تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار در مورد پوند بایدگفت تیترهای اخبار می‌گویند که انگلستان مایل است مذاکرات برگزیت را بیش از مهلت پیشنهادی نخست وزیر تمدید کند و این سرمایه گذاران را تشویق می کند. مذاکرات احتمالا هفته آینده ادامه خواهد داشت البته این اظهارات چیز جدیدی نیست چراکه نماینده مذاکره کننده انگلستان دیوید فراست روز گذشته هم این حرف را زده بود اما با این حال بازار جهت مثبت به خود گرفت. موضوع شیلات همچنان به عنوان یک مسئله مهم در مذاکرات شناخته می شود اما روزنامه گاردین گزارش داد که فرانسه یک پیشنهاد خوب را در این مورد ارائه خواهد داد. پیشنهاد به این شکل است که در حالیکه ماهیگیران فرانسوی مجاز به ماهیگیری هستند از سوی دیگر ماهیگیران اسکاتلندی نیز به آب‌های اطراف اسکاتلند دسترسی بیشتری خواهند داشت. فرانسه مانع اصلی سازش در مورد موضوع شیلات بود. بنابراین اگر آنها با این پیشنهاد موافقت کنند این می‌تواند به معنای پیشرفت در مذاکرات باشد. با از دست دادن مهلت مقرر در ۱۵ اکتبر، هدف بعدی نشست، احتمالاً نشست بعدی اتحادیه اروپا در ۱۵ نوامبر خواهد بود.


خلاصه بازار

در مورد پوند بایدگفت تیترهای اخبار می‌گویند که انگلستان مایل است مذاکرات برگزیت را بیش از مهلت پیشنهادی نخست وزیر تمدید کند و این سرمایه گذاران را تشویق می کند. مذاکرات احتمالا هفته آینده ادامه خواهد داشت البته این اظهارات چیز جدیدی نیست چراکه نماینده  مذاکره کننده انگلستان دیوید فراست روز گذشته هم این حرف را زده بود اما با این حال بازار جهت مثبت به خود گرفت.

 موضوع شیلات همچنان به عنوان یک مسئله مهم در مذاکرات شناخته می شود اما روزنامه گاردین گزارش داد که فرانسه یک پیشنهاد خوب را در این مورد ارائه خواهد داد.  پیشنهاد به این شکل است که در حالیکه ماهیگیران فرانسوی مجاز به ماهیگیری هستند از سوی دیگر ماهیگیران اسکاتلندی نیز به آب‌های اطراف اسکاتلند دسترسی بیشتری خواهند داشت. فرانسه مانع اصلی سازش در مورد موضوع شیلات بود. بنابراین اگر آنها با این پیشنهاد موافقت کنند این می‌تواند به معنای پیشرفت در مذاکرات باشد. با از دست دادن مهلت مقرر در ۱۵ اکتبر،  هدف بعدی نشست، احتمالاً نشست بعدی اتحادیه اروپا در ۱۵ نوامبر خواهد بود.

حرکات قیمتی در طول روز ثابت بود. و نشان می داد که سطح قیمتی ۱.۲۸۵۰ محل خوبی برای خرید جفت ارز پوند دلار می باشد. اگر این جفت ارز مقاومت ۱.۳۰۸۳ را بشکند، از نظر فنی این یک اصلاح در کوتاه مدت نیست بلکه یک روند صعودی جدید می باشد.

 در سوی دیگر بازار دلار استرالیا سقوط کرد. این پس از آن اتفاق افتاد رئیس رزرو بانک استرالیا آقای لاو اعلام کرد آیا خرید اوراق قرضه در طولانی مدت به وضعیت اشتغال کمک خواهد کرد یا خیر. رزرو بانک استرالیا درحال مداخله در بازدهی سه ساله اوراق قرضه است که معیار بسیاری از قراردادهای مالی در استرالیا است و سعی دارد این بازدهی را در نرخ ۰.۲۵ درصد نگهدارد.


بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله استرالیا بیشتر از سایر ارزهای اصلی دیگر هم بصورت پوشش یافته در مقابل ریسک و هم غیر پوشش یافته است.رزرو بانک استرالیا در بحث در مورد روش هایی که می تواند سیاست‌های کاهشی را اعمال کند بسیار جدی عملکرد است به نظر می رسد دلار استرالیا نسبت به سایر ارزهای کالایی به ویژه دلار کانادا ضعیف تر شود بانک مرکزی کانادا تراز تجاری خود را به شدت بالا برده است این در حالی است که ایده نرخ‌های بهره منفی را رد میکند به نظر می‌رسد در استرالیا فضای بیشتری برای اعمال سیاست‌های انبساطی وجود دارد.

 در آن سوی دنیا دلار آمریکا کمی رو به پایین بود زیرا وزیر خزانه‌داری استیو منوچین اعلام کرد که تصویب لایحه محرک مالی پیش از انتخابات کمی دشوار است. به نظر می رسد این جا کلمه دشوار تقریباً به معنی غیر ممکن است. وی گفت مهمترین نکته در این بخش اندازه بسته نیست بلکه سیاست‌های موجود در لایحه مورد توافق طرفین نیست. وی حتی اشاره‌ای به این موضوع نکرد که حتی اگر به توافق هم برسند آیا سنای جمهوری خواه به لایحه تصویب شده آنها پاسخ مثبت خواهد داد یا خیر؟ به نظر می‌رسد برخی از سرمایه‌گذاران بیش از حد انتظار در مورد رسیدن به توافق خوش‌بین بوده اند چرا که اظهارات منوچین باعث به وجود آمدن فضای ریسک گریزی در بازارها شد.

 با توجه به اینکه شاخص دلار اخیراً همبستگی معکوس با سهام دارد سوال این است که چرا امروز دلار رشد نمیکند. شاید سرمایه‌گذاران شروع به تمرکز بیشتر بر پیامد های اقتصاد داخلی و سیاست های فدرال رزرو می کنند یعنی تمرکز بر روی دلار داخلی.  احتمالاً این امر به این دلیل است که داده های اقتصادی ایالات متحده مانند سابق به شکل غافلگیر کننده خوب نیستند.


در خلال نشانه‌هایی از کند شدن اقتصاد ایالات متحده تقریبا همه سناتورها می‌دانند که با کمبود مزایای بیکاری در ایالات متحده چه اتفاقی خواهد افتاد و این امر احتمالاً شاخص دلار را تضعیف خواهد کرد.


از آنجایی که این یک قانون همیشگی نیست همانطور که نمودار نشان می دهد دلار همیشه از بازار سهام پیروی نمی کند. از ابتدای سال ۲۰۱۹ به میزان ۵۵.۶ درصد همبستگی معکوس مشاهده شده است که البته نمی تواند یک امر تصادفی باشد.


بازار امروز

 رویداد اصلی امروز البته اولین روز نشست دو روزه اجلاس شورای اروپا خواهد بود. قرار بود محور اصلی این اجلاس برگزیت باشد زیرا نخست وزیر انگلستان بوریس جانسون گفت که این جلسه مهلت دستیابی به موفقیت در مذاکرات است، اما به نظر می رسد که جلسه بعدی شورای اروپا در ۱۵ نوامبر این موضوع بپردازد. البته هنوز هم می توانیم امیدوار باشیم که خبرهای خوبی از این اجلاس به گوش برسد. احتمال دارد افزایش موارد ابتلا به یکی از موضوعات اصلی بحث در این اجلاس باشد چرا که فرانسه دستور منع رفت و آمد برای پاریس و هشت شهر دیگر را صادر کرده است و آلمان نیز محدودیت ها را سخت تر می کند  چراکه آنگلا مرکل هشدار داده است که این کشور با رشد گسترده بیماری مواجه است. همچنین ایتالیا رکورد ابتلاء به بیماری در یک روز را به ثبت رسانده است.

زمانی که نشست معاملاتی نیویورک آغاز می شود تلاقی غیرمعمولی از اندیکاتورها مشاهده می‌شود که البته درست در همان روز اتفاق نمی‌افتد و شاید در روز بعد تاثیر خود را نشان دهد.

بیایید با داده‌های وحشتناک مدعیان بیکاری شروع کنیم انتظار می‌رود ادعاهای اولیه و مداوم نسبت به هفته گذشته کاهش یابد اما سقوط در مورد ادعاهای اولیه  بسیار جزئی می باشد و کاهش در مورد ادعاهای مداوم بسیار غیر منتظره است برخی از افراد ممکن است از لیست بیکاری خارج شوند زیرا مزایای خود را تمام کردند و نه به این دلیل که شغلی پیدا کرده‌اند.طی شش هفته گذشته ادعاهای اولیه به طور متوسط ۸۶۷ هزار نفر بوده است این بیش از ۶۶۱ هزارافزایش در داده های اشتغال غیر کشاورزی است که چند هفته پیش مشاهده کردیم. چگونه میتوان نرخ بیکاری را کاهش داد؟؟؟

 احتمالاً به این دلیل که بسیاری از افراد مزایای بیکاری خود را تمام کرده اند و دیگر به دنبال کار نیستند بنابراین دیگر بیکار محسوب نمی شوند و در لیست جایی نمی گیرند. اگر این افراد را مجدداً وارد لیست کنیم آنچه را که معیار بیکاری U6 نامیده می شود به دست می آوریم که حدود ۵ درصد بیشتر از نرخ رسمی بیکاری است.


برای بدتر کردن اوضاع،  کالیفرنیا پرجمعیت ترین ایالت در رسیدگی به ادعاهای بیکاری مشکل داشته است . به نظر می رسد آنها این هفته مشکل را رفع کنند بنابراین می توانیم در هر دو صورت شاهد اصلاحات بزرگی در داده ها باشیم.

 در هر صورت داده‌های مدعیان بیکاری حاکی از آن است که بهبود اقتصادی در زمینه اشتغال متوقف شده است.

همزمان با اعلام داده های مدعیان بیکاری ،شاخص تولید امپایر استیت و شاخص احساسات تجاری فیلادلفیا را دریافت خواهیم کرد معمولااین دو داده در روز های مختلفی منتشر میشوند. انتظار می‌رود هر دو داده در قلمرو مثبت باقی بمانند و فقط کمی کاهش داشته باشند.


داده های قیمت واردات ایالات متحده نیز در همان زمان منتشر می شود احتمالاً این داده ها اهمیت خاصی نخواهد داشت.


داده های دیروز موسسه نفت ایالات متحده کاهش ذخایر نفت را بیش از دو برابر انتظار بازار نشان داد .

اگر گروه انرژی امروز این داده ها را تایید کند می تواند موجب افزایش قیمت نفت گردد.


داده های موجودی بنزین که توسط موسسه نفتی ایالات متحده اعلام شده بود با برآورد بازار مطابقت داشت.

نگاهی به فضای بازار: