تحلیل ویژه روزانه
بروز رسانی ترامپ ترامپ یا در اصل یک دموکرات است و یا قصد دارد تمام طرفدارانش را نابود کند. و تا نابودی کامل جمهوری خواهان از پا نخواهد ایستاد. ( سرایت ویروس به کارکنان کاخ سفید). یا شاید وی یک جاسوس داوطلب روسها میباشد. همه فرمامدهان ارشد نظامی ایالات متحده، اعضای ستاد مشترک، بدنه ای متشکل از فرماندهان ارشد هریک از نیروهای مسلح پس از شرکت در جلسه پنتاگون و دیدار با یک دریادار گارد ساحلی که مبتلا به کووید۱۹ بود، قرنطینه شدند.


بروز رسانی ترامپ

ترامپ یا در اصل یک دموکرات است و یا قصد دارد تمام طرفدارانش را نابود کند. و تا نابودی کامل جمهوری خواهان از پا نخواهد ایستاد. ( سرایت ویروس به کارکنان کاخ سفید). یا شاید وی یک جاسوس داوطلب روسها میباشد. همه فرمامدهان ارشد نظامی ایالات متحده، اعضای ستاد مشترک، بدنه ای متشکل از فرماندهان ارشد هریک از نیروهای مسلح پس از شرکت در جلسه پنتاگون و دیدار با یک دریادار گارد ساحلی که مبتلا به کووید۱۹ بود، قرنطینه شدند. 

در هرصورت بنظر میرسد رفتار ترامپ تحت تاثیر داروهاییست که مصرف میکند. ترامپ اغلب توئیتهای زیادی میزند، اما دیروز حدود ۴۰ توئیت در عرض دو ساعت ارسال کرد. این به دنبال توئیتهای پریروز وی بود. آیا این رفتار طبیعیست؟؟؟؟

به هرحال وی با دستور قطع مذاکرات منوچین با مجلس نمایندگان در مورد بسته حمایتی ، کور سوی امیدی که برای صعود بازار بورس و سهام بود را از بین برد. بازار نیویورک در سطوح پایین بسته شد اما بازار سهام آسیا امروز مثبت بازگشایی شد.

خلاصه بازار

شوک ناشی از توقف مذاکرات حزبی بر سر Care Act 02 , واکنش ریسک گریزی را در بازار  سهام و فارکس ایجاد کرد. فارکس نیز با افزایش ین ژاپن، دلار و فرانک سوئیس و ارزهای کالایی مواجه شد. 

دلار در بعد از ظهر بازار نیویورک افزایش یافت. بازار به حصول توافق قبل از انتخابات خوشبین بود و گرچه هنوز اتفاق نظرهایی وجود داشت، بنابراین وقتی ترامپ دستور قطع مذاکرات را داد، دلار واکنش تندی نسبت به این خبر نشان داد، برخی صندوقهای تامینی که هرگز  انتظار توافق پیش از انتخابات را نداشتند و دلار را فروخته بودند و مقدار زیادی طلا و نقره خریده بودند، ضررهای خود را محدود کردند. 

به نظر میرسد این یک اتفاق جدیست، خیلی از مردم مزایای بیمه بیکاری خود را از دست داده اند و هیچ بودجه اضافی برای برنامه محافظت از آنها و همچنین برنامه وام برای مشاغل کوچک که مستلزم بیش از ۵ میلیون وام و ۵۲۵ میلیارد دلار است تخصیص داده نشده است. اقتصاد ایالات متحده همانطور که دیروز پاول هم اظهار کرد، سوخت حرکتی خود را تمام خواهد کرد. 

مثل همیشه این سوال مطرح است که آیا دلار بین المللی که در واکنش به ریسک گریزی افزایش می یابد، تعدیل خواهد شد یا با دلار داخلی همسو خواهد شد؟؟؟در حال حاضر دلار بین المللی غالبیت دارد. اما اگر سیاستهای مالی پایان یابد، پاول و همکارانش تصمیم میگیرند که بار خود را با محرکهای پولی بیشتری تحمل کنند ، بنابراین به نظر میرسد دلار ضعیفتر نتیجه عملکرد فدرال رزرو باشد. گرچه به دلیل جایگاه قدرتمند دلار در سیستم پولی جهان، اوضاع میتواند متفاوت باشد. 


پوند به دلیل اخبار ضد و نقیض مذاکرات برگزیت ، دچار تلاطم است. رویترز به نقل از یک دیپلمات که نخواست نامش فاش شود، گفت: ما در حال نزدیک شدن به یک توافق هستیم حتی اگر سخن از عدم توافق زده شود. اما از سوی دیگر بلومبرگ گفت اتحادیه اروپا قصد ندارد امتیازاتی را قبل از پایان مهلت برگزیت در هفته آینده به بوریس جانسن بدهد و ترجیح میدهد مذاکرات از مهلت قانونی خود گذشته باشد تا اینکه بر سر اصول خود سازش کند. 

هردو روایت نشان از توافق در بروکسل تا اواخر ماه نوامبر دارد. یا شاید حتی دسامبر. این یک فرآیند نسبتاً طولانی خواهد بود، زیرا فرض بر این است که همه چیز باید به موقع برای اجلاس هفته آینده اتحادیه اروپا آماده شود( که تقریباً امری غیر ممکن است) . مذاکرات طولانیتر که البته زمان بیشتری برای حصول توافق قائل میشود و احتمال برگزیت بدون توافق را کاهش میدهد. اما اگر دادن زمان بیشتر برای این است که یک طرف منتظر کوتاه آمدن طرف دیگر باشد و خودش هیچ کاری انجام ندهد، به معنای کمتر بودن شانس یافتن راه حل است. پوند در برابر شایعات و درز اطلاعات بسیار آسیب پذیر است. 

آیا بانک مرکزی اروپا دیگران نگران نرخ ارز نیست؟؟ دیروز فیلیپ این اقتصاددان ارشد ECB همراه با پاول ، خطاب به انجمن ملی اقتصاد و تجارت جمله ای را گفت که انتظارش را داشتیم. وی گفت: از نظر سیاست گذاری، شورای حاکمیت ECB اطلاعات ورودی را با توجه به پیامدهای آن در چشم انداز تورم میان مدت با دقت ارزیابی میکند. همانطور که دیروز اشاره کردیم، اخیراً فرمول بندی به این شکل است: شورای مرکزی به ارزیابی دقیق اطلاعات دریافتی از تحولات نرخ ارز با توجه به پیامدهای تورم میان مدت ادامه خواهد داد(جمله تاکیدیست) به نظر میرسد مهم است که آنها دیگر نگران نرخ ارز نیستند چرا که جفت ارز EURUSD دیگر بالاتر نمیرود و حرکت صعودی خود را از دست داده است. (در حال حاضر). یا شاید آنها تصمیم گرفته اند که نرخ ارز دیگر عامل مهمی در کاهش تورم نیست. و شاید آنها دیگر برای کاهش بیشتر نرخهای بهره نیازی به بهانه ندارند. هر کدام از اینها میتواند فشار رو به پایین یورو را کاهش دهد. بهمین دلیل ممکن است برای مدتی این جفت ارز در کانال ۱.۱۷-۱.۱۹ اطراق کند. باید دید لاگارد در این مورد چه خواهد گفت.

بازار امروز

رویداد بزرگ ، امروز عصر در ایالات متحده خواهد بود : مناظره معاونین کاندیداهای ریاست جمهوری ، سناتور کامالا هریس و مایک پنس. 

قبل از و ود به دنیای سیاست ، مایک پنس مجری یک گفتگوی روزانه رادیویی بود. او و تیم کین، نامزد جانشین هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ برخی از بحثهای انیمیشن را انجام دادند. 

هریس به عنوان یک دادستان عمومی شروع به کار کرد. و بیشتر خلق و خوی عصبی دارد. اینجاست که نقش ترامپ و بایدن در مناظره امروز عوض خواهد شد. چرا که پنس با هریس عصبی دیدار خواهد کرد. 

نتیجه این انتخابات به سختی قابل تشخیص است. از یک طرف پنس مطمئناً از ترامپ مودب تر است و این میتواند به برخی از مردم که به جمهوری خواهان گرایش دارند، اما در مورد ترامپ تردید دارند ، اطمینان دهد. از سوی دیگر هریس مطمئناً از بایدن احساساتی تر خواهد بود . به نظر میرسد بعد از این مناظره مردم در مورد انتخاب کاندیدای مورد نظر بیشتر فکر خواهند کرد. 

چیزی که کمتر در فدرال رزرو مشاهده شده است: یک مجموعه رویداد مجازی با محوریت نژادپرستی و اقتصاد. پیامدهای نژادپرستی ساختاری در اقتصاد ایالات متحده و پیشبرد اقدامات برای بهبود اقتصادی برای همه. 

تعداد زیادی از بزرگان تجاری در این رویداد شرکت خواهند کرد. من این سمینار را با نگرانی جدید فدرال رزرو، در مورد اشتغال و تاثیر رکود بر اقلیت ها و دستمزدهای پایین مرتبط میدانم. تصور بر این است که مجموعه FED LİSTENS, وقتی مقامات فدرال در گوشه و کنار کشور با مردم صحبت میکنند، طرز تفکر آنها را تغییر میدهد. از تلاش برای جلوگیری از تورم گرفته تا تشویق به اشتغال. 

همچنین رییس فدرال نیویورک، ایوانز، ترفند شگفت انگیز دو جلسه پشت سر هم را انجام میدهد. که در شرایط عادی در دو طرف قاره برگزار میشود. اما چرا با هنری کیسینجر ملاقات میکند نمیدانیم و اساساً چرا وی هنوز زنده است(۹۷ ساله) 

به مانند پاول، ویلیامز نیز احتمالاً از سیاستمداران درخواست خواهد کرد تا کمکهای بیشتری را برای بیکاران جمع کنند. اما بعد از توئیت دیروز ترامپ، این تقریباً یک امر بیهوده است.

شاخصهای امروز

پیشبینی برای داده های ذخیره ارزی سوئیس وجو ندارد. این ارقام رشد بسیار اندکی را در ماه آگوست نشان میدهد. و ارقام سپرده های دیداری هفتگی حتی رشدی کمتر از آن را در ماه سپتامبر نشان میدهد.


در مجمع بین المللی پاریس یوروپلاس، سخنرانان محترم متعددی از جمله رییس ECB و رییس بانک مرکزی فرانسه، ویلروی دوگالهاو  شرکت خواهند کرد. آنها احتمالاً به ما خواهند گفت که بسیار نگران تورم هستند و اینکه آماده هستند سیاست را با استفاده از تمام ابزارهای خود تنظیم کنند. 

هفته گذشته بازار با کاهش موجودی نفت خام ایالات متحده دلگرم شد. این هفته انستیتو نفتی ایالات متحده API ، دیروز اعلام کرد که اندکی از ذخایر ۹۴۱ هزار  بشکه ای در مقایل کاهش ۱.۲ میلیونی انتظار میرود. 


مردم در صورتجلسه ماه سپتامبر FOMC به دنبال سه موضوع اصلی خواهند بود. الف) چه عواملی باعث میشود سیاستها بیشتر انبساطی شود؟ به طور خاص چه عواملی باعث میشود که آنها بتوانند اندازه و ترکیب خرید اوراق قرضه خود را در برنامه تسهیلی خود کمی تغییر دهند. بازار پس از انتشار بیانیه آنها ناامید شد چرا که آنها هیچ تغییری ایجاد نکردند. 

ب) تفاوت دیدگاهها در مورد تغییر در هدایت رو به جلو چیست؟ به دلایل مختلف، دو زبان مختلف وجود داشت. آیا شرایط خاصی وجود دارد که اعضای کمیته فکر کنند میتواند باعث افزایش نرخ بهره شود؟ 

ج) آنها هنگام ارتقا پیشبیتی های خود از اقتصاد، چقدر محرک مالی اضافی در نظر گرفتند؟ از آنجایی که این اتفاق نخواهد افتاد، ممکن است در پیشبینیهای خود تجدید نظر کنند. 

در پایان شب، ژاپن موجودی حسابهای جاری خود را اعلام خواهد کرد و انتظار میرود که به طور قابل توجهی بیشتر باشد . زیرا صادرات این کشور سریعتر از واردات انجام میگیرد . با اینحال اکثر مردم ژاپن این عدد را که به صورت فصلی تنظیم نشده است، رصد میکنند و آنرا با یکسال قبل مقایسه میکنند. در این صورت انتظار میرود کمی پایینتر از سال قبل باشد. 


این چهارمین شاخص ژاپنیست که بیشترین توجهات را به خود جلب میکند. اکنون کمی پایینتر شاخص دیگریست که کمترین ارزش را دارد که از بیان آن صرفنظر میکنیم( eco watchers survey). سپس امروز بخش خدمات مهم است و این شاخص احتمالاً اندازه گیری بهتری نسبت به شاخص مدیران خرید بخش خدمات PMI دارد . 


و در نهایت آلمان تراز تجاری و حساب جاری خود را اعلام میکند. آنها هنوز به سطح قبل از همه گیری باز نگشته اند و در واقع انتظار میرود هردو، از ماه قبل پایینتر باشند که دلگرم کننده نیست. این ممکن است ترس ECB از در مورد تاثیر نرخ ارز بر تورم را تقویت کند. 


نگاهی به فضای بازار: