چشم انداز هفتگی
در این هفته نشست سه بانک مرکزی بزرگ را خواهیم داشت. روز چهارشنبه نشست بانک مرکزی کانادا و در روز پنجشنبه نشست بانک های مرکزی ژاپن و اروپا. علاوه بر داده‌های آخر ماه ژاپن اولین تخمین پیرامون تولید ناخالص داخلی فصل سوم برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا را خواهیم داشت همچنین برخی داده های مهم ایالات متحده نظیر درآمد و مصارف شخصی. همچنین پنجمین مجمع عمومی حزب کمونیست چین از تاریخ ۲۶ تا ۲۹ اکتبر برگزار خواهد شد البته تحولات مربوط به انتخابات ایالات متحده و برکسیت که همگی حکایت از هفته ای پرمشغله را خواهند داشت. فدرال رزرو بانک مرکزی اروپا در دوره محرمانه خود به سر می برند چراکه اجازه داده نمی شود مقامات رسمی آنها نظرات عمومی خود را را بیان کنند تا بتوان از این اظهارات سرنخی کسب کرد.


در این هفته نشست سه بانک مرکزی بزرگ را خواهیم داشت.
روز چهارشنبه نشست بانک مرکزی کانادا و در روز پنجشنبه نشست بانک های مرکزی ژاپن و اروپا.
علاوه بر داده‌های آخر ماه ژاپن اولین تخمین پیرامون تولید ناخالص داخلی فصل سوم برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا را خواهیم داشت همچنین برخی داده های مهم ایالات متحده نظیر درآمد و مصارف شخصی.
همچنین پنجمین مجمع عمومی حزب کمونیست چین از تاریخ ۲۶ تا ۲۹ اکتبر برگزار خواهد شد البته تحولات مربوط به انتخابات ایالات متحده و برکسیت که همگی حکایت از هفته ای پرمشغله را خواهند داشت.
فدرال رزرو،و بانک مرکزی اروپا در دوره محرمانه خود به سر می برند چراکه اجازه داده نمی شود مقامات رسمی آنها نظرات عمومی خود را را بیان کنند تا بتوان از این اظهارات سرنخی کسب کرد.

از بانک مرکزی کانادا شروع می کنیم:
نشست BOC همراه با نسخه به روز رسانی شده از گزارش سیاست های پولی فصلی خواهد بود. که به احتمال زیادتغییری در نرخ‌های بهره حاصل نشود بنابراین تمرکز احتمالاً روی هرگونه تغییر در پیش بینی ها باشد.
در نشست ماه سپتامبر کمیته بانک مرکزی گفت که فعالیت های اقتصادی در نیمه اول سال به طور عمده مطابق با سناریو اصلی ماه جولای بوده است.
آنها اشاره کردند “همزمان با بازگشایی اقتصاد به نظر می رسد بازگشت فعالیت ها در فصل سوم سریعتر از تخمین ها در ماه جولای باشد.“
آنها انتظار داشتند که بازگشت GDP پس از نزول ۱۳.۱٪ در فصل دوم به ۷.۱٪ برای فصل سوم برسد.

در حقیقت در ارزیابی فصلی فصل دوم تولید ناخالص داخلی کانادا ۱۱.۵٪تنها نزول کرده بود که این کمتر از انتظارات بانک در ماه جولای بوده است و بازار به دنبال بازگشت اقتصاد کانادا در عددی برابر با ۹.۷٪ در فصل سوم می باشد که این بیشتر از انتظارات بانک می باشد.
به عبارت دیگر اوضاع در کانادا به نظر خوب پیش می رود.


اگرچه شاخص اصلی هزینه مصرف کننده در حال نزدیک شدن به قلمرو فشار های ضد تورمی است اما سه شاخص خالص CPI که بانک مرکزی کانادا می گوید از آنها به عنوان یک راهنمای عملیاتی برای سیاست های پولی استفاده می کنند همگی در نزدیکی مرکز محدوده هدف قرار دارند.
علاوه بر این آنها در ماه سپتامبر گفتند که  “انتظار می رود تورم اصلی برای کوتاه مدت پایین تر از هدف باقی بماند بنابراین این نباید تعجب آور باشد. “


در هر صورت این واقعیت که آنها شروع به کاهش اندازه ترازنامه خود کرده اند نشان می دهد که آنها از جایی که در حال حاضر در آن قرار دارند کاملاً راضی هستند.
آنها در ماه سپتامبر تاکید کردند که ”نرخ ها درمحدوده پایین موثر قرار دارند. بدین معنا که قصد کاهش بیشتر نرخ ها را ندارند.”


انتظار تغییر زیاد در بیانیه و به روز رسانی پیش بینی ها وجود ندارد. این سیاست ثابت در تضاد با ارز کالایی دیگر یعنی دلار استرالیا و نیوزلند می باشد چراکه گفته می شود بانک های مرکزی استرالیا و نیوزلند در حال آماده سازی اقدامات تسهیلی بیشتر هستند.
این احتمالاً دلیل حرکات نزولی اخیر در آزی کد و کیوی کد باشد.
و احتمال دارد که این واگرایی در سیاست های پولی بتواند همچنان این دو جفت ارز را به سطوح پایین تر سوق بدهد.


اما بانک مرکزی ژاپن که مدتی است به یکی از خسته کننده ترین بانک های مرکزی تبدیل شده است.
از سپتامبر ۲۰۱۶ آنها هیچ‌گونه تغییر مهمی را اعمال نکرده اند. آنها در آن موقع سیاست تسهیل کمی و کنترل منحنی بازدهی را ایجاد کردند.
نرخ بهره ژاپن ۰.۱٪- است و نرخ بازدهی اوراق ده ساله دولتی در حدود صفر درصد باقی مانده است. و اکنون هم تردید وجود دارد که انتظار هر گونه تغییر اساسی در این نشست وجود داشته باشد.


از آخرین نشست بانک مرکزی ژاپن در ۱۷ سپتامبر، بررسی سه ماهه موسسهTankan در ۱ اکتبر، تایید کرد که اقتصاد به ثبات رسیده و این در حالی است که گزارش اقتصادی منطقه ای ۸ اکتبر ارزیابی خود از ۸ ناحیه ژاپن را ارتقا داد. که این گسترده ترین ارتقا در هفت سال اخیر است.
نرخ بیکاری کمتر از سایر کشورها افزایش داشته است و ورشکستگی شرکتها کوچک بوده است جفت ارز دلار ین نیز به خوبی بین ۱۰۴.۵۰ تا ۱۰۶ ثابت مانده است. در حالیکه تورم با اختلاف زیر هدف و در حال سقوط است البته برای دهه هاست تورم زیر هدف است بنابراین این چیز جدیدی نیست. چه می توان گفت بانک مرکزی ژاپن یا همان BOJ بی سر و صدا از مبارزه با تورم دست کشیده است.


در غیاب هرگونه اقدامات مرتبط با سیاست های پولی، بازار به چشم انداز فصلی فعالیت های اقتصادی و قیمت ها، جهت مشاهده این که چه تغییراتی، در صورت اعمال در پیش بینی لحاظ شده است، توجه خواهد کرد.
انتظار می رود آنها با توجه به بهبودی سریع‌تر از انتظار در خارج از کشور، پیش بینی های رشد را افزایش دهند اما با توجه به بخشی از اقدامات مختلف دولت (سوبسید های مسافرتی که نرخ هتل ها را کاهش می دهد و فشار جهت کاهش تعرفه‌های شارژ تلفن همراه) پیش بینی تورمی خود را کاهش دهند.
اما از آنجا که این تغییرات ناشی از سیاست‌های دولت است،بانک مرکزی ژاپن می تواند استدلال کند که نزول تورم به معنای هیچ تغییری در روند تورم اساسی نیست و آنها می‌توانند آن را نادیده بگیرند.
احتمالاً خیلی زود است تا BOJ در مورد اینکه آیا عملیات مربوط به همه گیری خود را بیش از تاریخ انقضاء پایان ماه مارس تمدید کند، بحث کند.( بانک مرکزی ژاپن ۴۵ میلیون یورو را به عملیات خاص وام دهی همه گیری اختصاص داده است.)
انتخابات ایالات متحده، مذاکرات برکسیت، تحولات ویروس و واکسن احتمالی اتفاقاتی هستند که تا آن زمان می توانند تاثیر گذار باشند.
نشست ۱۸ و ۱۹ مارس احتمالاً جهت تصمیم گیری خیلی دیر باشد بنابراین می توان احتمال داد که آنها برای نشان دادن واکنش به هنگام، در نشست ۲۰ و ۲۱ ژانویه اقدام کنند که در این نشست گزارش جدیدی از چشم انداز خود را منتشر خواهند کرد.
اخیراً جلسات بانک مرکزی ژاپن تاثیر زیادی بر روی ین نداشته است. و انتظار نمی رود که این نشست نیز تفاوتی ایجاد کند.

نشست بانک مرکزی اروپا:
در این بانک مرکزی می توان شاهد برخی اختلاف نظرها و شگفت زدگی بود. اگرچه سناریوی خوبی برای تسهیل بیشتر در این نشست وجود دارد با این حال انتظار می‌رود آنها فقط در این نشست اشاره داشته باشند و ترجیح دهند تا نشست ماه دسامبر جهت ایجاد حرکت هرگونه تغییری صبر کنند.
اما سوال این است که چرا آنها ممکن است اقدامات تسهیلی بیشتری انجام دهند؟
برخلاف سایر بانک‌های مرکزی،ECB تعهد واحد دارد که آن تورم است.
در آخرین نشست خود در ۱۰ سپتامبر بانک مرکزی اروپا اشاره کرد که از زمان شروع همه گیری رشد کند شده است. و در واقع اعداد تورمی سپتامبر یه دونه که بعد از این نشست بیرون آمدند سوپرایز نزولی را به همراه داشتند.
و ارقام اکتبر که یک روز پس از نشست این هفته منتشر می‌شوند انتظار می‌رود که نشان از حرکت بیشتر تورم اصلی به سوی فشار های ضد تورمی داشته باشد.
انتظارات تورمی نزدیک به کف تاریخی هستند و بانک مرکزی اروپا الزاماً با این مخالفتی ندارد و پیش بینی می کند تورم در ارزیابی سالیانه ۲۰۲۲ تنها ۱.۳ درصد باشد همچنان زیر هدف قرار دارد. بنابراین دلایل کافی برای بانک مرکزی اروپا برای تمرکز بر روی تورم جهت تسهیل بیشتر وجود دارد.


حال با توجه به اینکه چندین کشور کنترل اجتماعی خود را با توجه به موج دوم ویروس که بدتر از اول آن است سخت تر کرده اند، اوضاع بدتر نیز شده است. چرا که این باعث می شود یک بار دیگر فعالیت ها کند شوند و فشارهای نزولی بیشتری بر تورم وارد شود.


خوب حالا چرا احتمال داده می‌شود که آنها در این نشست اقدامی نکنند؟
اولاً در این نشست اعضای بانک مرکزی اروپا پیش بینی خود را به روز رسانی نمی کند مگر در موارد اضطراری، آنها ترجیح می‌دهند بر اساس انتظارات جدید تصمیم خود را اتخاذ کنند.
و بعد اینکه برنامه خریدهای اضطراری مرتبط با هم گیریPEPP هنوز ۷۵۰ میلیون یورو منابع دارد که تا سال آینده با سرعت فعلی ادامه خواهد یافت. این یعنی نیازی به اقدام جدی در حال حاضر نیست.
و سرانجام در نشست ۱۰ دسامبر نه تنها آنها مجموعه جدیدی از پیش بینی ها را دارند بلکه در کنار آن خواهند دانست که چه اتفاقی در ارتباط با انتخابات ایالات متحده رخ داده است و همین طور مذاکرات برکسیت،بودجه سال ۲۰۲۱ و موج دوم ویروس بنابراین قادر خواهند بود تا در صورت لزوم قضاوت بهتری انجام دهند.
اکنون سوال این است که چه زمانی و احتمالاً به چه شکلی اقدام خواهند کرد؟
نتیجه گیری از مقاله تحقیقاتی بانک مرکزی اروپا که روز سه‌شنبه گذشته منتشر شد این بود که “سیاست های تسهیلی کمی، تاثیرات گسترده و مداوم بر نرخ تبادلی یورو دلار داشتند.“
تخمین زده شده که ۶٪ از ۱۰٪ رالی امسال یورو دلار متاثر از توسعه ترازنامه فدرال رزرو بیش از اقدامی مشابه از سوی بانک مرکزی اروپا بوده است.


این تحولات نشان می دهد که نرخ تبادل ارزی چگونه به شکل قابل توجهی به عنوان کانالی از انتقال سیاست های پولی در نظر گرفته می شود.
سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا نرخ تبادل ارزی را به خودی خود هدف گذاری نمی کند و در عین حال در شرایط فعلی با تشدید شرایط نامطمئن بانک مرکزی اروپا به دقت، پیامدهای اطلاعات دریافتی را ارزیابی خواهد کرد که این شامل تحولات مربوط به نرخ تبادل ارزی و چشم انداز میان مدت تورم می شود.
به نظر می رسد بانک مرکزی اروپا به دنبال راهکارهایی جهت کاهش نرخ تبادل ارزی می باشد به همان اندازه اهمیت دارد که به دنبال راه‌هایی جهت توجیه این اقدام با توجه به احکام خود باشند.
با توجه به سایر اقدامات بانک مرکزی اروپا که نشان می‌دهد نرخ تبادل ارزی تاثیر بزرگی بر روی نرخ تورم نداشته است. به نظر می‌رسد دغدغه آنها معطوف به تقویت صادرات باشد.
گراف مورد نظر نشان می دهد که صادرات کالاها (نوار قرمز)یک و نیم درصد از رشد فصل دوم را کسر می کند و می تواند دلیل اصلی باشد که آنها خواهان تسهیل بیشتر هستند.


به همین دلیل احتمال می رود که اگر آنها تصمیم به اتخاذ اقداماتی بکنند افزایش تاثیرات سیاست QE را نسبت به کاهش نرخ های بهره انتخاب کنند. آنها احتمالاً بودجه بیشتری برای برنامهPEPP اضافه کنند و شاید این برنامه را از پایان ماه ژوئن تا انتهای سال تمدید کنند.
آنها می توانند تصمیم بگیرند که سرعت خریدها را افزایش دهند در حال حاضر متوسط این برنامه ۱۶ میلیون یورو در هفته طی آخرین فصل بوده در مقایسه با حدود ۲۷ میلیون یورو در هفته اولین سه ماهه.
آنها همچنین ممکن است سایر ابزارهای اصلی واکنش به همه گیری راه افزایش یا تمدید کنند،عملیات سرمایه گذاری مجدد بلندمدت هدفمند یاTLTRO برنامه ای که به بانک‌ها پرداخت می‌کند تا قدرت وام‌دهی آنها افزایش یابد.
به نظر می‌رسد بانک مرکزی اروپا باور دارد که کاهش بیشتر نرخ ها به قلمرو منفی همچنان می تواند موثر باشد اما انتظار می رود آنها ابتدا از برنامهQE استفاده کنند چرا که می تواند بر روی نرخ تبادلی تاثیر بگذارد.


اما شاخص های ایالات متحده:
ما این هفته همچنین شماری از اندیکاتور های مهم ایالات متحده را خواهیم داشت سفارشات کالاهای بادوام،نظرسنجی اطمینان مصرف کننده،نظرسنجی تولیدات ایالات ریچموند که در روز سه شنبه منتشر خواهد شد.
نظرسنجی فدرال ریچموند جزو مهم ترین نظرسنجی ها نمی باشد احتمالا به این دلیل که معمولاً تاخیر دارد اما بهترین همبستگی را با شاخص مدیران خرید موسسه مدیریت عرضه دارد. بنابراین احتمالاً نسبت به سایر نظرسنجی ها حاوی بیشترین اطلاعات مفید باشد. انتظار می رود به طور نسبی نزولی باشد اما به طور قدرتمندی در قلمرو انبساطی باقی بماند.
در روز پنجشنبه داده های فروش خانه های در معرض فروش را دریافت خواهیم کرد و در روز جمعه مهمترین شاخص های هفته یعنی مصارف و درآمد شخصی به همراه خرجکرد مصرفی یا همان شاخصPCE.
این شاخص قبلا مهم ترین برای بازار فارکس بوده اما اکنون فدرال رزرو به طور نامشخصی در موضع صبر است در حالیکه بازار نگران این است که اقتصاد تا کی می‌توانند با تعداد افراد بیکار بسیار زیاد ادامه دهد.
درآمد شخصی انتظار می رود که کمی در ارزیابی ماهیانه صعود داشته باشد نسبت به دوره قبل که ۲.۷٪ نزول داشته است.
حتی با رشد ۰.۳٪ درآمدها ۲.۷٪ بالاتر از سطوح دوران قبل از همه گیری قرار خواهد گرفت.


مصارف شخصی پیش بینی می شود که به شکل قدرتمندی ۱ درصد در ارزیابی ماهیانه رشد داشته باشد. این شاخص در ماه آوریل سقوط کرد اما از آن زمان به بعد هر ماه رشد داشته است.
همچنان بر اساس پیش بینی این ماه این شاخص  می تواند ۲.۵٪ پایین تر از سطوح پیش از همه گیری قرار بگیرد بنابراین به معنای واقعی هنوز ریکاوری کامل شکل نگرفته است.
با این وجود با در نظر گرفتن ترکیبی از دو داده همچنان شاهد درآمد قدرتمند و بهبودی مصارف هستیم که می تواند برای سنتیمنت بازار مثبت باشد و برای دلار احتمالاً منفی.


اولین برآورد تولید ناخالص داخلی فصل سوم برای ایالات متحده و اروپا:
روز پنجشنبه اولین تخمین در ارتباط با GDP فصل سوم را خواهیم داشت شاخص در فصل دوم بر اساس ارزیابی فصلی ۳۱.۴SAAR درصد نزول کرد اما انتظار می رود در فصل سوم بازگشت ۳۲ درصدی داشته باشد.
که خوب این به نظر چیزی بیش از احیای کامل است اما با توجه به محاسبات سالیانه این چنین نیست چرا که شاخص در ارزیابی سالیانه فصلی ۹٪ نزول کرده اما تنها ۷.۱٪ را ریکاوری کرده است.در ناحیه یورو خروجی اقتصاد در فصل دوم ۱۱.۸ درصد نزول کرد و انتظار می رود در فصل سوم ۹.۴ درصد بازگشت داشته باشد.


با این وجود همچنان خروجی ناحیه یورو عقب تر از ایالات متحده است و این ممکن است دلیل دیگری باشد که چرا بانک مرکزی اروپا خواهان سیاست‌های تسهیلی است.
این رشد تفاضل برای یورو منفی است.


سایر داده های ناحیه یورو: اطلاعات موسسهIFO و تورم:
شاخص های IFO برای آلمان روز دوشنبه منتشر می‌شوند. سپس در روز پنجشنبه داده‌های تورمی آلمان و در روز جمعه داده های تورمی ناحیه یورو منتشر خواهند شد.
انتظار می‌رود هر دو در سطوح شاخص های اصلی در قلمرو ضد تورمی باقی بمانند به طوری که هزینه مصرف کننده ناحیه یورو کمی در این زمینه بدتر عمل کند که این نیز می‌تواند برای یورو منفی باشد.


روز جمعه آخرین روز کاری این ماه می باشد و طبق معمول داده های نرخ بیکاری،نسبت پیشنهادات شغلی به متقاضیان،تولیدات صنعتی و هزینه مصرف کننده توکیو را برای ژاپن خواهیم داشت. اینها همگی شاخص های برجسته ای هستند.
اما تنها انتظار می رود که شاخص تولیدات صنعتی تغییری را به همراه داشته باشد. این ماه(سپتامبر) انتظار می‌رود این شاخص بیشتر از چیزی که در ماه آگوست نشان داد رشد کند. که این می تواند نشانه خوبی برای شدت گیری بهبود باشد. و می‌تواند برای ین منفی باشد. با توجه به این که میتواند رالی صعودی را در سهام ژاپن به راه بیندازد و از این رو می توان منفی بودن آن برای ین را متصور بود.


سایر رخداد ها:
در چین علاوه بر داده‌های ۳۱ اکتبر و دوم نوامبر مدیران خرید شاهد پنجمین مجمع حزب کمونیست چین از دوشنبه تا پنجشنبه خواهیم بود.
بیش از ۳۰۰ عضو کمیته مرکزی برای تعیین طرح برنامه ۵ ساله و یک استراتژی اقتصادی میان مدت به نام “چشم انداز ۲۰۳۵“ گرد هم می‌آیند.
چین در تلاش است تا اقتصاد خود را مجدد متمرکز کند تابه مصارف داخلی نسبت به رشد صادرات وابسته باشد.
این می تواند تاثیر اقدامات جداسازی از سوی ایالات متحده را محدود کند. اگر جهت گیری مجدد اقتصاد به سوی رشد داخلی باشد این به معنای هزینه های بیشتر در زیرساخت هاست که می تواند قیمت کالاها و متعاقب آن ارزش دلار استرالیا را نیز افزایش دهد.
این مجمع همچنین قوانین جدید کاری را برای کمیته مرکزی تصویب خواهد کرد.
البته سه موضوع مهمی را این هفته ها باید در نظر داشته باشیم:
تحولات ویروس،انتخابات یالات متحده که آخرین هفته قبل از انتخابات است و و مذاکرات برگزیت.
در ارتباط با انتخابات ایالات متحده موج آبی که بتواند کنترل دموکرات ها را در مجلس سنا و کاخ سفید استوار سازد احتمالا می تواند برای دارایی های ریسکی خوب باشد.
اما پیامدهای آن برای دلار قابل بحث است.
آنالیز داده