نشست معاملاتی نیویورک

 


خلاصه بازار


بهترین حرکات بازار را می توان تابعی از فضای ریسک پذیر دانست که با توجه به احتمال پیروزی بایدن در انتخابات به وجود آمده است.

 این در حالی است که احتمالاً جمهوریخواهان کنترل مجلس سنا را در اختیار خواهند داشت.

 از سوی دیگر ترامپ در آریزونا از بایدن پیشی گرفته است در پنسیلوانیا بایدن و ترامپ در جورجیا برنده است اگر بایدن به طور کامل در پنسیلوانیا برنده شود برای پیروزی او در انتخابات کافیست.

سهام ایالات متحده دیروز به رشد خود ادامه داد.  صبح امروز تا حدودی قدرت این رالی صعودی کاسته شده است بازارهای آسیا تا حدودی مبهم و شاخص S&P500 -۰.۵%  بازگشایی شده است.

با این وجود در این شرایط ریسک‌پذیر جفت ارز USDJPY از نرخ ۱۰۴ به نرخ ۱۰۳.۳۶ ریزش کرد. این در حالی است که در این فضای ریسک‌پذیر ین ژاپن به جای کاهش، افزایش پیدا کرده است.

به نظر می‌رسد ترکیب ریاست جمهوری بایدن و کنترل مجلس سنا توسط جمهوریخواهان موجبات افت شاخص دلار را فراهم خواهد کرد در مورد این موضوع در تحلیل هفتگی صحبت خواهیم کرد. به نظر می رسد که محرک های مالی بسیار کمتر از آنچه که مورد نیاز است تصویب خواهد شد و بنابراین بیشتر حمایت از اقتصاد باید توسط فدرال رزرو و سیاست‌های انبساطی صورت گیرد. البته اگر دموکراتها موفق به پیروزی در انتخابات و کنترل مجلس سنا شوند این تحلیل تغییر پیدا می‌کند.


 پوند استرلینگ پس از جلسه بانک مرکزی انگلیس که در آن نرخ بهره ثابت ماند عملکرد بهتری داشت این در حالی بود که کمیته سیاست های پولی تسهیلات خرید دارایی ها را ۱۵۰ میلیارد پوند افزایش داد و این بیش از ۱۰۰ میلیارد پوند بود که بازار انتظار آن را داشت هیچ تغییری در نرخ ها و به طور قابل توجهی هیچ اشاره‌ای به نرخ‌های منفی نشد. علاوه بر این کمیته سیاست های پولی پیش بینی کرد که تورم در پایان سال آینده حتی بدون کاهش بیشتر نرخها به سطح هدف ۲ درصد بازگردد.

 ارزهای کالایی نیز  رشد خوبی نشان دادند به ویژه آزی که با کوچکترین فضای ریسک‌پذیری شروع به رشد میکند. بازارهای نوظهور نیز نتیجه خوبی گرفتند تمامی ارزهای دیجیتال در برابر دلار افزایش پیدا کردند.


به طور جداگانه ایالات متحده اولین کشوری بود که بیش از ۱۰۰ هزار مورد جدید ابتلا را ثبت کرد. آسوشیتدپرس مشاهده کرد که در ۳۷۶ شهرستان با بیشترین موارد ابتلا اکثریت قریب به اتفاق حدود ۹۳ درصد به ترامپ رای دادند میزان بالاتر از مناطق دیگری است که به شدت آسیب دیده اند. بر اساس یک نظرسنجی ۳۶ درصد از رای دهندگان به ترامپ همگی را کاملاً یا بیشتر تحت کنترل توصیف کردند و ۴۷ درصد دیگر گفتند که تا حدودی تحت کنترل است. در همین حال ۸۲ درصد از رأی دهندگان بایدن گفتند که همه گیری به هیچ وجه تحت کنترل نیست. 


بازار امروز


 آخرین داده مهم این هفته داده های حقوق و دستمزد ماهانه غیر کشاورزی و ادعاهای اولیه بیکاری هفتگی که تصویری با فرکانس بالاتر از بازار کار را ارائه می دهند می باشد. البته این هفته تمامی اخبار تحت‌الشعاع انتخابات ایالات متحده قرار دارد و به نظر نمی رسد پس از انتشار داده ها شاهد نوسانات خاصی در بازار باشیم.

در هر صورت به نظر می رسد که داده‌هایNFP  ناامید کننده باشد اگر چه انتظار می رود افزایش مداوم تعداد افراد شاغل را نشان دهد.

 پیش‌بینی می‌شود این افزایش برای چهارمین ماه متوالی کاهش یابد و بهبودی کند را نشان دهد.


پیش بینی می شود نرخ بیکاری تقریباً بدون تغییر ایا با تغییر جزئی از ۷.۹ درصد به ۶.۶ درصد کاهش یابد. این داده ها در مسیر درستی حرکت می کند اما هنوز غیر قابل قبول است البته معیار بیکاری که شامل کم کاری و افرادی است که به طور فعال به دنبال کار نیستند بسیار بالاتر است.


تعداد افرادی که به طور موقت از کار اخراج می‌شوند در حال کاهش است اما تعداد افرادی که شغل خود را برای همیشه از دست دادند در حال افزایش است.


برای پیش بینی نتیجه این داده ها در بازار این سوال پیش می‌آید که آیا بازار نیمه خالی لیوان را میبیند و یا نیمه پر آن را .

نیمه خالی یعنی کاهش سرعت بهبود و نیمه پر به معنی بهبود مستمر است .

به نظر می رسد بازار نیمه اول را می بیند و در نتیجه این برای دلار مثبت خواهد بود.

البته اگر امروز بایدن در پنسیلوانیا پیش بیفتد و ریاست جمهوری را به دست بیاورد در این صورت ممکن است بازار عکس العملی به این داده ها نشان ندهد. در واقع اخیراً با نگاهی به واکنش بازار به نظر نمی‌رسد که بازار در هر صورت آنقدر ها هم به این داده ها توجه کنند.

 صرفنظر از آنکه این داده ها انتظارات را برآورده می‌کنند یا خیر.در همین حال انتظار می‌رود کانادا همان مدل از داده‌های اشتغال را نشان دهد یعنی کاهش سرعت در ایجاد شغل.


به علاوه این فقط یک کاهش نرخ بیکاری نیست بلکه ممکن است این ایده را القا کند که بانک مرکزی کانادا مجبور به کاهش بیشتر نرخ های بهره گردد و این می تواند برای دلار کانادا منفی باشد.

 اشتغال در سطح جهانی از تورم به عنوان اصلی ترین شاخصی که بانکهای مرکزی در حال رصد کردن آن هستند نهایت استفاده را می‌برند.