تحلیل ویژه روزانه
به روزرسانی ترامپ با اینکه ترامپ چهره‌ شجاعانه ای از خود به نمایش می‌گذارد به نظر نمی رسد که واقعاً اوضاع خوبی داشته باشد وقتی روز شنبه از بالکن کاخ سفید صحبت کرد صدای خوبی نداشت و فقط توانست ۱۷ دقیقه سخنرانی کند در حالی که باید سی دقیقه سخنرانی می‌کرد این ضعف نشان می دهد ناراحتی ریوی وی هنوز کامل بهبود پیدا نکرده است و با اینکه داروهای استروئیدی مصرف می کند هنوز مشکل تنفسی دارد ترامپ قرار است عصر امروز در یک راهپیمایی در فلوریدا سخنرانی کند باید دید که او امروز چگونه در مقابل مردم ظاهر خواهد شد.


به روزرسانی ترامپ

با اینکه ترامپ چهره‌ شجاعانه ای از خود به نمایش می‌گذارد به نظر نمی رسد که واقعاً اوضاع خوبی داشته باشد وقتی روز شنبه از بالکن کاخ سفید صحبت کرد صدای خوبی نداشت و فقط توانست ۱۷ دقیقه سخنرانی کند در حالی که باید سی دقیقه سخنرانی می‌کرد این ضعف نشان می دهد ناراحتی ریوی  وی هنوز کامل بهبود پیدا نکرده است و با اینکه داروهای استروئیدی مصرف می کند هنوز مشکل تنفسی دارد

 ترامپ قرار است عصر امروز در یک راهپیمایی در فلوریدا سخنرانی کند باید دید که او امروز چگونه در مقابل مردم ظاهر خواهد شد.

روز جمعه شاهد یک بازار ریسک پذیر معمولی بودیم. امید به پیشرفت در مذاکرات بسته حمایت مالی در ایالات متحده باعث افزایش روحیه بازار بود و بازار واکنش طبیعی نسبت به این سنتیمنت مثبت داشت. شاخص S&P500  در بالاترین سطح از ۲ سپتامبر بسته شد. شاخص دلار در پایین ترین سطح سه هفته اخیر و طلا در بالاترین سطح سه هفته اخیر خود به هفته پایان داد.

تلاش‌های ناامیدانه ترامپ برای جلب موافقت دو حزب در مورد بسته حمایت مالی بزرگی حتی بزرگتر از آنچه دموکرات ها پیشنهاد داده اند چیزی بیش از یک نمایش سیاسی نیست زیرا هیچ امیدی وجود ندارد که جمهوری خواهان با آن موافقت کنند وی ظاهراً فقط می خواهد به رای دهندگان بگوید که من تمام تلاش خود را کردم و توپ را به زمین دموکراتها بیاندازد جمهوری خواهان احتمالاً با بسته حمایتی بزرگتر موافقت نخواهند کرد و علاوه بر این آنها تمرکز خود را بر روی پر کردن دیوان عالی کشور از قضات مورد نظر خود در مدت زمان کوتاهی که باقی است ، گذاشته اند.

 تنها ناهنجاری موجود در نمودار عملکرد ضعیف یورو می باشد. تا چند ماه گذشته دلار ضعیف به معنای یورویی قوی بود اما این همبستگی معکوس روز به روز در حال کاهش است و با توجه به نمودار جفت ارز یورو دلار این امر کاملاً مشهود است به نظر می رسد که بانک مرکزی اروپا در رسیدن به اهداف خود کاملا موفق بوده استبه نظر می رسد چند جفت ارز دیگر وجود دارند که همبستگی آنها با شاخص دلار بیشتر از همبستگی جفت ارز یورو دلار می باشد.


دلار نیوزیلند با وجود افزایش مصوبات وام مسکن استرالیا در ماه آگوست و اطمینان دادن رزرو بانک استرالیا مبنی بر اینکه مشاغل و خانوارهای استرالیا به طور کلی در موقعیت مالی قوی هستند همچنان از دلار استرالیا پیشی می گیرد سرمایه گذاران سود زیادی از جفت ارزAUDNZD می گیرند.

 دلار کانادا  با داده های خیلی بهتر است انتظارات مشاغل در ماه سپتامبر تقویت شد اشتغال ۳۷۸ هزار نفر در مقابل  ۱۵۰,۰۰۰ اشتغال پیش بینی شده بود و نرخ بیکاری از عدد ۱۰.۲ %حدود ۰.۹% درصد کاهش نشان داد بازگشایی مدارس باعث شد بسیاری از افراد به سر کار خود برگردند و امروز صبح علی رغم کاهش قیمت نفت باز هم شاهد  یک دلار کانادای قوی هستیم.

بازار امروز

 در طول روز تقویم نسبتاً خلوتی در بازار اروپا داریم و بانک های ایالات متحده و کانادا در تعطیلات هستند بنابراین از نظر داده های اقتصادی بازار امروز بسیار آرام خواهد بود.

فقط حساب های هفتگی بانک ملی سوئیس را خواهیم داشت که چندان هم جالب نیست به نظر می رسد مداخله بانک مرکزی سوئیس کمتر شده است اما خوب همچنان این مداخله وجود دارد.


رئیس بانک مرکزی سوئیس جردن در هفته گذشته سخنرانی کرد . انتظار می رفت مطالبی در مورد سیاست مداخله بانک مرکزی سوئیس گفته شود اما مشخص شد که این سخنرانی در ۵۶مورد این است که چرا بانک مرکزی سوئیس هرگونه ایده با هدف انتقال داراییهای سوئیس به یک صندوق ثروت مقتدر را رد می کند. که در واقع هم اکنون نیز ۲۰ درصد دارایی های آنها در این صندوق قرار دارد.

 سپس یک سری سخنرانی دیگر قرار است انجام گیرد و در پایان شب داده‌های تغذیه نیوزیلند را خواهیم داشت.


در طی نشست آسیا ،چین داده‌های تجاری خود را اعلام می‌کند. در اینجا دو نکته برجسته وجود دارد یکی نرخ پایین رشد واردات که انتظار می رود تنها ۰.۱%  در سال باشد گرچه این مقدار از انقباض در ماه گذشته بهتر است اما از افزایش ۱۶.۵ درصدی سالانه در ژانویه و فوریه بهتر نیست. بهبود اقتصادی چین مدتی طول می کشد تا به کشورهای دیگری مانند استرالیا که با آنها مبادلات تجاری دارد برسد.  نکته برجسته دیگر این است که مازاد پیش‌بینی‌شده۵۹.۳ میلیارد دلار پایین تر از مازاد رکورد۶۳  میلیارد دلار در ماه می نیست.


در ادامه، این مازاد تجاری زیاد می تواند یک توجیه اساسی برای سقوط جفت ارز دلار یوان در روز جمعه هنگامی که بازرگانان چینی از تعطیلات پاییزی خود بازمی‌گردند ارائه دهد.  این بزرگترین افت یک روزه از مارس ۲۰۱۸ میباشد.

 مازاد تجاری و تقاضای خارجی برای اوراق قرضه چینی که تقریباً بی سابقه است به لطف بازدهی بالاتر و درج در برخی از شاخص های اوراق قرضه جهانی از نظر ما می تواندجفت ارز دلار یوان را در روند نزولی نگهدارد.


همانطور که در جدول بالا دیدیم جفت ارز دلار یوان رابطه منفی شدیدی با حرکت کلی دلار دارد و سقوط این جفت ارز شاید به معنی کاهش دلار افزایش یوان باشد.

 با این حال در چین در مقابل این افزایش یوان عقب نشینی کرد و بانک خلق چین روز شنبه اعلام کرد از امروز نیاز به ذخیره برخی از معاملات رو به جلو را حذف می کند. بانک ها قبل ازاین مجبور بودند ۲۰ درصد از فروش برخی معاملات ارزی را انجام دهند اقدامی که دو سال پیش برای جلوگیری از تضعیف ارز انجام شد این یکی دیگر از نمونه های فعالیت های بانک مرکزی است که علیه افزایش ارزش پول خود می جنگد.

 صبح روز سه شنبه انگلستان تنها شاخص مهم اقتصادی خود را در این هفته اعلام می‌کند یعنی داده های اشتغال انگلستان.

 انتظار می رود نرخ بیکاری با منقضی شدن طرح های مختلف برای نگهداشتن افراد در لیست حقوق و دستمزد میزان ۰.۲  افزایش یابد علاوه بر این با آغاز کسب و کار در ماه اوت افراد بیشتری احتمالاً به دنبال کار خواهند رفت که خب البته هنوز بیکار به حساب می آیند داده های اخیر در مورد استخدام شرکت ها نشان می دهد تقاضای کار در انگلستان ضعیف است و جای خالی آن تقریباً در نیمی از سطح قبل از همه گیری است.


به نظر می رسد بعد از رقم ناامیدکننده تولید ناخالص داخلی ماه اوت، افزایش بیشتر نرخ بیکاری به بانک مرکزی انگلستان برای رفتن به نرخ های بهره پایین تر حتی نرخ‌های بهره منفی فشار بیاورد.


هیچ پیش بینی برای مدعیان بیکاری و یا شمارش این مدعیان وجود ندارد اداره آمار ملی انگلستان از مارس ۲۰۱۷ درجه آنها را در بولتن آماری خود متوقف کرده است زیرا این مجموعه ممکن است در حال حاضر نمایشی گمراه کننده از بازار کار انگلیس باشد.


روند آینده داده های استخدام ممکن است چندان خوشایند نباشد اگر چه برخی طرح‌های اجرایی منقضی می‌شوند .ریشی سونات وزیر خزانه داری انگلستان طرحی جدید را اعلام کرد که به موجب آن دولت دو سوم دستمزد کارمندانی را که به دلیل محدودیت های ناشی از بیماری در شرکت هایی که طبق قانون مجبور به تعطیل شدن هستند کار می کنند، پرداخت خواهد کرد این طرح از اول نوامبر آغاز و به مدت ۶ ماه اجرا می شود.
نگاهی به فضای بازار: