چشم انداز هفتگی
به نظر میرسد که احتمالاً معاون سابق ریاست جمهوری ایالات متحده جو بایدن داستان انتخابات را دوخته باشد. البته نه اینکه تا ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ یعنی زمانی که رئیس جمهور کلید کاخ سفید را به دست می گیرد کسی آسوده خاطر باشد اما بازار از ماه ها قبل رویداد ها را در خود جای می دهد و به نظر می رسد به احتمال زیاد جو بایدن برنده انتخابات باشد. جو بایدن نه تنها در نظرسنجی‌های برداشت ملی پیشتاز است بلکه مهمتر از همه در بسیاری از “ایالتهای چرخشی“ نیز گوی سبقت را ربوده است. به طور مثال در پنسیلوانیا که یکی از ایالتهای بزرگتر چرخشی است با اختلاف ۶ الی ۷ درصد پیشتاز است. که این احتمالاً جهت تضمین پیروزی وی در آنجا حتی اگر خطای نظرسنجی مانند سال ۲۰۱۶ رخ دهد کافیست. وی همچنین با اختلاف ۲ تا ۴ درصد در فلوریدا و کارولینای شمالی پیشتاز است ۲ ایالتی که آرا الکترونیکی را قبل از روز انتخابات شمارش می کنند.


به نظر میرسد که احتمالاً معاون سابق ریاست جمهوری ایالات متحده جو بایدن داستان انتخابات را دوخته باشد. البته نه اینکه تا ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ یعنی زمانی که رئیس جمهور کلید کاخ سفید را به دست می گیرد کسی آسوده خاطر باشد اما بازار از ماه ها قبل رویداد ها را در خود جای می دهد و به نظر می رسد به احتمال زیاد جو بایدن برنده انتخابات باشد.

جو بایدن نه تنها در نظرسنجی‌های برداشت ملی پیشتاز است بلکه مهمتر از همه در بسیاری از “ایالتهای چرخشی“ نیز گوی سبقت را ربوده است. به طور مثال در پنسیلوانیا که یکی از ایالتهای بزرگتر چرخشی است با اختلاف ۶ الی ۷ درصد پیشتاز است. که این احتمالاً جهت تضمین پیروزی وی در آنجا حتی اگر خطای نظرسنجی مانند سال ۲۰۱۶ رخ دهد کافیست.

وی همچنین با اختلاف ۲ تا ۴ درصد در فلوریدا و کارولینای شمالی پیشتاز است ۲ ایالتی که آرا الکترونیکی را قبل از روز انتخابات شمارش می کنند.

در مجموع اگر بایدن فلوریدا را ببرد و مطمئناً اگر برنده فلوریدا و کارولینای شمالی باشد دشوار است که پیروزی ترامپ را مشاهده کنیم.


البته مگر در مواردی که ترامپ “گزینه هسته‌ای“ که یک پروسه پارلمانی است را کنار بگذارد و تلاش کند تا قوه مقننه ایالتی نتایج نظرسنجی ها را کنار بگذارد و خود رای دهندگان را برگزیند. هرچقدر که عجیب به نظر برسد کاملاً قانونی است اگرچه در دوران مدرن بی سابقه است.

به گفته مجله Atlantic جمهوری خواهان در مورد چنین اقدامی بحث کردند. در فلوریدا جمهوری خواهان تمام شعب دولتی ایالتی  را کنترل می کند بنابراین چنین اقدامی قابل تصور است.

در پنسیلوانیا و کارولینای شمالی آن ها قوه مقننه ایالتی را کنترل می کنند اما بر فرمانداری کنترلی ندارد که این مجموعه ای از مشکلات خود را ارائه می‌کند.

حال اگر قانونگذاران ایالتی مجموعه رای دهندگان خود را تایید کنند و فرماندار مجموعه دیگری را تایید کند و هر دو فهرست های خود را به کنگره ارسال کنند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

قانون می گوید در چنین حالتی چه باید کرد این تواند اوج عدم اطمینان باشد. این احتمالاً یکی از دلایلی است که دونالد ترامپ مشتاق است دادگاه دیوان عالی را با یک قاضی دیگر پیش از انتخابات پر کند.

تمرکز انتخابات اکنون بر روی سنا می باشد جایی که نتایج هنوز نامشخص است. وب سایت معتبر نظرسنجیfivethirtyeight.com (http://%D9%86%D8%B8%D8%B1%D8%B3%D9%86%D8%AC%DB%8Cfivethirtyeight.com) می‌گوید شانس دموکرات ها در سنا بیشتر است با این حال آنها می‌توانند از ۴۸ تا فقط ۵۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی را پیروز شوند. و در شرایطی که رای ها گره بخورند هر حزب نیاز به ۵۱ کرسی جهت کنترل دارد.


از طرفی کنسرسیوم انتخاباتی پرینستون پیش بینی ۵۳ اکثریت برای دموکرات ها را در مجلس سنا دارد.


کنترل دموکراتیک مجلس سنا برای چشم انداز مالی ایالات متحده کلیدی است و همینطور برای دلار. اگر دموکرات ها کنترل را به دست بگیرند در این شرایط هم بر مجلس نمایندگان هم سنای ایالات متحده و هم کاخ سفید مسلط خواهند شد بنابراین به سرعت قانون دوم CARES را تصویب و سپس دیر یا زود یک لایحه زیرساختی با مقیاس بزرگتر را تصویب می کنند.

با این حال اگر جمهوریخواهان کنترل سنا را حفظ کنند بدون شک رهبر اکثریت میچ مکانل هرگونه تلاش جهت تامین محرک مالی بزرگ را رد خواهد کرد. و از همین رو جنگ برای تصاحب سنا برای بازارهای مالی ایالات متحده اهمیت به بسزایی خواهد داشت.

اما چیزی که باعث شگفتی است این است که بازار به نظر می رسد خواهان پیروزی جو بایدن است و این برخلاف سوابق بوده چرا که بازار سهام ایالات متحده همواره جمهوری‌خواهان را ترجیح داده است. اما اکنون به نظر می رسد که جمهوری خواهان در مهار هزینه های دولت زیاده روی کردند چرا که آنچه اقتصاد بیشتر به آن نیاز دارد حمایت مالی است.

به گفته اقتصاددان ارشد موسسه گلدمن ساکس یان هاتزیوس پیروزی موج آبی احتمالاً موجب ارتقاء ‌ پیشبینی‌های اقتصادی شود.

دلیل این است که این امر می تواند به سرعت احتمال وقوع یک بسته حداقلی دو تریلیون دلاری را کمی پس از روی کار آمدن دولت در ۲۰ ژانویه افزایش دهد.

که در این شرایط میتوان در اوایل دوره ریاست جمهوری بایدن شاهد دلار ضعیف متاثر از سنتیمنت مثبت بود. علاوه بر این سیاست مالی تسهیل تر احتمالاً خاطرات کسری دو قلو را تداعی کند.( کسری حساب جاری+کسری بودجه دولت)که این می تواند برای دلار منفی باشد.


در دراز مدت این نوع سیاست ها احتمالاً به معنای بهبودی اقتصادی زودتر و شتاب در تورم باشد که سبک خواهد شد تا فدرال رزرو به سمت نرمال سازی پیش برود که این به محض شروع برای دلار مثبت خواهد بود.

از سوی دیگر ادامه شکاف در کنگره بین دموکرات ها و جمهوری خواهان می تواند به معنای ادامه بن بست در قانون دو CARES باشد و این یعنی میلیون ها نفر دیگر به بیچارگی تبدیل می شوند.

مقامات رسمی فدرال رزرو مشخص کردند که سعی می کنند با سیاست های پولی تسهیلی بیشتر خسارات را جبران کنند. در این حالت نیز در ابتدا شاهد یک دلار ضعیف خواهیم بود اما در صورت نبود محرک در ادامه نمی توان خروج از فشار های ضد تورمی و رکود اقتصادی را متصور بود.


هفته پیشرو: آرامش قبل از طوفان؟

سه هفته دیگر و در هفته ای که انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده برگزار می‌شود نشست FOMC نیز برگزار خواهد شد( اولین باری که این دو مهم با هم تداخل داشتند به سال ۱۹۸۴ برمی گردد)و همچنین گزارشNFP نیز منتشر می شود.

جدایی از ایالات متحده، رزرو بانک استرالیا و بانک مرکزی انگلستان نیز نشست برگزار خواهند کرد که می تواند هفته ای پرحادثه باشد. اما در طرف مقابل هفته پیش رو انتظار می رود هفته آرام از منظر رویدادهای مهم اقتصادی باشد و بیشترین توجه بر روی گزارش روز جمعه شاخص مدیران خرید خواهد بود.


در روز چهارشنبه همچنین داده‌های تورمی انگلستان و در روز جمعه از تورم ژاپن خواهیم شنید.

به طور کلی انتظار می رود که آنها برخی شتاب در تورم را نشان دهند که شاید به دلیل تغییر الگوی مصرفی طی هم گیری باشد.

داده‌های تورمی بریتانیا انتظار می رود شاهد جهشی در نرخ تورم چه از منظر اصلی و چه خالص باشند. با این وجود با توجه به اینکه تورم اصلی هنوز هم خارج از محدوده تحمل بانک مرکزی است از این رو فشار بیشتر برای محرک های بیشتر همچنان وجود دارد که این می‌تواند برای پوند منفی باشد.


اما در ارتباط با نیوزلند باید گفت این کشور یکی از معدود کشورهایی است نرخ تورم درمحدوده هدف بانک مرکزی انتظار می رود افزایش یابد.


علاوه بر این انتظارات تورمی در نیوزلند کاملا منطقی هستند به طوری که پیش بینی تورم دو ساله ۱.۴۳ درصد و همچنین در محدوده هدف رزرو بانک نیوزلند است.


حال شاید از خود بپرسید با این تفاسیر چراRBNZ در ارتباط با نرخ های بهره منفی صحبت می کند. در فوریه سال گذشته آنها وظایف خود را به “مأموریتی دوگانه تغییر دادند.“

اهداف آنها اکنون “حفظ سطح عمومی پایدار قیمت ها در میان مدت و حمایت از حداکثر اشتغال پایدار است.“

با گفتن این نکات نرخ بیکاری همچنان پایین‌ترین نرخ از سال ۲۰۰۸ است، بنابراین دشوار است بر اساس مسائل فعلی اشتغال استدلال کنیم که چنین سیاست های خارق‌العاده‌ای نیز ضروری است.


اما همه اینها با فرض این است که ما در یک دوره طبیعی هستیم.

مطابق صورتجلسه آخرین نشست RBNZ“کمیته موافقت کرد که یک رکود اقتصادی شدید و طولانی مدت دست یابی به اهداف تورم و اشتغال را را دشوار می کند و در عین حال می تواند یک ریسک اساسی برای ثبات مالی پدید آورد. بنابراین فراهم ساختن محرک مالی کافی به دستیابی و اهداف ماموریت کمیته کمک می کند و ثبات مالی را ارتقا خواهد داد.“

بنابراین می توان دریافت که موضوعاتی نظیر ثبات مالی و جلوگیری از از رکود اقتصادی به اندازه تورم و اشتغال در ذهن آنها سنگینی می کند.

با این حال راه طولانی باقیست تا بتوان گفت اعداد تورم برای نیوزلند به این دلیل که بانک مرکزی این روزها بیشتر نگران موارد دیگر است، چندان مهم نیست.

شاخص ملی هزینه مصرف کننده ژاپن به اندازه شاخص توکیو که چندین هفته زودتر منتشر می شود جلب توجه نمی کند در هر صورت انتظار بر این است نرخ سالانه خالصCPI بدون تغییر باقی بماند که همچنان هم اشاره به فشار های ضد تورمی نسبی دارد. و عدد تورم اصلی در مقیاس سالانه بدون تغییر است.


همانطور که اشاره شد انگلستان روز جمعه گزارش شاخص های خرده فروشی خود را منتشر می کند. انتظار می رود فروش ها به طور نسبی یک دهم درصد کاهش یابد. که این نشانه پایان بازگشت است و امید های محو شده برای بهبودی قوی در تقاضا را تایید می کند. مخصوصاً که انگلستان در حال بازگشت به شرایط نیمه تعطیلی است. با در نظر گرفتن تورم زیر هدف انتظار می رود این گزارش فشارها بر روی بانک مرکزی انگلستان را تشدید کند تا نرخ های بهره را کاهش دهند و بنابراین این می‌تواند برای پوند منفی تلقی شود.


و در نهایت در ارتباط با شاخص های مهم چین در این هفته صحبت کنیم:

خرده فروشی ماهانه،تولیدات صنعتی،سرمایه گذاری دارای ثابت و ارقام مهم تولید ناخالص داخلی.

پیش بینی می شود GDP چین بازگشت تند و تیزی داشته باشد. با اینکه انتظار نمی رود رشد اقتصادی این کشور به سطوح معمول سال گذشته بهبود یابد اما هنوز هم انتظار می رود در مقیاس سالیانه ۵.۵٪ رشد داشته باشد که این بسیار خوب است و همچنین تقریباً هم راستا با پیش بینی ماهانه بلومبرگ است.

سال گذشته رشد اقتصادی چین به طور متوسط ۶.۲٪  بوده است. و روند آهسته ای داشت بنابراین رشد پنج و نیم درصد تقریباً می تواند بازگشت به آن روند باشد. همراه با رقم رکورد واردات این هفته احتمالاً سنتیمنت بازار را تقویت کند و موجب حرکات صعودی در دلار استرالیا شود البته که یک نکته حائز اهمیت نیز وجود دارد که دو کشور به سمت جنگ تجاری پیش می روند.


دیگر شاخص هایی که اشاره شد انتظار می رود بهبود مداوم رشد سالانه را نشان دهند که نشان می دهد چین به شکل واقعی در اوایل سال از تعطیلی اقتصادی خارج شده است که این عوامل باید به تقویت جریانات ریسک پذیری کمک کند.
تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار دیروز فضای ریسک گریزی همچنان بر بازار حاکم بود احتمال تصویب بسته حمایت مالی پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده کم رنگ تر می شد. ترامپ در تلاش برای مصالحه با دموکرات ها که همچنان در گفتگو با استیو منوچین وزیر خزانه داری میباشند، سعی در بالا بردن رقم بسته پیشنهادی داشت اما هیچ امیدی برای تصویب وجود ندارد چرا که جمهوری خواهان سنا این پیشنهاد را رد خواهد کرد. این بن بست نشان دهنده آن است که برای دموکراتها چقدر حیاتی است که هم سنا و هم کاخ سفید را پس بگیرند. در غیر اینصورت هیچ گونه اقدام مالی امکان پذیر نخواهد بود و کشور در یک بن‌بست قرار خواهد گرفت. بازار فارکس همانگونه که انتظار می رفت بود. ین ژاپن ،دلار آمریکا و فرانک سوئیس تقویت شدند و ارزهای کالایی همه تضعیف شدند.