهبود است و آیا با افزایش ویروس این بهبودی به خطر خواهد افتاد یا خیر، پاسخ خواهد داد و یا بانک مرکزی اروپا با نرخهای منفی چه کارهای دیگری میتواند انجام دهد. 

جروم پاول رییس فدرال رزرو در مورد چشم انداز اقتصادی با بخش وب انجمن ملی اقتصاد و تجارت تبادل نظر خواهد کرد. نکته اصلی مورد توجه این است که او در مورد عدم موفقیت کنگره در ارائه یک بسته مالی صحبت خواهد کرد. وی و همکارانش در مورد محدودیتهای سیاستهای پولی و نیاز به حمایتهای مالی بیشتر کاملاً جدی عمل کرده اند. وی در کنفرانس مطبوعاتی خود پس از نشست کمیته بازار آزاد فدرال در ماه سپتامبر گفت که مسیر پیشرفت همچنین به اقدامات سیاسی انجام شده در تمام بخشهای دولتی برای تامین آسایش و حمایت از بهبودی بستگی دارد. 

وی همچنین گفت که بدون حمایت مالی کافی، پویایی اقتصاد زمان بیشتری خواهد برد. 

پس از وی رییس اقتصاددانان ECB ، آقای لین صحبت خواهد کرد . وی احتمالاً مطالبی در مورد چگونگی عملکرد شورای مرکزی در ارزیابی دقیق اطلاعات ورودی، از جمله تحولات نرخ ارز ، با توجه به پیامدهای تورم میان مدت عنوان خواهد کرد. 

همچنین یک صحبت غیر معمول بین رییس فدرال دالاس ، کاپلان و رییس بانک مرکزی مکزیک ، دیاز لئون از طریق وب رخ خواهد داد. 

آنها در مورد اقتصاد ایالات متحده و جهان صحبت خواهند کرد. منطقه فدرال دالاس با مکزیک هم مرز است و این امر میتواند یک هم افزایی در بحث پدید بیاورد. 

در مورد شاخصها، ما دیروز در مورد  سفارشات کارخانه ای آلمان بحث کردیم.

انتظار میرود شاخص مدیران خرید ساخت و ساز در انگلیس PMI نسبت به سطوح نسبتاً بالا تا حدودی کاهش یابد اما همچنان در قلمرو مثبت باقی بماند. این امر با آنچه در PMI های بخش تولید و خدمات اتفاق افتاده مطابقت دارد.


انتظار میرود کسری تجاری کانادا کمی کاهش یابد. صادرات خودرو که ۲۰٪ از کل صادرات را تشکیل میدهد، تا ماه جولای به سطح قبل از همه گیری بازگشت. در حالیکه داده ها در مورد ساعات کار، و PMI تولیدی به عملکرد قویتری برای سایر دسته های صادراتی اشاره دارد. 


گزارش پیشنهادهای شغلی و گردش مالی نیروی کار در مورد فرصتهای شغلی چندان مورد توجه بازار نیست. با این وجود ارزش دارد تا نگاهی به آن بیندازید و ببنید که بازار کار ایالات متحده چگونه در حال توسعه است. که باید گفت خیلی عالی نیست . پیشبینی میشود تعداد فرصتهای شغلی ۱۱۸ هزار نفر کاهش یابد. این اولین کاهش از زمان بهبود در ماه می است.


این ممکن است یکی از دلایلی باشد که تعداد افراد شاغل نیز کاهش یافته است. 


در آغاز صبح اروپا، آلمان تولیدات صنعتی خود را اعلام خواهد کرد. انتظار میرود تغییر ماه به ماه جولای کمی شتاب بگیرد. اما نه زیاد. 


یک چنین افزایش بزرگی باعث میشود تولید ۹.۳٪ کمتر از سطح قبل از همه گیری باشد که خیلی خوب نیست. به نظر میرسد این رقم ناامید کننده و برای یورو منفیست. تحلیل جامع برکسیت در هفته ی پیش رو...