چشم انداز هفتگی
رویکرد اخیر بانک های مرکزی می تواند منجر به ضعف دلار شود. در حال مشاهده رویکردی از سیاست های پولی مشابه از سوی بانک های مرکزی دنیا هستیم. به طور مثال بانک مرکزی نیوزلند که تهدید کرده است به طور کامل رویکرد سوئیس را اتخاذ خواهد کرد و با نرخ های منفی شروع به مداخله در فارکس خواهد کرد اعلام کرده است که به طور بالقوه به اقدامات بیشتری فکر می کند. آنها خیلی شفاف گفتند که آماده هستند تا اقدامات بیشتری انجام دهند. اقتصاددان ارشد رزرو بانک نیوزلند گفته است که: “ما یک رویکرد پشیمانی حداقلی را داریم تا متوجه شویم چقدر محرک فراهم شود. و ترجیح می دهیم تا در فرصتی نزدیک کارهای خیلی زیاد را انجام دهیم نسبت به اینکه زمان را از دست دهیم و کار های کمتری صورت بگیرد. “ اظهارات مشابهی را سه شنبه گذشته از زبان رئیس فدرال رزرو جیروم پاول شنیدیم.


رویکرد اخیر بانک های مرکزی می تواند منجر به ضعف دلار شود.

در حال مشاهده رویکردی از سیاست های پولی مشابه از سوی بانک های مرکزی دنیا هستیم.

به طور مثال بانک مرکزی نیوزلند که تهدید کرده است به طور کامل رویکرد سوئیس را اتخاذ خواهد کرد و با نرخ های منفی شروع به مداخله در فارکس خواهد کرد اعلام کرده است که به طور بالقوه به اقدامات بیشتری فکر می کند. آنها خیلی شفاف گفتند که آماده هستند تا اقدامات بیشتری انجام دهند.

اقتصاددان ارشد رزرو بانک نیوزلند گفته است که:  “ما یک رویکرد پشیمانی حداقلی را داریم تا متوجه شویم چقدر محرک فراهم شود. و ترجیح می دهیم تا در فرصتی نزدیک کارهای خیلی زیاد را انجام دهیم نسبت به اینکه زمان را از دست دهیم و کار های کمتری صورت بگیرد. “

اظهارات مشابهی را سه شنبه گذشته از زبان رئیس فدرال رزرو جیروم پاول شنیدیم.

 “در این مرحله اولیه ریسکهای سیاست مداخله ای نامتقارن هستند حمایت کم منجر به بهبودی ضعیف میشود و در مقابل به نظر می رسد که در حال حاضر ریسک انجام کارهای بیشتر کمتر باشد. “

بیانیه می تواند به ما جهت درک یکی از خطوط کلیدی گزارش آخرین نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در ماه سپتامبر کمک کند.

در این گزارش گفته شد که  “بسیاری از اعضا اشاره داشته اند که چشم انداز اقتصادی آنها بر حمایت مالی بیشتر مفروض است. و اگر حمایت مالی آتی به طور قابل توجه کمتر و یا دیرتر از از انتظارات باشد در این شرایط سرعت بهبودی اقتصاد می تواند نسبت به آنچه انتظار می رود کند تر باشد. “

عبارت  “به طور قابل توجهی دیر تر از حد انتظار “ مهم است چرا که اشاره می کند که نگرش مرتبط با محرک ها از سوی فدرال رزرو از نظر کیفی متفاوت از سه ماه پیش است.

پاول همچنین گفت که  “کند شدن طولانی مدت سرعت بهبودی به مرور می تواند باعث ایجاد پویایی معمول رکود شود زیرا ضعف از ضعف تغذیه می‌کند. “

تقاضای ضعیف منجر به ورشکستگی و از دست دادن شغل می شود و باعث می‌شود تا ضعف تقاضا در یک مارپیچ نزولی که شکستن آن دشوار است قرار بگیرد.

احیای کسی که مرده است بسیار دشوارتر است و ایجاد شغل وقتی شرکت ها از بین می روند بسیار دشوار تر است.


در حال حاضر فدرال رزرو در حالت انتظار قرار دارد در حالیکه اندیکاتورها به بهبود خود ادامه می دهند و فدرال رزرو منتظر است تا ببیند دولت چه خواهد کرد.

اما زمانی که داده ها شروع به نشان دادن توقف بهبود کنند احتمالاً سریعاً جهت تسهیل بیشتر در صورتی که ببیند دولت از نظر مالی قادر به انجام کاری نیست، اقدام کند.

که این می تواند فشارهای نزولی بیشتری برای دلار رقم بزند.

اما فدرال رزرو چه کاری ممکن است انجام دهد؟

تقریباً نرخ‌های بهره منفی را که برای ایالات متحده مناسب نیستند، رد می کند.

۴.۴ تریلیون دلار پول در بازارهای پولی وضع نرخ منفی را غیرعادی می سازد.

سیاست تسهیلی بیشتر یا همانQE ممکن است اولین گزینه باشد.

رئیس فدرال رزرو کلیولند لورتا مستر در مصاحبه روز دوشنبه خود با بلومبرگ گفت “می توانم تصور کنم که به اوراق بلند مدت شیفت کنیم کاری که طی رکود بزرگ صورت گرفت اگر که نیازمند سیاست‌های انبساطی بیشتر باشیم.“

این می تواند نسخه نرم تری از کنترل منحنی بازدهی باشد سیاستی که ژاپن و استرالیا آنرا اجرایی کرده اند.

به گفته رئیس فدرال رزرو کانزاس خانم جورج “حداقل فدرال رزرو باید راهنمای دقیق بیشتری در مورد اهداف کمیته در مورد این خریدها ارائه دهد.“

کنترل منحنی بازدهی به دو طریق به حمایت از اقتصاد کمک می‌کند:

۱. اثر تعادل اولیه پورتفولیو ۲. اثر نرخ بهره

همانطور که معاون رزرو بانک استرالیا آقایDebelle در روز ۲۲ سپتامبر گفت“خرید اوراق علاوه بر اثر نرخ بهره دارای اثر تعادلی پورتفولیو می باشد.“

وقتی یک بانک مرکزی اوراق دولتی خریداری می‌کند در واقع دارایی با مدت زمان کوتاه تری(پول نقد) برای دوره طولانی تر(اوراق قرضه) رد و بدل می کند.

این سرمایه گذاران را ترغیب می کند تا دارایی های دیگر از جمله دارایی های بالقوه خارجی را مورد استفاده قرار دهند.

 این نرخ بهره سایر دارایی‌های مالی را کاهش می دهد و همچنین می‌تواند به نرخ تبادل ارزی پایین تر کمک کند.

در حال حاضر اوراق خزانه داری ایالات متحده یک سرمایه گذاری جذاب برای مدیران صندوق های خارجی است.

با در نظر گرفتن هزینه های هج کردن،آنها به طور قابل توجهی بازدهی بیشتری نسبت به اوراق در ارزهای اصلی دیگر کسب می کنند. حال با کاهش بازده اوراق خزانه داری این می تواند جذابیت آنها را برای سرمایه گذاران خارجی کمتر کند در حالیکه این موضوع می تواند جذابیت اوراق قرضه خارجی را برای سرمایه گذاران داخل ایالات متحده افزایش دهد. نتیجه چیست؟در تئوری دلار کم ارزش تر.


به همین دلیل است که عدم توافق بر سر محرک ها می تواند برای دلار منفی باشد چرا که فدرال رزرو احتمالاً در این شرایط تسهیل بیشتری انجام دهد که این می‌تواند برای دلار منفی باشد.

دلیل دیگری نیز برای ضعف دلار وجود داردبا نبود محرک‌ها و اینکه افراد بیشتری وارد فقر می شوند می‌توانند منتهی به پیروزی احتمالی بایدن در انتخابات شود و این موجب پیدایش جریانات ریسک پذیری می شود و احتمالاً جریان پولی را از دارایی های ایمن نظیر دلار خارج کند.

گواه این مطلب را بانک مرکزی اروپا در گزارش آخرین نشست خود ارائه کرد:

آنالیزهای مبتنی بر مدل عامل اصلی تغییر اخیر در نرخ تبادل ارزی را مشخص کرده. اولین و مهمترین عامل بهبود اساسی در سنتیمنت جهانی است که در مقابل شاهد خروج جریانات از دارایی های ایمن از جمله دلار آمریکا بودیم.

اقدامات قاطع اتخاذ شده توسط دولت های ناحیه یورو جهت مقابله با بحران کرونا ویروس احتمالاً به بهبود احساسات و تمایلات بازار کمک کرده است.

دومین عامل احتمالاً مربوط به سیاست‌های پولی اجرا شده در ایالات متحده و ناحیه یورو می‌شود. که تا حدی منعکس کننده تفاوت در فضای سیاستهای متعارف قبل از همه گیری بوده است.

همانطور که نمودار نشان می دهد داده ها به طور حتم نشان دهنده اولین و مهمترین هستند.


در مورد عامل دوم وقتی که به تفاوت بین نرخ‌های سایه برای بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو نگاه می کنیم می توانیم آن عامل را ببینیم. سیاست نرخ‌ها جهت تاثیر برنامه تسهیل کمی QE و سایر سیاست‌های پولی غیر متعارف تنظیم شده اند.

با تنظیم برای چنین اقداماتی،رشد جفت ارز یورو دلار به وضوح در راستای سیاست تسهیلی اخیر فدرال رزرو می باشد که شکاف بین نرخ های سایه فدرال رزرو وECB را محدود می‌کند.


انتظار می‌رود که هنوز در آغاز روند نزولی چند ساله برای دلار باشیم که در جریان است.با توجه به اتفاقات سیاسی اخیر در ایالات متحده و بنابراین احتمال تسهیل بیشتر از سوی فدرال رزرو به نظر مسیر نزولی بیشتری برای دلار وجود دارد.


هفته آینده:

رویداد های مهم هفته شامل وضعیت سلامت دونالد‌ترامپ، نشست شورای اتحادیه اروپا، داده‌های خرده‌فروشی ایالات متحده و گزارش بازار کار انگلستان می باشد.

هفته گذشته تا حدودی فاقد داده های اقتصادی مهم ایالات متحده بود و در نتیجه در هفته پیش رو داده های بیشتری نسبت به حالت معمول برای هفته سوم ماه خواهیم داشت اگرچه نشست و یا گزارشی از بانک‌ مرکزی وجود نخواهد داشت.

احتمالاً نکته کلیدی در هفته پیش رو را نمی‌توان در شاخص های یافت.

وضعیت سلامتی دونالد ترامپ یک نگرانی پایدار می تواند باشد چراکه اگرچه وی مدعی است که بر بیماری غلبه کرده اما افراد منطقی می توانند تردید داشته باشند.

شیوع ویروس بین سایر سیاست‌مداران،مقامات رسمی دولت،چندین سناتور،سخنگوی کاخ سفید و رئیس کمیته ملی جمهوریخواهان ممکن است تاثیرات غیرمنتظره‌ای بر دولت ایالات متحده داشته باشد. همچنین می توان انتظار توئیت دیگری از سوی دونالد ترامپ در ارتباط با محرک را داشت که انتظار می رود در نهایت بدون نتیجه باشد همانطور که گفته شده نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان ایالات متحده و جمهوری‌خواهان سنا پیشنهاد ۱.۸ تریلیون دلاری دولت را رد کرده اند.

و این در حالیست که نظرسنجی ها در حال نمایش حمایت بیشتر و بیشتر از جو بایدن هستند. به طور غیر معمول دموکرات‌ها در حال تبدیل شدن به حزب مطلوب وال استریت در این چرخه انتخاباتی شده اند.

در همین راستا اقتصاددان ارشد گلدمن ساکس اخیراً به مشتریان این موسسه گفته است “موج آبی با کنترل دموکرات ها در کنگره و کاخ سفید احتمالاً ما را به سوی تقویت پیش بینی ها سوق دهد. چراکه انتخاب بایدن احتمال اینکه به زودی در ۲۰ ژانویه با بازگشایی دولت بسته کمک مالی ۲ تریلیون دلاری ارائه شود را افزایش می دهد و به دنبال آن افزایش هزینه های طولانی مدت در زیرساخت‌ها آب و هوا بهداشت و درمان و آموزش و پرورش که حداقل می‌تواند با افزایش مالیات بلندمدت برای شرکت‌ها و درآمدهای بالا مطابقت داشته باشد.“

نظرسنجی های بیشتر نشان می‌دهند که بایدن در حال افزایش شانس خود می باشد که این باید برای سهام حمایت کننده و بنابراین برای دلار منفی باشد.

همچنین باید ببینیم که چگونه تلاش های نانسی پلوسی جهت برکناری ترامپ از سمت خود تحت ماده ۲۵ اصلاحیه ادامه می یابد. اگرچه به نظر نمیرسد موفقیتی در این راستا برای نانسی پلوسی محقق شود.

اجلاس شورای اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه و جمعه قرار بود این رویداد کلیدی برای اکتبر باشد اما اکنون نشست معمولی به نظر می‌رسد.

رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل با یکدیگر دیدار خواهند کرد تا در ارتباط با هم گیری،روابط با انگلستان،تغییرات آب و هوا و روابط با آفریقا گفتگو کنند.این نشست به عنوان آخرین فرصت برای اتحادیه اروپا و انگلستان جهت حصول توافق و تصویب آن از سوی تمامی کشورها اعلام شده بود اما به نظر می‌رسد مذاکرات همچنان ادامه دارد با این وجود رهبران به اجرایی کردن توافقنامه خروج متعهد خواهند ماند و همچنین به بررسی وضعیت مذاکرات پیرامون مشارکت آتی اروپا و انگلستان خواهند پرداخت.

رهبران در مورد کار آماده‌سازی برای تمامی سناریوها پس از اول ژانویه ۲۰۲۱ گفتگو خواهند کرد.

به نظر نمی رسد خیلی مذاکرات برگزیت در این نشست ادامه پیدا کند و آنها ممکن است زمان بیشتری را جهت بحث پیرامون هم گیری اختصاص دهند که اکنون از زمان بازگشت خیلی بدتر است هرچند که مرگ و میرها مطابق با موارد جدید افزایش نیافته است.

در گزارش آخرین نشست ECB اشاره شد که سناریو پایه شورای سیاستگذاری مفروض بر این است که ویروس به طور عمده تحت کنترل می باشد. البته این فرض به نظر منسوخ است.

مقامات رسمی اروپا ممکن است مجبور باشند تا بیشتر بر روی جلوگیری از ویروس تمرکز کنند که این می تواند به معنای اقدامات تعطیلی یا محدودسازی مرتبط با فعالیت های اقتصادی باشد که این نیز احتمالاً به نوبه خود منجر به سیاست‌های تسهیلی بیشتر از سوی بانک مرکزی اروپا شود که برای یورو منفی است.


شاخص های اصلی در هفته پیش رو:

انتظار می رود شاخص هزینه مصرف کننده ایالات متحده یا همان CPI روز سه شنبه تا حدودی افزایش یابد انتظار نمی رود که بر تفکرات فدرال رزرو تاثیر بگذارد. نتیجه آن میتواند کاهش نرخ بهره واقعی باشد نه احتمال افزایش نرخ بهره. بنابراین این باید برای دلار تا زمانی که فدرال رزرو نرخ ها را تحت فشار قرار دهد، منفی باشد.


به طور غیر معمول شاخص‌های بخش تولیدی ایالت نیویورک و فیلادلفیا در یک روز( روز پنج)  منتشر می‌شوند انتظار می رود شاخص امپایر کمی نزولی و شاخص فیلادلفیا تقریباً بدون تغییر باشد و از آنجایی که سطوح فعلی آنها با توسعه نسبی مطابقت دارد می‌تواند نشانه خوبی برای ایالات متحده باشد بنابراین این می تواند برای سهام مثبت و برای دلار منفی باشد با توجه به منطق اخیر بازار.


بعد از چند ماه افت و رشد قابل توجه شاخص خرده فروشی ایالات متحده قرار است به رنج نرمال تغییرات ماهیانه بازگردد.


با این وجود شاخص ۲.۴٪ بالاتر از سطوح پیش از هم گیری قرار میگیرد که کاملاً خوب به نظر می رسد. اما اگر درآمد شروع به کاهش کند و پس اندازهای احتیاطی افزایش یابد و فروش به زیر سطوح پیش از همه گیری نزول کند در این شرایط باید نگران مارپیچ نزولی باشیم که پاول نسبت به آن هشدار داده است.


ایالات متحده همچنین در روز جمعه گزارش شاخص تولیدات صنعتی ماه سپتامبر و سنتیمنت مصرف کننده دانشگاه میشیگان برای ماه اکتبر را منتشر خواهد کرد.

به طور حتم برای انگلستان مذاکرات تجاری برکسیت ،رد و یا پذیرش، تحولات مربوط به شیلات با اهمیت خواهد بود اما جدای از آن گزارش اشتغال این کشور در روز سه شنبه می تواند تنها شاخص اقتصادی با اهمیت برای این کشور باشد.

انتظار می رود نرخ بیکاری انگلستان ۰.۲٪ افزایش یابد، چراکه طرح های مختلف برای حفظ حقوق و دستمزد افراد شروع به منقضی شدن میکند.

انتظار می رود تعداد افراد بیشتری نسبت به ماه گذشته شغل خود را از دست بدهند اما همچنان نزدیک سطوح ماه می و یا ژوئن نیستند.

در کل ارقام باید تا حدودی اطمینان بخش باشد.

با این حال شاخصی که بازار بیشتر به آن توجه می کند نرخ بیکاری و تغییرات مدعیان بیکار است.]


همچنین در هفته پیش رو چندین مقام بانک مرکزی انگلستان سخنرانی خواهند داشت:

عضو کمیته سیاست های پولی هاسکل، رئیس بانک مرکزی انگلستان بیلی هر دو روز دوشنبه سخنرانی خواهند داشت در حالیکه اقتصاددان ارشد BOE  هالدین روز چهارشنبه کنفرانس خواهد داشت و با توجه به اینکه همگی آنها اخیراً سخنرانی داشته اند انتظار نمی رود چیز جدیدی را ارائه کنند.

در ناحیه یورو این هفته علاوه بر اجلاس شورای اتحادیه اروپا، ناحیه یورو روز چهارشنبه گزارش تولیدات صنعتی خود را ارائه خواهد کرد که انتظار می رود به میزان نرمال تری در مقیاس ماهیانه بازگردد.


که به نظر می رسد بسیار عقب تر از بهبود بخش تولیدی شاخص مدیران خرید باشد.


به نظر می رسد روند تولیدات در حدود ۷% پایین تر از سطوح پیش از همه گیری متوقف شده باشد که این خوب نیست و می تواند برای یورو منفی باشد.


و سرانجام چین در روز پنجشنبه داده‌های تورمی خود را منتشر می کند. بازار انتظار ادامه روند همگرایی اخیر را دارد.

یعنی کاهش تورم در سطح خرده فروشی و کاهش فشار های ضد تورمی در سطح تولیدات.

کاهش فشارهای ضد تورمی در شاخص هزینه تولید کننده برای بانکهای مرکزی دنیا حائز اهمیت است چراکه این شاخص تاثیر بزرگی بر قیمت واردات دارد.تحلیل ویژه روزانه
یکروز بطور کلی ریسک پذیر، با ارزهای کالایی بالا و دلار پایین. برخی اظهارات عجیب و غریب ترامپ در برنامه فاکس نیوز که گفت مذاکرات در مورد محرکها بسیار سازنده است، و اینکه احتمال توافق وجود دارد سنتیمنت بازار را مثبت تر کرد. از سوی دیگر پلوسی گفت که هیچ لایحه مالی کوچکی را تصویب نخواهند کرد و باید یک بسته جامع کمکی است که میتواند تصویب شود. اما بنظر میرسد بازار در در حال خرید در شایعه و فروش در واقعیت است. حتی گلدمن ساکس این هفته اعلام کرد که در صورت پیروزی دموکراتها در کنگره و کاخ سفید، پیشبینی تولید ناخالص داخلی خود را برای ایالات متحده ارتقا خواهد داد. بنظر میرسد سایت پیشبینی FiveThirtyEight.com به بایدن ۹.۸ امتیاز در نظرسنجی ها و ۶۸٪ احتمال پیروزی دموکراتها در سنا را میدهد.