تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار روز عجیب و غریبی رو در بازار شاهد هستیم. اکثر شاخص های وزنی بیشتر جفت ارزها تنها ۲ درصد بیشتر یا کمتر نوسان داشتند به استثناء دلار استرالیا زمانی که چین خرید زغال سنگ از استرالیا را متوقف کرد دلار استرالیا گران شد. هیچ تایید رسمی برای این موضوع وجود ندارد اما بنا بر گزارش ها دولت چین به بنادر خود گفته است که تخلیه زغال سنگ استرالیا را متوقف کنند و به نیروگاه ها و کارخانه های تولید فولاد دستور داده است تا از سوخت منابع استرالیایی استفاده نکنند این در حالی است که قراردادهای طولانی مدتی برای خرید زغال سنگ از استرالیا منعقد شده است.


خلاصه بازار

روز عجیب و غریبی رو در بازار شاهد هستیم. اکثر شاخص های وزنی بیشتر جفت ارزها تنها ۲ درصد بیشتر یا کمتر نوسان داشتند  به استثناء دلار استرالیا زمانی که چین خرید زغال سنگ از استرالیا را متوقف کرد دلار استرالیا گران شد. هیچ تایید رسمی برای این موضوع وجود ندارد اما بنا بر گزارش ها دولت چین به بنادر خود گفته است که تخلیه زغال سنگ استرالیا را متوقف کنند و به نیروگاه ها و کارخانه های تولید فولاد دستور داده است تا از سوخت منابع استرالیایی استفاده نکنند این در حالی است که قراردادهای طولانی مدتی برای خرید زغال سنگ از استرالیا منعقد شده است.

 به خودی خود این موضوع نمی تواند خیلی برای استرالیا خطرناک باشد چین بازار عمده ای برای زغال سنگ این کشور است اما تنها بازار موجود نیست.


و البته امروز ارتباط خاصی بین قیمت زغال سنگ و جفت ارز آزی دلار وجود ندارد.با این حال این امر به عنوان نشانه ای از افزایش تنش ها بین دو کشور به حساب می آید و این یک نشانه بد است چرا که استرالیا به شدت به صادرات چین وابسته است.


به لحاظ درصدی از تولید ناخالص داخلی صادرات به کشور چین برای کشور کره جنوبی با اهمیت تر است ولی از آنجا که صادرات به چین برای استرالیا درصد کمتری از تولید ناخالص داخلی را شامل می شود این اهمیت برای کره جنوبی بیشتر است.

 

جای بسیار تاسف است چراکه آمارهای منتشره ماه سپتامبر که دیشب منتشر شد( یعنی ۱۳.۲% در مقابل ۰.۴% مورد انتظار)جهش چشمگیر را در واردات چین نشان داد در واقع این یک رکورد بود و این برای استرالیا بسیار خوب خواهد بود اگر بتواند سهم بالایی را در واردات چین داشته باشد.


با توجه به تمایل رزرو بانک استرالیا در مورد نرخ های بهره منفی و همچنین استقبال از سیاست های پولی به سمت ارز خارجی اکنون زمینه برای تغییرات بنیادین برای دلار استرالیا فراهم شده است.

کمی آن طرف تر در بازار فارکس بر خلاف بازار سهام ایالات متحده روز نسبتا آرامی را سپری کردیم حتی با وجود  تعطیلی روز کلمبوس ایالات متحده، شاخصS&P500 توانست ۱.۶۴%  رشد داشت. دومین سطح از بالاترین سطوح این شاخص است.کمی بیش از  ۱% پایینتر از رکورد این شاخص.

بزرگترین زیر مجموعه این شاخص که سهام اپل میباشد نیز ۶.۳۵% افزایش یافت.بیشترین عملکرد S&P در پیشبینی رونمایی امروز گوشی آیفون بود. از سوی دیگر سهام فناوری عملکرد خیلی بهتری از خود نشان دادند که منجر به بسته شدن شاخص نزدک با ۲.۵۶% شدند.

  توجه بازار امروز به انتشار  درآمدهای فصل سوم معطوف می باشد.

لووئیس دو گیندوس ، معاون بانک مرکزی اروپا روز گذشته برخی از نکات مبنی بر افزایش احتمال خرید این بانک در موارد اضطراری همگی را در نشست دسامبر خود حذف کرد. 

وی مشاهده کرد که با توجه به شاخص های فرکانس بالا در هفته های اخیر بهبود اقتصادی در حال از دست دادن مومنتوم خود است. آنها دوست دارند محتاطانه تر حرکت کنند.


وی گفت ما پیش‌بینی های جدیدی در ماه دسامبر خواهیم داشت و ارزیابی خواهیم کرد که این بسته کمکی به چه مقدار مناسب و مطابق با پیش بینی های جدید است. از آنجا که احتمال زیاد پیش‌بینی‌ها کاهش می یابند این احتمالاً اقدامات بعدی از سوی بانک مرکزی اروپا را تضمین می کند. نرم تر شدن بیشتر لحن سیاست بانک مرکزی اروپا حداقل از نظر تئوری یورو می شود.

پوند استرلینگ با انتشار خبری مبنی بر کاهش محدودیت های قرنطینه ای در انگلستان نسبت به آنچه که انتظار می‌رفت تقویت شد.

علیرغم افزایش بیماری به سطح هشدار، فروشگاه ها و مدارس در همه مناطق باز خواهند ماند. البته اگر این امر مجدداً باعث افزایش شمار مبتلایان گردد ممکن است اقدامات سختگیرانه تری را اعمال کنند حتی سخت تر از آن چیزی که انتظار می رود.


بازار امروز

ما قبلا داده های اشتغال انگلستان را مشاهده کرده ایم. داده ها مبهم بود و نرخ بیکاری بدون تغییر باقی ماند حتی اگر مشاغل بیشتری از حد انتظار از دست رفته باشد. که این بدان معنی است که تعداد زیادی از افراد از نیروی کار خارج شده‌اند.


در مرحله بعدی داده‌های نه چندان رضایت بخش ZEW قرار دارد.این یک نظرسنجی از اقتصاددانان مفسران و کارشناسان اقتصادی است و نه از افراد سخت کوشی که در متن تولید قرار دارند. بنابراین این بیشتر یک شاخص احساسی است تا یک شاخص فعالیت اقتصادی. و داده هایی که احتمالاً در این ماه منتشر خواهد شد نشان دهنده این است که وضعیت فعلی همچنان اندکی بهبود می یابد اما انتظارات در حال کاهش است.


به نظر می رسد که آینده اقتصاد با توجه به شروع امواج جدید بیماری در آلمان و سایر نقاط اروپا کمی تیره و تار به نظر می رسد.


نظرسنجی های خوشبینانه فدراسیون ملی مشاغل مستقل مربوط به بلومبرگ می باشد اما به نظر می رسد از آن به عنوان عاملی در بازار نقل شده است بنابراین آن را دنبال می‌کنیم جدول شاخص استخدام را که چند روز زودتر منتشر شده است در پایین مشاهده می کنید که نسبت به شاخص کل برگشت یافته است که می تواند قابل توجه باشد با این تفاوت که در سایر داده ها شاهد چنین افزایش بزرگی در استخدام نیستیم.


ما فقط داده های Homebase را با یک ماه تاخیر در اختیار داریم تا ۸ سپتامبر.   اما این مطمئناً دلیلی برای افزایش استخدام یا در واقع خوش‌بینی در بین مشاغل کوچک نیست برعکس این نشان داد که تعداد مشاغل محلی و تعداد کارمندان ساعتی در اوایل سپتامبر در حال کاهش است.

 شاید با شروع مدارس برخی از مشاغل در اواخر ماه افزایش یابد.


و سرانجام داده های مهم روز را خواهیم داشت شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحدهCPI.

این آمار که هر ماه منتشر می شود یکی از مهمترین داده ها بود اما همانطور که در بیانیه جدید فدرال رزرو در مورد اهداف طولانی‌تر و استراتژی سیاست‌های پولی مشخص شد فدرال رزرو اکنون متعهد شده است برای مدتی تورم را به متوسط بیش از ۲ درصد برساند.

 بنابراین تورم بالا در لیست نگرانی های اخیر فدرال رزرو قرار ندارد و بر عکس آنها بیشتر نگران کاهش احتمالی تورم هستند.

 خوشبخت آن انتظارات بر این است که رقم امروز داده کتاب کمی در تورم را نشان دهد در حالی که نرخ تورم اصلی ثابت است اما مشخص نیست که چه مدت ثابت بماند.


اخیراً به دلیل تغییرات ناگهانی در الگوی خرید که ناشی از شیوع ویروس می باشد فشار های روبه بالایی وجود دارد به عنوان مثال در ماه گذشته قیمت خودروهای سنگین و کامیون ها ۵.۴% درصد افزایش یافت همچنین هزینه های مربوط به مواد غذایی ۲.۸%  بیشتر از ماه فوریه افزایش یافت.

برای مقایسه هزینه های انرژی مصرف کننده در حال حاضر ۹.۶ درصد کمتر از ماه فوریه است و این یکی از دلایلی است که خطرات چشم انداز تورم را به سمت کاهش تورم متمایل می کند. همزمان با انطباق اقتصاد با الگویی جدید هزینه ها این احتمال وجود دارد که ایالات متحده شاهد تورم آهسته تری باشد که ممکن است برای فدرال رزرو مشکل آفرین باشد.

با بیان این مطلب می توان دریافت انتظارات تورمی در ایالات متحده بهتر از اتحادیه اروپاست در ایالات متحده آنها مرتباً حرکت روبه بالا داشتند و به بالاتر از هدف دو درصد بازگشتند در حالی که در اتحادیه اروپا نه تنها هنوز خیلی کمتر از این هدف هستند بلکه شروع به پایین آمدن می‌کنند این ممکن است این مطلب را توجیه کند چرا بانک مرکزی اروپا اینقدر در مورد سیاست‌های تسهیلی بیشتر صحبت می کند.


نگاهی فضای بازار: