تحلیل ویژه روزانه
خلاصه بازار جفت ارزها به طور کلی در یک فضای ریسک‌پذیر در حال نوسان بودند. امروز صبح رقم تولید ناخالص داخلی چین بازار را ناامید کرد با عدد ۲.۷% در مقابل ۳.۳ مورد انتظار. اما تولیدات صنعتی و خرده فروشی هر دو این انتظارات را برآورده کردند که به نظر می رسد این داده ها مهم تر هستند.


خلاصه بازار

جفت ارزها به طور کلی در یک فضای ریسک‌پذیر در حال نوسان بودند.

امروز صبح رقم تولید ناخالص داخلی چین بازار را ناامید کرد با عدد ۲.۷% در مقابل ۳.۳ مورد انتظار.

اما تولیدات صنعتی و خرده فروشی هر دو این انتظارات را برآورده کردند که به نظر می رسد این داده ها مهم تر هستند.


انتخابات نیوزلند:

در نیوزیلند حزب کارگر اکثریت پارلمان را به دست آورد که این اولین اکثریت پارلمانی برای یک حزب واحد از زمان معرفی سیستم انتخاباتی نسبی در سال ۱۹۹۶ میباشد. این واقعیت که این حزب به تنهایی اکثریت را به دست آورده و بنابراین مجبور نیست تکیه به حزب سبز که به عنوان حزب ضد تجارت شناخته می شود داشته باشد موجب تقویت سنتیمنت مثبت برای دلار نیوزیلند می باشد.

 از سوی دیگر این امر بیانگر عدم تغییر سیاست‌های بانک مرکزی نیوزلند است به معنای ادامه سیستم های پولی اخیر که برای دلار نیوزیلند منفیست میباشد. در مجموع اداره دولت توسط یک حزب که مورد اعتماد همه می باشد به ویژه در مورد مدیریت همه گیری برای دلار نیوزیلند مثبت است.

رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده نانسی پلوسی روز یکشنبه گفت که آنها باید تا سه‌شنبه در مورد لایحه محرک مالی به توافق برسند تا کنگره بتوانند قبل از روز انتخابات قانون را تصویب کند. اما وی خاطرنشان کرد که اختلافات قابل توجه همچنان وجود دارد به نظر نمی رسد در این مدت کوتاه که بتوان اختلافات را برطرف کرد.

 دلار کانادا تقریباً به دلایلی نامعلوم بهترین عملکرد را در میان سایر ارزها داشته است.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا هفته گذشته اعلام کرد که منع ورود آمریکایی ها به کشورش را یک هفته دیگر تمدید خواهد کرد. علت این تمدید افزایش شیوع بیماری است. فروش تولیدات صنعتی در روز جمعه پایین‌تر از حد انتظارات بود که البته این امر پس از سه ماه افزایش شدید اتفاق افتاد. قیمت نفت کمی رشد داشت و سوی دیگر خرید خارجی اوراق قرضه کانادایی کمی بالاتر از میانگین اخیر بود اما خیلی عالی نبود شاید اصلی ترین علت افزایش دلار کانادا همان سنتیمنت ریسک‌پذیر بود که سرمایه‌ها را به سمت ارزهای کالایی سوق می دهد.


بازار امروز

امروز در بازار اروپا خبر خاصی نداریم فقط یک مورد وجود دارد و آن لایحه بازار داخلی انگلستان است که امروز در مجلس اعیان انگلیس در مورد آن بحث و گفتگو خواهد بود این لایحه می گوید ما حق داریم اگر بخواهیم توافق خود را با اتحادیه اروپا بشکنیم و همین موضوع بود که به شدت اتحادیه اروپا را ناراحت کرد. در تصویب این لایحه اعضای مجلس اعیان ممکن است بنده های مختلف این لایه را حذف کند و اینجاست که بوریس جانسون باید تصمیم بگیرد که با آنها موافقت کنند و یا در مقابل حذف این بندها بجنگد. که حذف این بندها رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا را محتمل تر می کند.

 به نظر می‌رسد در هفته منتهی به ۹ اکتبر بانک مرکزی سوئیس در بازار فارکس مداخله نکرد و جفت ارز EURCHF  شروع به ریزش کرد. این ریزش تا آخر هفته ادامه داشت. اگر معلوم شود که آنها دیگر در بازار فارکس مداخله نمی کنند این نشان می دهد که آنها از اینکه ایالات متحده آنها را به دستکاری ارز خود متهم می کنند عصبی بوده و عقب نشینی می کنند .این خود ممکن است نشانه ای از ریزش جفت ارز یورو فرانک باشد.


امروز دو سخنرانان برجسته وجود دارد پاول رئیس فدرال رزرو و ریچارد کلاریدا معاون وی. اما انتظار نمی رود که هیچ کدام از آنها حرف جدیدی بزنند. پاول در یک میزگرد صندوق بین‌المللی پول در مورد سیستم های پرداخت بین مرزی شرکت خواهد کرد و انتظار نمی رود در مورد چشم‌انداز سیاست‌های پولی اظهارنظر کند. کلاریدا در مورد چشم انداز اقتصادی در یک رویداد مجازی انجمن بانکداران آمریکا صحبت خواهد کرد وی چهارشنبه گذشته در یک رویداد موسسه مالی بین المللی صحبت کرد و به نظر نمی رسد که تا امروز در نظر وی تغییر ایجاد شده باشد.

هیچ پیش بینی برای نظرسنجی سه ماهه تجارت بانک مرکزی کانادا وجود ندارد و همچنین به نظر نمی رسد که بازار هم توجه خاصی به این موضوع از خود نشان دهد.


در پایان شب به جلسه ماه اکتبر رزرو بانک استرالیا می رسیم. که به نظر نمی رسد صحبت‌های جدیدی در این جلسه مطرح شود. دلیل این امر این است که آقای لو در روز پنجشنبه گذشته سخنرانی داشت و در آن در مورد بهبود از یک رکود اقتصادی بسیار بد را نوید داد.

وی به طور خاص توضیح داد که چگونه رزرو بانک استرالیا چشم انداز خود را هدف گذاری بر روی تورم مورد انتظار به تمرکز بر بیکاری تغییر داده است. وی گفت تا زمانی که تورم واقعی در محدوده هدف نباشد ،هیئت مدیره و نرخ نقدینگی را افزایش نمی‌دهد.  درست همانطور که فدرال رزرو در سیاستگذاری جدید خود گفته است به نظر می‌رسد روند جدیدی در بین بانک‌های مرکزی برای توقف حرکت علیه تورم وجود دارد.این تغییر در عملکرد واکنش بانک‌های مرکزی، نحوه واکنش بازارهای مالی به ارقام بالاتر تورم را تغییر میدهد. تا همین اواخر تورم بالاتر به معنای افزایش نرخ بهره بود و باعث افزایش نرخ ارز می شد اما اکنون تورم بالاتر به معنای پایین آمدن نرخ بهره واقعی است بنابراین موجب تضعیف ارز گردد.

وی خاطرنشان کرد انتظار نداریم که حداقل به مدت سه سال نرخ نقدینگی را افزایش دهیم.


به علاوه مشخص نیست که نرخ بیکاری با پایدار بودن تورم در محدوده هدف ۲ تا ۳ درصد سازگار است یا خیر. در گذشته نرخ تورم در محدوده ای بود که در آن نرخ بیکاری از ۰.۴ تا ۷.۲ درصد بود. با نگاهی به داده های اخیر نرخ بیکاری نیم درصد بیشتر یا کمتر از اکتبر ۲۰۱۸ تا فوریه ۲۰۲۰ برای بالا بردن نرخ تورم کافی نبود . به نظر می رسد که آنها احتمالاً نرخ بیکاری زیر نیم درصد را هدف قرار داده‌اندتوجه کنید که این یکی از بانک های مرکزی است که سالانه ۱۱ بار تشکیل جلسه می دهد در صورتی که سایر بانک‌های مرکزی تنها ۸ بار تشکیل میدهند.

 رئیس رزرو بانک استرالیا متعهد شد که نرخ های بهره را افزایش ندهد اما چیزی در مورد کاهش نرخ بهره نیز نگفت.

استرالیا اطلاعات تورم فصل سوم خود را روز چهارشنبه هفته آینده در ۲۸ اکتبر منتشر خواهد کرد.

نگاهی به فضای بازار: